Presa franceza: Marie Renee Andreescu, "cea mai frantuzoaica romanca". Tanara a castigat locul I la prestigiosul concurs de filosofie din Paris

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 28 iulie 2015, 20:11 Actualitate | Esenţial

Marie Renee Andreescu a obtinut nota 20,35 dintr-un total de maxim 20 la bacalaureat, la Liceul Francez din Bucuresti Anna de Noailles, scrie La Croix, care noteaza ca tanara romanca a castigat in 9 iulie, la Paris, locul I la prestigiosul concurs general de filosofie, care recompenseaza in fiecare an cei mai buni liceeni din Franta.

Desi nota maxima este 20, gratie unui sistem de bonusuri oferit de materiile optionale, latina si romana, in cazul sau, a obtinut o medie generala de 20,35 la bacalaureat.

Cotidianul francez scrie ca cea mai notabila performanta a sa este cea de la concursul general pentru liceeni, la filosofie. Pa bancile Sorbonnei, a disertat sase ore asupra "nevoii de ceilalti", in martie 2015.

"Rezultatul i-a incantat cu siguranta pe profesorii corectori din moment ce a luat cea mai buna nota, in fata elevilor de la marile licee pariziene Henry-IV si Louis-Le-Grand, care obtin in general premiile la acest prestigios concurs", potrivit sursei citate.

Intr-un interviu acordat recent RFI.ro, tanara a explicat ca va urma Ecole Prepa la Louis le Grand, unde va studia litere, filozofie si istorie.

"Dupa care doresc sa continui la Ecole Normale Superieure care este o institutie care formeaza cercetatorii si cadrele academice inalte din Franta. Pe mine m-ar interesa cercetarea in litere si filozofie sau ceva mai practic precum filozofia dreptului sau politica", a declarat ea.










8638 vizualizari
  • +7 (9 voturi)    
    Bravo Marie (Marţi, 28 iulie 2015, 20:47)

    narcis [anonim]

    In traducere libera, o alta valoare paraseste Romania. Bravo ei!
    • -1 (3 voturi)    
      asa si? (Miercuri, 29 iulie 2015, 9:15)

      ina [anonim] i-a raspuns lui narcis

      E plina lumea de filozofi. Ca sa mananci trebuie sa produci. Daca toti am taia frunze la caini, n-ai mai avea strazi, cladiri, masini, calculatoare, mancare, haine, curent electric. Cei care produc trebuie apreciati. Duc lumea mai departe. Fara ei, ai trai ca in codru, cu filozofi langa tine.
  • +5 (5 voturi)    
    Mai sa fie........ (Marţi, 28 iulie 2015, 20:55)

    Armadilo [anonim]

    Noah, amu nu dati si voi dupa mine, ca nu mis carcotas, dar macar la atata suntem si noi buni: la dat din gura. Ii si asta o treaba.

    Auzi la donsoara, merg mai departe in Franta, adica aia de la Spiru Haret nu au stofa de asa ceva, mai ales amu ca or primit tidula de universitate cu staif.

    O news bun pa ziua de azi. Donsoara, sa auzim de bine, felicitari.
  • +5 (5 voturi)    
    ! (Marţi, 28 iulie 2015, 21:17)

    chiuaua [utilizator]

    Bravo! Felicitari!
  • +6 (6 voturi)    
    Felicitari, Marie Renee (Marţi, 28 iulie 2015, 22:22)

    Clop [utilizator]

    Bravo, viitorul suna bine pentru tinerii preocupati :)
  • +6 (6 voturi)    
    Felicitari ,Marie! (Marţi, 28 iulie 2015, 23:31)

    Mioara [anonim]

    Bravo Marie,felicitari parintilor tai!
    Sacrificiu,munca,pasiune!Cu siguranta vom mai auzi de tine!
    Te pup,Mihaela!
  • +5 (5 voturi)    
    Si ea nu e o exceptie (Marţi, 28 iulie 2015, 23:38)

    Locke Lamora [utilizator]

    De secole multe valori romanesti s-au realizat peste hotare. Bravo.
  • -3 (9 voturi)    
    ...a disertat sase ore... (!!!) (Miercuri, 29 iulie 2015, 7:53)

    Filozofu de la Hamangia [anonim]

    "Pa bancile Sorbonnei, a disertat sase ore asupra "nevoii de ceilalti", in martie 2015."

    A vorbit sase (6!!!) ore despre "nevoia de ceilalti"...
    Ce nebunie! Inca un copil distrus de ambitiile demente ale unor parinti hotariti sa se realizeze prin copiii lor de-ar fi sa piara lumea.

    Iar frantzujii... daca asta apreciaza, apoi sa o stapineasca sanatosi, sa o tina la ei si sa-i dea leafa! Si sa le diserteze fata pina nu mai ramine piatra pe piatra prin Parisul intelectualitatii de cafenea.

    Ce aberatii am ajuns sa aplaudam.
    • -2 (2 voturi)    
      lol (Miercuri, 29 iulie 2015, 8:55)

      aaragn [utilizator] i-a raspuns lui Filozofu de la Hamangia

      Probabil ca tipa este foarte desteapta, chapeau, dar comentariul tau "antipatic" e corect. O civilizatie no-nonsense, cum e cea anglo-saxona, nu ar premia asa ceva, ba din contra...
    • +2 (4 voturi)    
      Probabil la voi la crasma (Miercuri, 29 iulie 2015, 9:03)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Filozofu de la Hamangia

      notiunea de filozofie e alta. Si vobitul e similar cu vorbaria. "Copilul distrus" e pe drumul unei cariere de exceptie la cele mai prestigioase institutii de invatamant spre deosebire de tine si ai tai ce veti ramane vesnic in noroiul satului tau injurand pe cei ce realizeaza ceva. Faptul ca in Romania sunteti multi ce ganditi astfel e explicatia pentru care un copil de exceptie (si nu e singurul) nici nu isi pune problema de a ramane in tara. Sa va bucurati deoarece veti ramane, in scurt timp, singuri si nici un "destept" nu va tulbura fericirea voastra.
  • -2 (4 voturi)    
    Matematica (Miercuri, 29 iulie 2015, 9:45)

    leinad79 [utilizator]

    sincer..nu inteleg cum de a luat o nota mai mare decat nota maxima...imi scapa ceva?
    • +1 (1 vot)    
      felicitari! (Miercuri, 29 iulie 2015, 10:14)

      doina [anonim] i-a raspuns lui leinad79

      S,a acordat bomus la nota maxima, felicitari acestei domnisoare stie ce,doreste de la EA nu se pierde in nimicuri rausind sa nu fie ademenita de smecheri libidinosi!
    • +1 (1 vot)    
      aoleu... (Miercuri, 29 iulie 2015, 10:24)

      VasileTache1 [anonim] i-a raspuns lui leinad79

      ...si ultimul neuron va scapa!? vai,vai ce necaz!
    • +1 (1 vot)    
      Lenea de a citi (Miercuri, 29 iulie 2015, 11:20)

      dANIEL [anonim] i-a raspuns lui leinad79

      Sincer ... Da, iti scapa ceva: ti-a scapat sa citesti articolul. In prima fraza a articolului se explica de ce.
    • -1 (1 vot)    
      help (Miercuri, 29 iulie 2015, 11:35)

      leinad79 [utilizator] i-a raspuns lui leinad79

      cei care voteaza negativ, va rog...ar fi pacat sa mor prost...banuiesc ca in filozofie cuantificarea poate avea alte conotatii...si totusi: "Marie Renee Andreescu a obtinut nota 20,35 dintr-un total de maxim 20 la bacalaureat"
    • +1 (1 vot)    
      citeste articolul :) (Miercuri, 29 iulie 2015, 11:55)

      alabala [anonim] i-a raspuns lui leinad79

      .
    • +2 (2 voturi)    
      Explicatia e in articol (Miercuri, 29 iulie 2015, 11:56)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui leinad79

      Sunt bonusuri pentru activitati de exceptie. Interesant ca nu suntem in stare sa citim 20 de randuri dar postam cu indarjire. Iata unul din motive ce determina pe cei cu multa inteligenta sa plece din Romania (nu ne pricepem, nu intelegem dar criticam si ne spunem public ineptele opinii).
      • -1 (1 vot)    
        corect (Miercuri, 29 iulie 2015, 14:53)

        leinad79 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        recunosc, am sarit peste paragraful cu pricina (le-am citit insa pe urmatoarele). E o greseala jenanta, mi-o asum. Cat despre cei cu " multa inteligenta" care pleaca din cauza mea din Romania, ma bucur ca ai ramas cu noi.
    • -1 (1 vot)    
      DA! (Miercuri, 29 iulie 2015, 11:59)

      MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui leinad79

      DA! insa fii fara grija, nu doare !

      "Patria si Dreptul Meu!"
      .
  • -1 (1 vot)    
    Aur curat (Miercuri, 29 iulie 2015, 15:15)

    Filozofu de la Hamangia loveste din nou [anonim]

    Aur curat ar putea fi fata asta pentru talk show-uriler tv-urilor romanesti. Ii adresezi o intrebare pe la 9 seara, pui o camera pe ea, citeva sticle cu apa pe masa, un pahar si o lasi sa vorbeasca. Muncitorii televiziunii pot sa plece linistiti acasa si a doua zi pe la 9, 10 primul care vine ii multumeste pentru participarea la emisiune, o scoate din priza si o trimite acasa.

    Face cit 6 angajati frumosi. 6 in 1.

    p.s. Promit solemn sa-i dau un premiu consistent pentru curaj baiatului care o ia de nevasta. Si sa-i inalt o statuie daca rezista 3 saptamini sub acelasi acoperis cu ea.