Isterie mediatica: Patriarhul Daniel si Carmen Iohannis, somati sa ia pozitie in scandalul fetei violate din Vaslui. Dana Grecu ii cere sotiei presedintelui sa fie "far" care sa "ghideze" natia

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 22 iulie 2015, 18:30 Actualitate | Esenţial

Isteria mediatica in cazul scandalul fetei violate din Vaslui atinge dimensiuni neasteptate. Personaje care nu au nici o legatura cu subiectul sunt somate public sa faca declaratii. Ziarul Adevarul se intreaba retoric "De ce tace Patriarhul Danut?", in timp ce Dana Grecu (moderatoare Antena 3) ii cere lui Carmen Iohannis sa fie "un far" care ar putea "ghida o natie spre decenta si dreptate".

Dana Grecu a postat pe contul sau de Facebook o scrisoare deschisa catre "Prima Doamna", cu urmatorul continut:

"Dna Carmen Iohannis,

Sunt un ziarist modest, usor patimas. Sincer cu oamenii carora ma adresez. Sincer, cu orice pret. Am doi copii. Nu-s meritul meu. Asa a vrut Dumnezeu. Ma simt incurcata si dezarmata. Doamna Iohannis, as vrea sa ma sfatuiti cum sa le spun copiilor mei ca , in tara in care dumneavoastra sunteti prima doamna, o fata este violata iar violatorii sunt liberi pe strazi. Si, peste toate, ca dvs taceti. De fapt, durerea mea este ca dumneavoastra taceti. Ca aveti puterea sa va revoltati si nu o faceti. Ca revolta dvs ar putea ghida o natie spre decenta si dreptate. Ca un far. E furtuna, doamna Iohannis, in tara in care dvs nu vreti sa fiti far! Prima doamna trebuie sa vrea mai mult de la ea decat o garderoba intesata cu haine de plimbat prin lume! Va implor, iesiti din garderoba! Dati un semn! Aprindeti lumina! E timpul!"


Antena 3 nu se opreste insa aici. Televiziunea de stiri a decis ca moderatorii si prezentatorii postului sa poarte o cocarda alba in semn de solidaritate "cu victimele abuzurilor de toate felurile". Iar Dan Voiculescu, fondatorul postului (condamnat la 10 de inchisoare pentru coruptie), le bate obrazul senatorilor pentru ca ar fi respins o propunere mai veche prin care acesta cerea cresterea limitelor pedepselor pentru viol.

Pe de alta parte, Mihai Copaceanu, bloger Adevarul, a publicat un articol cu titlul "De ce tace Patriarhul Danut?", in care il acuza pe seful Bisericii Ortodoxe Romane pentru ca tace in acest scandal. Autorul sustine ca patriarhul trebuie sa ia atitudine pe motiv ca judetul Vaslui este unul dintre cele mai atasate de religia ortodoxa si da exemplu pozitia unor biserici din strainatate in cazuri similare.

Ziarul a postat articolul pe prima pozitie in varianta online.










6412 vizualizari
  • +26 (26 voturi)    
    Bravo dana (Miercuri, 22 iulie 2015, 18:42)

    popa [anonim]

    Ce parere ai despre pozitia doamei Ponta sau a lui Voiculescu.
    • +20 (24 voturi)    
      Să meargă Dana la Văleni. (Miercuri, 22 iulie 2015, 19:13)

      vali47 [utilizator] i-a raspuns lui popa

      Să meargă Dana Grecu la Văleni,să-i învețe minte pe violatori.Să le arate Dana cine leșină:eu cred-că violatorii.
    • +18 (18 voturi)    
      A sarit gardu' cand poarta era deschisa... (Miercuri, 22 iulie 2015, 20:05)

      ciubex [utilizator] i-a raspuns lui popa

      Ar trebui sa se adreseze si cancelarului german si de ce nu, poate si presedintelui Americii.
  • +25 (25 voturi)    
    caldura-i de vina (Miercuri, 22 iulie 2015, 18:45)

    neurino [utilizator]

    io zic ca caldura-i de vina domle.
    Auzi ce ne povesteste Dana Grecu "Am doi copii. Nu-s meritul meu. Asa a vrut Dumnezeu. " Io stiam ca copii se fac altfel.
    Ba mai mult, doamna Grecu continua:

    "Ma simt incurcata si dezarmata. Doamna Iohannis, as vrea sa ma sfatuiti cum sa le spun copiilor mei ca , in tara in care dumneavoastra sunteti prima doamna, o fata este violata iar violatorii sunt liberi pe strazi."

    asta in conditiile in care doamna Iohannis nu are nici o calitate/functie publica , de cat de sotie a presedintelui (care nici presedintele nu are nici un rol).

    Parca doamna Grecu era cu USL-ului, sau ma insel eu?
    • +17 (17 voturi)    
      iart-o doamne ca nu stie ce vorbeste (Miercuri, 22 iulie 2015, 19:32)

      mnicku [anonim] i-a raspuns lui neurino

      cit despre ce face , no comment !!

      De cind berzele nu mai primesc autorizatie de survol sau eventual aterizare si copii vin mai greu.

      Ea crede ca in viata e ca si la latrine, obtii ce vrei daca ridici tonul si urlii, daca nu, terfelesti inamicul
    • +10 (10 voturi)    
      e o fecioara' (Miercuri, 22 iulie 2015, 20:06)

      ciubex [utilizator] i-a raspuns lui neurino

      Tanti e o fecioara.
      S-a insarcinat prin creatie si nu prin iubirea umana.
  • +5 (7 voturi)    
    hactiune si REhactiune (Miercuri, 22 iulie 2015, 18:50)

    ardeleanu_ion123 [utilizator]

    chiar ma intrebam cand si cum o sa apara suturile in gura date justitiei; et voila:

    1. se asteapta pana apare un caz "bun" (am pus ghilimelele de rigoare ca numai bun nu este.)

    2. se da o hotarare legala cat de cat dar cu mare potential in ce priveste impactul emotional.

    3. apar "salvatorii" ce au ca si scop subminarea justitiei in totalitatea ei, cu "solutii" paralele si "echidistante" care au mai multe roluri: substituirea justitiei ca si factor de echilibru in societate, denigrarea justitiei - procurori si judecatori, spoirea in feti frumosi si ilene cosanzene ale celor care arata cu degetul( "Uite maica ce a zis ala, aia, deci de fapt nu sunt chiar asa rai" ) , si nu in cele din urma, DECREDIBILIZAREA actului de justitie.
    4. la scop va las pe dvs. stimati cetitori sa trageti concluziile...

    partea nasoala (pentru unii) este CA CA si in fizica, dupa hactiune urmeaza REhactiunea si sunt TARE curios cat de tare si-o vor lua in freza hautorii hactiunii magistral-KGB-iste de mai sus...

    din Ardeal, cu stima!
    • +4 (4 voturi)    
      Despre (Miercuri, 22 iulie 2015, 19:33)

      Eugen [anonim] i-a raspuns lui ardeleanu_ion123

      Am citit multe prostii pe aici. Aia daca nu stie cu cine are copiii sa ne lase.
      Problema este ca asa cum or fi ele (Politie, Justitie si ce-o mai fi pe acolo) sa le lasam sa-si faca treaba si apoi sa ne dam viteji.
      Credeti ca un "jurnalist" in misiune daca vede o fata violata nu de 7 ci de doar 2 insi ia atitudine, sau filmeaza?
      Back to the egg.
  • +14 (14 voturi)    
    ? (Miercuri, 22 iulie 2015, 19:05)

    Sorrows [utilizator]

    cine e dana grecu?
    • +6 (6 voturi)    
      5000 penny/luna (Joi, 23 iulie 2015, 11:07)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Sorrows

      Una care violeaza bunul simt si jurnalismul.
  • +5 (7 voturi)    
    raspuns (Miercuri, 22 iulie 2015, 19:45)

    Mihai Copăceanu [anonim]

    Tin sa precizez ca folosirea cuvintelor in titlu si continut sunt o exagerare. Pe scurt:

    1. "Isterie mediatică" care?
    2. " blogerul Adevarul acuza seful BOR!" NU, nu este o acuzatie, este o constatare nefericită.
    3. " somatie " . Care ? NU, nu este o somatie, adica "un ordin din partea unei autoritati" . O constatare si o opinie nu poate fi un ordin. Si blogerul nu reprezinta o autoritate !
    3. Asocierea Carmen I , Patriarhul D si Dana Grecu chiar este nefericită

    Ma bucur ca in final ati amintit macar doua motive ce sustin de ce Patriarhul ar fi putut avea o pozitie publica.

    Mihai Copăceanu
  • +10 (10 voturi)    
    cea mai buna (Miercuri, 22 iulie 2015, 19:59)

    chiuariu [utilizator]

    masura anti-viol e o poza cu dana grecu.
  • -2 (4 voturi)    
    nevoia imperioasa de modele (Miercuri, 22 iulie 2015, 20:42)

    de-departe-vin [utilizator]

    Este adevarat ca se simte o nevoie imperioasa de modele de urmat. De aici si strigatul imperativ adresat sotiei presedintelui, considerata un model de urmat in societate. M-am intrebat adesea de ce atat de multi oameni, de la care m-as fi asteptat la pozitii echilibrate si rezonabile, o critica pe Carmen Iohannis pentru tinutele ei fara cusur. Raspunsul cred ca se afla in aceea ca oamenii asteapta de la ea mult mai mult decat eleganta, si in graba lor o critica si pentru ce nu este de criticat. Cred ca dna Iohannis ar trebui sa se gandeasca serios ca oamenii au nevoie urgenta de ea. Singur presedintele Iohannis nu face fata, deruta morala in care traim este mult prea mare pentru a putea fi indreptata de un singur om. Asa ca dna Iohannis, care sunt sigura ca s-a gandit sa isi ia un anume rol in societate, ar trebui poate sa o faca mai repede decat si-a propus initial. Asta ar fi si rugamintea mea.
    • -2 (4 voturi)    
      da (Joi, 23 iulie 2015, 1:05)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui de-departe-vin

      presedintele regal johanis nu face fata la nimic,cu exceptia protocolului si vizitelor externe, sa nu uit renovari de sedii prezidentiale in valoare de milioane de euro. E un simplu, dar oportunist, cititor de hirtii bagate sub nas si prompter. Altii, cum ar fi fedesenarul mialache, trag sforile de care, cu multa placere, sta agatat johanis. Iar dna johanis, in afara de ocazii in care sa-si afiseze tinutele mai mult sau mai putin provinciale, dar intotdeauna usor ridicole, nu -s-a prea gindit la altceva.
  • +3 (7 voturi)    
    Latrinus non mentor! (Miercuri, 22 iulie 2015, 20:59)

    D_Poroineanu [utilizator]

    Dana Greco nu e intersata de fata violata. Ea mai gaseste inca un motiv sa dea in Iohannis. Apriti-va bestiilor !!
    Sa folosesti argumente logice cu aceasta fiinta josnica ar fi o pierdere de timp.
    Romania a inteles ca justitia nu se face le televizor ci in tribunale.
    Latrinele vor sa demoleze ideea ca in Romania a inceput sa functioneze justitia alegand cazuri triste si posibile erori.
    Daca ii dadaeu varanului 20 de ani penru jaful ingrozitor pe care l-a perpetrat 25 de ani cum era?
  • +7 (9 voturi)    
    Isterie mediatica=Dana Grecu si viceversa! (Miercuri, 22 iulie 2015, 22:10)

    PostolacheNicolae [anonim]

    Dana Grecu are(cel putin) un "fix": ii este imposibil sa inteleaga si sa accepte ca o alta femeie, Carmen Iohannis, este sotia presedintelui Romaniei! Ea, care a facut doi copii cu Dumnezeu, este,doar, "un ziarist modest, usor patimas" la A3! Si nu mai poate de ciuda! Ca si Gabriela Vranceanu Firea Pandele, alta ziarista "celebra", care a facut copii,doar, cu Firea si Pandele, cauta si/sau inventeaza pretexte, care mai de care mai rizibile, ca s-o implice pe "prima doamna" in tot felul de facaturi de presa! Ambele "ziariste" stiu foarte bine legile statului roman, Constitutia si nici Legea nr. 47 din 1994
    privind organizarea si functionarea Presedintiei Romaniei(republicata in Monitorul Oficial nr. 210 din 25 aprilie 2001), nu se refera si nu prevad nimic in legatura cu "prima doamna", titlu si statut acordat oficial sotiei presedintelui in functie! Doamna Carmen Iohannis nu beneficiaza de un statut diferit de cel al sotiilor celorlalti presedinti postdecembristi: Nina Iliescu, Nadia Condtantinescu si Maria Basescu. Asta nu le impiedica pe "patimasele" ziarste Dana si Gabriela sa se "agate" de sotia presedintelui, ca scaietii si capusele de blana oii, bagandu-se in seama cu o patima frenetica, care frizeaza uneori schizofrenia!
  • -3 (5 voturi)    
    farul Carmen (Joi, 23 iulie 2015, 10:26)

    revo [utilizator]

    aici sa stiti ca a nimerit-o: rochitele cu sclipici, pantofii si posetele de aur ale d-nei Carmen stralucesc ca un adevarat far.
  • +5 (5 voturi)    
    Incredibil ! (Joi, 23 iulie 2015, 14:46)

    Gladiatorul [utilizator]

    Aceasta Dana Grecu, supranumita si "Doamna cu tigaia" spune in direct pe sticla cum ca ar avea o durere mare. Durerea ca doamna Johannis tace, nu se revolta si nu ia atitudine fata de o fapta reprobabila savarsita de niste brute. Doamna Grecu, cred ca daca aveti dureri trebuie sa mergeti la doctor, la vraci sau la vrajitoare. Nicidecum sa va adresati acolo unde nu va poate alina cineva durerea. Oh, Dumnezeule, cat de mare poate fi Gradina Ta?