Presedintele Klaus Iohannis a promulgat legea privind pensiile militare de stat

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 23 iulie 2015, 16:40 Actualitate | Esenţial

Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Presedintele Klaus Iohannis a semnat joi decretul pentru promulgarea Legii privind pensiile militare de stat, informeaza Admnistratia Pezidentiala. Decizia vine la cateva zile dupa promulgarea legii pensiilor membrilor Corpului diplomatic si consular al Romaniei si pe cea privind statutul functionarului public parlamentar, si la o saptamana dupa ce seful statului a respins noul Cod Fiscal pe motiv ca ar putea dezechilibra bugetul.

Proiectul de lege privind pensiile militare de stat a fost adoptat in data de 30 iunie 2015 de Camera Deputatilor, for decizional in acest caz. Legea prevede ca baza de calcul folosita pentru stabilirea pensiei militare de stat este media tuturor veniturilor brute realizate in sase luni consecutive, din ultimii cinci ani de activitate, potrivit Agerpres.

Actul normativ prevede totodata ca au dreptul la pensie de serviciu pentru limita de varsta militarii, politistii si functionarii publici cu statut special, in activitate, care au implinit varsta standard de pensionare pentru limita de varsta, au o vechime efectiva de cel putin 25 de ani, din care cel putin 15 ani reprezinta vechimea in serviciu.

"Varsta standard de pensionare pentru limita de varsta este de 60 de ani, iar atingerea acestei varste se realizeaza prin cresterea varstelor standard de pensionare, conform esalonarii. Au dreptul la pensie de serviciu anticipata militarii, politistii si functionarii publici cu statut special, in activitate, care au implinit varsta standard de pensionare pentru limita de varsta diminuata cu 5 ani si sunt trecuti in rezerva ori au incetat raporturile de serviciu ca urmare a reorganizarii unor unitati si a reducerii unor functii din statele de organizare, precum si pentru alte motive sau nevoi ale institutiilor din domeniul apararii nationale, ordinii publice si securitate nationala, sunt trecuti in rezerva sau direct in retragere ori au incetat raporturile de serviciu ca urmare a clasarii ca inapt sau apt limitat pentru serviciul militar/serviciu de catre comisiile de expertiza medico-militara. Acordarea pensiei anticipate, diminuarea varstei standard de pensionare cu 5 ani nu poate fi cumulata cu nicio alta reducere", se arata in raport.

Marti, presedintele Klaus Iohannis a promulgat legea referitoare la pensiile membrilor Corpului diplomatic si consular al Romaniei si pe cea privind statutul functionarului public parlamentar.

Legea referitoare la pensiile diplomatilor prevede ca membrii corpului diplomatic si consular al Romaniei, cu o vechime de cel putin 18 ani in Ministerul Afacerilor Externe, si personalul cu functii de executie sa se poata pensiona la cerere si sa beneficieze, la implinirea varstei de 60 de ani, de pensie de serviciu in cuantum de 80% din salariul de baza brut lunar, la care se adauga indemnizatiile si sporurile avute in ultima luna de activitate.

Iohannis a promulgat aceste legi dupa ce saptamana trecuta a refuzat sa promulge noul Cod Fiscal pe motiv ca ar putea dezechilibra bugetul.










14601 vizualizari
  • +21 (37 voturi)    
    Adica... (Joi, 23 iulie 2015, 16:47)

    edvro [utilizator]

    ...la presiunile lui Dogaru....

    Sasule, te-am votat, dar sa te fereasca Dumnezeu de o suspendare din partea PSD.....ca nu te mai salveaza nimeni! Dezamagirea e atat de mare incat toti cei care te-au votat acum vor fi impotriva ta!!! Nu uitat asta!
    • +9 (15 voturi)    
      +1 (Joi, 23 iulie 2015, 17:09)

      ggjupanu [utilizator] i-a raspuns lui edvro

      +1
    • +7 (13 voturi)    
      psd-ul sa-l suspende (Joi, 23 iulie 2015, 17:11)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui edvro

      cand se inteleg atat de bine?
  • +12 (16 voturi)    
    exista (Joi, 23 iulie 2015, 16:50)

    victor L [utilizator]

    si pensii militare private?
  • +18 (28 voturi)    
    Reiau un comentariu mai vechi: (Joi, 23 iulie 2015, 17:09)

    dragos_k [utilizator]

    Consecvent dom' presedinte. Cand a refuzat Codul Fiscal era preocupat de soarta tarisoarei, de banutii nostri. Intre timp se pare ca i-a trecut. Sau a gasit niste bani ingropati de Base la Cotroceni. Sau e doar penibil.
    • +11 (13 voturi)    
      nu-i penibil , asa-i el (Joi, 23 iulie 2015, 17:38)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui dragos_k

      jalnic
  • +18 (18 voturi)    
    Legea trebuia să fie altfel (Joi, 23 iulie 2015, 17:15)

    nick24 [utilizator]

    Pensia să se calculeze după metoda obișnuită - comparația cu salariul mediu de la primul salariu până la ultimul și apoi să se adauge pensia specială ca fiind 20-50-100% în plus, NU 1000% .
    Iar în caz de condamnări să se piardă pensia specială și să rămână numai pensia obișnuită - să vadă furăciosul cum trăiesc 90% din pensionari...
  • +11 (13 voturi)    
    Ghinion (Joi, 23 iulie 2015, 17:19)

    @Mishu [utilizator]

    Ce v-am tras-o
  • +11 (17 voturi)    
    Phonta pro-pune, Sasul pro-mulga (Joi, 23 iulie 2015, 17:23)

    Locke Lamora [utilizator]

    Militarii, Militia, Securitatea, Parlamentul, Guvernul, Fonctionarii, etc....bugetofagii aia feroce is prioritatea in tara. Plebeii sa plateasca taxe ca fraierii....eventual le arunca Phonta un 3% praf in ochi.
    • +1 (3 voturi)    
      In prostia ta ai dreptate... (Vineri, 24 iulie 2015, 9:57)

      AsimoHonda [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      ...fara sa stii ai dreptate! Da, „bugetofagii” sunt prioritatea tarii! Fara Sistemul National de Aparare, fara educatie, sanatate si fara justitie voi, astia ipocriti din mediul privat, nu ati putea sa va mai desfasurati activitatea. Sau v-ati desfasura activitatea in genunchi, coordonati de la Moscova.
      De ce crezi tu ca un medic, un profesor, un politist sau un militar ar trebui sa fie in slujba ta pe salarii de nimic sau stiind ca il asteapta o pensie de rahat?
      Da stiu, daca nu ne convine ar trebui sa ne dam demisia si sa venim si noi in privat sa venim cum e. Stati linistiti ca sun destui care au plecat, scarbiti de cei ca voi. Si inca sunt destui care pleaca. Stiti care e problema? Cei care vin in locul lor sunt din ce in ce mai slabi pregatiti, pentru ca cei bine pregatiti refuza sa munceasca pe salarii de rahat. Si daca in urmatorii ani salariile din sectorul public nu vor ajunge la acelasi nivel cu cel din privat (si in sanatate si in educatie) calitatea serviciilor va fi de 10 ori mai proasta decat este deja.
      Idiotilor, depindeti de noi in aceeasi masura in care si noi depindem de voi.
      • +1 (1 vot)    
        Tocmai ca medicul sau profesorul (Vineri, 24 iulie 2015, 17:07)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui AsimoHonda

        nu-s platiti pe masura. Si am plecat de multa vreme asimoave, si am vazut cum e la altii. Uite un exemplu, Canada - 65000 de militari la 37 000 000 populatie si 10000000 km2 suprafata. Romania, cat, 3500000 de militari?????
        Si sincer, la tampenia de aparat birocratic din tara...s-ar putea spune pas. Mediul privat ar duce-o mai bine daca ar avea niste "registry" privati care sa ii intermedieze in relatia cu guvernul sau fiscul. Altii au privatizat ramurile sensibile din birocratie.
        Nu depinde nimeni de voi daca sunteti incompetenti si slow. Clar? Va evita.
  • +15 (17 voturi)    
    ... (Joi, 23 iulie 2015, 17:36)

    Sarmis [utilizator]

    Toata suflarea canta si danseaza...pe banii "fraierilor" din IMM-uri.

    Cand se vor termina banii pe ce-o sa mai dansati? La infinit nu va mai imprumuta nimeni dupa ce au vazut ce se intampla in Grecia.
  • +15 (15 voturi)    
    Dupa nume e neamt dar dupa apucaturi ... (Joi, 23 iulie 2015, 17:43)

    bran [utilizator]

    Unii muncesc in mediul privat minim 12 ore pentru a rezista in aceasta tara ei si familiile lor , la pensie lor li se aplica principiul contributivitatii , iar unii se bat cu whiskey si coniac si au pensii speciale ! Penibil , acestia beneficiaza si de salarii foarte mari in timpul serviciului , vedem cum se bat clanurile pe strada in toata tara si la urma li se da drumul , altii violeaza si se lauda cu acest lucru si scapa de inchisoare . Acestia sunt vasnicii aparatori ai patriei. ....
    • +6 (10 voturi)    
      cred ca am sa contest legea la CCR (Joi, 23 iulie 2015, 19:05)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui bran

      pt discriminare, daca ma lasa smecherii. Bai da' m-am enervat, rau de tot .

      Asta nu stie decit Madeira si sa semneze ca primaru.
    • 0 (0 voturi)    
      Și totuși (Vineri, 24 iulie 2015, 10:35)

      Andrei57 [utilizator] i-a raspuns lui bran

      Partea cu principiul contributivității e cam ipocrită câtă vreme oamenii din armată sau poliție nu au refuzat ei să contribuie ci, pur și simplu, nu le-a luat nimeni bani pentru astfel de contribuții, pentru că pensiile le sunt plătite din bugetul ministerelor. Dacă neplata unei contribuții pentru pensii ar fi fost o decizie voluntară a militarilor și polițiștilor în ciuda unei eventuale obligații legale, atunci ar fi fost normal să plătească cumva dar așa cum să le ceri unor oameni să primească pensii după cât au contribuit la fondul de pensii dacă ei nici să fi vrut nu ar fi avut cum să contribuie?
  • +14 (14 voturi)    
    halal democratie (Joi, 23 iulie 2015, 17:59)

    gigi1 [utilizator]

    Halal democratie, nu putem decide sa ne reducem taxele, nu putem decide sa nu ni se fure banii din taxe, sa nu platim pensii de lux, chiar si referendumul de reducere a parlamentarilor care ar fi sfant intr-o democratie e ignorat.

    Tot ce avem noi legat de democratie e ca o data la cativa ani avem de ales intre iohanis si ponta, e de plans.

    Nu e tara noastra, nu putem zice sau face nimic, suntem doar buni de platit taxe enorme pentru stapani.
    • 0 (2 voturi)    
      Nu uitati (Joi, 23 iulie 2015, 20:34)

      canuta [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

      ca banii SUNT LA VOI !!
      De ce platiti ??
      • 0 (2 voturi)    
        Ce mai e de spus... (Vineri, 24 iulie 2015, 12:18)

        AsimoHonda [utilizator] i-a raspuns lui canuta

        ...cand recunoasteti asa pe fata ca sunteti niste hoti si evazionisti? Chiar nu va e rusine sa incurajati furtul si hotia, de parca asta ar fi ceva laudabil?!
  • +11 (15 voturi)    
    Sa va fie rusine (Joi, 23 iulie 2015, 18:25)

    MPopa [utilizator]

    De ce eu, simplu cetatean, voi primi pensie in functie de cat am cotizat la buget iar altii primesc pensii speciale? Cati dintre acesti "eroi in uniforma" si-au pus vreodata viata in pericol, exceptand cazurile in care s-au imbatat ca porcii pe la popota si au fost carati acasa de subordonati?
    Pentru ce s-a mai chinuit mult hulitul Boc sa aduca un pic de ordine in sistem daca acum se arunca totul la gunoi?
    Ce e cu aceasta ineptie referitoare "la care se adauga indemnizatiile si sporurile avute in ultima luna de activitate"? De cand platim pensii pe baza veniturilor obtinute intr-o luna oarecare? Nu-si mai aminteste nimeni de abuzurile facute de fostii aviatori care zburau in ultimul an de activitate cat un erou din al doilea razboi mondial, ca sa contorizeze ore si sa ajunga astfel la pensii incredibile?
    • +4 (6 voturi)    
      dap (Joi, 23 iulie 2015, 20:25)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      Probabil a fost printre singurele, daca nu singura, masuri economice bune luate de pitiboc. Amuzant este ca primii care s-au votat ca exceptie au fost cei de la CURtea constitutionala, dar de... erau aparatorii tatului de drepti.

      Legea initiala a lui boc era cat se poate de corecta.
      • 0 (0 voturi)    
        bravo dap (Vineri, 24 iulie 2015, 13:59)

        cim2000 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Ai dreptate . Pana la schimbarea legii de catre pitiboc pensia medie militara era de peste 1.800 lei . Dupa aplicarea legii lor pensia medie militara a sarit la peste 2.700 lei !
    • +2 (4 voturi)    
      Sa-ti fie tie rusine!!! (Vineri, 24 iulie 2015, 12:15)

      AsimoHonda [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      Nu doar ca mii de militari romani au fost deja in teatre de razboi, ca Afganistan si Irak pentru ca nesimtiti infecti ca tine sa poata face parte din NATO dar unii, din pacate, au si murit!
      Iar faptul ca ai primit si 13 voturi pozitive pentru comentariul tau de retardat ma face sa ma intreb daca nu cumva poporul asta este cu adevarat imbecil!
    • 0 (0 voturi)    
      MPopa (Sâmbătă, 25 iulie 2015, 18:59)

      GabrielIonescu [anonim] i-a raspuns lui MPopa

      Să-ți fie ție rușine, eroare umană ce ești! N-am treabă cu astfel de pensie, nu este cazul meu, dar îți spun că și le merită. Sunt oamenii care în fiecare an, în timp ce tu îți bei țoiul cu ochii lui Dobrin la cârciuma din centrul satului sau la colțul blocului, te scot din fosă mort de beat, te scot din troiene în fiecare iarnă și-ți fac cărăruie până la bodegă sau te scot din apă în urma inundaților, și asta o fac 24 de ore din 24. Astea sunt câteva din cele cei fac eroi, pe când tu rămâi un alcoolic 24 ore din 24. Ai înțeles diferența? Doar dacă ești treaz!
  • +7 (9 voturi)    
    un slagar vechi, fevine : (Joi, 23 iulie 2015, 18:37)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    ce bine-mi pare c-am luat teapa.
    am votat un votant de privilegii si legi pt. bugetari, un neamt comunist.
  • +8 (10 voturi)    
    Bravo! (Joi, 23 iulie 2015, 18:42)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Toti o apa si un pamant. Si mai se dau si liberali! Pensii speciale pentru toata lumea, salarii speciale.... bravo! "Romania lucrului bine facut"! Mi-e si frica sa ii vad "liberalii" lui Iohannis la guvernare.... o sa se fasaie de tot!
  • +10 (12 voturi)    
    bravo ionele (Joi, 23 iulie 2015, 18:47)

    Nevermind [utilizator]

    Astea nu mai dezechibreaza bugetul, cum o face codul fiscal? Sau "e"bune si voturile lor si mai ales ieftine, ca-s platite din banul public...

    Nu uita, ionele.. Ai fost o optiune contra ponta, nu o alegere in sine. Las' ca te prinzi tu la un moment dat.
  • +2 (6 voturi)    
    Ha, ha, ha (Joi, 23 iulie 2015, 20:21)

    connors [utilizator]

    Ce mai rade Basescu la ora asta...
    • -1 (3 voturi)    
      nope (Vineri, 24 iulie 2015, 1:51)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui connors

      inca plange, ca nu i-a iesit pasenta cu ponta si, drept urmare, udritza are mici probleme

      base e ocupat cu atacat statul de drept/i. funny :D
  • -1 (3 voturi)    
    :)) (Vineri, 24 iulie 2015, 3:58)

    I [utilizator]

    n-ati vrut Macovei, luati pas cu pas :))
  • +2 (4 voturi)    
    Ipocritilor (Vineri, 24 iulie 2015, 9:43)

    AsimoHonda [utilizator]

    Deloc suprinzatoare reactia vehementa din comentariiile de mai sus.
    Voi, cei din mediul privat, sunteti niste ipocriti! Ati dus evaziunea fiscala la rang de arta pana cand s-a constatat ca aceasta a devenit un pericol la siguranta nationala:
    "Spargerea evaziunii fiscale presupune toleranţă zero la acest flagel. Un nivel de 16% din PIB atinge siguranţa naţională, viitorul acestei ţări. Aşa cum avem pact politic pe adoptarea euro, ar trebui un pact politic pe combaterea evaziunii. Restructurarea ANAF este obligatorie, avem program cu Banca Mondială, dar rezultatele se lasă aşteptate", a spus Dumitru la conferinţa "Mugur Isărescu şi invitaţii săi", organizată de Finamedia la BNR.
    Deci, ipocritilor din mediul privat, nu suntem obligati sa va aparam, educam si insanatosim pe voi pe salarii si pensii aflate la limita supravietuirii (vezi salariile din educatie si sanatate) in timp ce voi furati ca niste nesimtiti ordinari ce sunteti!
    V-a convenit cand au fost arestati politicienii si functionarii publici corupti, dar cand ANAF-ul s-a atins si de putreziciunea din voi ati inceput sa ii atacati cu pietre. Atat de departe merge ipocrizia si nesimtirea voastra!
    Nu va mai plangeti de politicienii care ne conduc, marea parte a electoratului provine din mediul privat, nu din cel public. Deci voi ii alegeti corupti si incompetenti, dupa chipul si asemanarea voastra.
    • 0 (2 voturi)    
      Pana una alta (Vineri, 24 iulie 2015, 17:11)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui AsimoHonda

      tu esti platit de taxele populatie, adica asti angajat de popor sa faci ce ai enumerat mai sus. Asa ca stai jos, nota 4 la purtare, ca esti nesimtit. Fa-ti datoria, la maxim, eficient...si dupa aia sa comentezi.
      • 0 (0 voturi)    
        Amice...esti idiot! (Sâmbătă, 25 iulie 2015, 17:45)

        AsimoHonda [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        Amice...esti idiot!
        Tocmai asta este ideea, voi, pungasii din mediul privat, nu va platiti taxele si impozitele, din care ar trebui sa fie platiti cei din sectorul public care muncesc onest si cinstit (sunt convins ca mai cinstit decat tine).
        In plus, intre noi doi este o relatie de egalitate, nu sunt angajatul tau si nici tu nu esti al meu. Fiecare dintre noi desfasoara activitati fara de care nici eu si nici tu nu am supravietui. Ne suntem datori unul altuia in egala masura, adica deloc.
        Si stai linistit, se munceste in sectorul public exact cat se munceste si in cel privat, mi s-a facut scarba de ipocrizia voastra.
        A ajuns un semianalfabet de zidar sa castige mai mult decat un profesor universitar. Daca asta crezi tu ca e o societate fireasca, atunci nu are rost sa imi mai irosesc timpul cu tine.
  • 0 (2 voturi)    
    pensii speciale, salarii speciale, (Vineri, 24 iulie 2015, 10:09)

    yellowdog [utilizator]

    oameni speciali si eu care platesc pe toti specialii astia...
    • 0 (0 voturi)    
      Unui nesimțit (Sâmbătă, 25 iulie 2015, 19:06)

      GabrielIonescu [anonim] i-a raspuns lui yellowdog

      Îi plătești pentru că sunt la cheremul tău 24 ore din 24. Ai căzut în fosă de beat ce erai, suni la 112, vine ”specialul” și te scoate, iarna ai rămas în mijlocul zăpezii, fiindă defraier ce ești ți s-a terminat benzina, suni la 112, vine ”specialul” și te tractează, îți dă un ceiuț cald și pătură, a venit peste tine viitura, suni la 112, vine ”specialul” și te scoate, îți scoate și mobila, mâlul din casă, iar tu în timpul ăsta stai ca nesimțitul la bodegă. Asta-i numai o picătură careface diferența dintre ”specialul” și ratatul de tine.