Surse: Presedintele Klaus Iohannis isi va petrece vacanta la Neptun si la Sibiu

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 2 august 2015, 14:57 Actualitate | Esenţial

Presedintele Klaus Iohannis isi va lua, de la inceputul saptamanii viitoare, o vacanta de cel putin doua saptamani, pe care o va petrece la vila de protocol de la Neptun, dar si la Sibiu, au declarat, pentru Mediafax, surse apropiate Adminsitratiei Prezidentiale.

Potrivit surselor citate, nu este vorba despre un concediu al presedintelui, ci doar de o vacanta, el fiind oricand pregatit sa revina in Bucuresti, daca va fi necesar. De altfel, atata timp cat se va afla pe litoral, Klaus Iohannis va avea la dispozitie la Neptun si un birou de unde sa poata lucra. Restul timpului, Klaus Iohannis il va petrece la Sibiu. Potrivit surselor citate, seful statului nu va parasi tara in aceasta perioada.

Presedintele se va afla in vacanta cel putin doua saptamani.

Mai mult, presedintele a fost invitat pe 15 august la ceremoniile de la Constanta, prilejuite de Ziua Marinei. Seful statului nu a confirmat, pana in acest moment, participarea.

Este a doua vacanta pe care o ia Klaus Iohannis de la preluarea mandatului, dupa ce, in luna aprilie, presedintele a petrecut sarbatorile de Paste in Portugalia, alaturi de sotia sa, Carmen. La acel moment, vacanta presedintelui a fost anuntata de Administratia Prezidentiala abia dupa aparitia unor informatii in presa portugheza.

Ultima data in acest an, presedintele Klaus Iohannis a fost la Neptun in 13 iunie, cand a implinit 56 de ani. El a mers la Neptun, la vila de protocol din statiune, si in 3 iunie, atunci aflandu-se pentru prima data pe litoralul romanesc dupa ce a devenit sef al statului.

Neptun a fost statiunea preferata a fostului presedinte Traian Basescu. In cei zece ani de mandat, acesta a fost prezent la Neptun in fiecare vara si a mers de mai multe ori la una din terasele din zona.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
3025 vizualizari
  • +12 (24 voturi)    
    votantii.... (Duminică, 2 august 2015, 15:34)

    lili [anonim]

    Votantii lui Jophannis unde-si petrec vacanta?!
    La care vila?!
    De ce politicienii Romnaiei beneficiaza de atatea favoruri, in timp ce dna Mekel face excursii in Alpi pe banii ei?!
    Astia ai nostri au azi favoruri exact cum aveau pe vremea lui Ceausescu, Ceausescu si acolitii lui comunisti!
    Au salarii uriase, averi fabuloase si fac concedii in vilele si pe banii statului roamn!
    De ce ?!
    De ce ei nu-si platesc vacantele ca orice roman?!
    I-am inlocuit pe comunistii plini de favoruri ai lui Ceausescu cu ai lui Johannis si Ponta!
    Amaratii au rams la fel...
    Sila!!
    • -5 (9 voturi)    
      Uite (Duminică, 2 august 2015, 21:44)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Eu, votant al lui iohannis, imi petrec vacanta in Toscana, daca esti asa curioasa.

      Vila aia de protocol de la neptun e marele favor făcut președintelui in funcție?? Jesus!! Pai eu zic sa l mutam si de la cotroceni intro garsoniera si sa l punem sa plătească chirie.

      Același discurs grețos proletar de tip comunist .
  • +6 (20 voturi)    
    Ponta si Johann, (Duminică, 2 august 2015, 15:52)

    xrogo [utilizator]

    in vacante nesfarsite,halal conducatori,tara merge bine de-si permit atatea!!!
    • +11 (15 voturi)    
      Pai Phonta asa a spus, ca e bineeeeee!!! (Duminică, 2 august 2015, 16:26)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Atat de bine ca-si permite sa se duca la Maiami, la cubaneze, cu meniscu rupt.
      • +3 (9 voturi)    
        si Johannis (Duminică, 2 august 2015, 20:25)

        ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        Primul lucru pe care l-a facut dupa ce a castigat alegerile a fost sa plece modest la Miami.
        • -2 (6 voturi)    
          A fost Iohannis in prea multe vacante de cand (Duminică, 2 august 2015, 22:23)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

          roboteste pentru popor dar chiar la Miami nu am auzit. Incerca cu ponta. Parca a fost pe acolo de vreo doua ori de cand e prim.
          • 0 (2 voturi)    
            unde nu-i cap... (Luni, 3 august 2015, 13:43)

            ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui ty

            Vai de memorie.
    • +9 (13 voturi)    
      Nu cu foarte mult timp in urma cei ce nu-si luau (Duminică, 2 august 2015, 17:18)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      concediu care nu-si triplau salariile care aveau curajul sa adopte masuri nepopulare dar necesare erau cei mai rai guvernanti. Ati fost mintiti bine. Ai rabdare ca mai urmeaza.
    • 0 (0 voturi)    
      Presedintele nu are conducerea executiva (Luni, 3 august 2015, 10:09)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Aceasta e la primul-ministru adica in Turcia sau la Miami
  • +6 (18 voturi)    
    dolce far niente = urlaub im jeden tag (Duminică, 2 august 2015, 16:07)

    mnicku [anonim]

    pai oricum e in vacanta din decembrie 2014, asa ca stirea care-i ? sau e un nou prilej sa mai scrie de plictiseala?

    o Madeira ceva, un simpozion de bon-ton?
  • +7 (15 voturi)    
    in Romania, trai pe vatrai, adica pe bani publici! (Duminică, 2 august 2015, 16:41)

    lili [anonim]

    "Criticată că a folosit bani publici în scop personal
    Președinta Parlamentului australian a demisionat


    Fosta președintă a Parlamentului, membră a Partidului Liberal condus de Abbott, a decis să demisioneze după publicarea unor informații potrivit cărora utilizase bani publici pentru unele călătorii, în special pentru o deplasare de 80 km cu elicopterul, care a costat 5.000 de dolari australieni (3.300 de euro) în cadrul unei operațiuni politice de colectare a fondurilor, potrivit Agerpres, care citează AFP.

    Bronwyn Bishop (72 de ani), președintă a Parlamentului din 2013, a declarat într-un comunicat că a luat decizia de a demisiona 'din iubire și respect pentru instituția parlamentară și pentru poporul australian'.

    Premierul Abbott a anunțat, la rândul său, o 'revizuire fundamentală' a cheltuielilor și indemnizațiilor parlamentarilor. "

    http://www.cotidianul.ro/presedinta-parlamentului-australian-a-demisionat-265783/

    Ma intreb cear spune dl K W Johannis ?!
    Sau V Ponta?!
    Sau T Basescu?!
    Sau, oricare dintre politicienii romani care se folosesc fara jena de banii publici!!
    Adica, FURA bani publici!
    • 0 (8 voturi)    
      ai dovezi? (Duminică, 2 august 2015, 16:58)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui lili

      cum dreaq "FURA bani publici" presedintele Klaus si "postacul pensionar" Basescu?
      Asta afli de la Haznaua 3 si portita lui Ghita?
      • -1 (13 voturi)    
        Simplu,stau in case de protocol, (Duminică, 2 august 2015, 18:07)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui victor L

        case construite din bani publici,unul ia salariu,celalalt pensie,tot din bani publici,unul nu face nimic,ba,da,merge in vacante,celalalt nu a facut nimic pentru tara.
        • +2 (4 voturi)    
          Intrebarea a fost "cum fura?" (Duminică, 2 august 2015, 22:15)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          Nu de ce profita sute de mii de bugetari de chchitele birocratice ale Romaniei.
        • +6 (8 voturi)    
          ce spui Franz? (Duminică, 2 august 2015, 22:39)

          curios [anonim] i-a raspuns lui xrogo

          Fostii presedinti au dreptul la locuinta PAZITA [deci si Iliescu si Emil] Nu i-ai pomenit din uitare sau la PSD nu e voie sa zici?
          Casa de protocol face parte din dreptrile presed in exercitiu [care mai are si un salariu net de nici 1500 E lunar].
          Ceferistii fura banii [avnd calatorii gratis]?
          • -1 (1 vot)    
            Toti presedintii au dreptul, (Luni, 3 august 2015, 15:17)

            xrogo [utilizator] i-a raspuns lui curios

            Basescu are un drept in plus,vezi casa Mihaileanu PLUS locuinta de protocul,dupa circul facut NUMAI de el!!!
            Atata timp cat eu consider ca Johann nu prea face nimic,si 1500 euroi il consider un furt din bani publici!!!
  • +10 (16 voturi)    
    dupa (Duminică, 2 august 2015, 16:41)

    victor L [utilizator]

    atita turism international , odihna in tara nu strica.
  • +4 (6 voturi)    
    Nu maiestate! (Duminică, 2 august 2015, 17:30)

    urmasii lu' ceusescu [anonim]

    doar pe moment, ca imediat isi iau zborul spre alte destinatii. Maiestate! Maievacanta!
  • +1 (3 voturi)    
    not so fast, Neptun could be Neptune (Duminică, 2 august 2015, 19:48)

    anaerobik [anonim]

    Apud wiki: Neptune Beach is a beachfront city east of Jacksonville in Duval County, Florida, United States. La o miuta cu Ponta, ca-ntre barbati de stat si la un schimb de impresii fata de ultima moda, intre cocoane.
  • +5 (7 voturi)    
    Despre joannis (Duminică, 2 august 2015, 22:25)

    Theros [utilizator]

    Despre aceasta MARE NULITATE NU MAI DATI ATATEA INEPTII!! Unde isi petrece concediul -el este tot timpul in concediu - cu ce se imbraca carmen, adica elena , ca aceasta provinciala sa ne faca de ras cu tinutele ei a la zavoranu , bianca dragusanu etc ., la care macar te poti uita. Nu ma intereseaza cine guverneaza , PNL sau PSD, ca nu-i nici o deosebire. Dar acest ANALFABET ne vinde TARA.!! SA NU LASAM SA SE INTMPLE ACESTA NENOROCIRE !!!NU-l, VEDETI CA NICI NU GANDESTE NICI NU POATE SA ACORDE UN INTERVIU PE TRECUTUL LUI!!!IAR ACUMA SE LAFAIE IN VILELE CONSTRUITE DE CEUSECU DIN SUDOAREA POPORULI ROMAN!!
  • 0 (6 voturi)    
    da (Duminică, 2 august 2015, 23:11)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    presedintele habernamis va petrece sarbatoarea de neptun la sibiu. Cu care ocazie prima doamna va purta o tinuta scurta dar indrazneata si deloc modest provinciala care ii va sta foarte bine, cel putin asa crede ea si suita aferenta. Norocul romaniei ca nu are nevoie de politicieni.
  • +7 (7 voturi)    
    Munca prosteste (Luni, 3 august 2015, 7:22)

    feisbuk@stop.ro [anonim]

    "nu este vorba despre un concediu al presedintelui, ci doar de o vacanta"

    Sa inteleg ca dupa vacanta urmeaza un concediu?