Sefa Sectiei de Oncologie a Spitalului din Sibiu recunoaste ca a plecat in strainatate pe banii firmelor de medicamente, dar se considera nevinovata

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 28 iulie 2015, 16:14 Actualitate | Esenţial

Sefa Sectiei de Oncologie din Spitalul Clinic Judetean de Urgenta Sibiu, dr. Valeria Valeanu, a declarat marti, dupa perchezitia facuta la domiciliul ei de catre procurorii Directiei Nationale Anticoruptie (DNA), ca se considera nevinovata si nu stie ce acuzatii ce i se aduc, insa recunoaste ca a beneficiat de concedii in strainatate, platite de firmele de medicamente, informeaza Agerpres.

DNA face marti 61 de perchezitii in Bucuresti si in sapte judete. Potrivit unor surse judiciare citate de Mediafax, in dosar este vorba de medici si farmacisti care favorizau medicamentele mai scumpe pentru cancer, iar doctorilor li se plateau excursii, li se deconta participarea la simpozioane si primeau diverse bunuri si servicii

"In ceea ce ma priveste, ma consider total nevinovata, indiferent despre ce ar putea sa fie vorba", a spus Valeria Valeanu. 

Intrebata ce acuzatii ii aduce DNA, sefa Sectiei Oncologie a raspuns ca procurorii nu i-au spus nimic si ca nu stie ce acuzatii i se aduc. 

"Au cautat contracte de colaborare, un lucru uzual, cu diverse firme de medicamente, cele cu care lucram. Nu eu am astfel de contracte, toata tara romaneasca are astfel de contracte. Si probabil ca au cautat si medicamente", a explicat Valeria Valeanu. 

Dupa ce un jurnalist i-a spus ca este acuzata ca a plecat in diferite tari pe banii firmelor de medicamente si ca a beneficiat de anumite avantaje, sefa Sectiei de Oncologie a replicat: "E posibil sa fie adevarat sau, ma rog, aceasta acuzatie este posibila, dar este o procedura care nu mi s-a aplicat numai mie legat de astfel de contracte. Astfel de contracte le puteti gasi la orice medic din tara romaneasca, indiferent de pozitia lui, ca este sef de sectie sau ca este un simplu medic in activitate intr-un spital, si nu numai intr-un spital public, ci si intr-un spital privat este aceeasi situatie. Deci nu am facut ceva mai mult decat cred ca se practica la nivelul intregii tari si nu numai in Romania". 

Valeria Valeanu se considera nevinovata si spune ca nu a incalcat nicio lege sau un protocol atunci cand a prescris medicamentele pacientilor. 

"Sunt produse originale, care sunt cu aprobarea comisiilor. Acele produse inseamna originale, adica este unul si atat. Nu poti sa recomanzi altceva in locul lui. Acele produse sunt cu aprobarea Casei Nationale. (...) Nu intra in competenta mea de a face aceste indicatii. Indicatiile sunt in conformitate cu ghidurile si cu ceea ce se practica la nivel international la acest moment", a declarat Valeria Valeanu. 

Ea a spus ca farmacistii pot sa recomande un anume tip de medicament, nu medicii oncologi. 

"Daca am recomandat un anumit tip de medicament? Retetele se scriu pe DCI, se scriu pe substanta. Din pacate, chiar daca eu ca medic as avea la latitudinea mea si consider ca as avea si dreptul din experienta, sa recomand un anumit produs, care il consider ca e eficient, am experienta cu el, nu mi-a dat efecte secundare, o sa fiti surprinsi, dar medicamentul este dat din farmacie. Eu scriu substanta de baza, cu denumire comuna internationala, dar medicatia este data de un farmacist, poate sa fie un farmacist cu studii superioare, (...) dar tot asa de bine ca acel farmacist poate sa fie un farmacist cu studii medii. (...) Deci eu nu pot sa dau pacientului un medicament pe care il vreau eu, ramane la latitudinea farmaciei. Astea sunt realitati in toata tara", a mai adaugat Sefa Sectiei de Oncologie. 

In prezent, sefa Sectiei de Oncologie Sibiu se afla in cabinetul de la spital, impreuna cu 
procurorii. A fost controlat cabinetul dr. Valeria Valeanu din Policlinica de la Sibiu. 

"In ceea ce priveste cabinetul, eu va dau garantia ca nu au sa gaseasca absolut nimic", a spus Valeria Valeanu. 

Ea se asteapta sa fie cercetata si chemata la audieri. 

"Probabil ca dosarul se va derula, vor fi facute cercetari, voi fi chemata, mi se pare firesc sa am un punct de vedere. De la mine de acasa au ridicat doar acte care sunt declarate, acele acte au fost verificate in toamna anului 2014, de catre ANI", a explicat Valeria Valeanu. 

Unele surse sustin ca marti procurorii DNA au perchezitionat mai multe case ale medicilor din Sibiu. Jandarmii au pazit cabinetele tuturor medicilor oncologi din Sibiu. 

Pacientii sectiei de Oncologie beneficiaza de tratament, doar cei care trebuiau consultati in ambulatoriu au fost reprogramati marti, datorita anchetei DNA, a precizat pentru Agerpres Decebal Todarita, purtatorul de cuvant al Spitalului Clinic Judetean de Urgenta Sibiu. 

"Pacientii care sunt pentru Policlinica vor fi reprogramati. In Policlinica nu se fac tratamente, ci doar consultatii, iar ceilalti pacienti in cadrul sectiei, care sunt internati, isi fac tratamentele fara niciun fel de probleme. Se face spitalizare de zi. Consulturile de ambulatoriu de la Oncologie vor fi reprogramate", a precizat reprezentantul spitalului sibian. 

Potrivit acestuia, nu sunt consultati pacientii in cabinetele medicilor oncologi de la Sibiu. 

Procurorii DNA efectueaza marti perchezitii in 61 de locatii situate in municipiul Bucuresti si in judetele Ilfov, Sibiu, Mures, Salaj, Cluj, Bistrita-Nasaud si Timis, intr-un dosar privind fapte de coruptie comise in perioada 2012-2015. 

Actiunea vizeaza persoane fizice, clinici oncologie din cadrul spitalelor judetene Sibiu, Zalau, Targu Mures, CJAS Salaj, Institutul Oncologic "Ion Chiricuta", Spitalul de zi Cluj-Napoca, Cabinetul Oncologic situat la mansarda Ambulatoriului de specialitate al Spitalului Clinic Judetean de Urgenta Sibiu, Spitalul Judetean de Urgenta Bistrita, precum si firme si distribuitori de medicamente pentru cancer.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
5089 vizualizari
  • +3 (7 voturi)    
    mentalitate de .. (Marţi, 28 iulie 2015, 16:48)

    exilatul [utilizator]

    r-hat...."eu de ce sa nu fur ca toti ceilalti"...asa reiese din declaratile acestei escroace ( nu e singura ) : ""In ceea ce ma priveste, ma consider total nevinovata, indiferent despre ce ar putea sa fie vorba", a spus Valeria Valeanu."...deci indiferent ca a furat , se considera nevinovata pt ca toata tara fura...nu numai ea..poate ca are dreptate...
    • 0 (2 voturi)    
      doar de rahat?! (Marţi, 28 iulie 2015, 18:47)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Poate ca este nevinovata de prescrierea unor medicamente inutil de scumpe.
      Dar cu suguranta faza cu "ma consider total nevinovata, indiferent despre ce ar putea sa fie vorba", este absolut inadmisibila!
      Nici nedeclararea bunurilor si serviciilor primite nu se pune?
      NU a depasit niciodata viteza legala, cand era la volan?
      Nu a trecut niciodata pe rosu, ca pieton?!
      Chiar asa, INDIFERENT despre ce e vorba?!
    • 0 (2 voturi)    
      asa e (Marţi, 28 iulie 2015, 22:03)

      Chris [anonim] i-a raspuns lui exilatul

      Nu o cunosc pe doamna, habar n-am ce a facut si ce nu, dar pot sa va confirm ca practica de care e acuzata exista in tot sistemul medical romanesc, la toti medicii pediatri, de familie, care vreti voi, si e binecunoscut. Farmacia cand introduce reteta noteaza de la ce medic a venit si medicul primeste bonus de la farmacie. Idem de la producatorul de medicamente. Se stiu clar procentele, toti primesc anual excursii si multe altele. Nu inteleg care e noutatea. Nu e normal, evident, e o coruptie pe fata, dar asa e in Romania. Ce nivel de constiinta au oamenii aia, cat de bine se pot ei simti pe bani platiti de oameni bolnavi si cu probleme? ca sa nu vorbim ca tratamentele primite nici nu ii ajuta de cele mai multe ori.

      Imi amintesc de medicul pediatru al copiilor mei care orice problema cat de mica avea copilul primea Zynat. Intotdeauna, fara exceptie. la inceput am facut colectie de ele (oricum nu i le dadeam copilului), ca mi-era frica ca poate chiar voi avea nevoie, apoi n-am mai cumparat, apoi am dat-o pe alimentatie sanatoasa, un pic de homeopatie, si nu ne-am mai vazut de-atunci. Oricum, semnalul DNA e super. Dati-i inainte! Au intrat poate in cea mai mare mafie din tara, dupa parlament.
  • +3 (9 voturi)    
    mentalitatea e ok. (Marţi, 28 iulie 2015, 17:06)

    Suciu Cristian [anonim]

    Ea chiar este nevinovata. Fiind sefa sectiei de oncologie a primit sponsorizari din partea firmelor de medicamente fiindca asa se face, nu neaparat ca a prescris sau nu un anumit medicament.
    Am lucrat in industria farmaceutica 3 ani si acum profesez ca medic, deci cunosc ambele parti ale baricadei.
    Firmele de medicamente promoveaza in marea lor majoritate fara spaga (tu prescrii X retete si vei primi suma de Y lei) ci mai degraba sponsorizeaza excursii si simpozioane pentru formatorii de opinie (sefi de sectie, profesori) in ideea de a pastra o relatie cordiala.
    Firmele de medicamente intra in spitale prin reprezentatii lor, deasemenea fac prezentari dupa sau inainte de raportul de garda, si trebuie sa aiba o relatie ok acolo, statutul promovarii produselor farmaceutice in cadrul spitalelor fiind incert din punct de vedere legal.si se afla la latitudinea fiecarui sef de sectie (daca primeste sau nu reprezentantii)

    Medicii primesc pixuri, carnetele, calendare, mostre si cam atat, cel putin de la firmele la care am lucrat eu si asta se intampla prin 2008 cand DNA-ul dormea in post.

    Si daca un sef de sectie nu prescrie niciodata medicamentul firmei de medicamente, ei tot trebuie sa se puna bine cu el ca sa ii lase sa promoveze in sectie catre ceilalti medici care poate vor prescrie produsul respectiv.
    Este Lobby, nu mita. Exista o mare diferenta si cred ca in cazul asta se face exces de zel.
    • +1 (5 voturi)    
      exces de tupeu (Marţi, 28 iulie 2015, 17:55)

      kllaus [anonim] i-a raspuns lui Suciu Cristian

      Fiule, informeaza-te mai bine inainte de a da bani cuiva. In UE nu este reglementat lobby-ul, si cu atat mai putin in domeniul medical. Asta e spaga ca lumina zilei. E adevarat ca d-na doctor si compania nu primeau decat pixuri promotionale doar ca le primeau la Paris, Ottawa sau Las Vegas. Pentru a promova un produs poti pur si simplu sa te prezinti la cabinetul medicului nu trebuie sa trimiti medicul la Las Vegas. Si asta nu in timpul programului, pentru ca atunci trebuie sa trateze pacienti. Se pare ca ai un IQ foarte mic pentru un medic. Chiar in zilele acestea se deruleaza investigatii complexe in SUA cu privire la un asa zis lobby in domeniul farmaceutic. Este vorba de cateva sute de milioane de coco. Deci nu sunt campanii promotionale nici la ei. Traim totusi intr-o tara care are un Cod penal destul de solid. Si nu apare in el notiunea de lobby. Daca-ti place termenul nu ai decat sa pleci in State. Nu mai propovadui pe la noi spaga pe banii nostri, ai populatiei. Se pare ca te contrazice d-na doctor. Spune ca dansa nu recomanda decat DCI-ul , restul face farmacistul. Deci nu se justifica vizita ta prin spitale.
      • +2 (2 voturi)    
        mai usor cu pianul pe scari (Miercuri, 29 iulie 2015, 0:03)

        JohnnyBoy [utilizator] i-a raspuns lui kllaus

        Si cum ai vrea matale ca medicii sa se puna la punct cu ultimile terapii in domeniu ? (vezi ultimile terapii pentru hepatita, de exemplu) Sa mearga pe banii lor ? Pe ai statului ? Cam in ce tara ai vazut ca se intampla acest lucru, zi-mi si mie ca sunt curios. Cat despre cazul de fata, medicamentele luate in vizor nici macar nu au echivalent generic, sunt tare curios cum or sa puna in discutie schema de tratament prescrisa de un medic cu 20 ani de experienta. Faptul ca jignesti o persoana care si-a exprimat civilizat punctul de vedere in cunostinta de cauza spune cam totul despre frustrarile care te framanta si despre minunatul tau caracter.
        • -1 (1 vot)    
          frustratul de serviciu (Miercuri, 29 iulie 2015, 12:33)

          kllaus [anonim] i-a raspuns lui JohnnyBoy

          Sa stii ca fac ce vreau cu pianul meu. Deocamdata e destul de solid, asa incat pot sa ma plimb cu el pe scari.
          Tin totusi sa-ti atrag atentia asupra faptului ca nu le iei apararea medicilor in cauza, ci nu faci altceva decat sa-i acuzi. Pur si simplu medicii nu trebuie sa se puna la punct cu ultimele terapii in domeniu si asta datorita faptului ca de multe ori ele nu sunt aprobate in Romania, decat cu un anumit decalaj de timp. Abia dupa ce sunt acceptate si in tara noastra vor putea fi prescrise pacientilor romani.
          Nu vad insa ce training performant in domeniul farmaceutic poate sa faca un agent de vanzari, fost vanzator de guma de mestecat, pe langa medicii cu experienta de peste 30 de ani. Cred ca este mai degraba vorba de intermediere de spaga.
          Daca medicii au nevoie de informatii pot foarte simplu sa se aboneze la publicatii din strainatate. Ce ar insemna daca fiecare inginer s-ar duce in SUA pentru a studia ultimele tehnologii de constructie a unui pod atat timp cat acel tip de pod nu se construieste la noi si nu exista norme adoptate pentru acesta? Ce s-ar intampla daca fiecare contabil s-ar duce in Franta pentru a studia ultimele modificari legislative in domeniu, neaplicabile la noi.
          Nu tineam in mod deosebit sa jignesc pe cineva dar, nu-mi face deloc placere cand se ia apararea unui spagar pentru care trebuie sa muncesc zi de zi. Este problema ta daca esti tolerant la asa ceva. Eu insa as merge pe modelul chinez de abordare a problemei spagilor. Cat timp insa medicii se "joaca" in institutii ale statului si pe banii cetatenilor este bine sa luam o atitudine transanta.
  • +2 (2 voturi)    
    Cercetare vs Marketing (Marţi, 28 iulie 2015, 17:20)

    cenzuratul [utilizator]

    E cunoscut ca marile companii de farmaceutice cheltuiesc (sau cheltuie cum se zice la Bucuresti) mai mult de vanzari&marketing decat pe cercetare, unele chiar dublu (vezi http://www.bbc.com/news/business-28212223).

    Asa e.. costa sa trimiti spagarii la simpozioane stiintifice internationale in Tahiti, Seychelles, Rep Dominicana.
  • +1 (1 vot)    
    Vinovat sau nevinovat (Miercuri, 29 iulie 2015, 8:05)

    Soiu [anonim]

    Ministerul Sanatatii se vaita ca a intirziat lista de medicamente compensate pentru ca nu a mai gasit medici care sa faca parte din comisiile de specialitate care sa elaboreze protocoalele pentru acestea deoarece TOTI au contracte de sponsorizare cu industria!!! In aceste conditii este normal sa o arati cu degetul pe sefa de sectie de la SIbiu? De ce pe ea si nu pe toti?! De ce pe toti daca nimeni nu a stabilit o regula de bun simt - nu poti primi sponsorizari de la cei ale caror produse le recomanzi. Abia apoi sa stam de vorba! Daca au bani de Vegas inseamna ca MS nu stoarce pretul medicamentului de asa natura incit sa nu le mai ramana bani pt asa ceva. Si apoi sa-i aratam cu degetul!