UPDATE Ambasadorul roman la Budapesta s-a dus marti la ministerul ungar de externe pentru a transmite mesajul MAE. Romania considera ca ambasadorul ungar la Bucuresti a facut aprecieri "inacceptabile" despre premierul roman

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 11 august 2015, 14:26 Actualitate | Esenţial

UPDATE Ambasadorul roman la Budapesta s-a prezentat, marti, la Ministerul Afacerilor Externe ungar, dupa ce a cerut o audienta, pentru a discuta pe tema declaratiilor ambasadorului ungar la Bucuresti, Botond Zakonyi, informeaza Mediafax

Ambasadorul Romaniei la Budapesta, Alexandru Victor Micula, a cerut astazi o audienta la ministerul maghiar al afacerilor externe pentru a transmite mesajele pe care MAE roman le-a dat si in mod public ieri prin intermediul unui comunicat de presa, au declarat pentru Hotnews.ro surse politice.


MAE precizeaza ca Botond a facut aprecieri "inacceptabile si lipsite de deferenta" fata de premierul roman, despre care a spus ca si-a  construit imaginea prin opozitie cu premierul ungar, Viktor Orban: "Victor, baiatul bun, si Viktor, baiatul rau. European, social-democrat, pentru rolul de Victor cel bun, si nationalist, antieuropean, pentru rolul celalalt."










5073 vizualizari
  • +2 (12 voturi)    
    BONUS asteptam Scuzele Ungariei (Marţi, 11 august 2015, 14:28)

    un domn [utilizator]

    in favoarea descendentilor de la Ip si Traznea
    • -2 (14 voturi)    
      da ma (Marţi, 11 august 2015, 14:58)

      zoli [anonim] i-a raspuns lui un domn

      Da ma, soldatii romani in timpul razboaielor erau niste ingeri, nu au comis nicio criminlitate razboinica nicodata, erau patrioti, iubitori de neam si tara... Avram Iancu nu a omarat niciun ungur...

      Da domnu, exista o citatie de Cioran "Romaniul nu se simte niciodata vinovat..."
      • +6 (8 voturi)    
        tine loc de mazeta (Marţi, 11 august 2015, 15:27)

        no tucute-as tulai Domane,ca bine le mai graiesti [anonim] i-a raspuns lui zoli

        Daca il citezi si pe Paul Lendvay, cu cati km. de cale ferata, cate locomotive, cate autoturisme (sic!) si cate telefoane au plecat romanasii dupa I-ul razboi mondial (prada de razbel), ai 1 pct. de la mine.
        Daca dai si citatul cu prazile de dupa al II-lea razboi mondial, o sa mai ai 1 pct de la nevasta "al meu".
      • 0 (8 voturi)    
        csardas (Marţi, 11 august 2015, 16:05)

        Decebal [anonim] i-a raspuns lui zoli

        Da mah, si daca omori ca cotropit ori ca cotropitor e tot una?

        Hunii lui Atila si Gingis Han sunt au fost si vor fi expansionisti. Asta inseamna ca calci in avuturile altora. Fain asa Zoli ?

        O mai fo' astia acolo. Hai zgandariti voi pe Putin sa va faca voua federalizare in Ardeal. Mintenas !
      • +2 (8 voturi)    
        da ma (Marţi, 11 august 2015, 16:25)

        loyola [anonim] i-a raspuns lui zoli

        Zoli, poti tu sa spui pe cati dintre vecini i-au atacat romanii ?
        Apoi Avram Iancu a omorat unguri, dar nu in Ungaria, ci prin Transilvania , pe cei care venisera in excursie cu pusti si tunuri.
        Si a mai omorat unguri din Transilvania, dar pe cei care s-au aliat cu ungurii din imperiu si atacau romani.
        Dar se vede ca tu stii istoria lui Roesler, ma Zoli....
      • 0 (0 voturi)    
        Avram Iancu prost exemplu (Joi, 13 august 2015, 12:19)

        im [anonim] i-a raspuns lui zoli

        Avram Iancu e un exemplu prost ales. Ar trebui sa va fie erou national. In primul rand, nu era foarte anti-maghiar: logodnica era unguroaica, si in discursul lui 'patriotic' a declarat ca 'In Ardeal ungurul nu poate trai fara roman si romanul fara ungur', cu alte cuvinte, telul vostru (oficial) de acum. Actiunile romanilor au avut mai mult caracter social decat national. Apoi, cand cererile romanilor au fost acceptate, Avram Iancu declara ca regreta cele intamplate (asta ca l-ai citat pe Cioran)
  • +21 (21 voturi)    
    AAAA (Marţi, 11 august 2015, 14:35)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Rusine ambasadorului ungur!
    Si eu care credeam ca l-a facut mincinos ordinar, plagiator, cercetat penal...m-am speriat degeaba!
  • +9 (9 voturi)    
    Lol sau haha? (Marţi, 11 august 2015, 15:19)

    The Real Sasha [utilizator]

    Unul il pupa in dos pe Putin iar altul pe Nastase... Unul la figurat si altul la propriu.
    Cainii latra, caravana trece.
  • +4 (8 voturi)    
    Felicitari..... (Marţi, 11 august 2015, 15:53)

    polonyca [utilizator]

    ...... ambasadorului si ambasadei !!! Pt ...ATITUDINEA DE PRINCIPIU , nu pt ca il apara pe PM nostrum iNCULPAT !!!