Presedintele Federatiei Sindicatelor Medicilor: Starea de nervozitate este atat de mare incat se poate ajunge la situatii incontrolabile

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 17 august 2015, 12:53 Actualitate | Esenţial

Starea de nervozitate a medicilor, care asteapta majorari salariale, este atat de mare incat se poate ajunge la situatii incontrolabile, iar daca nu va fi un consens in urma negocierilor, s-ar putea sa fie consecinte mai grave decat greva, a spus dr. Florin Chirculescu, dupa discutii la Ministerul Sanatatii, potrivit Mediafax.

Presedintele Federatiei Sindicatelor Medicilor "Dr. Ioan Cantacuzino", dr. Florin Chirculescu, a declarat luni, dupa ce a discutat cu reprezentantii Ministerului Sanatatii , ca trebuie luate hotarari inaintea termenelor legale prin care se poate ajunge la greva.  

"Starea de nervozitate este atat de mare incat se poate ajunge la situatii incontrolabile. Sunt lucruri mult mai grave decat greva, putem sa nu ajungem la un consens, dar asta inseamna ca peste patru ani nu vor mai fi 13.500 de medici in spitale, s-ar putea sa mai ramana 6.000, ceea ce este o consecinta cu mult mai grava decat o greva", a spus dr. Florin Chirculescu, seful Sectiei de chirurgie toracica de la Spitalul Universitar de Urgenta Bucuresti.  

El a precizat ca decidentii din sistemul sanitar trebuie sa majoreze salariile medicilor, pentru ca acestia sa poata desfasura o activitate in coditii normale.  

Oficiali ai Ministerului Sanatatii au declarat, pentru Mediafax, ca la intalnirea de luni s-a discutat despre cresteri salariale, din toamna, pentru tot sistemul medical, nu doar pentru medici.  

"Se doreste ca aceste majorari sa se aplice din septembrie sau octombrie, nu s-a stabilit un cuantum, pentru ca trebuie sa se discute cu Ministerul de Finante, dar aceste majorari vor fi substantiale", au spus sursele citate.
 
Peste 16.000 de medici au aderat la un grup de initiativa creat pe Facebook, unde discuta despre salariile mici din sistemul sanitar, dar si despre o posibila greva generala. Grupul se numeste "Medici gata de greva generala. Solicitam salarii decente!" si numara peste 16.200 de membri.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
1389 vizualizari
  • +2 (6 voturi)    
    sindicatul medicilor. (Luni, 17 august 2015, 13:12)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Situatie ma grava decat greva? Sa resusciteze pe cei internati la morga!
  • +8 (8 voturi)    
    ma indoiesc... (Luni, 17 august 2015, 13:12)

    lili [anonim]

    Or sa le scoata ochii cu 10% crestere de salarii, in timp ce demnitarii inalti si fuunctionarii din Guvern si de la Palatul Cotroceni si-au dublat sau triplat salariile!!
    In institutiile publice o gramada de oameni, clientela politica de regula, arde gazul de pomana pe salarii uriase fata de ale medicilor!
    Asa este de 25 de ani, si-au protejat clientela lipitoare de afise !
    Rusine!
    Nu vom scapa curand de fauna asta corupta si incompetenta!
  • +2 (2 voturi)    
    cine poate, isi face salarii de invidiat!!! (Luni, 17 august 2015, 13:33)

    lili [anonim]

    "Potop de bani pe casta politicienilor

    În ultimele luni, elita politică și slujbașii ei și-au mărit lefurile și pensiile la un nivel la care alți salariați, din sistemul bugetar sau din mediul privat, nici nu visează.
    Un grup de 69 de demnitari, printre care președintele Iohannis și premierul Ponta, plus subordonații lor din Administrația Prezidențială, Guvern, serviciile secrete și Parlament, vor beneficia fie de creșteri salariale mult peste cele ale altor bugetari - medici sau profesori, de exemplu - fie de pensii subvenționate, care vor ajunge la nivelul de 80% din media salariilor pe ultimele 12 luni. Nici una din aceste măsuri nu avea atașată, în nota de fundamentare, impactul bugetar.

    Un plus de 350% pentru demnitari

    Prima fisură în sistemul unitar al salarizării bugetarilor a apărut prin legiferarea, pe șest, a unei prevederi prin care salariile funcționarilor din aparatul de lucru al Guvernului și al Administrației Prezidențiale vor putea crește substanțial.

    ● „Salarizarea personalului din cadrul Administrației Prezidențiale și aparatului de lucru al Guvernului se stabilește la nivelul de salarizare maxim aflat în plată aferent funcțiilor din cadrul aparatului de lucru al Guvernului” se arată într-un amendament introdus în Legea 174/2015.

    ● Indemnizațiile unui grup de 69 de demnitari au crescut cu 300-350%. Printre aceștia: șefii seviciilor secrete, conducerea Parlamentului și Avocatul Poporului.

    ● Pensiile militarilor (inclusiv angajații fostei Securități și ai Miliției de dinainte de 1989), ale funcționarilor parlamentari și ale diplomaților nu mai respectă principiul contributivității, fiind calculate în funcție de veniturile din ultimele 12 luni. Legea privind pensiile parlamentarilor a fost respinsă de președintele Klaus Iohannis, dar a rămas în dezbaterea Legislativului.

    Vilă renovată și avion nou pentru Iohannis."

    http://www.evz.ro/potop-de-bani-pe-casta-politicienilor.html
  • +2 (2 voturi)    
    noua nu ne trebuie doctori (Luni, 17 august 2015, 13:47)

    tecumseh [utilizator]

    ne trebuie parlamentari pretiosi platiti bine care sa-si amortizeze cu varf si indesat investitia de a deveni parlamentar. ce sa faci cu doctorii, ca nu aduc profit la partid.
  • +3 (3 voturi)    
    Vai, da v-au cusut buzunarele halatelor ? (Luni, 17 august 2015, 14:46)

    Plagarus [utilizator]

    Sistemul sanataii din Romania este unul dintre cele mai corupte si jegoase sisteme ale tarii.
    Este deja tradiţie în România că pacientul să ofere un dar medicului,
    Totusi medicii care lucrează în sistemul public de sănătate nu pot primi plăti suplimentare sau donaţii de la pacienţii lor, această practică fiind în dezacord cu normele penale aflate în vigoare, potrivit unei decizii a instanţei supreme publicate în Monitorul Oficial al României.
    Decizia pronunţată, pe 4 iunie 2015, de Completul pentru dezlegarea unor chestiuni de drept în materie penală din cadrul Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie (ICCJ), a apărut, pe 5 august, în Monitorul Oficial şi este obligatorie de la momentul publicării.
    Cine lucreaza la stat nu trebuie sa aiba drept de a lucra la privat.
    CASS ar trebui sa includa asta in contractul de munca.
    • +2 (2 voturi)    
      De ce (Luni, 17 august 2015, 16:33)

      Mihaela [anonim] i-a raspuns lui Plagarus

      sa nu lucreze si la privat? Eu lucrez intr-un spital, deci vad doar pacienti internati.De ce sa nu merg la o policlinica privata sa dau consultatii in ambulator dupa orele de program si sa mai am un venit fiscalizat?Pt ca iau pacientii de la stat? Adica iau bolnavii din pat si ii duc la privat?Sau iau materiale de la spital si le duc la particular? Care materiale?Pe care nu le-am avut niciodata?
  • +1 (1 vot)    
    si care ar fi acele situatii incontrolabile ? (Luni, 17 august 2015, 19:47)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    refuzarea spagilor ?