Viktor Orban raspunde dupa ce MAE l-a acuzat ca a postat fotografii cu simboluri ale Ungariei Mari si ale Tinutului Secuiesc: Sunt simboluri istorice"

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 27 iulie 2015, 13:53 Actualitate | Esenţial

Viktor Orban a postat pe Facebook poze cu simboluri ale Ungariei Mari si TInutului Secuiesc 2
Foto: Facebook / Viktor Orban
Budapesta a respins luni criticile formulate in ajun de autoritatile romane cu privire la gestul premierului ungar Viktor Orban de a posta pe Facebook ''simboluri revizioniste'', precizand ca respectivele fotografii includ unele care prezinta 'simboluri istorice', potrivit sefului biroului de presa al premierului ungar, transmite MTI, citata de Agerpres.  

Din pacate, la numai o zi dupa ce a facut apel la pragmatism si s-a pronuntat in favoarea unei "relatii eficiente" romano-ungare, premierul ungar V. Orban a ales sa posteze pe contul sau de Facebook imagini incluzand simboluri ale Ungariei Mari si ale Tinutului Secuiesc, a acuzat duminica Ministerul Afacerilor Externe pe pagina oficiala de Facebook.

Potrivit MAE, promovarea, personal de catre premierul ungar, a acestor simboluri revizioniste, complet inacceptabile si contrare spiritului Tratatului de intelegere, cooperare si buna vecinatate dintre Romania si Republica Ungara din 1996, Declaratiei privind cooperarea si parteneriatul strategic romano-ungar pentru Europa in secolul XXI din 2002 si ordinii constitutionale din Romania, nu contribuie nicidecum la "eficientizarea" relatiei romano-ungare sau la restabilirea unui climat de incredere, asa cum isi propunea, cu numai o zi in urma, premierul ungar.

Viktor Orban, a declarat, sambata, la Baile Tusnad, ca relatiile romano-ungare s-au deteriorat dupa 2012, acuzand politicienii romani ca au jignit de multe ori Ungaria, dar considera ca cele doua tari trebuie sa se intoarca la o relatie eficienta.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
3993 vizualizari
  • +14 (14 voturi)    
    Asta inseamna ca... (Luni, 27 iulie 2015, 14:02)

    JestersTear [utilizator]

    ... si domul Orban este de acord sa afisam pe pagina Ministerului de Externe, harta istorica a Romaniei - versiunea pana la Tisa.
    Si de ce nu, sa o puna si el din respect pentru "simbolurile istorice", pe pagina sa de FB.
    :-)
    • +8 (8 voturi)    
      Cred că e suficient... (Luni, 27 iulie 2015, 14:12)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

      ...să afișăm harta României actuale, îl scoate suficient din minți. Eventual învecinându-se cu o Ungarie colorată în roșu, cu secera și ciocanul cam pe unde e Budapesta.
      Pe de altă parte, dacă știi vreo hartă istorică a României până la Tisa, arată-mi-o și mie, că eu n-am auzit. „Doina” lui Eminescu nu se pune ca hartă.
      • +1 (1 vot)    
        Romania, 1919 :D (Luni, 27 iulie 2015, 15:45)

        JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        http://fs68.trilulilu.ro/imgs/ZZ5/romania-in-anul-1919_977f018a7d4cc2.jpg
    • +6 (8 voturi)    
      ca sa nu-i (Luni, 27 iulie 2015, 14:14)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

      fie supararea prea mare, eu zic sa afisam harta regatului Dacia. pe vremea aia, ungurii nici nu existau, pentru ca atilla inca nu avea voie sa iasa din iurta si inca nu scapase spre lacul viitoarei tari care a dat singurul amiral fara flota si fara iesire la mare sau ocean.
    • +7 (7 voturi)    
      Dupa mintea lui de dictator, zvastica la fel! (Luni, 27 iulie 2015, 14:23)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

      Secera si ciocanul, de ce nu zvastica sunt la fel de istorice, doar putin malefice!


      Cum este posibil sa-i permitem acestui instigator sa scoleasca an de an maghiari in cel mai antiromanesc mod posibil si sa asteptam caderea drobului de sare?

      Orice rebeliune etnica este responsabilitatea MAE pentru ca nu a luat masurile necesare de declarare a acestui individ drept persona nongrata in Romania!
  • +7 (7 voturi)    
    Simboluri istorice (Luni, 27 iulie 2015, 14:04)

    Tescovin [utilizator]

    Tot simbol istoric este și revolta anticomunistă și antisovietică de la Budapesta, din 1956. Dl. miniszterelnok Orban cum onorează acest simbol istoric ? Prostituându-se politic cu Putin...
  • +7 (7 voturi)    
    Alte simboluri istorice (Luni, 27 iulie 2015, 14:10)

    Alex [anonim]

    Steagul rosu cu secera si ciocanul sau zvastica sunt tot simboluri istorice. Totusi, sunt interzise in Ungaria, ale naibii simboluri istorice.
  • +2 (2 voturi)    
    hm (Luni, 27 iulie 2015, 14:15)

    Xorciser [utilizator]

    Cum ar fi sa isi puna si Iohannis niste poze pe Facebook cu niste opinci- tot simbol istoric?

    Sau o statuie a lu' Antonescu in Harghita?
  • +5 (5 voturi)    
    care e mai prost (Luni, 27 iulie 2015, 14:18)

    Adrian_. [utilizator]

    Victor al nostru sau Viktor al lor?
  • +6 (6 voturi)    
    si svastica e simbol istoric (Luni, 27 iulie 2015, 14:19)

    dadan [utilizator]

    .
  • +4 (4 voturi)    
    Simboluri istorice (Luni, 27 iulie 2015, 14:36)

    CristiS [anonim]

    Și svastica e un simbol istoric. Să ne așteptăm deci ca dl Orban să posteze o svastică pe pagina dumisale de Facebook după următoarea sa vizită în Israel?
    De fapt, dacă mă gîndesc mai bine la discursul domniei sale, n-ar fi exclus...
  • +1 (1 vot)    
    drumuri ... (Luni, 27 iulie 2015, 17:41)

    boogiewoogie [utilizator]

    asta de ce tot vine pe aici? nu are ce face la el acasa?

    "Premierul ungar Viktor Orban, a declarat, sambata, la Baile Tusnad..."
  • +1 (1 vot)    
    ungaria mica sau ungaria deloc (Luni, 27 iulie 2015, 19:59)

    cetatean [anonim]

    toate actiunile ungurilor de acest tip in tarile vecine vor avea , in viitorrul apropiat, o unica consecinta si anume Ungaria mica sau Ungaria deloc; epoca Merkel, ca si epoca Metternich, se apropie de sfarsit, toti vecinii ungariei sint iritati si vor proceda in consecinta
  • +1 (1 vot)