Un roman a declansat o alerta de securitate majora in centrul Londrei. El si-a parcat in fata Muzeului Stiintelor autorulota pe care scrie mare "Iran is great"

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 5 august 2015, 10:20 Actualitate | Esenţial

Cristian Ivan calatoreste prin Europa cu autorulota ce are pe lateral sloganul Iran is great
Foto: Facebook / Iran is great

O autorulota folosita pentru a promova Iranul a fost in centrul unei alerte de securitate majora in centrul Londrei, scrie BBC. Romanul Cristian Ivan, “s-a indragosti de Iran” in 2010, cand a vizitat aceasta tara, iar acum calatoreste prin Europa cu autorulota ce are pe lateral sloganul “Iran is great”.

Politia anti-tero a fost alertata luni in privinta unui “vehicul suspect”, dupa ce Ivan si-a parcat vehicului in fata Muzeului Stiintelor.

Muzeul a fost evacuat si cateva strazi au fost inchise doua ore pentru investigatii.

Ivan a spus ca nu a crezut ca a facut ceva rau deoarece cativa agenti de securitate au vazut cand a parcat si nu au dat vreun semn ca ar fi vreo problema cand el si familia sa au parasit vehiculul intre alte masini parcate.

“Se pare ca a fost apeluri publice facute in Muzeul Stiintelor ce il cautau pe proprietarul masinii cu numere germane, dar nu le-am auzit pentru ca eram alaturi, in Muzeul de Istorie Naturala”, a explicat el.

Ivan si cu sotia sa frantuzoaica isi educa singuri copii, iar parte a acestei educatii sunt vizitele in muzeele lumii.

“Cand ne-am intors am vazut geamurile sparte. Ne-am intrebat cine ar fi putut fi, dar mi s-a spus ca au fost  politistii. Am aflat mai tarziu ca unii ofiteri de securitate erau ingrijorati din cauza numerelor straine si ciudatul inscris de pe autorulota”, a spus el.














[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
7893 vizualizari
  • +5 (11 voturi)    
    asta se intampla... (Miercuri, 5 august 2015, 10:54)

    liviu_ [utilizator]

    cand arabii nu pot fi sanctionati ca "sunt ai nostrii" si primesc ajutoare sociale etc si isi permite sa faca ce vor (vezi suedia, anglia, franta)...
    se intampla ca oameni cu pareri mai ciodate, dar fara nici o vina sa aiba neplaceri (+ bani cheltuiti aiurea panica etc).
    nu e mai simplu sa rezolvam problema arabilor ca sa nu ne mai fie frica si de umbra noastra?!
    • +1 (9 voturi)    
      nu (Miercuri, 5 august 2015, 15:50)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Asta se întâmplă când niște unii, care nu sunt arabi (apropo, iranienii nu sunt arabi), se comportă ca niște idioți.
  • +6 (6 voturi)    
    si la AFI (Miercuri, 5 august 2015, 10:57)

    semperfidelis [utilizator]

    Acelasi sentiment l-am avut si cand am iesit din AFI si era parcat in fata bancii Leumi Bank, banca israeliana.

    Politie de jur imprejur, cascau ochii prin geamuri...

    Un pic provocatoare, parerea mea...
  • -2 (12 voturi)    
    Vai de ei (Miercuri, 5 august 2015, 10:59)

    Qu [utilizator]

    Asta face propaganda...baga groaza in oameni degeaba pana ajunge la nivel paranoic.
    • +5 (5 voturi)    
      Nu draguta, mentalitatea tribala de ev mediu (Miercuri, 5 august 2015, 15:14)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Qu

      ii sperie pe oameni.
  • +13 (15 voturi)    
    In 1996 (Miercuri, 5 august 2015, 11:12)

    V. Veroiu [utilizator]

    In 1996 am fost in Grecia. Dupa numeroase muzee si magazine in care am fost intrebat daca sunt turc (eu fiind blond) mi-am dat seama ce se intampla: purtam un tricou alb cu cercurile olimpice si pe acre scria "Istanbul 2004". Imediat ce am ajuns la hotel am sbhimbat tricoul si fireste ca nu l-am mai folosit in Grecia.

    Da, asa este: oamenii erau exagerat de sensibili la subiect. DAR TU te afli in tara LOR. Si daca vrei sa fii in centrul atentiei pe un aeroport, scrie mare pe valiza "Al Kulajda" (kulajda este o supa-crema ceheasca, cu marar) si vei fi luat la intrebari. Scrie pe ghiozdan "Bomb Inside" cu simbolul Intel si nu vei mai fi luat la intrebari ci vei fi luat cu totul.

    Fireste, nu ai incalcat nici o lege, insa depinde cate cuie vrei sa iti bati singur in talpa. Nu uitati: cel mai greu de pe lume e sa arati ca esti nevinovat sau ca nu ai facut ceva. Cand faci ceva, exista un rezultat. Absenta unui rezultat nu implica de la sine ca nu ai facut nimic.

    Si acum concluzia: daca Iranul este atat de great, ma intreb daca autorul acestui incident ar merge in Teheran cu o masina cu steagul britanic si pe care sa scrie "UK is great". Sau poate vrea sa mearga cu o magina cu curcubeul pe ea si fara nici un inscris. Sunt curios daca il vom mai vedea. Ever. In Iran simbolul curcubeului nu e interzis insa ei mai intai spanzura si dupa aia vad daca easti gay sau nu.

    Este bine cand calatorim, vedem si invatam. Ma asteptam insa ca aceste calatorii sa creasca si nivelul de intelepciune insa se pare ca nu sunt corelate.

    A, sau poate s-a dorit publicitate si atunci jos palaria, lucrat ca la carte. Iar doua geamuri sparte si un bilet de parcare costa mai putin decat plata a X ziare si Y posturi TV.
    • 0 (2 voturi)    
      de acord cu (Joi, 6 august 2015, 8:42)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      un punct propriu de vedere.
      te-ai astepta ca, totusi, intre cele doua tari, ca si populatii, sa existe o diferenta majora intre nivelurile de educatie, mai ales ca la nivel declarativ, Marea Britanie (englezii in special) are pretentii.
      • 0 (0 voturi)    
        Psihologia si psihoza (Joi, 6 august 2015, 12:36)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        O populatie poate fi foarte usor controlata mai ales cu mijloacele moderne. In final, factorul cheie este psihologia individuala, care este cam aceeasi peste tot, doar modul ei de formare e diferit.
  • -3 (15 voturi)    
    cretinismul (Miercuri, 5 august 2015, 11:50)

    nahir [utilizator]

    la superlativ.
    cat de cretin trebuie sa fi sa chemi anti-tero pentru ca un om si-a parcat masina pe care nu numai ca scria "Iran is great" (sa priceapa tot melteanul britanic) dar mai avea si nr. de inmatriculare nemtesti.
    si, cat de cretini trebuie sa fi fost aia de la anti-tero sa-i sparga geamurile la rulota?
    • +3 (3 voturi)    
      Funia si spanzuratul (Miercuri, 5 august 2015, 19:02)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      Daca in UK nu ar fi avut loc atacuri cu bomba aveati 120%. Daca insa acea masina cu "Iran is great" sarea in aer fara sa fi fost in prealabil controlata, mai marii serviciilor erau pusi la zid si executati mediatic, social, profesional. Asa ca mai ieftin a fost sa sparga trei geamuri si sa vada ca nu e nimic.

      PS: Daca in SUA imi scriu pe masina "For Kabul!" credeti ca nu se sesizeaza nimeni?
      • 0 (0 voturi)    
        ok (Joi, 6 august 2015, 8:51)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

        imi pun totusi niste intrebari :
        - omul a parcat la un bat distanta de un obiectiv cu paza militarizata (gardian, politist, ce-o fi fost), ziua in amiaza mare.
        - paza respectiva a vazut cine coboara din rulota si unde se duce;
        - dupa atentatele din metroul londonez, chiar crede cineva ca nu se face supravegherea posibililor atentatori, 120%, si asta intr-un oras unde au camere de filmat pana si un buda?
    • +1 (3 voturi)    
      mai vedem.. (Miercuri, 5 august 2015, 19:44)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      Cat de cretini o sa fim si noi peste 5-6 ani dupa ce marea moschee e gata si or sa sara in aer metrouri si berarii si o sa-i luam la shuturi pe toti aia cu nume arabesti.
  • +3 (13 voturi)    
    sa-ti cada tie nasul de inocent (Miercuri, 5 august 2015, 11:56)

    radu [anonim]

    nu ti-ai dat seama ce ai putea provoca cu un asa mesaj. Serios?
  • +2 (16 voturi)    
    Niste ciufdati (Miercuri, 5 august 2015, 12:11)

    adrian88000 [utilizator]

    acesta familie romano -franceza. Isi educa singuri
    copiii. . Nu au nevoie de scoala. Daca viziteaza muzee parintii cred ca le-au dat educatia necesara si sufivcenta. Ce meserie vor avea ? Unde se vor angaja ? Ce diploma de absolvire vor arata angajatorului cand vor solicita un loc de munca ?
    Si nu este suficient sa ne spuna ca " Iranul e maret ".
    Ar fi bine sa ne dea si cateva argumente.
    • 0 (10 voturi)    
      asa-i (Miercuri, 5 august 2015, 15:41)

      stupidu [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      niste timpiti dom'le. ar trebui sa-si dea copiii la scoala intr-un catun din vaslui si sa-i trimita duminica la beserica iar ca meserie sa-i invete cum se face sex surpriza :)
      • +1 (3 voturi)    
        Ai copii ? (Miercuri, 5 august 2015, 22:16)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui stupidu

        Tocmai a i aflat cea mai eficenta metoda pentru instruirea lor. Scoate-i din scoala si plimba-i prin muzee !
  • -5 (13 voturi)    
    iran (Miercuri, 5 august 2015, 12:13)

    vulpoiul rosu [anonim]

    psihoza specifica occidentalilor. in anii 60, daca cineva era cu barba si imbracat in haine kaki, era declarat comunist, iar daca spuneai ca urss e mai tare in spatiu, te luau la intrebari serviciile secrete. niste dobitoci. iranienii nu sunt arabi, sunt indo-europeni.
    • +2 (4 voturi)    
      da (Miercuri, 5 august 2015, 17:56)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui vulpoiul rosu

      ce multe aberatii va invata la savuskina, mai trolule draga, stii tu ca daca aveai barba si haine caki te lua politia, poate la moscova te lua daca aveai blugi si barba si parul mare, ineptie mai mare inca n-am auzit. Dati naibii faliment odata, ca mult nu mai aveti, si mai dispareti draqu de pe aici cu minciunile voastre ordinare.
  • +3 (11 voturi)    
    socola (Miercuri, 5 august 2015, 12:17)

    iodixit [utilizator]

    baietelul asta sigur n-are toate tiglele pe casa.
  • +10 (12 voturi)    
    am si eu o curiozitate (Miercuri, 5 august 2015, 16:09)

    stefan2008 [utilizator]

    If Iran is so great... why punish yourself living outside Iran?
  • +6 (8 voturi)    
    Un idiot (util sau nu) (Miercuri, 5 august 2015, 16:27)

    Bogdan_100 [utilizator]

    in intentia caruia este o clara provocare. A te indragosti in 2010 de Iran, la acel moment o tara cu un regim represiv si complet inchisa inseamna un contract cu VEVAK (serviciile lor secrete) pentru a face propaganda si a provoca opinia publica. Daca la Teheran ar fi mers cu UK is great masina ar fi fost confiscata si familia in inchisoare. Este interesant cine a avut la HN initiativa de a populariza activitatea unui smintit.