Un copil roman a fost lovit mortal de o camioneta pe o trecere de pietoni din Paris. Soferul a fugit de la locul accidentului

de Carla Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 5 august 2015, 9:16 Actualitate | Esenţial

Un copil in varsta de 5 ani de nationalitate romana a fost accidentat mortal, marti dupa-amiaza, de o camioneta  in timp ce traversa pe o trecere de pietoni pe bulevardul Menilmontant din Paris. Mama si matusa lui erau deja pe partea cealalta a bulevardului si ii facusera semn sa treaca si el strada, scrie Le Parisien.

In pofida interventiei rapide a ambulantei, victima, ranita grav la cap, nu a supravietuit.

Circumstantele accidentului sunt inca neclare. Conform unui martor citat de "Liberation", copilul ar fi traversat in fuga pentru ca ar fi  incercat scape de politia care desfasura o actiune de dispersare a vanzatorilor stradali acolo unde isi desfasurau activitatea si parintii sai.

Oficiali ai prefecturii au dezmintit afirmatiile din presa: "Nu era nicio operatiune de evacuare in curs", iar "copilul nu fugea, ci mergea spre locul unde se aflau vanzatorii", a precizat serviciul de presa al prefecturii.

Cei doi ocupanti ai vehiculului care l-a lovit pe copil au fugit de la locul accidentului si sunt cautati de politie.










3854 vizualizari
  • +2 (4 voturi)    
    Ne jucăm cu noțiunile? (Miercuri, 5 august 2015, 10:00)

    JG [utilizator]

    Ne jucăm cu noțiunile?
    Cetățenie sau naționalitate?
    "de naționalitate română" pare a fi întro oarecare contradicție/ambiguitate cu "o actiune de dispersare a vanzatorilor stradali acolo unde isi desfasurau activitatea si parintii sai".
    Nu știu ce generează în mintea unora paragraful precedent, dar mie îmi sugerează o ... "naționalitate"-mai-tuciurie.
    Dacă mai adăugăm că în Franța NU EXISTĂ naționalități, inclin să cred ca autorul/autoarea C.D. nu a adaptat deloc articolul (din mass-media locală franceză) din care s-a inspirat.
    • 0 (2 voturi)    
      cetatenie si nationalitate (Miercuri, 5 august 2015, 20:01)

      Technicus [utilizator] i-a raspuns lui JG

      Definitia oficiala franceza:
      " Sont citoyens français les personnes ayant la nationalité française "

      In Franta aceste doua notiuni se confunda.
      Equivalentul termenului "nationalitate" in RO ar fi "communauté" in FR.

      Deci in franceza ar fi "de nationalité roumaine issu de la communauté tzigane".
      • +1 (1 vot)    
        Articolul apare, totuși... (Miercuri, 5 august 2015, 21:16)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Technicus

        ...pe un site în limba română.
        Ar trebui mai multă atenție la traducere și interpretări.
  • +4 (4 voturi)    
    Serios?!? (Miercuri, 5 august 2015, 10:56)

    maxi rodrigues [utilizator]

    "Mama si matusa lui erau deja pe partea cealalta a bulevardului si ii facusera semn sa treaca si el strada"

    Unui copil de 5 ani ?!? Sigur era roman-roman ? Ăștia îs normali la cap ?
  • -1 (3 voturi)    
    Am vazut de multe ori in tara... (Miercuri, 5 august 2015, 12:19)

    mcris [utilizator]

    ...copii mici lasati nesupravegheati (inclusiv celebrul caz Ionut). De aceea in acest caz spun: tipic!
  • -1 (3 voturi)    
    accident (Miercuri, 5 august 2015, 12:47)

    vulpoiul rosu [anonim]

    sincer, imi pare rau ca un roman a fost accidentat mortal de doi francezi. nu sint xenofob, dar cred ca stiti ce vor zice restul de frantuzi: mare pierdere, a mai murit o cioara, ca tot ne considera tigani. dar daca era un francez accidentat mortal de doi romani? se lasa cu demonstratii, dezbateri tv, mare tam-tam. si ni se mai cere sa-i iubim pe francezi, fratii nostri din ue.
    • 0 (2 voturi)    
      precizare (Miercuri, 5 august 2015, 20:05)

      Technicus [utilizator] i-a raspuns lui vulpoiul rosu

      In presa franceza este citat un martor care zicea ca autorii au fugit de frica a vreo 10 "romani" care pareau foarte agresivi.

      Politia a venit dupa vreo 10-15 minute.

      Si nu cred ca justitia franceza va ignora acest accident chiar daca e vorba de un puradel lasat fara supraveghere si care a sarit un fata masinii.
      • 0 (0 voturi)    
        Honews vorbește... (Miercuri, 5 august 2015, 21:22)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Technicus

        ...despre o trecere de pietoni.
        Ancheta e necesară. Au fost cazuri când șoferii au fost atrași spre comiterea unui accident, în scopul de a fi ulterior șantajați.
        N-am auzit, deocamdată, ca momeala să fie un copil. Un asemenea plan ar fi incalificabil.
    • 0 (0 voturi)    
      Copil accidentat de două persoane? (Miercuri, 5 august 2015, 21:17)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui vulpoiul rosu

      Trebuie să fie o eroare logică.
  • +2 (2 voturi)    
    Faceau semne (Miercuri, 5 august 2015, 12:53)

    Close [utilizator]

    Deci mama si matusa trecusera si ii faceau semne copilului de 5 ani sa treaca singur? Un copil de 5 ani trecea singur strada?

    Ma-ntreb ce e mai rau, un sofer neatent care nu a vazut un copil de 5 ani alergand singur pe trecere sau o mama si o matusa atat de incapabile sa isi insoteasca copilul macar pe trecere.
    • -2 (2 voturi)    
      Eu nu cred ca a fost accident, a fost crima (Miercuri, 5 august 2015, 18:55)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Close

      Cum sa faci semne unui copil de 5 ani sa treaca strada?? Eu cred ca ele au asteptat sa se apropie masina si abia atunci i-au facut semne sa treaca. Copilul a ascultat si a trecut, soferul nemaiavand timp sa opreasca. Evident s-a speriat de ce a facut si e posibil ca in acea stare de stres sa fi fugit, considerand ca el era cel vinovat. Daca as fi in politie, as urmari si aceasta pista. Evident ca si soferul are partea lui de vina (oare nu o fi fost chiar in cardasie cu ele??), dar cred ca vina principala e a mamei si matusii, chiar daca nu e chiar crima.
  • +1 (1 vot)    
    gramatica (Miercuri, 5 august 2015, 15:40)

    adnana [anonim]

    da mai invatam si noi niste gramatica ? mai numaram niste i-uri ? un corector angajam si noi ?
  • -2 (2 voturi)    
    gramatica (Miercuri, 5 august 2015, 15:51)

    dandnana [anonim]

    hai si cu accidnetul ca sa bucure ochiu' si cititorii (cu doi de i)....