​FOTOGALERIE: Litoralul romanesc, ce bine arata de departe

de Alin Th. Ciocarlie    
Duminică, 23 august 2015, 0:08 Actualitate | Esenţial

FOTOGALERIE: Ce frumos este litoralul, vazut de departe!
Litoralul romanesc, la un sfert de secol de la Revolutie, pastreaza inca "vestigiile Epocii de aur", inghetate in timp si napadite de buruieni.

Imagini dezolante din Neptun-Olimp, cu hoteluri abandonate, santiere parasite, caini maidanezi si gunoaie, surprinse de un cititor HotNews.

Click pe imagine pentru fotogalerie.










13044 vizualizari
  • -7 (7 voturi)    
    Si Canada arata bine de la distanta! (Duminică, 23 august 2015, 6:36)

    dumitrica [utilizator]

    Ca sa vedeți Canada de aproape accesați acest site:
    http://emigrarecanada.wikidot.com/
    • +2 (2 voturi)    
      http://www.huffingtonpost.ca/news/calgary-best-cit (Marţi, 25 august 2015, 17:43)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      Tot cu propaganda tovarase, tot?
    • 0 (0 voturi)    
      nu numai propagandist (Miercuri, 26 august 2015, 15:51)

      giigi [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      La incercarea de a deschide orice poza, primesc:
      "Nu se poate furniza adresa URL solicitată

      Obiectul solicitat la adresa URL:

      http://www.emigrarecanada.byethost7.com/Raft.htm

      Detectat:

      obiectul este infectat de HEUR:Trojan.Script.Generic"

      Detectat de kaspersky tovarase, lol, cam dezordine in mama rusia..
  • +3 (3 voturi)    
    Uite d'aia sunt acum in Bulgaria... (Duminică, 23 august 2015, 8:37)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Macar astia au privatizat cu cap...
  • +5 (5 voturi)    
    Felicitari fotografului (Duminică, 23 august 2015, 9:04)

    Codo [anonim]

    O initiativa foarte buna aceasta radiografie a litoralului romanesc care a devenit practic o tziganie. Cea mai halucinanta poza imi pare cea cu constructia pe plaja. Hidoasa palma pe obrazul cetatenilor care suporta orice si al autoritatilor care nu vad nimic. Jalnic!
  • +6 (6 voturi)    
    amintiri (Duminică, 23 august 2015, 10:20)

    spy [utilizator]

    imi evoca un miros de rahat, alge si insecticid de tintari
    • +3 (3 voturi)    
      jenant (Luni, 24 august 2015, 23:11)

      Natasa [utilizator] i-a raspuns lui spy

      Bine spus, asta imi aduc si eu aminte de litoralul romanesc, numai ca cum e mult mai rau! Asta e cand lasi hotii sa-si faca zeci de ani de cap! Ce se intampla pe litoral se intampla si la Herculane, o bijuterie lasata in paragina! Cu cate borduri au pus in lung si-n lat refaceau de zce ori statiunea aia, dar cine sa aiba interesul ca tara asta sa creasca??
  • +5 (5 voturi)    
    de la distanta (Marţi, 25 august 2015, 11:01)

    lucik [anonim]

    intradevar, litoralul romanesc arata bine de la distanta cat mai mare, de pe malul adriaticii de exemplu. si asta mai are un avantaj: nu exista cocalari, pentru ca aici nu sunt tolerati si in general nu ajung, trebuie sa cunosti geografie ca sa ajungi, nu masini pe plaja, nu constructii aiurea care te zgarie pe creier, nu politisti care nu stiu ce au de facut si fac totul pe dos, nu manele, ce mai, o fericire. pe de alta parte, costa mai mult drumul, dar este mai ieftin sejurul ca sa nu mai vorbim de calitatea serviciilor. litoralul romanesc este mai scump ca venetia de exemplu. chhhhhhhhh
  • +5 (5 voturi)    
    .,, (Marţi, 25 august 2015, 14:00)

    vitan.sandu [utilizator]

    Numai privind aceste fotografii si cunoscand ce s-a intamplat in si dupa 1990, ca de altfel si in si dupa 1945 ne dam seama unde ar fi fost acest popor, daca nu ar fi avut mania distrugerii. Orice schimbare de regim a dus la distrugerea sau, cel putin, abamdonarea, a tot ce era din trecut. Comunistii au distrus oameni, dar si proprietati, "democratii" au distrus imense proprietati (fabrici, CAP-uri, IAS-uri), dar si destine. Si asa noi o luam mereu de la capat. Si johanis zicea: "punct si de la capat". Numai ca el a preluat ceva de la basescu: sistemul securisto-basist. In acest fel nu am reusit sa construim mai nimic. Legenda lui Manole nu s-a nascut degeaba aici.
  • 0 (0 voturi)    
    proprietatea nimanui (Marţi, 25 august 2015, 20:21)

    Marigold [utilizator]

    Asa se intampla cu proprietatea statului, adica a nimanui. Se lasa sa se degradeze pana la ruina. Gestionarii sau "managerii" au interesul lor personal, se multumesc cu castigul pe care il fac, nu se lupta sa faca acolo un paradis pentru turisti. Ca daca ar face-o, atunci si turistii ar veni cu pretentii si lor nu le-ar mai fi rentabila "afacerea".
  • 0 (0 voturi)    
    Ar trebui filmat de pe luna :) (Miercuri, 26 august 2015, 19:10)

    v_sile [anonim]

    Ca sa arate bine.

    Ce am gasit eu vara asta in partea de sud.

    Olimp - cumplit de dezolant, te astepti sa vezi din clipa in clipa macaralele alea cu bile uriase care sa inceapa marea demolare

    Costinesti - horror, cumplit de aglomerat, murdar. E drept ca e plin de viata :) Spatiul de dezvoltare a fost urias fata de alte statiuni, de unde si bataliile cumplite pe functia de primar.. Pacat ca a fost consumat in ultimii 15 ani cu o dezvoltare de tip varza contra spaga, care a consumat prosteste cam tot spatial disponibil. Acum e plin de afise la fiecare a treia pensiune: de vanzare.

    Saturn si Mangalia - plaja in mod surprinzator e ok. Statiunile in schimb te teleporteaza in anii 80, te simti mult mai tanar:) Dar mint, sunt diferente, acum poti sa cumperi Coca Cola de la orice chiosc, in 1985 era imposibil

    Venus si Jupiter - ceva, ceva miscari cu hotelurile noi sau renovate complet, care arata chiar bine. Din pacate preturile ii fac de rusine pe greci sau turci, o camera la un hotel bun sare si de 100 de euro in sezon. Esti pe Riviera, nene!

    Concluzia: e cam greu cu litoralul, era mai bine daca il vineam pe tot, bucata cu bucata. Singura conditie era ca aia care cumparau chiar sa se ocupe cu turismul. Nu contau banii.
    • 0 (0 voturi)    
      Venus - palace resort (Joi, 27 august 2015, 14:53)

      Venus [anonim] i-a raspuns lui v_sile

      Venus....am fost vara asta la un resort de 4 stele All Inclusive - Palace Resort. Mare gresala. Mancare de maxim 2 stele, seara mult fast food, nimic pentru copii mai mici, nu fructe, branzeturi, prajituri.... nu au plaja cu seslonguri incluse, bauturi alcolice numai de la ora 13, caini care sar la tine dimineata...jale. Trotuarele din statiune sunt "capcanele destinului" canale neastupate, pe plaja te asediaza comerciantii cu fel de fel. A fost prima si ultima oara cand mai merg in sudul litoralului.