Intrare in magistratura fara concurs pentru fosti magistrati si avocati cu vechime - proiect

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 iulie 2015, 21:52 Actualitate | Esenţial

Fostii magistrati se pot intoarce usor in sistem
Foto: EvZ.ro
Fosti magistrati care au profesat minim 10 ani si au incetat aceasta activitate din motive neimputabile lor si avocatii cu o vechime in profesie de cel putin 18 ani ar putea intra in magistratura fara concurs, potrivit unor modificari legislative discutate in Comisia 1 a CSM.

Membri ai Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) au discutat, saptamana trecuta, in Comisia nr. 1, o serie de propuneri de modificare a Legii 303/2004 privind statutul judecatorilor si procurorilor.

Comisia CSM propune ca "persoanele care au ocupat minim 10 ani functia de judecator sau procuror, care si-au incetat activitatea din motive neimputabile, pot fi numite, fara concurs sau examen, in functiile vacante de judecator sau procuror, la instante sau parchete de acelasi grad cu cele unde au functionat sau la instante ori parchete de grad inferior".

De asemenea ar putea fi numite magistrati, fara concurs, "persoanele care au indeplinit functia de magistrat asistent la Inalta Curte de Casatie si Justitie cel putin 18 ani si care si-au incetat activitatea din motive neimputabile, precum si avocatii cu o vechime in profesie de cel putin 18 ani", potrivit unei alte propuneri de modificare.

In vederea numirii, aceste persoane ar urma sa sustina un interviu in fata plenului CSM.

Propunerile comisiei urmeaza a fi discutate in plenul CSM.










2723 vizualizari
  • +3 (3 voturi)    
    Bravo! (Sâmbătă, 25 iulie 2015, 22:30)

    sile [anonim]

    Sigur nu e cu dedicatie pentru Ponta.
    Ce vrea sa rezolve legea asta? Daca a fost 10 ani judecator sau procuror, examenul asta ar trebui sa fie o formalitate. De unde frica de concura de la egal la egal cu candidati mai tineri?
  • +4 (4 voturi)    
    am o intrebare (Sâmbătă, 25 iulie 2015, 22:33)

    AliKimiku [utilizator]

    daca eu, cu o profesie oarecare, ies din domeniu pentru 5 ani de zile, dupa ce am profesat peste 20 ani de zile, crede cineva ca voi fi angajat intr-o pozitie semnificativa in acel domeniu fara sa trec printr-un proces complet de recrutare ? care presupune de multe ori concurenta cu "lupii tineri" si de multe ori foarte bine pregatiti?
    Nu stiu de ce dar mi se pare ceva cu dedicatie pentru multitudinea de avocati ratati din Parlament fiinca nu prea vad de ce un avocat sau un magistrat din viata reala si-ar parasi pozitia pentru alt motiv decat pozitia de trefic de influenta din Parlament.
  • +3 (3 voturi)    
    . (Sâmbătă, 25 iulie 2015, 23:08)

    VirgilGeorgescu1 [anonim]

    Demisia va fi considerata motiv imputabil sau neimputabil?
    De ce 18 si nu 20?
    De ce fara concurs, doar interviu? "Ah, ma scuzati n-am facut in civil doar divorturi dar vreau la sectia civila. Oh, vai aveti 18 ani experienta in divorturi, sigur ca mostenirile nu vor fi o problema. Si nici spetele care in functie de incadrare ba sunt comerciale ba sunt civile."

    Locuri speciale pentru minoritati, pentru fratii de peste Prut si pentru astia care nu sunt in stare sa interpreteze legislatia in continua schimbare.

    Dar recidivistii, ei de ce n-ar primi exceptie sa devina macar "consilieri juridici in penal"? Perioada parcursa considerata vechime si una-doua ii facem avocati fara concurs. Si tot asa. Cei mai tineri ar avea sanse la magistratura.
  • +5 (5 voturi)    
    Magarii tipic rromanistaneze! (Sâmbătă, 25 iulie 2015, 23:12)

    Unu [anonim]

    Nu are voie decat "cine trebuie"! Lasati lichelelor examenul si doar examenul criteriu!
  • +1 (1 vot)    
    Dedicatie (Duminică, 26 iulie 2015, 0:53)

    MIrcea Ciobanu [anonim]

    Sigur e o lege cu dedicatie; poate nu numai pentru o singura persoana, ci pentru mai multe. Cand se va termina in tara asta cu exceptiile si favoritismele? Nu vedeti ca aceste mentalitati ne duc in jos?
  • +2 (2 voturi)    
    deditcatie (Duminică, 26 iulie 2015, 9:50)

    ilidia [anonim]

    Aranjament specific mediocritatilor.Sigur modificarea este cu dedicatie. Vom afla curand pentru care parlamentari avocati sau doar avocati. Unii ar fi militienii cu dreptul la f.f. absolvit la Cluj, altii ar fi absolventii de la Spiru Haret, unde durata studiilor este de trei ani in loc de patru, care au dovedit pana acum ca n-au nici-o sansa la examenul de admitere in magistratura.
  • 0 (0 voturi)    
    Rusine C.S.M (Luni, 27 iulie 2015, 20:09)

    student [anonim]

    Asa ceva este inacceptabil !!!