Senatul Statelor Unite a aprobat numirea lui Hans Klemm in functia de ambasador in Romania

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 6 august 2015, 18:38 Actualitate | Esenţial

Hans G. Klemm
Foto: Wikipedia
Senatul Statelor Unite l-a confirmat pe diplomatul Hans G. Klemm in functia de ambasador american in Romania, potrivit Mediafax, care citeaza site-ului Congresului SUA. Hans Klemm, audiat in Comisia senatoriala pentru Relatii Externe pe 22 iulie, a primit confirmarea Senatului miercuri seara (joi dimineata, ora Romaniei), prin vot deschis. Comisia pentru Relatii Externe a Senatului SUA acordase, pe 29 iulie, aviz favorabil numirii lui Hans Klemm in functia de ambasador american in Romania.

Romania este un "prieten" si un "partener strategic" al Statelor Unite, a declarat, Hans Klemm pe 22 iulie, in fata membrilor Comisiei pentru Relatii Externe a Senatului SUA, angajandu-se sa consolideze relatiile bilaterale si sa sustina eforturile anticoruptie.

Presedintele american Barack Obama l-a nominalizat, pe 24 martie, pe Hans G. Klemm in functia de ambasador in Romania.

Hans G. Klemm, un diplomat de cariera, a ocupat postul de consilier al subsecretarului pentru Management la Departamentul de Stat, din ianuarie 2015.

Anterior, in perioada 2012-2015, el a fost principalul asistent al secretarului in Biroul pentru Resurse Umane al departamentului, iar inainte de aceasta functie a ocupat postul de coordonator pentru Statul de Drept si Respectarea Legii la ambasada din Kabul, in Afganistan (2010-2012).

Klemm a fost ambasador al Statelor Unite in Timorul de Est din 2007 pana in 2010, si ofiter de rangul doi pentru Afaceri Economice la Ambasada americana din Tokyo, in perioada 2006-2007. Din 2004 pana in 2006, el a fost director adjunct al Biroului pentru Dezvoltarea carierei in Biroul pentru Resurse Umane.

Intre 2000 si 2001, Klemm a fost director adjunct al Biroului pentru UE si Afaceri Regionale din cadrul Biroului pentru Afaceri europene si eurasiatice.

Klemm a ocupat si pozitii in Germania, Japonia, Coreea de Sud si Trinidad Tobago, in cadrul Departamentului de Stat.

Este absolvent al Universtatii Indiana si are o diploma de master la Universitatea Stanford.

Ultimul ambasador american in Romania a fost Mark Gitenstein, care si-a incheiat mandatul la 14 decembrie 2012.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
2437 vizualizari
  • -1 (3 voturi)    
    Interesanta gramatica diplomatiei (Joi, 6 august 2015, 22:49)

    Clop [utilizator]

    deci, a intereselor geo-strategice si economice a unor puteri recunoscute.

    Americanii ne-au lasat fara ambasador dupa puciul/putch-ul uselist din 2012 :), astazi avem un nou ambasador.

    Nu-mi permit o concluzie, in timp ce "alesul" e in croaziera, DNA-ul duduie si avem vesti "manelistice" de la ANAF.
    • -1 (7 voturi)    
      Au realizat, ca la Gradina Zoologica (Vineri, 7 august 2015, 0:07)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Clop

      trebuie un paznic, finally, mai ales ca lupii siberieni is cam flamanzi, nu doar de mancare.
      • -3 (5 voturi)    
        Bine spus... (Vineri, 7 august 2015, 9:30)

        echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        Asta este atitudinea "oficialilor" SUA fata de oficialii romani. Femeia de serviciu de la ambasada il cheama la ordine pe presedintele-marioneta si acesta se supune umil si servil.

        La alt nivel, cam asa sunt vazut cetatenii simpli din Romania de cetatenii simpli din SUA. Niste animale bune de exploatat :)
        Niste prosti pusi in "cusca" si folositi drept carne de tun unde este nevoie... la ursi, la lei, la sobolani.
        Eh... dar si cand se vor trezi mamaligarii, atunci sa te tii bine.
        • +4 (4 voturi)    
          ... (Vineri, 7 august 2015, 11:44)

          pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

          1. Domnu', da' matale de cate ori fusei in US ca sa afirmi treaba aia absolut falsa despre "cetatenii simpli din SUA"?
          Asa ti-a dictat sefu' de la FSB?
          he he he he

          2. Bre astia de la HN, da' de ce mi-ati taiat rasounsul dat distinsului wolf?!?
          • +1 (1 vot)    
            Cand eram sclav... (Sâmbătă, 8 august 2015, 10:19)

            echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

            Cand erm sclav la multinationala de stors profit din Ro si de transportat peste ocean, primeam vizitele "rasei superioare" si in acelasi timp mergeam impreuna cu cativa colegi sa le facem sa mearga unele lucruri mai complexe.
            Exact atitudinea lui @direwolf o puteai citi in spatele zambetului artificial. Da .. mai erau si chinezi si indeni mai sinceri in simplitatea lor, dar cei " born in the USA" sau mai grav, romanii plecati acolo erau si sunt dezgustatori.
            • -1 (1 vot)    
              ... (Luni, 10 august 2015, 9:36)

              pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

              Tu esti "sclav" la rusi si cred ca confunzi visele "erotice" cu realitatea.
  • -2 (10 voturi)    
    Mare smecherie ! Serveste SUA nu Romania (Vineri, 7 august 2015, 8:48)

    hahahaha [anonim]

    Am vazut in dezbaterea din Congresul SUA doua afirmatii si indicatii.
    1. Sa faciliteze vanzarea produselor made in SUA in Romania pentru a crea locuri de munca in Romania (nu invers).
    2. Sa aiba grija de Kovesi desi dupa mine DNA este foarte selectiv si orientat politic.
    Nu stiu daca nu cumva este o legatura intre cele doua atentionari (la care se ma pota adauga chiar daca nu au fost spuse si alte persoane si idei :Basescu, Isarescu, Johanis, Merkel ,FMI, Comisia trilaterala, Grupul Bildenburg si in trecut, Iliescu Nastase, PDL cu toata "floarea" lor devenita actualul PNL, instrainarea resurselor petrol, aur, gaz metan, banci, inchiderea uzinelor si fabricilor, exzodul populatiei etc) .
    Mi se pare ca SUA e parte in multe din cele ce ni s-au intamplat si nu prea sunt pozitive . Apropo de asta o stire Realitatea era ca la Fortus Iasi unde lucrau 100000 de persoane, mai lucreaza 300 si nu si-au primit banii de 3 ani iar dupa aceasta stire au dat pe aceea ca avem ambasador SUA .
    Cred ca nu se va publica acest comentariu amar , al unui om ce se simte intr-o tara invinsa si colonizata . Parerea mea este canici SUA , nici Germania nu ne trateaza ca pe egali ci ca pe paria.
    • +3 (9 voturi)    
      ... (Vineri, 7 august 2015, 9:14)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui hahahaha

      "Termenii „imperialism” și „colonialism” au fost și termeni preferați de propaganda cu care comunismul critica orânduirea capitalistă."

      Se pare ca sunt preferati si in zilele noastre.
      Everybody knows...
      • +2 (4 voturi)    
        hotul care striga "prindet hotii" (Vineri, 7 august 2015, 10:05)

        Irizat [anonim] i-a raspuns lui pathfinder

        Corect, asta in conditiile in care URSS-ul (si chiar si Rusia "micsorata" de azi) inchide(a) intre granitele ei, nenumarate natii, limbi si rase.
    • +1 (3 voturi)    
      300? exista si un Leonidas? (Vineri, 7 august 2015, 9:32)

      freestyle [utilizator] i-a raspuns lui hahahaha

      bine ca mai sunt si 300. alte fabrici au disparut cu totul. o intrebare: de ce au mai ramas atatia?
      dar se impune si o intrebare: ce produse competitive se executau acolo de a fost nevoie, datorita unor interese obscure, sa fie dusa la faliment?
      alta chestiune, poate ai vrut sa scrii 10000 de salariati si 3 luni de cand nu si-au primit salariile.
    • -2 (4 voturi)    
      realitatea (Vineri, 7 august 2015, 9:46)

      RAVI [anonim] i-a raspuns lui hahahaha

      Sper ca noul ambasador sa nu fie o jigodie cum a fost precedentul ambasador.