Traian Basescu cere unirea cu Republica Moldova: Aici nu este o problema de bani, ci este o problema de viitor. Cu cat un stat este mai mare, cu atat este mai important.  

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 11 august 2015, 11:22 Actualitate | Esenţial

Traian Basescu
Foto: Facebook / Traian Basescu
Traian Basescu a facut marti apel la unirea cu Republica Moldova spunand ca si Romania are nevoie de Republica Moldova. “Cu cat un stat este mai mare, cu atat este mai important si are o greutate mai mare”, a argumentat fostul presedinte.

"Aici nu este o problema de bani, este o problema de viitor”, a declarat Traian Basescu, la doar o zi dupa ce premierul de la Chisinau, Valeriu Strelet a respins posibilitatea unirii  spunand ca ar presupune costuri inacceptabile pentru cetatenii romani. 

“Viitorul Romaniei, un viitor temeinic, se poate baza si pe procesul de reunificare cu Republica Moldova” a insistat Traian Basescu.

Este nevoie sa discutam cu Chisinaul si sa asumam ca politica de stat obiectivul unirii, a solicitat fostul presedinte.

El a spus ca acest subiect trebuie adus in discutie si asumat "pentru ca interesele regionale ne obliga la o astfel de abordare".

"In momentul de fata Republica Moldova este framantata intre doua optiuni - optiunea independentei si optiunea unirii cu Romania", a spus Traian Basescu, amintind ca la inceputul primului sau mandat curentul in favoarea unirii "era foarte slab", lucru ce s-a schimbat acum.

"Acum suntem intr-un moment potrivit sa discutam cinstit cu Chisinaul", argumentand ca cele doua state au acelasi popor.

"De ce ar fi utila unirea. Pentru ca framantarile din regiune arata ca acolo unde nu este stabilitate se poate intampla orice" a declarat fostul sef de stat.

El a vorbit si despre faptul ca in tara vecina sunt putine ziare si televiziuni romanesti: "In raport cu presa de limba rusa este mult prea putin, iar informatia din presa rusa vine distorsionata".

Republica Moldova, datorita locului in care este asezata nu poate fi neutra, nu poate fi in afara intereselor Rusiei, Ucrainei sau Romaniei,  a sustinut  Traian Basescu.

El a spus si ca "Republica Moldova, prin obarsia poporului ei nu poate fi decat occidentala", dar a subliniat ca "optiunea vreau in UE dar nu veau in NATO este necredibila. Avem niste fracturi de logica ce trebuie corectate in viitor".












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
16880 vizualizari
  • -28 (50 voturi)    
    Trebuia sa o faci tu.. (Marţi, 11 august 2015, 11:29)

    Dan Petre [anonim]

    ... cine te-a oprit?
    • +48 (58 voturi)    
      Evident (Marţi, 11 august 2015, 12:00)

      anti_q [utilizator] i-a raspuns lui Dan Petre

      Comentatorii ca tine. :)) Vorbesti sa te afli in treaba. Poti fi anti-Basescu dar din toti presedintii agenda lui Basescu a fost de departe cea mai pro-Basarabia..
      • -18 (32 voturi)    
        Mare si important (Marţi, 11 august 2015, 12:16)

        Close [utilizator] i-a raspuns lui anti_q

        Pai sa ne unim cu Algeria sau Sudan. Sunt mari si aparent cele mai importante.

        Pe de-o parte ai mandria nationala care iti spune sa te unesti cu bucata aia care a fost a ta.

        Pe partea cealalta realizezi ca ai ai o granita si mai mare cu Ucraina, ai Transnistria in coaste, ai o economie care e mai la pamant decat a fost a Romaniei vreodata, ai coruptie cum putini pot sa-si imagineze si mai rau, ai si alte punti deschise constant catre locuri si mai corupte, etc.

        Romanii vor unire pana o sa realizeze ca vine din buzunarele lor. Si apoi, ca in toata istoria ignorantei poporului nostru, o sa dea inapoi si o sa se planga.
        • -5 (17 voturi)    
          fassss de ora doispe. din mangalia, cu drag(q) (Marţi, 11 august 2015, 15:32)

          bese'n sac nastase (din Moromete) [anonim] i-a raspuns lui Close

          Tu chiar il crezi pe Base de la 11.22 ? Era dupa "aperitiv". A uitata ce a zis acu' 2 luni, la B1Tv. "Pentru 50 de ani de acum in colo, nu se mai poate vorbi despre unirea cu Basarabia. Am pierdut momentul".
          Or, poate atunci era dupa aperitivul de seara?
          • -2 (4 voturi)    
            hehe (Marţi, 11 august 2015, 19:10)

            Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui bese'n sac nastase (din Moromete)

            Asta după ce Base zicea că România se va uni cu Moldova în cadrul Statelor Unite ale Europei. Nici el nu mai știe ce susține.
      • 0 (20 voturi)    
        Multe vorbe... (Marţi, 11 august 2015, 12:20)

        Dan Petre [anonim] i-a raspuns lui anti_q

        .. putine realizari.
        Si comunismul, condamnat din gura, dar criminali precum Visinescu abia acum bagati la puscarie...

        Romania intreaga vrea aceasta Unire. Daca o vroiam cu adevarat o faceam. E foarte bine ca generatia lui Bratianu si Ferdinand s-au gandit mai putin la "agende" si mai mult la ce lasa concret urmasilor!

        Problema cea mai adanca este alta: nu i-am castigat cu adevarat pe Basarabeni. Si asta tocmai pentru ca am vorbit mult si am facut putin pentru ei :(
        • +2 (14 voturi)    
          Replica . (Marţi, 11 august 2015, 14:21)

          Marx [anonim] i-a raspuns lui Dan Petre

          Trebuie sa fim realisti si sa admitem ca Basarabia , cu structura etnica actuala , romani aproape la paritate cu slavi , nu va putea hotara o unire . Fiecare etnie vrea cu tara mama . Asa ca , o integrare un UE pare mai realista si cu anii , vom vedea daca granitele mai conteaza .
          • +3 (7 voturi)    
            ce paritate (Marţi, 11 august 2015, 17:07)

            Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui Marx

            Tu te-ai uitat la recensamintele de acolo privind structura etnica? Romanofonii sunt 80%.
          • +3 (7 voturi)    
            Mai citeste inainte sa dai replica (Marţi, 11 august 2015, 19:00)

            idsoc [utilizator] i-a raspuns lui Marx

            In Rep. Moldova 72% romani. E o structura etnica excelenta. In Transilvania, la 100 de ani de la Unire, romanii sint 71%.
            • -3 (7 voturi)    
              excelent pentru tine, dar.. (Marţi, 11 august 2015, 22:00)

              kllaus [anonim] i-a raspuns lui idsoc

              trebuie tinut cont ce reprezinta restul de 28% din populatie: majoritatea rusofoni inraiti. In Transilvania pe langa romani sunt sasi si maghiari, popoare cu un puternic aport civilizator si orientare pro-occidentala. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca si mare parte dintre etnicii romani din Republica vorbesc in casa limba rusa. Iar restul limba moldoveneasca. Limba romana au invatat-o doar curvele venite prin RO la produs, sub acoperirea de studente.
              • +1 (1 vot)    
                Persisti intr-o argumentatie sovietica (Miercuri, 12 august 2015, 8:07)

                idsoc [utilizator] i-a raspuns lui kllaus

                ...fara nici o sustinere. Prima minoritate din Moldova sint ucrainienii, 11,2%, care sint orice numai pro-rusi nu. Rusii sint sub 10%. Cat despre aportul civilizator al ungurilor si orientarea pro-occidentala sa ma scutesti. Uita-te la Orban ce masuri de inspiratie europeana ia si cu cine se bate pe burta. Oricum, daca ai ajuns sa spui ca doar curvele vorbesc romenste in Basarbia, mi-am cam dat seama ca esti pe pozitie trol rus la 3 kopeici pe ora. Mars la tine in subsol si lasa-ne pe noi romanii in pace.
                • 0 (0 voturi)    
                  Basarabia (Duminică, 21 august 2016, 13:14)

                  papillon [anonim] i-a raspuns lui idsoc

                  Argumentata afirmatia ta.Sa-i lasam pe rusofoni si vechii KGB-Isti sa-si plinga ultimile clipe ale unei Basarabii aflate inca sub influienta ruseasca.
      • -7 (19 voturi)    
        sînt pro-Basescu, dar anti-Basarabia (Marţi, 11 august 2015, 12:33)

        d [anonim] i-a raspuns lui anti_q

        l-am votat pe Basescu de fiecare data si pentru a-l vota am facut sute de km pîna la sectia de votare si mi-am petrecut cîte o zi intreaga facînd coada în fata ambasadei la fiecare tur de scrutin.

        sînt convins ca Basescu a fost cel mai bun presedinte pe care l-a avut România pîna acum, dar în privinta Basarabiei nu-i dau dreptate.

        1. în viitoarea Federatie Europeana, marimea statelor va conta mai putin decît conteaza astazi.

        2. "obîrsia" (apropo, cuvîntul e de origine slava) si "limba comuna" nu sînt suficiente pentru unire. mai important este felul în care gîndesc oamenii si valorile sociale pe care le împartasesc. or din acest punct de vedere, între societatea din România si societatea din Moldova e o prapastie cu mult mai mare decît între România si Europa de vest.

        ii dau dreptate lui Basescu într-o privinta: discutia asupra Basarabiei a ajuns într-adevar într-un punct critic. România trebuie sa aleaga între a fi cu adevarat o tara europeana (deocamdata sîntem europeni in devenire) si a ramîne cel putin pentru alte 2-3 generatii la periferia (chiar în faubourg-ul) Europei, cu riscul ca diferentele de gîndire, atitudine si comportament dintre noi (cei uniti) si ceilalti europeni sa ne faca sa alunecam în afara Europei (asa cum risca sa alunece grecii).
      • +7 (21 voturi)    
        Nationalistii de forum si de Facebook! (Marţi, 11 august 2015, 13:04)

        Dan Petre [anonim] i-a raspuns lui anti_q

        M-as fi bucurat ca toti cei care votati (pro sau contra comentariului meu) sa fi fost prezenti alaturi de noi, care vrem cu adevarat unirea, alaturi de Actiunea 2012 la mitingul din 28 Iunie, cand am comemorat 75 de ani de la furtul sovietic sau la primirea celor 1000 de basarabeni care au marsaluit pentru Unire.

        PS: Basescu putea sa intre in istorie cu Unirea. A ales sa iasa cu Udrea. Asta este realitatea, oameni buni, o spune unul care l-a votat de 2 ori.
      • +1 (17 voturi)    
        ... (Marţi, 11 august 2015, 13:14)

        klaudyuxxx [anonim] i-a raspuns lui anti_q

        Iar voi astia pro basisti ati ales succesor cel mai indiferent presedinte posibil fata de Basarabia. Daca nu chiar impotriva.
        • +6 (6 voturi)    
          Mda din pacate... (Marţi, 11 august 2015, 15:34)

          cititoare [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

          Nu prea il vad pe Iohannis implicindu-se pe acest subiect, decit poate impins de la spate, fara nici o tragere de inima.
    • -10 (20 voturi)    
      asta ne mai trebuie alta belea.... (Marţi, 11 august 2015, 12:11)

      @Mishu [utilizator] i-a raspuns lui Dan Petre

      Alți moldoveni nu ne ajung aia din Vaslui Galați
    • +10 (12 voturi)    
      ponta si antonescu (Marţi, 11 august 2015, 12:52)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Dan Petre

      cu al lor inutil usl si cu suspendarile lor. Romanii au suportat lupta lor bezmetica pentru accederea la ciolan. Dupa ce au ajuns fasss . . . .
    • +2 (4 voturi)    
      gogule, (Marţi, 11 august 2015, 18:52)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Dan Petre

      unirea o face poporul, de pe ambele maluri, prin vointa si vot.
      dupa adunarile ad hoc si marea adunare de la alba iulia, ar trebui sa stim cum se face...
      iesiti in piata si cereti asta, base stie ce spune.
      o rmanie mare ar fi mai tare si mult mai grea in sfatul tzarilor.
  • -27 (51 voturi)    
    români, treceți Dâmbovița! (Marţi, 11 august 2015, 11:34)

    Mazeta [utilizator]

    Traian Băsescu spune bine ce spune, dar trebuie să dea un exemplu personal. Ar trebui să vândă cele 300ha de la Nana și să cumpere 500ha la Nistru. Fapte, nu vorbe!
    • +18 (20 voturi)    
      pe bune? (Marţi, 11 august 2015, 12:18)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ati ramas "infipti" in terenul de la nana?
      oricare ar fi subiectul, voi o tineti tot cu terenul ala?
      auzi mazeto, nu-i asa ca... uneori, cand te uiti in oglinda tu-l vezi pe base si te sperii ca ai o problema patologica? :)
      si iubitul tau ponta trabuia sa faca croaziera pe prut dar era prea schiop de-un neuron :)
      romani de tip masezata, treceti de pinibil si reveniti un pic din zona de obsesie patologica. vrem fapte nu doar aberatii zilnice :)
      • -7 (7 voturi)    
        basist..pe bune (Marţi, 11 august 2015, 16:42)

        vasco [anonim] i-a raspuns lui sucaa

        De la cine vrei tu fapte?Care fapte iti plac?Se vede treaba ca acelea de glorie ale lui base,bautura,femeile si furturile...Cu asa fapte,dupa cum s-a vazut,nu se face unirea.Dar cred ca nimeni nu te poate convinge pe tine ,un biet basist...are mai multe fapte de " g;orie " nu numai cu terenurile...dar esti ...basist.
    • +12 (14 voturi)    
      Ce-are a face una cu alta? (Marţi, 11 august 2015, 12:20)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Din partea mea, daca are bani si plateste pretul corect cu bani curati, sa cumpere si la Nana si in Republica Moldova. Mai bine decit sa ne trezim ca toate culturile romanesti apartin strainilor, iar taranii romani sa ajunga sa le munceasca lor.
    • +5 (5 voturi)    
      de ce? (Marţi, 11 august 2015, 12:55)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      aveti informatii ca putin s-ar intinde putin cu granita rusiei pana pe dambovita?
      nu cred ca nu stiti bancul urmator de pe vremea lui ceasca : la granita dintre Romania si urss (Republica Moldova facea parte din urss pe vremea aceea), pe malul stang al Prutului era un tanc un soldat. pe malul drept al Prutului era un steag un soldat. incitat, brejnev a intrebat ce semnificatie au steagurile romanilor. i s-a raspuns : "ni se falfaie de tancurile voastre."
    • +11 (13 voturi)    
      Ai uitat ca onor justitia noastra a pus sechestru (Marţi, 11 august 2015, 12:58)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      pe cele 300 ha de la Nana cumparate cu buna credinta. Dupa vorbele tale "Ar trebui să vândă cele 300ha de la Nana și să cumpere 500ha la Nistru" rezulta ca si tu recunosti ca tot cea ce a patit Basescu cu Nana a fost o facatura pesedista.
    • +5 (7 voturi)    
      Nu ii permite legea (Marţi, 11 august 2015, 13:24)

      Legea [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      din pacate legea din republica Moldova nu ii permite sa cumpere un strain pamant moldovean
  • -28 (38 voturi)    
    de acord (Marţi, 11 august 2015, 11:35)

    demaGOGU [utilizator]

    daca ex-ul pune la bataie ferma din calarasi+conturile de afara ptr a-i ajuta pe saracanii de peste Prut!
    • +15 (15 voturi)    
      si tu gogule? (Marţi, 11 august 2015, 12:23)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      si dragnea domeniul lui, ponta penthouse-urile lui, felix televiziunile lui, tariceanu firmele si eventual fostele neveste, mazare masinile lui de lux, baronii toate palatele lor si pot s-o tin pana dimineata cu averile iubitilor tai pesedisti dar mi-e lene si nici nu este spatiu.
      base cu alea 200 de teren arabil este un sarantoc fata de cele cateva mii de teren forestier fuat de hrebenciu ci sleata lor de hoti.
      dar cum ii spuneam si colegului tau de birou de mai sus, da-o dracu de obsesie si indicatii de la centru. chiar sunteti penibili cand intr-un minut amandoi ati pus comentiarii legate fix de trenul lui base :)
      dovada mai mare ca primiti indicatii amadoi de la aceeasi sursa nu exista. doar daca mazeta si demagogu sunt doua personalitati a aceeasi persoane... ai personalitate dubla, tripla, cvadrupla... ?:)))
      ce grija ai tu de saracii de peste prut.... m-ai emotionat pana la senzatie de voma...
    • +11 (11 voturi)    
      Basescu (Marţi, 11 august 2015, 13:04)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

      I-ai vazut tu conturile de afara ? Sau logica e ca "trebuie sa aiba, nenorocitul !". Pot intelege simpatiile si antipatiile. Dar patimile astea izvorate din spuma marii, deloc.
  • +35 (47 voturi)    
    ... (Marţi, 11 august 2015, 11:36)

    pathfinder [utilizator]

    "Curentul unionist" creste constant atat in Romania cat si in Moldova de peste Prut.

    Inca nu s-a ajuns la punctul critic, dar va veni si momentul asta.

    Curios, dar eu cred ca si "Basarabia e Romania" scris absolut peste tot ajuta...
    Felicitari celor cu ideea!
  • +32 (44 voturi)    
    Dacă nu e propagandă electorală (Marţi, 11 august 2015, 11:37)

    ploiesteanu [utilizator]

    Ai o mare bilă albă din partea mea, domn' Traian.
  • +31 (37 voturi)    
    Argumentul cel mai des intalnit (Marţi, 11 august 2015, 11:39)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Ca dom`le, costurile sunt mari, si noi oricum suntem saraci...dar Bruxelles mereu s-a oferit sa ajute RM si Ro in acest proces....doar ca noi nu am cerut asta

    In ceea ce priveste noul premier din MD, acolo interesele sunt altele, clasa politica nu vrea unire pentru ca sunt mafioti care vor sa dea tunuri de 1 miliard de euro in continuare, dar populatia ar fi dispusa la reunificare....in anumite conditii, evident....cum si noi...in anumite conditii am dori
  • -1 (35 voturi)    
    intre timp (Marţi, 11 august 2015, 11:42)

    dum_i [utilizator]

    Intre timp, moldova romaneasca este cea mai saraca regiune a romaniei. 0 km de autostrada o traverseaza. Aeroporturile moldovene sunt irelevante international. Moldovenii romani pleaca pe capete sa culeaga capsuni in vest.

    Si asta de 25 de ani.

    Hai sa incepem cu ce e important mai intai.
    • +5 (7 voturi)    
      Exact (Marţi, 11 august 2015, 12:54)

      alexbd [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Sa mai bage guvernul bani si in Moldova romaneasca. Poate ajungem la impartire in loc de unire in ritmul asta.
    • +3 (7 voturi)    
      aeroporturi (Marţi, 11 august 2015, 14:58)

      hahaha [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      hai c-ai facut-o lata cu aeroporturile moldovene. citeste mai mult, cel putin la capitolul calatori, la aeroporturile din moldova, si apoi vorbeste.
      nu inteleg prostia cu idea ca o zona daca e saraca, inseamna ca locuitorii ei sunt responsabili 100% pentru acest lucru.
      Crezi ca transilvania fara investitorii occidentali ar fi mult peste moldova? Sau muntenia fara faptul ca aici este bucurestiul care atrage multe investitii tocmai pentru faptul ca e capitala romaniei?
      In Romania nu se vede. Mergi in strainatate si viziteaza un moldovean, un transilvanean si un muntean, uitat-te cum lucreaza si ce au realizat si vezi daca sunt atat de mari diferente intre ei. Ai sa vezi harnici ca si puturosi care stau la mila ajutoarelor sociale, asta din toate zone Romaniei.
      Cata prostie in mentalitatea asta invechita...
  • +2 (14 voturi)    
    Vreti prosperitate UNIREA ! (Marţi, 11 august 2015, 11:43)

    SRA [anonim]

    ion ILIESCU a lupa aceasta importanta decizie in primii ani dupa evenimentele din dec 89 crezand intr-un socilism cu fata umana !

    Traian BASESCU a lansat ideea trebuie accelerata !!!
  • -22 (36 voturi)    
    ca de obicei (Marţi, 11 august 2015, 11:44)

    daniel ionescu [anonim]

    pentru ca nu stie cum sa se bage mai bine in seama, iar baga batul prin gard. la cultura lui politica si geo-politica (zero barat) asta este in stare sa creeze un conflict deschis numai sa fie bagat in "zeama"
  • +20 (36 voturi)    
    Nedreptate istorica (Marţi, 11 august 2015, 11:44)

    Prezan [utilizator]

    Aici este vorba de a repara o nedreptate istorica. Ei au tras paiul scurt in 1940.

    Pentru cei care se vor impotrivi pentru ca nu vor unirea cu un stat sarac propun un scurt exercitiu de imaginatie:

    Daca era (si) Ardealul sau alta provincie in situatia asta acum, ce faceam?

    Dar daca maine Muntenia sau Oltenia nu ar mai fi parte a Romaniei si ar cadea intr-o saracie crunta iar propaganda unei alte tari ar bombarda populatia cu tot felul de mesaje (ceea ce se intampla acum in Basarabia) - nici atunci nu ati vrea o Romanie REINTREGITA?

    Si inca ceva, trebuie sa incepem ca romani sa gandim pe termen lung: de ce o parte ne impotrivim ideii, dar pe unguri nu i-ar deranja daca Ungaria ar avea Harghita, Covasna, samd? Dpdv al Ungariei, aceste judete ar trage-o in jos prin saracia lor. Dar ei sunt indarjiti in a cere asta.

    Noi de ce nu putem face la fel?

    In tot ceea ce am scris mai sus, ma refer la faptul ca trebuie sa avem o voce comuna. Noi cei din Romania.

    Ca nu se face unirea maine, sau poate nici peste 10 ani, asta e altceva. Ca trebuie convinsi si fratii din Basarabia, asta e altceva. Ca politicienii de acolo nu ar vrea sa renunte la ciolan in favoarea Bucurestiului, e cu totul altceva.

    Dar macar de am renunta la ochelarii de cal...
    • -9 (29 voturi)    
      Sunt multe nedreptati (Marţi, 11 august 2015, 12:02)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui Prezan

      Unii ar spune ca si infiintarea statului evreu ar fi o nedreptate istorica. Nu putem insa sa schimbam anumite evenimente.
      Nu mai vorbesc ca multi dintre " fratii" nostri vorbesc rusa acasa.
      Ce ai face daca unirea ar avea loc la anul si te pomenesti cu citeva milioane de rusi care vor alipirea Romaniei la Maica Rusie? ca intra rusul fara insemne in Chisinau si nici dracu nu se baga? Te duci tu sa lupti cu armata rosie fara insemne, ca sa fii un bun patriot?
      • +8 (14 voturi)    
        Gresesti partial (Marţi, 11 august 2015, 12:19)

        Prezan [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

        Nu as fi pus ghilimele pentru cuvantul frati. Iti respect opinia dar ...

        De cate ori ai fost la Chisinau? Cate familii cunosti?

        Familiile mixte vorbesc rusa poate. Dar minoritatea rusa e neinsemnata, vezi ultimul recensamant (singurul apropiat de realitate)

        Si da, ei cunosc si poate vorbesc (si) rusa. Dar asta tine de anii grei de ocupatie sovietica.

        Vorbesti aici de Israel. Aia a fost o "nedreptate" pe care au muncit-o.

        Numarul de evrei la nivel mondial este foarte foarte mic, dar cu toate astea au fost uniti in a face ceea ce tu numeste nedreptate istorica. M-am legat de asta doar dpdv al vointei, nu cred ca discutiile despre evrei au vreo legatura aici.

        Noi de ce nu avem macar vointa de a indrepta una, cu mica putere pe care o avem sau nu.

        Odata alipita la Romania, Basarabia va face parte din NATO la fel ca Romania.

        Iar in privinta rusilor, ei pot veni oricum, nu asta ii indeamna si nici nu ii opreste.

        Daca vrei sa argumentezi fara sa arunci tot felul de idei pe care (poate) nu le stapanesti intru totul, mai bine ai fi mentionat Transnistria. Aia e o problema cu care as fi fost de acord.

        Si da, ma duc eu sa lupt cu armata rosie fara insemne, "ca sa fiu un bun patriot".

        Tu unde te ascunzi?
        • +2 (6 voturi)    
          Patriotism sau... (Marţi, 11 august 2015, 14:08)

          Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui Prezan

          "Mica putere pe care o avem sau nu...."
          In primul rind trebuie sa fim de acord ca 90 % din cei care vor unirea sunt manati de sentimente patriotarde la fel cum se simt si rusii cind defileaza armata rosie. sa fim mari ca sa fim puternici. Noi am fi destul de mari si acum dar avem 90% din cetateni care voteaza cu galeata de 25 de ani incoace.
          Asta a facut sa pierdem vreo 4 milioane de concetateni. Tot din cauza lor avem o armata ce poate rivaliza la dotare cu unitatile germane din '40 ( mai putin disciplina lor).
          Ma bucur ca avem printre noi oameni care merg la lupta pentru apararea neamului fie si cu bata impotrita tancului. E o prostie dar macar o prostie de admirat. Parerea mea e ca totusi te inscri in cei 90% si l-ai votat pe Iliescu.
          • 0 (8 voturi)    
            Patriotism sau ... ? (Marţi, 11 august 2015, 15:21)

            Prezan [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

            Nu conteaza cu cine am votat eu strict in aceasta discutie. Sa ma categorizezi doar pentru ca nu esti de acord cu mine, e cum ti-as spune eu:

            "Inscrii" se scrie cu doi i " si sa te pun in alta categorie decat ai vrea, sau decat ar fi corect, sau oricum, fara nici o legatura cu argumentele tale. Se numeste a ataca persoana si nu argumentele ei.

            Am votat cu Basescu fara sa fiu basist (dar ii recunosc anumite merite si lipsuri) si cu Iohannis fara sa ma incante decat ideea de a scapa odata de ciuma rosie. Esti multumit? Si chiar de-ai fi, tot nu conteaza!

            Se voteaza cu galeata. Corect. Avem oameni de slaba calitate in politica in ambele tabere.

            In orice caz, revin: consider ca gresesti cand spui ceea ce spui despre unionisti si sentimentele "patriotarde".

            Eu mi-am expus argumentele in celalalt comentariu: a indrepta o nedreptate istorica. Imagineaza-ti zona din care esti rupta de Romania, cum mentionam mai devreme... aici e problema. Sunt oameni care au asteptat intoarcerea asa cum asteptam noi americanii acum jumatate de secol.

            Ai mentionat foarte bine in alt comentariu "romanii din Romania" - avem bubele noastre, de aia nu am zis sa se faca maine unirea, ci doar sustin conceptul.

            Nu merg cu bata impotriva tancului. Aici e vorba doar de asumarea consecintelor cauzelor pe care le sustin. Dar daca nefiind de acord cu mine tot imi admiri "prostia", inseamna ca ceva tot fac bine! :)
            • +1 (1 vot)    
              Este dreptul tau! (Marţi, 11 august 2015, 17:33)

              Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui Prezan

              Apreciez ca ai sesizat problema gramaticala si nu m-ai atacat pe ea.
              Este dreptul tau sa lupti pentru o cauza. Chiar pentru un principiu inteleg.
              Trebuie doar sa te gindesti si la consecinte inainte de a " repara " o nedreptate. Ce faci cu un copil care a fost luat din sinul familiei si crescut de altii timp de 10 ani? Indrepti nedreptatea ca sa aperi un principiu sau te gindesti de doua ori?
              Adevarul istoric nu conteaza foarte mult decit in masura in care ai avea un judecator absolut. Aici e vorba de negocieri cu Rusia. Indiferent ce veti crede, cita vreme exista niste sute de mii de rusi si alte sute de mii de " romani" vorbitori de rusa, acestia vor fi o imensa problema. Si risti un conflict in care vor muri sute de mii de nevinovati, pentru stabilirea unui adevar.?
              Priveste la Ukraina. Eu cred ca are dreptate in conflictul cu rusii. Dar pacea se obtine doar cu tratative. Sau cu forta.
              Conceptul unirii e corect si il sustin. La fel si conceptul unirii in cadrul European.
      • +6 (10 voturi)    
        Catalin (Marţi, 11 august 2015, 13:26)

        Cata [anonim] i-a raspuns lui Martinezu

        In basarabia sunt doar cateva sute de mii de rusi, cam de 4 ori mai putini decat Unguri in Romania
    • -6 (18 voturi)    
      Romania mare si rahitica! (Marţi, 11 august 2015, 12:23)

      Michelangelo [utilizator] i-a raspuns lui Prezan

      Eu mi-as dori mai mult decat sa traiesc intr-o Romanie mare (si saraca), asa cum pare ca si-o doreste Basescu, o Transilvanie independenta, mica (dar cu o populatie mai mare decat Danemarca, de exemplu) si bogata in care baietii si fetele din provinciile istorice de lenesi si tepari sa vina in vacanta in strainatate. Dar Basescu nu isi doreste decat sa faca singurul lucru pe care stie sa il faca, in speranta ca va atrage niste voturi pentru partiduletul lui: scandal.
      • -4 (10 voturi)    
        poate ca tot raul spre bine... (Marţi, 11 august 2015, 14:11)

        diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Michelangelo

        daca Romania se uneste cu Moldova, nu m-ar mira sa avem drept consecinta o Transilvanie independenta.
        • +1 (3 voturi)    
          vise vere vise (Marţi, 11 august 2015, 18:05)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

          a unor minti intunecate. Tat romanu stie ca in unire sta puterea.
    • 0 (14 voturi)    
      nu vor maghiarii HarCov (Marţi, 11 august 2015, 12:59)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Prezan

      Folosesc numai tema asta, in scop electoral - daca ar fi pusi chiar in SITUATIA asta (adica sa le ia) nu le-ar trebui nici de-ai naibii!!
      De altfel, e vizibil si pentru maghiarii din Romania, atunci cand merg in Ungaria - ei simt FOARTE bine ca nu-s bineveniti acolo!
      Si cat succes electoral mai au partidele maghiare din RO... pai s-a vazut si la alegeri! Cred ca daca se numarau voturile "pe bune", ramaneau afara din Parlament - nici macar maghiarii lor nu i-au mai votat! :P
  • -12 (28 voturi)    
    stai nene (Marţi, 11 august 2015, 11:48)

    zoli [anonim]

    asta nu-i revizionism? pretentii teritoriale? asta spune ca ungaria a depasit limitele? vorbe goale
    • +8 (12 voturi)    
      daca Moldova (Marţi, 11 august 2015, 12:58)

      Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui zoli

      vrea sa se uneasca cu Romania, NU E NICI UN REVIZIONISM!!!!!!!!!!!!!! Clar?
      • 0 (8 voturi)    
        nu, nu-mi este clar (Marţi, 11 august 2015, 14:18)

        zoli [anonim] i-a raspuns lui Gicu_007

        Daca vine (mai bine nu spun tara c va speriati) si zice vreu sa "uneasca" Transilvania, aia ce e?
        • +3 (5 voturi)    
          simplu (Marţi, 11 august 2015, 15:49)

          Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui zoli

          Transilvania nu-i o tzara. E o parte integranta a Romaniei indivizibile. Acuma poate e mai clar.
  • -14 (26 voturi)    
    ... (Marţi, 11 august 2015, 11:51)

    CosminMaricari [utilizator]

    Ar trebui să se abțină de la declarații populiste de genul ăsta, dacă vrea să mai aibă vreo credibilitate atunci când acuză (pe bună dreptate) guvernul PSD de măsuri populiste...
  • -13 (33 voturi)    
    Logica de doi bani (Marţi, 11 august 2015, 11:53)

    Gustav555 [utilizator]

    Aici ai dat-o-n bara, Basescule. De fapt, nu numai aici...
    Ce-ți spun suprafețele si populația unor tari ca Elveția, Olanda sau Belgia? Pai România si fără Moldova e mult mai tare...
    Mai ales de-o vreme încoace Basescu vorbește numai ca sa nu tacă.
    • +7 (9 voturi)    
      ... (Marţi, 11 august 2015, 14:27)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

      Acuma, ca sa fiu sincer, si rautacios cu un rusnac bolnav, trebuie inca si mai mult, pe langa unirea Republicii Moldova cu tara mama:
      1. restituirea Bucovinei de Nord, a tinutului Hertei si a Bugeacului catre Romania
      2. restituirea Galitiei catre Polonia
      3. crearea unei republici a rutenilor in Transcarpatia.
      4. plata daunelor pentru folosinta si cedarea ilegala a teritoriilor mai sus amintite se va face de catre Rusia deoarece ea este, din punct de vedere legal, urmasa URSS
  • +13 (31 voturi)    
    IN SFARȘIT ! (Marţi, 11 august 2015, 11:53)

    solar [utilizator]

    In sfarsit, a ajuns ca problema esentiala a STATULUI ROMAN- reintregirea teritoriala a Romaniei dezmembrate arbitrar prin politica nazist-comunista a Germaniei si Rusiei antebelice , sa fie pusa transant si fara false retineri!! Este si momentul si conjunctura ca acest deziderat sa se infaptuiasca!!
    REINTREGIREA,NATO SI SISTEMUL AUTOSTRAZILOR VOR SCHIMBA RADICAL IMAGINEA SI POTENTIALUL ROMANIEI !!
  • -16 (28 voturi)    
    Merita (Marţi, 11 august 2015, 11:56)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Doua tari corupte, vestite pentru hotii ei, merita sa se uneasca si sa dispara amindoua din Europa deodata. Uniti in cuget si in hotii.
    • +6 (12 voturi)    
      Ca Rusia e mult mai bine! (Marţi, 11 august 2015, 12:22)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Deci, romanii nu-s buni deloc! Nici moldovenii de peste Prut nu-s buni! Dupa tine ar trebui sa vina Armata Rosie sa ne invetze.
      Mai bine du-te si scrie in правда. Acolo sigur vei gasi cine sa te creada!
  • 0 (22 voturi)    
    Nu neaparat marimea conteaza (Marţi, 11 august 2015, 11:58)

    Leo [anonim]

    E o greseala de abordare in ceea ce spune Basescu. Si Sudan-ul e una din cele mai mari tari din Africa si nu vedem sa fie importata. Al dracu ca banii si resursele sunt mai importanti. ( Luxemburg, Andorra, Liechtenstein)
    • +8 (12 voturi)    
      de acord (Marţi, 11 august 2015, 12:32)

      Prezan [utilizator] i-a raspuns lui Leo

      Sunt fascinat de subiectul tarilor mici si puternice. Nici tu nici eu nu le vom enumera aici pe toate dar, Japonia, Olanda, etc.

      Fie ca mergi pe teoria conspiratiei si a intereselor externe, sau pe teoria incompetentei alesilor, sau pe cea e reavointei, resurse sunt la noi dar nu se bucura cine trebuie de ele.

      Si cu toata vointa politica (care nu exista), tot nu am putea sa ajungem aceste tari in mai putin de cateva zeci de ani).

      Dar marimea (populatie / teritoriu) conteaza si ea, altfel nu am vorbi de Rusia, China, SUA acum, ci de puterea militara si sferele de influenta ale Luxemburgului.

      Unde vreau sa ajung e ca poate pe termen scurt nu ne-ar ajuta (Economic) dar pe termen lung, cel putin marirea populatiei ar da mai multe putere vocii noastre, macar in regiune.
      • 0 (4 voturi)    
        nu obisnuiesti sa te informezi? (Marţi, 11 august 2015, 14:24)

        diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Prezan

        japonia are 126 de milioane de locuitori. la scara mondiala, asta e cît se poate de departe de mic.

        olanda are aproape 17 milioane de locuitori, cu spor natural pozitiv. asta nu e foarte departe de romania + moldova care, luate impreuna, au vreo 22 de milioane, ambele cu populatia in scadere drastica.

        in fine, SUA si rusia sînt federatii, comparabile mai degraba cu UE decît cu olanda sau cu romania.
  • -12 (28 voturi)    
    Dar de ce sa nu ne unim (Marţi, 11 august 2015, 11:58)

    mihai [anonim]

    cu Uzbekistan-ul? Mi se pare ca si acolo sunt niste mari amatori de vodka care atunci cand sunt inconstienti incep sa ciripeasca intr-o romana stalcita.

    Propun de asemenea sa mutam capitala la Vaslui, sa armonizam un pic valorile.

    Oricum Base, ai facut multe pt. tara asta, dar pe alocuri mai spui si multe tampenii. Ai avut o sansa unica sa o impingi pe Macovei, dar uite ca ai prefarat sa ne servesti Udrea la toate mesele.
  • +5 (7 voturi)    
    In ceea ce priveste procesul de unificare (Marţi, 11 august 2015, 12:09)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Ceea ce este absolut imperios sa se uneasca in imediatul viitor este Academia Romana cu cea din moldova.....daca exista una (nu cred ca exista) pentru a reglementa limba, deoarece dupa peste 200 de ani, limba romana de pe cealalta parte a prutului s-a dezvoltat balarios
    • +3 (3 voturi)    
      in realizari, cuget si simtiri sint deja unite (Marţi, 11 august 2015, 14:27)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      iar rezultatele, cel putin la nivelul limbii, sînt asemanatoare de ambele maluri ale prutului.
  • +2 (10 voturi)    
    Sud-isti nu vor sa avem autostrazi prin Bucocina (Marţi, 11 august 2015, 12:25)

    Entiu [anonim]

    Moldova, Bucovinei nu vor fi luate in seama, ne vor fi blocate la rind toate, pentru ca vor hotari impotriva noastra cei din Olt, Vrancea si Teleorman !
    Sud-isti n-au vrut si nu vor sa avem autostrazi prin Bucovina, au grija lor, sa fie numai la ei. Doar ei sa aiba peste tot autostrazi, constructii deosebite, peste tot acolo, prin Bucuresti!
    Pentru Moldova nu se gasesc niciodata fonduri ca deh, nu-s bani! Moldova este lasata mereu in saracie pentru ca moldovenii sunt blegi si tac!
    Ei isi fac acolo in SUD tot ce vor: autostrazi, constructii deosebite in detrimentul moldovenilor care totusi au cersit sa se faca unirea la 7/19 august 1858.
    In Moldova foarte rar se face cite ceva, aproape nimica...totdeauna doar prin forte proprii si mereu este tinuta in mare saracie.
    Aeroportul de la Salcea a ,,inghetat”, soselele peste tot sunt subdimensionate, la autostrazile spre Cluj si Iasi s-a renuntat pentru totdeuna!
    Flutur este cel care a incercat o schimbare de atitudine si a avut si curaj, a adus cum a putut ceva bani!
    Dar cu o floare nu se face primavara!
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Marţi, 11 august 2015, 14:30)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Entiu

      Asa-i cum spui tu acolo cu of, din pacate.
      Intr-adevar, cu un Flutur nu se face primavara...
  • -7 (9 voturi)    
    Mai degraba nu unirii cel putin nu acum. (Marţi, 11 august 2015, 12:31)

    gigel [anonim]

    Nu este un moment fericit. sa nu uitam ca Rusia reactioneaza tocmai la evenimente de genul asta care ii afecteaza interesele. N-as vrea sa vad tancuri rusesti in Moldova devenita parte a Romaniei si Nato care sa apere "cetatenii rusi de acolo", iar rusii sa tipe in gura mare ca au fost atacati de Nato.

    Este clar, Moldova este acum un amestec de romani, rusi si alte natii. Romanii de acolo sunt confuzi, schimbatori, multi urasc visceral Romania si Vestul in general gratie propagandei rusesti, raman niste tineri idealisti care nu se pot bate de unii singuri cu mass-media, politicienii si institutiile aservite mai degraba Rusiei.

    O eventuala unire cu Moldova inseamna si o mica unire cu Rusia. Nu vrem asta si nu acum, cat timp intentiile lui Putin nu sunt foarte clare.

    Este dupa mine nevoie de cateva decenii pana cand oamenii de acolo isi vor contura pozitia. Sunt pro-rusi, pro-vestici, etc. Momentan situata nu arata prea bine, dar e clar ca timpul merge in favoarea noastra, tavalugul civilizatiei europene striveste rezistenta sovietica si la noi dar in curand si la ei. Mizez ca in timp, cu o majoritate pro-romaneasca si pro-occidentala, rusofilii se vor muta incet incet dincolo de Nistru sau in niste zone bine delimitate de restul Moldovei gen Transnistria, iar unirea va fi atunci posibila intr-un format mai putin dureros pentru ambele parti trasand o granita realista care va fi, din pacate o granita intre lumea civilizata si imperiul lui Putin care va fi probabil tot mai obosit in a subventiona propaganda si alte politici de ocupatie ale tarilor satelit.
  • -6 (10 voturi)    
    Traiane nu mai fi nesimtit (Marţi, 11 august 2015, 12:36)

    OrlyOpinions1 [anonim]

    Nu mai arunca paie pe foc, si nu te mai juca cu sentimentele sincere ale Moldovenilor.
    Este ca mesajul ala stupid "Sa traiti bine!". Ne-ai umplut de bine.
    Sti foarte bine ca aparatele de stat, nici al Romaniei si nici al Moldovei nu misca un deget pentru "unire", doar gesturi sporadice si sterile.
    In alta ordine de idei, lasati-o cu unirea ca este o tampenie si o inutilitate in contextul geopolitic actual. Prioritatea Moldovei trebuie sa fie aderearea la UE si NATO, singurele care le pot asigura in mod consecvent pentru dezvoltare.
    Si daca tot ai chef de uniri si de ajutorari, nu uita ca Bulgaria si Romania in context geopolitic sunt privite si tratate ca aceasi tara de vreo 150 de ani incoace, nu uita de Serbia si Macedonia care au o populatie semnificativa de romani. Toate tarile astea au probleme in domenii in care Romania a reusit cat de cat sa ajunga la un statiu de normalitate sau chiar sa performeze, si ar putea sa ajute foarte mult aceste tari. (De ex. ia dezvoltati SMURD-ul la nivel balcanic, coordonat din Romania)
  • +4 (10 voturi)    
    bravo (Marţi, 11 august 2015, 12:37)

    firstfb [utilizator]

    Bravo, in sfarsit un politician o zice cu subiect si predicat!!!
    P.S. Si da, Basescu arata ca in ciuda multor imperfectiuni, are ceea ce americanii numesc BALLS
  • -7 (11 voturi)    
    Basescu (Marţi, 11 august 2015, 12:43)

    SaS [anonim]

    Nu stiu ce mai doreste fostul presedinte al organizatiilor mafiote nu al poporului care l-a ales. Nu am mai auzit nimic despre fostul presedinte Constantinescu si de aceea nu vreau sa aud nimic despre Basescu si Ilicescu.
  • -5 (11 voturi)    
    Marimea ? (Marţi, 11 august 2015, 13:05)

    Dan [anonim]

    Asta cu marimea....nu prea conteaza. Cine are un cuvant ma greu de spus, Romania sau, de exemplu Olanda, Belgia, Danemarca.... Ceea ce conteaza mai mult este dezvoltarea economica si democratica. Rusia e cea mai mare dar e ascultata asa ... "mai in scarba" doar pentru putearea nucleara, altfel...
  • -3 (13 voturi)    
    Gargara.... (Marţi, 11 august 2015, 13:13)

    DaniAndi [utilizator]

    "Cu cat un stat este mai mare, cu atat este mai important. "

    Desigur...d-aia Elvetia (8mio locuitor, 40k km2) are un PIB si o importanta mai mare decat Nigeria (180mio locuitori, deci de 22 ori mai mare, si aproape un milion de km2 suprafata, de 23 ori mai mare).

    Daca ar fi destepti ar cere o "reunificare" cu Germania poate, nu cu Moldova :)
  • -6 (10 voturi)    
    hai sa ne aflam in treaba! (Marţi, 11 august 2015, 13:13)

    Codruta N [utilizator]

    Base ori e afectat de soarele care l-o fi batut in cap ori habar nu are ce spune ori are habar ca spune prostii insa vrea cu ORICE pretz sa mai apara prin presa!
    Daca e vorba despre "marimea care face importanta".... pai Liechtenstein (care da o gramada de bani Romaniei) sau Luxemburg (unde sunt niste institutii europene) inseamna ca nu ne ajung nici pana la genunchi, ce sa zic... O fi avand Base ceva mic-mic si are complexul marimii :P

    Cat despre unirea unei tzari UE cu o tzara non-UE... asa aberatie, mai rar! Dar nici macar nu e prima data cand o screme! Sa fi fost sef de stat si sa nu ai habar de niste chestii elementare... vai de capu' lui...!! Si de al nostru, de altfel, ca l-am avut acolo 10 ani...!
  • -5 (9 voturi)    
    asta ne mai lipseste... (Marţi, 11 august 2015, 13:25)

    lili [anonim]

    Bine macar ca moldovenii nu vor...
    "Unificarea cu Estul i-a costat pe vest-germani 1.600 miliarde de euro
    Costul reunificării Germaniei se ridică, în prezent, la 1.600 miliarde de euro net (sau 2.000 miliarde de euro brut), bani care au fost pompaţi în ultimii 20 de ani în fosta Republică Democrată Germană, mai ales în domeniul social, spune profesorul de ştiinţe politice Klaus Schroeder, de la Universitatea Liberă din Berlin.
    Studiul lui Schroeder, numit “20 de ani de economie socială de piaţă în Germania de Est”, a fost publicat înainte de ceremoniile de ieri, care marchează 20 de ani de la căderea Zidului Berlinului.
    Documentul arată că, pentru ca diferenţele dintre Est şi Vest să dispară, va mai fi nevoie ca guvernul să injecteze în fosta Germanie comuistă încă 100 miliarde de euro anual, pentru următorii 10-20 de ani. Noul ministru de Interne, Thomas de Maiziere, spune de asemenea că Estul urmează să ajungă la acelaşi nivel economic cu restul ţării în următorii zece ani.
    Un alt studiu, realizat de Institutul Economic din Halle (IWH), arată că suma injectată până acum în fosta RDG se ridică la 1.300 miliarde de euro, potrivit ziarului Welt am Sontag, dintre care două treimi au reprezentat cheltuielile sociale. Elementul cel mai uimitor al acestor rezultate “nu este faptul că suma totală este mare”, potrivit ziarului. “Am fost surprinşi de faptul că transferurile nu au scăzut în ultimii ani, au crescut”, a spus directorul IWH, Ulrich Blum.
    Potrivit lui Schroeder, productivitatea muncii este cu 25% mai mică decât cea din Vest, iar venitul pe familie al est-germanilor reprezintă, în medie, 80-85% din cel al vest-germanilor. Deşi Helmuth Hohl a câştigat alegerile din 1990, devenind primul cancelar al Germaniei Reunite, după ce a promis o ţară “înfloritoare” esticilor, primii ani de după reunificare au fost dificili pentru fosta RDG, care a trecut de la economie centralizată la economie de piaţă."
    http://www.money.ro/unificarea-cu-estul-i-a-costat-pe-vest-germani-1-6
  • -5 (9 voturi)    
    Bine ca ai plecat de la Cotroceni... (Marţi, 11 august 2015, 13:26)

    Olyx [utilizator]

    si ca acum poti vorbi orice si oricum. Nu că atunci cand ai fost te abtineai catusi de putin...!!!
  • 0 (12 voturi)    
    Ipocrizie (Marţi, 11 august 2015, 13:29)

    Martinezu [utilizator]

    Cita solidaritate cu fratii nostri de peste Prut aici!
    Lasam la o parte ca sunt multi frati de alta limba si anume rusa.
    Dar citi din patriotii de aici ar fi ridicat un deget pt sustinerea fratilor romani din Romania?
    Cite comunitati au probleme majore si sunt lasate de izbeliste? Ca sunt sate intregi fara o scoala, fara un drum fara apa ...
    Ridicati un deget pt problemele noastre si sunt convins ca se va rezolva si problema unirii. Altfel riscam sa ne unim si sa sfirsim in mii de bucatele. Si nici nu e necesara interventia rusilor. Ne faultam singuri de prosti ce suntem.
  • +8 (14 voturi)    
    roman adevarat (Marţi, 11 august 2015, 13:29)

    CatalinPetrica1 [anonim]

    Din pacate restul politicienilor nu au curajul sa ceara asta.
    Dupa cum spuneam nici Rusia nu este chiar asa tare impotriva unirii, din acest motiv a ales sa nu mai alimenteze cu bani Transnistria, am o vaga banuiala ca a fost o negociere la nivel SUA-Rusia Crimea pentru Moldova
  • -2 (4 voturi)    
    mai mare si mai corupt (Marţi, 11 august 2015, 14:28)

    EXEs [utilizator]

    Cu cat un stat este mai mare are intradevar mai multa putere si potential mai bun pentru ca poate sa manevreze sume mai mari. Problema e ca o data cu marirea vine si problema abuzurilor si a coruptiei. Banii sunt mai greu de urmarit si mai usor de furat.
    Statele mai mici sunt in general mai democratice si mai corecte, iar statele mai mari sunt mai puternice si mai nedemocratice. Your choice.
  • -2 (4 voturi)    
    unirea (Marţi, 11 august 2015, 16:36)

    hot news [utilizator]

    Eu nu inteleg ce vrea fostul presedinte.
    In ultima vreme insista pe tema unirii. Ce ar insemna unirea cu Moldova?Ar insemna extinderea aliantei nord atlantice. Fostul presedinte crede ca Putin va accepta.
    Parca ideologul lui Putin sustinea unirea dar in alte conditii: In uniunea euroasiatica si iesirea din NATO.
    Ce se urmareste de fapt?
    Pe de alta parte si in Moldova un procent mic din populatie vrea unirea cu Romania.
    Daca ne unim cu Moldova ne va merge mai bine?
  • -2 (2 voturi)    
    Traducere (Miercuri, 12 august 2015, 9:30)

    MM [anonim]

    Traducerea titlului: Viktor Orban cere unirea cu Transilvania. Unde e diferenta?
  • -1 (1 vot)    
    yeah right (Miercuri, 12 august 2015, 11:25)

    Ionel [anonim]

    Bla, bla, bla, ce sa-ti spun, brusc vor unire cu "fratii" de peste prut, ma lasi. Asa le-a fost ordonat, obiectivul e transnistria...mai taie putin din influenta Rusiei, acum ca Ucraina e aproape securizata.
  • +1 (1 vot)    
    nu se vrea de la Chisinau (Joi, 13 august 2015, 1:37)

    eu [anonim]

    Deci... cata vreme la Chisinau curvele din Parlament si asa zisa "elita" de la conducere nu o sa vrea sa-si piarda pozitiile bune la supt sangele din biata noastra Tara, ata nu se va putea face unirea.