VIDEO Marturia unuia dintre soldatii ce au dezarmat teroristul din trenul Amsterdam-Paris: Se tot ruga de noi sa-i dam Kalashnikovul inapoi, dar am continuat sa-l snopim in bataie

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 22 august 2015, 13:01 Actualitate | Esenţial

Ce povestesc cei care l-au dezarmat pe teroristul din trenul Thalys
Foto: Captura YouTube
Teroristul marocan care a fost placat si dezarmat de soldati americani dupa ce a deschis focul in trenul ce mergea catre Paris s-a rugat de ei sa-i dea Kalashnikovul inapoi inainte ca soldatii sa-l bata pana l-au lasat inconstient, scrie Daily telegraph.

Spencer Stone, soldat in fortele aeriene ale SUA, a observat ca marocanul de 26 de ani se comporta suspect si l-a auzit cum incerca sa-si incarce arma in toaleta trenului de mare viteza ce facea cursa Amsterdam-Paris.

Stone calatorea cu un membru al Garzii Nationale din Oregon, Alek Skarlatos, de 22 de ani, ce era in permisie si se plimba prin Europa dupa o misiune in Afganistan.

Cu ajutorul prietenului lor, californianul Anthony Sadler, si al altui pasager, consultantul IT britanic Chris Norman, au reusit sa-l tranteasca pe atacator la pamant, oprind ceea ce putea fi un atac terorist mortal.

Sadler a dezvaluit ca atacatorul i-a implorat sa-i dea inapoi arma AK-47.

"El ne tot spunea sa-i returnam arma: <Dati-mi arma inapoi! Dati-mi arma inapoi!>. Dar noi am continuat sa-l snopim in bataie, sa-l imobilizam, si asta a fost tot", a povestit Sadler.

Barbatii au fost laudati pentru curajul lor de presedintele american Barack Obama.

Imaginile facute publice dupa incident il arata pe atacator pe podea, gemand de durere, cu mainile si picioarele legate cu tricouri.

Atentie! Imagini cu puternic impact emotional:



"Spencer a venit in fuga vreo zece metri pana la tip. Am inceput sa-l lovim in cap pana cand s-a prabusit", a relatat Skarlatos.

Nu i-am lasat nicio sansa, povestesc cei trei eroi:



Un individ inarmat a deschis focul, vineri, intr-un tren Thalys ce asigura legatura intre Amsterdam si Paris, ranind grav doua persoane, inainte de a fi imobilizat de doi militari americani, pasageri in tren, si apoi retinut in gara Arras (nordul Frantei). 

Parchetul din Paris a anuntat ca sectia antiterorista se va ocupa de ancheta, in timp ce premierul belgian Charles Michel a calificat drept "atac terorist" agresiunea care a avut loc in jurul orei locale 18.00, in timp ce trenul Thalys traversa teritoriul belgian.










37257 vizualizari
  • -132 (150 voturi)    
    2 eroi americani (Sâmbătă, 22 august 2015, 13:37)

    millenium [anonim]

    Ce poveste de film ,lipseau Nicholas Cage si Robert de Niro,cum au salvat cei doi planeta de la dezastru.
    Normal trebuia sa intervina politia nu sa faca singuri dreptate ,poate ca ranitii au fost tocmai ca au intervenit amerlocii.
    • +121 (125 voturi)    
      Poftim? Tot "amerlocii" sunt de vină?! (Sâmbătă, 22 august 2015, 14:02)

      Calin_file_de_dosar [utilizator] i-a raspuns lui millenium

      Ăla era intr-un tren in mers, cu o armă automată armată (și 9 încărcătoare in rucksak) si tu vroiai să anunți poliția in loc să-l dezarmezi și imobilizezi cand ai ocazia?!...
      Scuza-ma, dar nu mă pot hotărî dacă ești spălat pe creier sau pur și simplu cu intelect la limită...
      • +52 (62 voturi)    
        este si una si cealalta..... (Sâmbătă, 22 august 2015, 14:24)

        novator [utilizator] i-a raspuns lui Calin_file_de_dosar

        ......numele lui de cod este mileniumov iar loctia, Leningrad - viitoarea orezarie - putinistanhai.

        In ceea ce il priveste pe terorietul plangacios, cred ca avea kalasnicovul pe inventar si ca bataia pe care i-au aplicato militarii, este parfum fata de bataia pe care o sa o primeasca de la "colegi" pentru ca a pierdut arma.

        Lasand gluma, se pare ca fenomenul terorist capata o amploare deosebita si ca "alesii neamurilor europei" , adunati in cotetul de aur de la Bruxelles, cotcodacesc aiurea si se agita besmetic, fara niciun rezultat.

        Este de laudat initiativa acelor militari si ea trebuie sa fie urmata de toti civilii care se afla in pericol.
        Ar fi un raspuns perfect al societatii civile, dat terorismului !
        • +42 (52 voturi)    
          Ca de obicei (Sâmbătă, 22 august 2015, 16:55)

          andreitr [utilizator] i-a raspuns lui novator

          americanii le salvează fundul europenilor. Bravo soldaților americani!
          • -45 (51 voturi)    
            Este vorba de o noua inscenare a SUA (Sâmbătă, 22 august 2015, 17:50)

            simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

            US tot incearca sa ne convingă de existenta Statului Islamic cu ajutorul unor false evenimente cum ar fi teroristul din trenul Amsterdam - Paris prins, ce coincidenta ciudata, chiar de soldați americani. Avem de-a face cu o poveste cusuta cu ață alba.

            Au mai existat asemenea cazuri și în final toți s-au dovedit a fi bolnavi psihici manevrați de serviciile secrete americane pentru a comite fapte penale minore ce apoi au fost mult exagerate și în final respectivii s-au trezit acuzați de terorism deși nu omorâseră pe nimeni.

            Citat:
            "Spencer Stone, soldat in fortele aeriene ale SUA, a observat ca marocanul de 26 de ani se comporta suspect si l-a auzit cum incerca sa-si incarce arma in toaleta trenului de mare viteza ce facea cursa Amsterdam-Paris."
            • +14 (16 voturi)    
              Am... (Sâmbătă, 22 august 2015, 22:20)

              Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

              niste halate albe de vanzare...ieftin..vrei?
            • -6 (10 voturi)    
              ce coincidente (Duminică, 23 august 2015, 3:14)

              spy [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

              - tocmai cind isi arma AK47 era cineva linga usa
              - acel cineva tocmai avea pregatire militara si cunostea zgomotul de armare
              - saracul tocmai nu avuses timp sa armeze acasa
              - si nici nu s-a gindit sa traga apa ca sa mascheze zgomotul
              • +6 (8 voturi)    
                Tu ai fi facut toate astea, nu? (Duminică, 23 august 2015, 11:33)

                Maniu [utilizator] i-a raspuns lui spy

                In nordul Ucrainei, trimis de criminalii de la Moscova.
                • +1 (1 vot)    
                  . (Luni, 24 august 2015, 8:31)

                  spy [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

                  asa ar fi procedat un terorist real
            • 0 (0 voturi)    
              aveam o curiozitate... (Luni, 24 august 2015, 2:31)

              ..13 [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

              Daca cineva va lansa si teoria asta!!!

              Mai tata poti sa rad neincetat!!!!!

              P.S.
              Oare rusi erau pe acolo, prin tren???
              dar romani???
          • -15 (21 voturi)    
            Zgomot ușă WC = cel de AK47 când îl armezi! (Sâmbătă, 22 august 2015, 18:40)

            dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

            Orice militar constata experimental ca ușa WC-ului unui tren produce la închidere un zgomot identic cu al unui Kalasnikov (AK47) în timp ce îl armezi, acționezi maneta pentru a băga primul glonț pe țeava.

            Conform declarației lui Spencer Stone (vezi citatul) ar trebui ca soldați americani sa dea buzna peste oameni în WC-uri de câte ori închid ușă pe motiv ca poate armează un AK47.

            Toată povestea celor trei "eroi" doi din US și un englez, care l-ar fi imobilizat pe teroristul din trenul Amsterdam - Paris, este ridicola și nu are credibilitate.

            Mai degrabă avem de-a face cu o acțiune orchestrata de CIA pentru credibilizarea existentei Statului Islamic, organizație fictiva cu care SUA își justifica războiul din Siria în încercarea de a cuceri nordul acesteia prin care americanii, englezii și francezii sa aibă acces ușor, direct de la Marea Mediterana, la petrolul irakian.

            Citat:
            "Spencer Stone ... l-a auzit cum incerca sa-si incarce arma in toaleta trenului de mare viteza ce facea cursa Amsterdam-Paris."
            • +5 (7 voturi)    
              La mintea ta....... (Duminică, 23 august 2015, 8:43)

              Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui dumitrica

              Nici nu stiu cim sa te calific. Spalat pe creier care vede peste tot comploturi americane sau ppstac putinisto-fedesenat. Oricum in toate comentariile tale esti din alt film.
            • +4 (6 voturi)    
              Hai pashol (Duminică, 23 august 2015, 11:34)

              Maniu [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

              tavarisci.
            • 0 (0 voturi)    
              trogliditilor, (Duminică, 23 august 2015, 12:01)

              yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

              nu vedeti ca nu va merge cu minciunile si dezinformarile voastre? sunteti niste penibili, fiecare pasare pe limba ei moare...
            • +1 (1 vot)    
              Esti prost, ... (Duminică, 23 august 2015, 19:04)

              Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

              ... sau cel putin complet neinformat.

              Zgomotul produs de AK-47 cand bagi cartus pe teava n-are nimic in comun cu usi de WC care se inchid, in afara faptului ca ambele sunt zgomote metalice. Si e caracteristic, si oricine a facut serviciul militar il recunoaste.

              Coincidenta? Poate. Da' fara coincidenta asta citeam acuma de zeci de morti in tren, in loc de terorist batut.
        • +6 (6 voturi)    
          Aici, (Sâmbătă, 22 august 2015, 20:41)

          Jar [anonim] i-a raspuns lui novator

          nu-i vorba nici de lauda nici de nelauda.E vorba doar,doar de legitima aparare bine structurata in sistemul american.Adica,poti sa-ti aperi viata, proprietatea cu tot ce ai la indemana,poti sa intervii in apararea victimei unei agresiuni cu tot ce ai la indemana.De-aia la americani nu-s luati politistii pe capota masinii,nici macar politistii nu intra pe proprietatea cuiva fata mandat.
          Da' sa-i lasam pe americani si sa ne uitam la turci...
      • +48 (56 voturi)    
        isi face doar meseria! (Sâmbătă, 22 august 2015, 14:51)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui Calin_file_de_dosar

        Ce vrei, mazeta alias patton alias echidistantul, care acum isi zice millenium, isi face doar meseria pentru care este platit de la Kremlin, face propaganda anti-umana!
        • -4 (12 voturi)    
          Pe rand (Sâmbătă, 22 august 2015, 20:39)

          Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui hot news

          1. voi astia de il bagati pe Putin in poveste la orice stire, jur ca sunteti spalati pe creier.

          2. Cat despre atac, acesta reprezinta inca o palma peste fata serviciilor de securitate franceze si un capital de imagine nesperat pentru americani. In opinia mea, ideea unei inscenari americane a atacului, cum se vehiculeaza pe aici, este extrem de mica.

          3. Europa trebuie sa reintroduca stagiu militar obligatoriu. Modelul israelian sau elvetian este elocvent. De exemplu, in Israel scoala militara este o adevarata pepiniera de tehnologie. Sute de rezervisti care au avut ocazia sa foloseasca tehnologia in scopuri militare devin fondatorii unosr start-up-uri de succes in lumea civila folosindu-se de backgroundul pe care l-au acumulat in timpul stagiului militar.

          Stagiul militar impune disciplina. Disciplina de sine de care orice om are nevoie in viata si pe care ajungi sa o descoperi relativ tarziu fara un training adecvat. De aceea, o scoala militara in tinerete iti da aceasta disciplina pe care sa o lfolosesti in tot ceea ce vei face dupa armata.

          Nu trebuie neaparat sa fie serviciu militar armat, in care sa ti se puna arma in mana si sa alergi zeci de km in fiecare zi, ci reducerea la diciplina a activitatilor pe care un militar trebuie sa le efectueze.

          Clar modelul de armata obligatorie cu care Romania era obisnuita iese din schema.

          Ramane subiect deschis.
          • +5 (9 voturi)    
            Adica sa faci armata fara arme (Sâmbătă, 22 august 2015, 23:45)

            Lucian Ilea [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

            si fara sa alergi si fara instructie,numai cu disciplina si tehnologie:)))
            probabil ar trebui sa fie toti piloti de farfurii zburatoare si sa faca sex in grup cu 8 femei in fiece zi:)
            acolo se vede disciplina de fier a unui barbat
          • +3 (3 voturi)    
            Cateva observatii (Duminică, 23 august 2015, 8:51)

            Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

            Nu comentatorii normali il baga pe Putin in discutie, Dunt o serie de postaci sau poate troli putinisti care comenteaza permenent aiurea si provocator. Oaamenii s-au saturat de eoi si de aici comentariile cu Putin.
            Cat despre armata obligatorie, e foarte discutabil. In primul rand la actualul nivel de tehnologie militara e aproape imposibil sa instruiesti un recrut oarecare in folosirea ei, mai ales intr-un imp limitat. Cand l-ai instruit de termina perioada de serviciu. In al doilea rand de unde fonduri? Si in al treilea rand, pe cine sa recruteazi? Pe cei carora propaganda pacifista finantata de fosta URSS le-a bagat in cap "mai bine rosu dacat mort"?
            • 0 (0 voturi)    
              multumesc! (Duminică, 23 august 2015, 21:42)

              hot news [utilizator] i-a raspuns lui Un roman anonim

              Multumesc mult!
              Am fost la Sinaia, intru pe Net cel mult o data pe zi, asa ca apreciez raspunsul.
              Sigur ca da, nu eu "il bag pe Putin in orice discutie", ci comentatorii gen Mitrica zic la orice ca "este o inscenarea de-a americanilor", iar eu am spus ca acestia sunt postaci kaghebisti. Deci nu, Putin nu are nicio treaba cu atentatul din tren, dar are cu "tonomatele" platite de Kremlin!
              Partea a doua: am facut armata obligatorie in 1975, la "radiolopatie": teoretic trebuia sa invatam comanda statiilor de radilocatie, dar practic, aveam mai mult de-a face cu lopatica mica de infanterie decat cu statia sovietica P-11. Iar cu AKM-ul trageam tare prost! Totusi, este mai bine decat nimic, cred ca ar fi oportuna reintroducerea armatei obligatorii ...
          • +1 (1 vot)    
            armata (Luni, 24 august 2015, 8:32)

            spy [utilizator] i-a raspuns lui Marcel Ionita

            =sa te supui orbeste fara sa gindesti
      • +18 (22 voturi)    
        Lasa/l! (Sâmbătă, 22 august 2015, 15:54)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Calin_file_de_dosar

        E doar un produs emblema al latrinelor (stiu ca am facut o cacofonie, dar astia nu observa; ei e... patrioti!)
    • +71 (75 voturi)    
      Vrei (Sâmbătă, 22 august 2015, 14:08)

      Jar [anonim] i-a raspuns lui millenium

      sa spui ca daca nu interveneau amerlocii,ala isi plimba pasnic arma in tren?
      Ce caracter,ce scoala,ce educatie or fi avand astaia ca tine?!
      • +30 (34 voturi)    
        ...nema scoala.. (Sâmbătă, 22 august 2015, 14:23)

        Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        ... nema educatzia ... .
      • +55 (57 voturi)    
        2 americani si un britanic (Sâmbătă, 22 august 2015, 15:17)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        daca nu erau in tren, iar era doliu national in Franta, iar mobilizau 80000 de soldati sa-l prinda pe terorist...
    • +26 (28 voturi)    
      primarul francez i-a decorat (Sâmbătă, 22 august 2015, 14:13)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui millenium

      https://twitter.com/FLeturque/status/634861069186531329/photo/1?ref_src=twsrc%5Etfw
    • -58 (66 voturi)    
      Ai dreptate e suspecta treaba.. (Sâmbătă, 22 august 2015, 14:24)

      @Mishu [utilizator] i-a raspuns lui millenium

      Pare o regie și cu actori de film categoria B, teroristul cu ditamai mitraliera speriat de gi Joe aia nu a mai tras sa luat la trântă bărbătește cu ei pe urma rugându-se de ei sa i înapoieze arma, cu o suma de bani importanta poți cumpăra și teroriști ca sa dea bine la public
      • +28 (28 voturi)    
        Primul comentariu conspirationist (Sâmbătă, 22 august 2015, 17:54)

        banatul e fruncea [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

        Ma uitam la comentarii sa vad cand vine primul conspirationist:)) Asa de haios e sa va citesc la orice dezastru, la orice intamplare: "sigur e regizat":))
    • +56 (56 voturi)    
      halate! (Sâmbătă, 22 august 2015, 14:31)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui millenium

      Auzi mai tu esti cu toate acasa?!...

      Tu ai idee ce s-ar fi intamplat intr-un tren in mers cu un maniac cu un AK-47 incarcat si 270 de gloante (care fiecare pot trece prin vreo 3 oameni odata asa...) de rezerva daca ar fi apucat sa inceapa?!?!..Ai idee?!...

      Doamne mare-i gradina ta!!!
      • 0 (0 voturi)    
        Daca imi amintesc bine ... (Duminică, 23 august 2015, 21:46)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

        Gloantele standard de AKM sunt perforante, pot trece si print-un perete de caramida, categoric pot trece prin mai mult de trei oameni! Iar in tren victimele nu ar fi avut unde sa fuga, unde sa se refugieze, categoric teroristul ar fi obtinut un scor sinistru!
    • +40 (48 voturi)    
      ramane doar crimeea de voi (Sâmbătă, 22 august 2015, 14:47)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui millenium

      bolsevici imputiti
    • +30 (36 voturi)    
      Bah teroristule (Sâmbătă, 22 august 2015, 16:05)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui millenium

      Trebuiau sa moara cateva zeci de oameni???? Minte bullshevina mai ai si tu.
    • +17 (23 voturi)    
      După (Sâmbătă, 22 august 2015, 16:35)

      dan63 [utilizator] i-a raspuns lui millenium

      tine, sunt ruși, nu-i așa? Eventual dintre cei care și-au luat concediu în Crimeea, trimiși de Putin...
    • +28 (32 voturi)    
      Rusi (Sâmbătă, 22 august 2015, 16:54)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui millenium

      T'ai dreacu de rusi cu trolii vostri cu tot!
    • +16 (18 voturi)    
      Esti complet rupt de realitate (Sâmbătă, 22 august 2015, 17:32)

      laurs [utilizator] i-a raspuns lui millenium

      Du-te si taie niste lemne.
  • +73 (75 voturi)    
    Marele Satan American... (Sâmbătă, 22 august 2015, 13:39)

    Cristi [anonim]

    ...si-a trimis agentii in teren sa impiedice lupta pt. libertate a inocentilor arabi.
    Hai ba, astia anti-americanii, anti-globalistii, nu grohaiti nimic?
    • +30 (32 voturi)    
      Vezi mai sus (Sâmbătă, 22 august 2015, 13:50)

      Adrian C. [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      millenium (anti-american) a postat i naintea ta.
  • +36 (44 voturi)    
    ...nu te lasa sa traiesti (Sâmbătă, 22 august 2015, 13:40)

    conservatorul [utilizator]

    Trebuia omorat acolo, pe loc, sa nu mai sufere, scapa lumea de un nenorocit pentru care acum se vor plati procese etc. Suntem 7 miliarde si se tot insista sa tinem in viata pe cate unul care vrea sa mai imputineze omenirea prin aport pesonal. Ma intreb daca mai are ceva in cap sau e spalat si resoftat total. El cerea arma sa mai traga iar ceilalti nu-l lasau.
    • +32 (34 voturi)    
      Viu e mult mai valoros. (Sâmbătă, 22 august 2015, 14:16)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui conservatorul

      Lasa ca e mai bine ca nu l-au omorit (inca). Asa pot sustrage diverse informatii de la el. Desi pina acum vad ca se incapatineaza sa declare ca el dorea sa faca doar un jaf armat si ca armele le-a gasit la intimplare intr-o sacosa dintr-un parc.
      • +3 (3 voturi)    
        :) (Sâmbătă, 22 august 2015, 22:26)

        alex [anonim] i-a raspuns lui cititoare

        Nu "sustrage", extrage.
      • +8 (8 voturi)    
        nu (Sâmbătă, 22 august 2015, 22:32)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

        vor obtine nimic, legislatia franceza e plina de drepturi ale infractorilor si saraca in cele ale politiei si procurorilor. Isi ia un avocat stingist membru al sos racisme si scapa cu un an, doi de puscarie.
        Cine zice altceva e ''islamofob''.
        • +3 (3 voturi)    
          Bine-bine (Sâmbătă, 22 august 2015, 23:09)

          Droopy [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          Dar cum ramane cu americanii...mi -e teama ca vor pune gheara pe ele pana la urma si sa vezi waterboarding! Si mi-e teama ca francezii, cati or mai fi ramas vor tacea si se vor lumina intelegand...si cam asta e sfarsitul Semilunii in Europa...
    • -19 (27 voturi)    
      Mda (Sâmbătă, 22 august 2015, 14:40)

      T1beriu [utilizator] i-a raspuns lui conservatorul

      Intre tine si ISIS nu exista absolut nici o diferenta.

      La fel ca ei si tu esti manat de o ura dusa la extremul maxim, alimentata de ideologii opuse.
      • +3 (3 voturi)    
        Se gasi umanistul (Duminică, 23 august 2015, 9:00)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui T1beriu

        Bravo baiatul! Te inscrii in linia actuala, doar infractorii au drepturi, victimele inocente nu. ISIS si teroristii in general lupta pentry libertate. Iar infractorii in general trebuie intelesi, sunt un produs al sistemului capitalist si nu trebuie pedepsiti [entru ca sistemul este de vina.
  • +15 (17 voturi)    
    Ada pe trebue (Sâmbătă, 22 august 2015, 13:47)

    Romanus [utilizator]

    Teroristi...oameni de nimic....!!
  • +24 (24 voturi)    
    Rectificare (Sâmbătă, 22 august 2015, 13:48)

    Dariat [anonim]

    De fapt in filmulet atacatorul era legat la spate si probabil inconstient, cel care gemea de durere era americanul ranit cu cutitul la gat.
    • +17 (17 voturi)    
      Rectificare la rectificare (Sâmbătă, 22 august 2015, 15:07)

      Dariat [anonim] i-a raspuns lui Dariat

      Nu doar ca era ranit la gat, dar din declaratiile ulterioare se pare ca avea un deget taiat aproape complet. Deci aproape sigur americanul gemea de durere, nu teroristul marocan.
  • +28 (34 voturi)    
    cu un avocat bun (Sâmbătă, 22 august 2015, 13:52)

    avalahul [utilizator]

    cu un avocat bun marocanu ar putea sa scape doar cu "port ilegal de arma" . pare absurd, dar nu imposibil. asta e europa acum.
    asta daca americanii l-au atacat inainte sa apuce sa scoata arma complet si sa traga.

    a, si celor care (vb unui comentator de mai sus), "grohaie" ca anti-americani, ca e scenarita, etc le zic doar sa se trateze.
  • +34 (38 voturi)    
    asa trebuie procedat (Sâmbătă, 22 august 2015, 14:12)

    gelu antigelu [utilizator]

    o sa se ajunga in Europa Occidentala ca in Israel. rezervistii si soldati in civil cu arme la ei care imobilizeaza sau impusca instantaneu orice descreierat de tipul astuia. cand statul nu mai poate sa te protejeze eficient atunci oamenii se adapteaza.
    razboiul a inceput. mai putina gargara si mai multa actiune eficienta. grad de alerta permanent, fiecare calator constient ca poate sa se intample oricand ceva, creste paranoia si numarul alarmelor false dar si eficienta actiunilor.
    modificata legislatia, ca in Israel, si distruse casa oricarui atacator iar intreaga familie expulzata, pentru ca pentru acesti fanatici casa si familia sunt sfinte. nu ca cei din familia lui Jihadi John care dadeau interviuri in care isi aparau fiul!
    comunitatile musulmane trebuie fortate sa aleaga intre convietuire pasnica si expulzare, in cazul in care nu sunt in stare sa elimine focarele de terorism din comunitati.
    • -25 (41 voturi)    
      nu (Sâmbătă, 22 august 2015, 14:37)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui gelu antigelu

      se va ajunge in europa ca in israel, europenii sint in majoritate lasi si comozi, libertatea e pe ultimul loc pe scara lor de valori. iar cei, putini, care pretuiesc libertatea si sint gata sa lupte, eventual sa moara, pentru ea, sint taxati drept rasisti, etc.
      Breivik, erou european.
      • +20 (24 voturi)    
        este, este (Sâmbătă, 22 august 2015, 15:33)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Pentru dezaxati poate fi si Breivik un erou, asa ca nu trebuie sa te rusinezi.
        Sunt altii care-i vad pe Hitler sau Stalin eroi, asa ca tu esti mic copil.
      • +21 (25 voturi)    
        bai, frate, ne lasi cu Breivik?? (Sâmbătă, 22 august 2015, 16:34)

        cititoare [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Vad ca ai facut un fix pe el. Si ala era la fel de dezaxat ca si asta, doar ca era alb.
        • -3 (3 voturi)    
          nu (Sâmbătă, 22 august 2015, 22:35)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

          va las cu breivik, altfel nu veti intelege. E singura solutie. Nu intelegeti, veti suferi consecintele.
          • +3 (5 voturi)    
            problema... (Sâmbătă, 22 august 2015, 23:03)

            Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

            e ca Breivik a omorat niste adolescenti nordici..blonzi si roscati..nu niste arabi cu AK 47..asa ca da...lasa-ne
            • -1 (1 vot)    
              da (Duminică, 23 august 2015, 13:07)

              baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

              adolescentii aia de ieri erau criminalii de azi care aduc musulmani cu sutele de mii in europa. Breivik a inteles foarte bine acest lucru. Cauta in presa, partidul socialist norvegian se plinge ca se face foarte putin pentru ''refugiatii'' musulmani si vrea ca norvegia sa primesca cit mai multi.
          • 0 (0 voturi)    
            Bec, daca nu esti las ca noi astialalti (Duminică, 23 august 2015, 11:44)

            Maniu [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

            du-te si lupta contra lui Is.
        • 0 (0 voturi)    
          Era cu mult mai dezaxat (Duminică, 23 august 2015, 11:42)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

          si bec se face ca nu intelege.
      • 0 (0 voturi)    
        Bec, ai luat-o razna? (Duminică, 23 august 2015, 11:41)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        ce-l bagi in ciorba pe criminalul ala care a tras in niste tineri pe o insula? Ce ce e eroic in abjectia asta? A tras la-ntamplare in propriii lui concetateni. Si, dac-ai vrut sa fi ironic,ceea ce nu prea cred, n-ai reusit nici asta.
    • -14 (22 voturi)    
      Intrebare (Sâmbătă, 22 august 2015, 15:13)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui gelu antigelu

      Ce ai face daca ONU ar da o rezolutie (prin absurd, evident), prin care Transilvania sa fie data Ungariei ?

      Cum ai reactiona fata de noile autoritati ? Ai "trai pasnic", sau ai duce un razboi de guerilla ? Ca vad ca mai nou actiunile pentru apararea pamantului pe care te-ai nascut se numesc "acte de terorism".

      De curiozitate.
      • +13 (13 voturi)    
        a patit marocul ceva de genul ? (Sâmbătă, 22 august 2015, 17:07)

        avalahul [utilizator] i-a raspuns lui HP

        nu am auzit ca marocul (ca doar e marocan) sa fi patit ceva de genul asta. ba chiar e mangaiat pe ceafa la greu de UE.

        baiete, chiar si pe scenariul tau utopic, ca sa fac o paralela, tot nu ar trebui sa omoram civili .... nici unguri, si cu atat mai putin cehi, francezi sau alta natie.
      • +2 (2 voturi)    
        reducerea la absurd (Sâmbătă, 22 august 2015, 23:34)

        valli [utilizator] i-a raspuns lui HP

        Ungurii traiesc pasnic cu noi intr-o tara care le este straina de ce n-as trai si eu mai ales daca au hotarat asta toate celelalte tari? Nu asta vom face in curand in UE?
      • +1 (1 vot)    
        Lupta de guerila (Duminică, 23 august 2015, 9:09)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui HP

        Adevaratii luptatori pentru libertate atunci cand actioneaza ( nu ma refer aici nici la irationalii din ISIS nici la asa-zisii palestinieni) lupta impotriva autoritatilor, aramatei si politiei de ocupatire, nu impotriva civililor care nu pot riposta. Modelul erte insa vechi. Diversionistii sovietici care treceau Nistrul atacau tarani civili si preoti pentru va jandarmii si graniceii aveau arme si puteau face buba.
  • -18 (34 voturi)    
    Munca lui Sisif (Sâmbătă, 22 august 2015, 14:17)

    Nyk1 [utilizator]

    Ar fi chiar amuzant dacă nu ar fi tragic: soldații ăștia bine antrenați se chinuie să-i prindă pe teroriști, în timp ce cei ce conduc SUA mai plănuiesc câte-o revoluție colorată prin țările arabe împotriva unor dictatori care țineau islamismul sub control, aducându-i la putere „curat democratic” tocmai pe islamiști și facilitând crearea de noi teroriști din rândul populației musulmane.

    Sper ca americanii, conduși de oameni precum acești soldați, să organizeze cu succes o revoluție colorată în ograda proprie și să dea jos actuala clasă politică americană.
    • +22 (28 voturi)    
      :) (Sâmbătă, 22 august 2015, 15:12)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Citindu-te, mi-aduc aminte de orele de educatie politica din anii '80, cand ni se prezenta marxismul in toata splendoarea lui, cu proletariatul care va rasturna guvernele formate din capitalistii verosi :))

      Apropos, ai observat ca toate tarile ce-si includ in titulatura termeni precum "democrat", "popular", "comunist", "socialist", "revolutionar" etc, sunt cele mai sarace si mai corupte din lume? Ai observat ca nici dracu' nu se grabeste sa emigreze in "paradisurile" clamate de acolo?
      • -15 (21 voturi)    
        Mai nou se poartă adjectivul „islamic” (Sâmbătă, 22 august 2015, 16:55)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        Poate ați observat și voi. Iar stăpânii voștri nu par să aibă nimic împotrivă, că doar nu ei, la un ocean distanță, trag ponoasele.
        • +15 (17 voturi)    
          Vezi-ti bah de Phutin-ul tau (Sâmbătă, 22 august 2015, 17:11)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

          si lasa-ne in pace. Ca tu behai de foame e doar vina ta nu a democratiei.
          BTW, cum ati rezolvat voi pe ceceni? Explica-ne genocidul cecen pe intelesul tuturor.
      • +4 (4 voturi)    
        O OBSERVAȚIE (Sâmbătă, 22 august 2015, 19:56)

        pointless man [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        Se pare că toată lumea a uitat de al patrulea avion de la 11 septembrie care nu și-a atins ținta fiindcă pasagerii i-au bruiat pe teroriști - și ăia nu erau militari.

        Puterea este a oamenilor - dacă o vor.
    • +11 (15 voturi)    
      ai fi chiar amuzant (Sâmbătă, 22 august 2015, 15:56)

      Persuasive [anonim] i-a raspuns lui Nyk1

      daca nu ai fi complet deplasat.Auzi la asta,revolutie colorata.Pun pariu ca dupa ce ai scris,ce ai scris,ai citit si rascitit de 19 ori textul.Mandru nevoie mare,ca un cur_cubeu,si mirat de o asa mare realizare.
    • +3 (13 voturi)    
      degeaba sariti pe el (Sâmbătă, 22 august 2015, 17:11)

      avalahul [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      degeaba sariti pe el, ca omu' are ceva dreptate aici :

      dictatorii aia din nordul africii si siria (e adevarat, rai dupa standardele noastre) tineau macar islamismul (si imigratia !) sub papuc...si aveai cu cine sa mai negociezi.
      acum e dezastru in regiune.
      prostie la nivel inalt.
      • +2 (4 voturi)    
        prostia (Sâmbătă, 22 august 2015, 22:37)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui avalahul

        lui obama, care e doar un nastase american, un bugetar neomarxist care n-a muncit o zi in viata lui.
  • +22 (24 voturi)    
    Semnificatie (Sâmbătă, 22 august 2015, 14:22)

    Setalcott [utilizator]

    O superba metafora a relatiilor geopolitice euro-atlantice.
  • +41 (47 voturi)    
    3 americani si un englez (Sâmbătă, 22 august 2015, 14:59)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    salveaza niste francezi.

    Istoria se repeta.
    • -11 (21 voturi)    
      cap ai (Sâmbătă, 22 august 2015, 15:30)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Intr-un tren Paris-Amsterdam, pe teritoriul Belgiei, 3 calatori americani si unul englez ii salveaza pe francezi din ghearele unui marocan.
      Broscoii sunt atat de fricosi incat nu au navalit din celelalte vagoane, sa prinda marocanul. Nu au organizat o numaratoare a francezilor, pentru a gasi voluntari mai curajosi.
      Ei sa fi fost vreo 2 dintre vanjosii romani ce vomita pe Hotnews, nu mai ramanea cur de femeie neatins si nici marocani cu kalasnikovuri, in tot trenul.
      • +2 (2 voturi)    
        Sigur ca da..... (Duminică, 23 august 2015, 9:14)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

        Pana la urma dupa mintea ta romanii dunt de vina. Pashol na turbinca chorti!
  • -20 (34 voturi)    
    Europa Occidentala trebuie tinuta sub teroare.. (Sâmbătă, 22 august 2015, 15:13)

    gigi [anonim]

    Dupa ce americanii au aruncat tot Orientul Mijlociu in haos de a ajuns batranul continent sa nu mai faca fata emigrantilor veniti de acolo, acum tot americanii vin cu un alt scenariu desprins parca din filmele proaste de Hollywood: doi soldati americani aflati la plimbare prin Europa captureaza intr-un tren ce facea cursa Amsterdam-Paris un "terorist" care mai apoi ii roaga pe acestia sa-i dea Kalashnikovul inpoi!!? Hahaha!! De-a dreptul halucinant!
    Propun ca cei care se afla in spatele acestui scenariu idiot sa fie nominalizati la "Zmeura de aur"!
  • -14 (22 voturi)    
    Exista (Sâmbătă, 22 august 2015, 15:30)

    Snitzelvienez [utilizator]

    O alta fata a incursiunilor americane in Afganistan , Pakistan pe care nu o stim . "The Great Game" continua iar extremismul este raspuns la alte atrocitati comise de imperii fata de musulmani.
  • -14 (22 voturi)    
    Cei 2 americani: Chuck & Noriss (Sâmbătă, 22 august 2015, 15:42)

    TanarFrumosSiLiber [utilizator]

    Jmekeri de Jmeckeri.
  • +17 (21 voturi)    
    Obisniuiti-va (Sâmbătă, 22 august 2015, 16:28)

    Marian [anonim]

    Acestia sunt islamistii; astfel de stiri vor deveni ceva banal in 3-5 ani.
    Oricum, fiecare pasare pe limba ei piere : i-ati primit in casa, acum culegeti roadele.
  • -26 (38 voturi)    
    fake (Sâmbătă, 22 august 2015, 16:28)

    Anon [anonim]

    Si mie mi se pare o chestie de imagine... vai doamne, noroc ca ne-au salvat americanii ca altfel era vai de noi...este doar o chestie de imagine pusa la punct de imperiul malefic ...
    • +2 (2 voturi)    
      potim cultura (Sâmbătă, 22 august 2015, 19:11)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Anon

      "evil empire" e o expresie folosita despre aia care te platesc nu despre SUA.
    • +3 (3 voturi)    
      pe noi tot rusi ne-au salvat de pe la 1800 (Sâmbătă, 22 august 2015, 22:12)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Anon

      basarabia, tezaurul, comunismul, jigodismul de la ei amintire...
  • +3 (3 voturi)    
    INCORECT (Sâmbătă, 22 august 2015, 19:10)

    Francisc 1 [utilizator]

    ala saracu era un marocan sarac si astia i-au luat pusca , pai se poate?!
  • -1 (1 vot)    
    Rambo (Sâmbătă, 22 august 2015, 19:13)

    smen [anonim]

    NU era prin zona?
  • 0 (0 voturi)    
    Pe cand un terorist (Sâmbătă, 22 august 2015, 21:44)

    KostasP [utilizator]

    In rapidul Bucuresti-Neptun, in luna Iulie: ma scuzati, faceti putin loc, n-am loc sa-mi incarc kalashnikovul, bagame-as. Doamna, va rog io frumos, sugeti-va un pic burta, ca m-ati imobilizat aici intre vagoane.
  • +2 (2 voturi)    
    Terorism (Duminică, 23 august 2015, 1:02)

    Popescu Ciprian [anonim]

    Tare ma tem ca individul nu era singur , dar celalalt (ceilalti) si-au pierdut curajul.
    • +2 (2 voturi)    
      Ai dreptate (Duminică, 23 august 2015, 2:19)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui Popescu Ciprian

      Si eu ma gandesc la fel. Pe de alta parte as dori sa fie cat mai multe atentate si atacuri islamiste ca poate, poate Europa se va trezi si mai este o scapare pentru cei ce vor urma. Daca nu, viitorul e burqa si curanul ...eroarea mea, koranul.
  • 0 (0 voturi)    
    ceva nu e ok! (Duminică, 23 august 2015, 8:04)

    tba [utilizator]

    spencer l-a auzut incarcand automatul in wc.
    spencer a fugit vreo 10 metri pana la atacator!
    poate au gresit autorii articolului?
  • +2 (4 voturi)    
    Mda... (Duminică, 23 august 2015, 10:24)

    ticbis [utilizator]

    Din cate cunosc eu, serviciile secrete din toate tarile democratice din lume monitorizeaza cu atentie sporita persoanele ce-si exprima in comentariile lor pe forumurile si blogurile de pe internet simpatiile neechivoce fata de miscarile extremiste si teroriste, indiferent ca acestea sunt de extrema stanga sau de extrema dreapta, de natura religioasa sau fundamentalista.

    Masura mi se pare absolut necesara, mai ales dupa atentatele retelelor teroriste funamentaliste musulmane din 11 Sept 2001 si a celor ce au urmat in intreaga lume de atunci si pana acum.
    Din acest motiv, comentariile unor useri care plang de mila marocanului prins cu un Kalasnikov si 11 incarcatoare pline in trenul Amsterdam - Paris de catre trei americani si un britanic, pot crea suspiciuni indreptatite.

    Aviz amatorilor (millenium, simplex1, dumitrica, @Misu, T1beriu, bec, HP, Nyk1, muciflenduri, gigi, Snitzelvienez, Anon, KostasP), probabil ca deja ati atras atentia celor ce se ocupa de astfel de probleme!
    Poate ca intentia voastra a fost doar sa faceti bascalie dar, dupa parerea mea, sustinerea terorismului (de orice fel ar fi acesta) nu ar trebui afirmata nici macar in gluma! In astfel de cazuri nu te mai ajuta nici macar asazisul anonimat sub care activezi pe internet!
    • -2 (4 voturi)    
      Adica (Duminică, 23 august 2015, 13:13)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

      A nega existenta " the Great Game-ului" mentionat in toate cartile de istorie denota incultura crasa,deoarece Romania a fost si ea pradata si este in jocul imperiilor
      A se citi despre incursiunile britanicilor in Afganistan cele 3 razobaoie din sec lx si xx apoi da-ti cu parerea.
      Terorismul de stat se practica feroce de catre Israel si altii.
      Pt citirea de seara incearca rezumatul de mai jos
      https://wikispooks.com/wiki/9-11/Israel_did_it
      • +2 (4 voturi)    
        Esti cam pe langa! (Duminică, 23 august 2015, 16:50)

        ticbis [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        In Afganistan este leaganul istoric al miscarilor fundamentaliste islamice de tip terorist; este locul unde au luat nastere gruparile Al-Qaida si celelalte similiare acesteia.
        Distrugerea totala a acestor focare de infectie mi se pare o actiune perfect umanitara, de asanare a democratiei si a valorilorilor reale ale omenirii. Faptul ca americanii si britanicii nu au reusit sa duca pana la capat acest deziderat este un esec pe care si-l asuma, in niciun caz nu este o victorie a terorismului de stat asupra lumii civilizate!

        In ceea ce priveste Israelul, crede-ma ca daca acest mic stat mandru si luptator n-ar fi existat, la ora asta se vorbea araba de la Paris si pana la Londra, de la Bucuresti si pana la New York!

        Povestea cum ca Romania este pradata de imperialistii occidentali este o teorie specifica bolsevicilor; Romania este pradata de romani, in niciun caz de germani sau de americani!

        In rest, ai grija ca specimene de teapa ta, cu vadite simpatii pentru miscarile teroriste de sorginte fundamentalist islamice, sunt in mod normal luate in colimator de serviciile secrete din toata lumea.
        S-ar putea sa ai probleme, chiar mari probleme!
        • 0 (0 voturi)    
          Mucea sri-stul (Duminică, 23 august 2015, 23:47)

          Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

          Mai bine sa fie distruse focatele de prostie..ai ramas repetent la istorie.