Cardul de sanatate amanat din nou. Presedintele CNAS: Nu este obligatoriu de la 1 august

de Carla Dinu     HotNews.ro
Vineri, 31 iulie 2015, 9:28 Actualitate | Esenţial

De la 1 august, cardul de sanatate trebuia sa devina obligatoriu, ca singurul instrument de decontare a serviciilor medicale. Dar, termenul se amana pentru a sasea oara, deoarece sunt zeci de mii de oameni care nu l-au primit.

Vasile Ciurchea presedintele Casei Nationale de Asigurari de Sanatate (CNAS) a spus intr-o intervenitie la Digi 24 ca acesta va deveni obligatoriu probabil din septembrie.

"NU s-a stabilit inca data obligativitatii folosirii cardului. Cu certitudine septembrie va fi luna de folosire exclusiv a cardului de sanatate", a declarat Ciurchea.

"Ne-am gandit ca fiind luna de concedii, probabil ca din acest motiv cetatenii care inca nu au intrat in posesia cardului nu si-au gasit timpul sa vina la casa sa isi ridice cardul. La Casa Bucuresti, din cele 14.000 de carduri care au fost identificate persoanele anuntate sa vina sa le ridice, aproximativ 2 000 au venit sa ridice cardurile, deci mai sunt inca 11.000 si impreuna cu cardurile de la OPSNAJ mai sunt 70.000 la Casa Bucuresti. La nivel national, situatia e mult mai buna ca in Bucuresti, a mai explicat Vasile Ciurchea.

Initial, cardul trebuia sa devina obligatoriu la 1 februaie. Apoi termenul a fost mutat pe 1 aprilie, apoi pe 1 mai. Ulterior, Ciurchea a anuntat ca documentul va fi obligatoriu de la sfarsitul lunii iunie.










4811 vizualizari
  • +3 (5 voturi)    
    ha, ha, ha (Vineri, 31 iulie 2015, 9:40)

    bancher [utilizator]

    Mie si colegilor nostri nu ne-a venit cardul acasa. Toti suntem asigurati la Opsnaj. A trebuit sa ne ducem pana la sediul Opsnaj, Si acolo...niste cozi,,,,mama, mama....am stat de 3 ori la coada:
    -prima coada la ghiseu 2 si 3 ca sa ne informam ce s-a intamplat cu cardul. Am stat peste 1 ora la coada, si functionara de la ghiseu, dupa ce ne-a cautat in baza de date, ne-a spus ca respectivul card este la ei, si sa fac cerere sa mi-l dea fizic. De fapt a completat dansa in sistem cererea, si ne-a spus sa revenim dupa 2 sapatamani la ac ghiseu;
    -am revenit dupa 3 saptamani (sa fiu sigur ca a ajuns cardul), si am stat la aceiasi coada....de aceasta data doar 30 minute;
    Doamna de la ghiseu m-a bifat in baza de date, si mi-a spus sa stau la coada nr 3
    -coada nr 3 era in curtea OPSNAJ, si acolo portarul ne striga pe nume, pe masura ce ne veneau cardurile din cladirea centrala. Semnam si ne inmana cardul.
    Am stat si acolo vreo 30 min.
    La o asa organizare, de ce ne miram domnule ministru ca nu toata lumea a primit cardul?
    • 0 (2 voturi)    
      asigurat (Vineri, 31 iulie 2015, 11:47)

      asigurat [anonim] i-a raspuns lui bancher

      Tot la OPSNAJ am si eu. Cardul este emis dar nu mi l-au gasit nici acum. Am fost de 5 ori la ei degeaba.
      Ciurchea da-ti demisia incompetentule.
  • -4 (8 voturi)    
    un nou hobby: colectionarea de carduri (Vineri, 31 iulie 2015, 9:45)

    florin_florin [utilizator]

    Avem o mie de carduri in buzunare, suntem asaltati de aceste carduri pe care le primim la fiecare magazin sau farmacie...cipuri peste cipuri, date peste date...iar in mediul virtual suntem nevoiti sa ne facem conturi peste conturi si sa retinem o mie de parole...e prea mult...
    • 0 (2 voturi)    
      mai ai un pic de rabdare (Vineri, 31 iulie 2015, 10:49)

      tibi [anonim] i-a raspuns lui florin_florin

      s-au gandit la toate. inclusiv la reactia ta absolut normala.
  • +4 (6 voturi)    
    Dar cei carora nu le-ati emis card? (Vineri, 31 iulie 2015, 10:05)

    Gica [anonim]

    Toa'su Vasile, ce faceti cu cei carora NU le-ati emis card? Site-ul CNAS pare ca pune problema DOAR la cei carora le-a fost emis si nu au intrat in posesia lui, din diverse motive. Sunteti siguri ca ati emis carduri la toata lumea?!?

    Este vorba de sotia mea, co-asigurat, si care ARE nevoie de card; nu detaliez aici. Verificand "situatia" pe site-ul CNAS, am primit raspuns 3xNU. Am trimis un email explicand situatia, dar nu mi s-a raspuns inca... Ce bine ca se maresc salariile bugetarilor!!! La asa eficienta... merita!!! Sa-i citam pe fostii pionieri: "TOT INAINTE!"
    • 0 (2 voturi)    
      Gândește puțin! (Vineri, 31 iulie 2015, 11:39)

      vali47 [utilizator] i-a raspuns lui Gica

      Nu vreau să acuz pe nimeni și consider cardul de sănătate un pas spre reducerea hoției din sănătate.Toate blocajele se fac cu intenție,de cei care au furat,fură și vor să fure în continuare.Dacă soția este co-asigurat ar trebui să primească servicii medicale pe cardul dumitale.Nu știu sigur,dar mi se pare normal.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu se poate! (Duminică, 2 august 2015, 20:51)

        Gica [anonim] i-a raspuns lui vali47

        Draga Vali47, multumesc frumos ca incercati sa ma ajutati cu un sfat! Din pacate, sotia mea nu poate beneficia de servicii medicale pe cardul meu de sanatate! Din cauza CNP-urilor diferite... M-am interesat... In rest, sunt de acord cu dvs.; si eu as fi PENTRU cardul de sanatate intr-o tara cu asigurari medicale "sanatoase". :)
    • +1 (1 vot)    
      Exact (Vineri, 31 iulie 2015, 13:56)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui Gica

      Nici mie nu mi-a venit nici unm card. M-am dus ai am pierdut o dimineata la idiotii astia. Mi s-a spus ca inca nu a fost tiparit ! Am intrebat de ce. Mi s-a raspuns cu o ridicare din umeri. Am scris pe site citeva mailuri catre CNAS. Nu mi s-a raspuns. A trecut de atunci o luna. Nimic.

      Incompetenta, lene, haos, birocratie. Eu as propune nu cresterea lefurilor cu 70%, ci scaderea cu 70%.
  • +3 (5 voturi)    
    Carduri neemise (Vineri, 31 iulie 2015, 10:36)

    Alex [anonim]

    Pentru asiguraţii cărora nu li s-au emis carduri (cum se poate verifica pe site CNAS), cum ve-ţi proceda? Am verificat de zeci, de ori pe site şi rezultatul este acelaşi - persoana este asigurată dar nu s-a emis cardul.
    Cunosc că CNAS nici nu a dat comanda pentru o nouă tipărire de carduri deoarece nu are încă situaţia cu cardurile neemise. Pe când se va face asta? Cred că vom apela la justiţie, acţionând împotriiva celor vinovaţi. Ce spuneţi domnule Preşedinte CNAS - vă aflaţi printre ei?
  • 0 (2 voturi)    
    propunere de discutie (Vineri, 31 iulie 2015, 12:14)

    marius [anonim]

    Stimata redactie Hotnews,
    va propun sa il aduceti pe domnu' cu pricina la un interviu Hotnews, sa ne explice la toti, in direct, de ce omite a discuta despre asiguratii care nu au carduri emise inca, si ce se va intampla cu ei ? Vor fi omisi in continuare? Vor fi tratati ca si cum ar fi morti, inexistenti ? Daca asa gandeste domnu', pai, o trimit pe sotia co-asigurata la clinica privata si apoi ma duc in instanta si cer sa imi deconteze factura dansul, personal, pentru ca a fost un incompetent si nu a reusit sa coordoneze cum trebuie emiterea si distributia cardurilor. Evident, si noi suntem tot la OPSNAJ
  • +2 (2 voturi)    
    Carduri neemise (partea 1a) (Vineri, 31 iulie 2015, 13:00)

    MCD [anonim]

    Sotia mea nu a primit cardul. A scris un mail catre CASMB la care a adaugat si un print screen de pe site-ul lor care spunea ca:
    1. NU a fost receptionat cardul la CASMB
    2. NU a fost deja expediat cardul spre eliberare
    3. NU a fost deja eliberat cardul
    Raspunsul CASMB a fost extrem de "clar", "centrat pe intrebare", "documentat":
    Buna ziua,
    Va rugam sa consultati informatiile de pe pagina www.casmb.ro, publicate la cele 3 secțiuni dedicate cardului naționale, respectiv: 1. https://www.casmb.ro/siui_card.php (platforma informatica prin care puteti verifica existenta cardului Dvs. in retururile aduse de posta la CASMB.
    Daca un card apare ca fiind EMIS(tiparit), nu inseamna neaparat ca acesta se regaseste in retururile de la CASMB Cardurile TIPARITE au intrat direct in circuitul postei care, ulterior, a returnat CASMB cardurile pe care nu le-a distribuit. Factorii postali au obligatia sa va caute de doua ori la domiciliu, sa va lase avize de prezentare si sa va inmaneze cardurile numai pe baza de semnatura (a Dvs, sau a persoanei desemnate de Dvs. sa va reprezinte).
    Cardurile NU se tiparesc pe baza de cerere, ci din oficiu, in baza registrului national de evidenta al asiguratilor, datele fiind transmise de catre CNAS Imprimeriei Nationale.
    2. http://www.cnas.ro/casmb/page/cardul-national-de-asigurari-de-sanatate.html Informatii privind modalitatea de obtinere a cardului de la CASMB, daca se regaseste printre retururile aduse de la posta si despre modul in care beneficiati de asistenta medicala pana la intrarea in posesia a cardului national.
    3. http://www.cnas.ro/casmb/page/eliberarea-cardului-duplicat.html pentru situatiile de schimbare de nume, pierdere/furt/distrugere
    4 http://www.cnas.ro/casmb/page/procedura-de-obtinere-a-adeverintei-in-caz-de-refuz-al-cardului-national.html
  • +2 (2 voturi)    
    Carduri neemise (partea a 2a) (Vineri, 31 iulie 2015, 13:05)

    MCD [anonim]

    ... revin cu continuarea

    Pentru intrebari care exced cadrul de competenta al CASMB, respectiv,
    1. privind motivele pentru care cardul Dvs. nu a fost emis (tiparit), va rugam sa va adresati Casei Nationale de Asigurari de Sanatate,
    http://www.casan.ro/page/relatii-publice.html
    Verificarea stadiului emiterii (tiparirii) cardului Dvs. se face aici:

    http://www.casan.ro/page/verificare-asigurat.html

    2. privind motivele pentru care cardul Dvs nu se regaseste in retururile aduse de posta la CASMB, va rugam sa va adresati oficiului postal de care apartineti, pentru a va arata borderoul in care este cardul Dvs.si a va informa asupra stadiului distributiei acestuia.

    Cristina CALINOIU
    Sef Birou Purtator de Cuvant

    Am fost la posta si am aflat, cu mandrie si vesnica recunostinta pentru Posta Romana, ca ei nu imi pot da nici un fel de relatii, ca nu pot cauta in baza lor de date (!?) si ca cel mai bine ar fi sa anuntam cardul pierdut si sa solicitam emiterea unuia nou. Urmand ca, bineinteles, sa platim pentru cel nou!
    Are cineva vre-o ideie cum ar trebui procedat in acest caz?