Vaslui: Cei sapte tineri acuzati de viol, sustinuti de localnici; oamenii au aruncat cu PET-uri in ziaristi

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 22 iulie 2015, 17:10 Actualitate | Esenţial

Cei sapte tineri din localitatea Valeni, acuzati ca au violat si lipsit de libertate o adolescenta de 18 ani, au semnat miercuri registrul care consemneaza prezenta persoanelor supravegheate sub control judiciar, la Postul de Politie Valeni, dupa ce conducerea Inspectoratului de Politie al Judetului (IPJ) Vaslui a dispus ca acestia sa se prezinte zilnic la postul comunal de politie si nu de patru ori pe saptamana ca acum, relateaza Agerpres.

Cei sapte tineri nu au facut nicio declaratie, dar au fost zambitori si dispretuitori la adresa ziaristilor prezenti. Cativa localnici s-au strans la un magazin aflat in preajma Postului de Politie Valeni pentru a-i sustine pe cei sapte tineri, oamenii aruncand cu PET-uri spre grupul de jurnalisti.

"Voi, presa si televiziunile, ne-ati facut satul de ras. Eu stiu bine ce s-a intamplat, am auzit ce s-a intamplat si va spun ca fata nu este usa de biserica. (...) Lasati justitia sa-si faca treaba. Daca judecatorii au decis eliberarea baietilor, au avut motivele lor. Dreptatea o face justitia, nu presa", sustine unul dintre localnici.

Si publicatia locala Vremea Noua relateaza ca aproximativ 30 de prieteni ai celor sapte tineri acuzati de viol i-au insotit pe acestia la sectie, tachinand tot timpul ziaristii prezenti la fata locului. Potrivit sursei citate, acestia s-au pus paravan in fata camerelor, vorbeau si radeau sfidator cand televiziunile transmiteau in direct.

La un moment dat, corul de sustinatori ai celor sapte a devenit si mai vocal. "Mergeti la prasit! La ce stati aici sa ne faceti satul de ras? Duceti-va si va interesati ce fel de poama e fata aia. Viol e cand cineva este luat cu japca de pe drumuri. Ea a venit de buna voie. Au facut baietii astia vreo crima? A taiat-o trenul cumva pe fata aia?", i-a intrebat Mihai Moldoveanu, zis Tica, pe ziaristii aflati in Valeni.

Un alt barbat a condamnat faptele violatorilor, dar a afirmat ca astfel de tragedii au loc pentru ca tinerii sunt lasati de izbeliste si nu sunt sustinuti sa lucreze.

"De fapt, aici e vina politicienilor. Ar trebui sa se aplece mai mult asupra tinerilor, sa le creeze locuri de munca. Zona noastra este asa cum este din cauza celor care ne conduc. (...) Nu spun ca cei sapte au o scuza pentru ce au facut, nu zic ca cei care nu lucreaza trebuie sa comita violuri, dar trebuie facut si ceva pentru tineri", a spus sateanul din Valeni.

Prefectul judetului Vaslui, Andrei Puica, a declarat ca va avea o intalnire cu reprezentantii tuturor structurilor Ministerului Administratiei si Internelor din judet pentru a discuta cu privire la actiunile care trebuie intreprinse pentru evitarea unor situatii precum cea a violului comis de cei sapte tineri din Valeni, caz extrem de mediatizat in ultimele zile.

"Am avut o discutie cu domnul Mihai Carp, inspectorul sef al Inspectoratului de Politie al Judetului Vaslui, care mi-a spus ca in acest caz, Politia si-a facut datoria, ramanand acum ca justitia sa-si faca treaba. Am inteles ca au fost organizate permanent actiuni de prevenire. Vom vedea ce putem face pentru ca pe viitor astfel de fapte sa fie mai putine. Oricum, fenomenul este greu de controlat. De exemplu, in acest caz vorbim despre o tanara care a urcat in masina unui cunoscut, care a promis ca o duce acasa. Eventual, o sa ne orientam la campanii prin care sa-i orientam pe tineri cu privire la mijloacele de transport pe care le folosesc, sa evite autostopul", a declarat prefectul Andrei Puica.

Cazul celor sapte tineri vasluieni care au violat o adolescenta anul trecut si sunt cercetati sub control judiciar a starnit in ultimele zile reactii dure atat din partea unor persoane publice, cat si a unor asociatii neguvernamentale. Totodata, cetateni din tara si din strainatate s-au solidarizat cu tanara si s-au oferit sa-i acorde sprijin. In timp ce pe retelele de socializare s-a incercat discreditarea victimei, iar in localitatea de domiciliu a violatorilor tanara este considerata vinovata, sustinatorii fetei trimit mesaje si se ofera sa o ajute.

Mai multe persoane fizice, dar si reprezentantii unor asociatii neguvernamentale si-au anuntat prezenta la Vaslui, pe 14 august, cand va avea loc un nou termen in proces, pentru a o sustine pe tanara.

Plasarea sub control judiciar a tinerilor acuzati de viol a fost condamnata public si printr-o petitie online, care a adunat in cateva zile peste 200.000 de semnaturi, cerandu-se arestarea preventiva a violatorilor.

In urma reactiilor din partea societatii civile, a politicienilor si a simplilor cetateni care au transmis mesaje de sustinere pentru fata abuzata, Consiliul Superior al Magistraturii si Parchetul General au dispus verificari privind legalitatea procedurilor si a deciziei pronuntate in acest caz.

Inspectia Judiciara a informat ca efectueaza verificari prealabile pentru a stabili daca exista indicii ale savarsirii vreunei abateri disciplinare de catre judecatorii care s-au pronuntat cu privire la masurile preventive luate fata de cei sapte inculpati in cazul fetei violate la Vaslui, cat si de catre procurorii care au participat in sedintele de judecata.

In tot acest timp, reprezentantii Inspectoratului de Politie al Judetului Vaslui sustin ca desfasoara permanent campanii de prevenire a abuzurilor sexuale, in special in mediul rural, in scopul informarii persoanelor cu privire la masurile pe care trebuie sa le cunoasca si sa le adopte pentru a nu deveni victime ale infractiunilor la viata sexuala.

La randul sau, ministrul Justitiei, Robert Cazanciuc, a declarat ca despre eventuale greseli sau forme de vinovatie legate de cazul elevei violate la Vaslui se poate vorbi dupa rezultatele verificarilor Inspectiei Judiciare, acesta aratand ca o astfel de abordare este "decenta si prudenta".












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
19784 vizualizari
  • +58 (60 voturi)    
    hm (Miercuri, 22 iulie 2015, 17:17)

    Xorciser [utilizator]

    Mie mi se par interesante valentele valorilor morale din comunitatea aceasta.

    "A venit de buna voie". Poate nu e adevarat, poate e.

    Dar chiar daca ar fi adevarat, a putut sa plece de buna voie?
    • +42 (44 voturi)    
      Vaslui (Miercuri, 22 iulie 2015, 17:40)

      Close [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Cea mai mare rata de infractiuni sexuale, somajul si consumul de alcool sunt cam la fel de sus cat e de jos educatia.

      Atat.
    • +18 (20 voturi)    
      violuri sunt peste tot.. (Miercuri, 22 iulie 2015, 19:09)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      in lume...dar cind auzi aceste j-g-ri umane iti vine sa vomiti...deci faptul ca o femeie este ( POATE.. prostituata) le da dreptul de a o viola...hai s-ctir nenor-itlor!...
      • +10 (10 voturi)    
        pai (Miercuri, 22 iulie 2015, 23:38)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        si in pakistan,arabia saudita si restul este la fel, intotdeauna femeia violata e de vina. Talibania nu e doar apanajul islamului.
        • +7 (7 voturi)    
          Sunt mult inantea noastra (Joi, 23 iulie 2015, 2:38)

          Cornel [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          Intre timp in Afganistan


          Afghan court sentences seven men to death for gang rape in case that shook capital

          http://www.reuters.com/article/2014/09/07/us-afghanistan-rape-idUSKBN0H209T20140907
    • +5 (7 voturi)    
      Asta este poporul roman! (Joi, 23 iulie 2015, 8:07)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      De-aia ia PSD 40% la orice alegeri, ei sunt hardcore-ul PSD! De-aia am fost, suntem si vom fi ultimii din Europa!
    • -2 (4 voturi)    
      Sunt oripilat (Joi, 23 iulie 2015, 14:22)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Sunt eu insumi oripilat de cele intamplate insa emit o presupunere (care poate fi cat se poate de neintemeiata, dar momentan, judecand doar dupa declaratii, poate fi la fel ca celelalte).

      Daca fata asta a fost initial de acord cu orgia si apoi, pentru a obtine niste foloase materiale de la alti sapte, a transformat nuanta orgiei in viol? In fond e declaratia ei contra declaratiilor celorlalti. Iar ei sunt sapte iar ea una.

      Interesant e sa aflam probele masurabile, de medicina legala. Un test poligraf poate...
      • 0 (0 voturi)    
        A lesinat (Joi, 23 iulie 2015, 20:30)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

        si trezita din lesin. Asa se desfasoara lucrurile cu dvs?
        • 0 (0 voturi)    
          Este declaratia ei (Vineri, 24 iulie 2015, 23:20)

          V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui aniod

          Nu exista din pacate o marturie obiectiva.
          • 0 (0 voturi)    
            3 au recunoscut (Sâmbătă, 25 iulie 2015, 13:03)

            samiam [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

            Exista totusi marturiile acelora dintre ei care au recunoscut fapta.
  • +55 (57 voturi)    
    Vasluistan (Miercuri, 22 iulie 2015, 17:18)

    Locke Lamora [utilizator]

    Mentalitate similara gasesti prin Pakistan/Afganistan si Africa. Nu e de mirare ca zona a ramas subdezvoltata...nu ai cu cine.
    • -1 (23 voturi)    
      educatie (Miercuri, 22 iulie 2015, 17:45)

      samiam [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      Problema tine de educatie, o stim cu totii (ca si in cazul celorlalte tari/continente citate, de altfel). Mi se pare injust sa profitam de senzationalismul unor astfel de cazuri ca sa aruncam cu noroi in toti Vasluienii/moldovenii etc.

      Nu cred ca au un profil genetic cu mult diferit de restul tarii, dar saracia si lipsa de educatie nu le permit sa se dezvolte. Si e problema intalnita de altfel peste tot. Asa ca inainte sa ne facem planul despre cum i-am omori pe toti si alte idei razbunatoare, haideti mai bine sa tratam cauzele.
      • +14 (18 voturi)    
        Oul sau gaina? (Miercuri, 22 iulie 2015, 18:06)

        Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui samiam

        Saracia si subdezvoltarea sunt cauzele metalitatilor de tip evul-mediu si a lipsei de educatie sau mentalitatile de tip evul-mediu si lipsa de educatie sunt cauzele subdezvoltarii si a saraciei?

        Sa ma lamureasca si pe mine cineva...
      • +8 (10 voturi)    
        E adevarat ce spui (Miercuri, 22 iulie 2015, 18:15)

        math_2 [utilizator] i-a raspuns lui samiam

        ...cu o mica diferenta, gen Radio Erevan. Nu e vorba de vasluieni ci de alte comunitati care prin nepasarea statului au ajuns o problema foarte mare si aproape de nerezolvat. Problema pe care acum incercam sa o punem in sarcina Comunitatii Europene.
    • +16 (16 voturi)    
      Saracia NU este o scuza (Miercuri, 22 iulie 2015, 20:22)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      Oamenii au fost in trecut mai saraci. Totusi, nu se atacau la drumul mare!
      S-au comportat mai rau decat animalele, iar singura grija a vecinilor este ca se fac de ras prin mediatizare.
      Sa zica multumesc, ei toti. Poate astfel se micsoreaza numarul violurilor viitoare, a caror victime pot fi rude de-ale lor sau chiar ei.
      • +7 (7 voturi)    
        Da, asa e ... (Miercuri, 22 iulie 2015, 23:57)

        blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui aniod

        saracia nu e in nici un caz motivul (mai ales ca nu se pune problema in cazul ticalosilor aia , care dispun de averi de neneglijat ).
        In mod cert se intimpla asa fiindca e o problema morala,e din cauza lipsei de valori , de educatie , spirit civic, in care se zbate societatea noastra , care se vede mai ales in zonele ramase in urma dpdv cultural-educativ dar si economic , cum e Vasluiul , cu radacini economico-politice .
        Degradarea morala -din ce in ce mai accentuata la noi- deriva din degradarea politica,in ultima instanta .
        E foarte grav ca multi sateni chiar nu mai stiu ce inseamna justitia, dreptatea .
  • +32 (40 voturi)    
    Asta e "Activitate de prevenire " ,domnule M. Carp (Miercuri, 22 iulie 2015, 17:34)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    .......?!
    Mihai Carp trebuie demis de la conducerea Inspectoratului Judetean Vaslui ,tocmai pt. ca nu a prevenit astfel de infractiuni !
    Cei 30 de prieteni ai celor 7 violatori ,trebuiau sanctionati conf. legii 61 /1991 si cercetati pt. instigare ,protest neautorizat si asocierea pt. comiterea de infractiuni !
    Demisia domnule Mihai Carp ,deoarece nu va faceti datoria si nu aplicati legea nici acum !!!
  • +17 (19 voturi)    
    campanii de prevenire (Miercuri, 22 iulie 2015, 17:40)

    samiam [utilizator]

    "In tot acest timp, reprezentantii Inspectoratului de Politie al Judetului Vaslui sustin ca desfasoara permanent campanii de prevenire a abuzurilor sexuale, in special in mediul rural, in scopul informarii persoanelor cu privire la masurile pe care trebuie sa le cunoasca si sa le adopte pentru a nu deveni victime ale infractiunilor la viata sexuala. "

    Da, masuri ce trebuie luate mai degraba de potentialele victime, o companie de transport ca sa nu se mai faca naveta.... astea sunt solutiile? Deci tot fetele sa nu mai iasa din casa pentru ca altfel ii ispitesc pe pradatori?

    Nu mai bine ar face ei o campanie de EDUCARE si INFORMARE despre dreptul cuiva de a spune NU, de exemplu? Despre ce reprezinta un viol?

    http://www.scritub.com/stiinta/drept/Violul1452314164.php

    Ca sa nu ne mai trezim cu aberatii de genul incercarilor de discreditare a victimei si sa fie clar pentru toata lumea cine sunt vinovatii si care e gravitatea unei astfel de fapte.Ca altfel toti prietenii lor care acum iau totul in gluma or sa ramana cu aceeasi impresie gresita. Ar fi bine ca niste ONGuri sau institutii publice sa se sesizeze si sa "profite" de isteria asta pentru a avansa lucrurile cat de putin.
  • +31 (35 voturi)    
    Satenii... (Miercuri, 22 iulie 2015, 17:41)

    Atcika [utilizator]

    Da` satenii care stateau si aruncau dupa ziaristi cu pet-uri, oare de ce mai fac umbra pamintului? Intereseaza pe cineva de unde au bani de bautura, etc.? Oare nu se va mai termina odata cu acest huzur instaurat in Romania dupa asa-zisa Revolutie, cind practic 80% din populatia rurala nu face absolut nimic , si totusi e bine-merci?Numai cind ma uit la TV la figurile lor, si ale derbedeilor, si ale mamelor lor, parca sint trase la xerox: inraire si abrutizare, asta exprima. Dar-au masini, au case, au haine, au mincare...nefacind nimic...tot ce le-a mai ramas este sa prinda cite o fata si sa o violeze...Chiar nu vede nimeni TOATA situatia la care s-a ajuns in satele si comunele din Romania?
    • +13 (13 voturi)    
      Capitala violurilor (Miercuri, 22 iulie 2015, 19:54)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui Atcika

      Pentru ca li s-a dus vestea de oameni intelegatori am auzit astazi baieti care vor sa vina in comuna respectiva sa le faca fetelor de acolo o... surpriza.
  • +20 (22 voturi)    
    Infiorator (Miercuri, 22 iulie 2015, 17:51)

    sile [anonim]

    Nu stiu ce altceva ar mai fi de zis.
  • +21 (21 voturi)    
    Ai impresia... ca esti in fata stereotipului.... (Miercuri, 22 iulie 2015, 18:04)

    Luc [anonim]

    redneck... desprins parca dintr-un scenariu de groaza ... pe undeva prin fundul tarii saracita si populata doar de taranoi lipsiti de IQ, violenti si sadici.
  • +9 (15 voturi)    
    Si daca....... (Miercuri, 22 iulie 2015, 18:07)

    paul155 [utilizator]

    Doamne aparane,dar daca fetele celor care tin partea acestor ANIMALE ,ar ajunge in situatia victimei?
    • +6 (10 voturi)    
      probabil (Miercuri, 22 iulie 2015, 18:34)

      Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui paul155

      Prea mult Doamne si prea putina educatie e una din probleme.

      Cat despre intrebare, unii ar da vina pe fete, altii s-ar intelege cu violatorul pentru niste despagubiri, o parte ar merge in justitie cu problema.
    • +2 (2 voturi)    
      Sunt oameni intelegatori (Joi, 23 iulie 2015, 10:13)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui paul155

      Daca dupa aia le iese ceva la faza asta, sa-si mai faca o camera la casa, sa-si mai ia o masina, sau gen stocul de bautura asigurat pe un an, astia sunt in stare sa ti-o dea si pe ma-sa o tura.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu inteleg (Joi, 23 iulie 2015, 20:32)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui paul155

      Doreste vreuna din fete sa se casatoreasca cu autorul unui viol?
      Doreste un patron sa angajeze autorul unui viol?
  • +22 (22 voturi)    
    Poliția nu-și face datoria. (Miercuri, 22 iulie 2015, 18:12)

    vali47 [utilizator]

    Sa văzut și cu ocazia prezenței ziariștilor în sat,că derbedeii și violatorii fac legea în Văleni.Poliția nici nu sa sinchisit să-i atenționeze pe cei care au agresat verbal ziariștii ,că pot fi sancționați.Ce prevenție poate pretinde d-l Carp că a făcut dacă există astfel de comportamente nesancționate.Infractorii sunt încurajați și favorizați inclusiv de poliție.
  • +11 (13 voturi)    
    Tinta educatiei (Miercuri, 22 iulie 2015, 18:13)

    Mihai-G [utilizator]

    "In tot acest timp, reprezentantii Inspectoratului de Politie al Judetului Vaslui sustin ca desfasoara permanent campanii de prevenire a abuzurilor sexuale, in special in mediul rural, in scopul informarii persoanelor cu privire la masurile pe care trebuie sa le cunoasca si sa le adopte pentru a nu deveni victime ale infractiunilor la viata sexuala. "


    Mai, dar masurile trebuie luate fata de posibilile victime sau fata de posibilii faptasi? Ce facem acum, ascundem toate femeile din tara si nu le dam voie sa iasa pe strada?
    Mie mi se pare foarte clar ca problema de educatie si ce inseamna respectul fata de alte persoane era la baieti, la violatori. Fetele nu sunt violate pentru ca au fuste scurte sau circula cu naveta, ci pentru ca niste idioti nu-si respecta semenii si dau frau liber violentei si poftelor lor.
    • +3 (5 voturi)    
      Propun Statul Islamic Vaslui (Joi, 23 iulie 2015, 10:16)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Mihai-G

      Unde femeile vor iesi pe strada doar invaluite in burka, pentru a nu-i ispiti pe bietele creaturi nestapanite si inocente ale Domnului.
  • +12 (16 voturi)    
    educatie (Miercuri, 22 iulie 2015, 18:29)

    traiang [utilizator]

    Educatia se face in primul rand prin pedepse exemplare pentru astfel de acte Daca o luam cu duhul blandetii si cerem ajutor patriarhului suntem pierduti Peste tot locul societatea a mers inainte numai cu reguli precise ,dure 2 situatii imi intaresc concluzia Am luat amenda in Austria pentru o parcare inadecvata (parcarea unui magazin)si ma uit acum de 7 ori daca sunt in regula In Anglia m-am mirat cat sunt de civilizati soferii si nu fac greseli Replica a fost ca au camerele de luat vederi si iti vine ploconul acasa Altfel ne trezim ca totul se negociaza si esti luat la bataie cu peturi Nu am ajuns la faza in care infractorii sa fie ei huiduiti !!!!!
  • -12 (22 voturi)    
    ayatolahul (Miercuri, 22 iulie 2015, 19:01)

    IO [anonim]

    Ayatolahul Iohannis..va vizita vasluiul!?
    AS nu ca nu e din TRansilvania!
    Daca ii zicea Vasburg poate! Asa
    sa se murdareasca pantofii madamei!?
    prin tarana!?
    Dar banii dvs de unde vin !?
    • +3 (5 voturi)    
      echidistanul si nedumeritul (Joi, 23 iulie 2015, 1:00)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui IO

      Banii sigur nu-i vin din Vaslui, pesedea roscovana.
    • +5 (7 voturi)    
      Prostul nu e prost destul (Joi, 23 iulie 2015, 8:41)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui IO

      Daca nu e si fudul si arata la toti cum e .
      La Vaslui se duc banii pe asistatii sociali ce "de plictiseala" mai violeaza mai fura mai fac o betie. Pe care voi idiotii din psd ii tineti in starea de animale pentru a avea cine sa va voteze. ca si in teleorman, ca si in alte zone subdezvoltate
  • +15 (17 voturi)    
    Vasluiu (Miercuri, 22 iulie 2015, 19:07)

    Sorrows [utilizator]

    astia-s votantii psd.
  • +16 (16 voturi)    
    de curiozitate... (Miercuri, 22 iulie 2015, 20:00)

    21unas [utilizator]

    cam cati dintre satenii din Valeni beneficiaza de ajutoare de la stat, de orice fel?
    cati dintre violatori au/ au beneficiat la un moment dat de ajutor de somaj?
    nu de alta, dar sa stiu si eu unde se duc impozitele mele.
    • +3 (3 voturi)    
      avand in vedere.. (Joi, 23 iulie 2015, 12:52)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui 21unas

      ..reactia acelor oameni(din valeni) fata de oameni civilizati (ziaristii) eu propun sa fie oprite toate ajutoarele sociale care mergeau de la stata la acei oameni pentur ca NU SUNT DE ACORD SA ASIST SOCIAL UN SAT DE BVIOLATORI SI DE COMPLICI LA VIOL SI DE INSITGATORI LA VIOL SI A INCALCARII LEGILOR ACESTEI TARI!

      Simplu, sunt un membru contribuabil in acest Stat, sunt de accord cu ajutorul social, dar nu pentru cei care incalca legea, poate doar in puscarie si in tentativele de reabilitare sociala si civica... in rest (exemple cat mai clare in valeni), sa se opreasca ajutoarele sociale !
      Ah, si daca cineva din valeni crede ca asta e abuz, sa I se aminteasca numele celor 7 brute si sa intrebe brutele alea 7 daca e abuz sau nu!!
      In fiecare luna sa fie intrebati daca le place situatia in care au ajuns, si daca spun ca nu, sa se mentina aceasta decizie inca o luna...si apoi iar intrebati, iar retinut si asa mai departe! poate inteleg si ei atunci ce e un abuz!
  • +12 (12 voturi)    
    Niste tarani (Miercuri, 22 iulie 2015, 20:28)

    marcelp [anonim]

    Niște țărani ... bețivi !!!
  • +8 (8 voturi)    
    Asa e si Romania! (Miercuri, 22 iulie 2015, 21:11)

    D_Poroineanu [utilizator]

    O tara violata de netrebnici care s-au trezit ca daca pot fura au facut-o cu varf si indesat.
    Nu va opintiti cu argumente logice.
    Intr-o tara in care NIMIC nu functioneaza ce va mirati ca femeile sunt violate curent.
    Curioasa atitudinea satenilor: "ea e de vina!".
    Plina de sange, abuzata in zone sensibile, 7 ore de molestari - si ....ea e de vina. Dumnezeule ce tara de pagani!!
  • +8 (8 voturi)    
    Problema e mai complexa (Miercuri, 22 iulie 2015, 22:36)

    Un roman anonim [anonim]

    Problema e un pic mai complicata. Nu putem blama intreaga populatie a comunei pentru un grup de pomnagii betivi care dau pe gat si venitul minim garantat si alocatie pentru copii si poate si alte sume primite de la familia (ile) drbedeiilor penali. Ar trebui facuta vorba “prietenilor” pesedisti, drepatate pana la capat. Investigat si facute public ocupatiile derbedeilor. Investigat si facut public puterea de influenta a familiilor acestora la nivel de comuna, resedinta de judet si poate mai sus. E posibil ca acestia sa isi subordoneze si persoanele cinstite din comuna fie economic, fie prin intemediul unor gasti de pomanagii declasati platiti care pot pune presiune pe cei ce nu se supun. O investigatie corecta si totala poate scoate la lumina si alte multe lucruri pe care nici nu ni le inchipuim. Si poate explica si tupeul derbedeiilor penali care ca orice beizadele de bani gata se considera ca beneficiaza de impunitate. Ar mai fi destule de spus si despre aberatia numita venit minim garantat si unde conduce dar nu e nici locul nici timpul.
    • +3 (3 voturi)    
      lipsa de reactie.. (Joi, 23 iulie 2015, 12:55)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui Un roman anonim

      ..e mai grava decat sustinerea unei parti!

      Cu alte cuvinte, oamenii aia nu au niciun reper moral, nu au niciun pic de spirit civic..nimic!
      Ori eu stiam ca la sat se pastreaza inca acea lege si invfatatura batraneasca plina de talc si de justete! Pai daca se intampla asta acum 100 de ani, erau omorati toti 7.. nu de legiuitor ci de obstea satului!!
  • +10 (10 voturi)    
    Mentalitatea primitiva (Joi, 23 iulie 2015, 2:30)

    Vlad-I [utilizator]

    In toate societatile primitive in cazul unui viol, este invinovatita femeia. Vedeti cazul tarilor musulmane, unde chiar familia o ucide ca sa spele rusinea, adica societatea nu mai vrea sa vorbeasca cu familia aia pana nu o asasineaza. Le aducem aminte taranilor din zona ca mereu violatorii aleg fete de familii mai nevoiase si cu imagine mai putin buna, dar asta nu-i scuza de ce au facut. Nu le trecea prin cap sa violeze pe fata primarului sau a sefului de politie.
    • -7 (7 voturi)    
      Oare de ce ? (Joi, 23 iulie 2015, 10:08)

      Qu [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      Poate pentru ca in primul rand alea ale primarului sau sefului politiei nu se imbraca in c*rve si nu curata maciuca pe 5 lei ?
      • +4 (4 voturi)    
        Hmmm, care dintre cei 7 violatori esti? (Joi, 23 iulie 2015, 11:38)

        dbdb [utilizator] i-a raspuns lui Qu

        hai, iesi in fata, spune-ti numele! sau te-a parasit curajul? ala care te-a facut sa violezi o fata!
      • +3 (3 voturi)    
        Sunt sigur ca.. (Joi, 23 iulie 2015, 12:57)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui Qu

        ..fata aia nu se incadreaza in niciuna din categorii!
        Si ca tu esti un alt cretin de prin zona Valeni...
  • +4 (4 voturi)    
    am tot citit.. (Joi, 23 iulie 2015, 12:42)

    akillies [utilizator]

    ..pareri si reactii.. dar nu am inteles inca, ce e in capul acelor oameni...
    Apoi am vazut si greselile mediatizarii: titluri in genul "7 BAIETI au.."(aia sunt barbate in toata puterea acum) sau faza Maruta(cu publicarea numelui fetei) etc.
    Si am mai citit un titlu ca un violator a spus ca "fata a primit ce merita"...si ca aceeasi parere o au si consatenii violatorilor..Acum, eu sunt mia incet de minte, recunosc, dar ce anume merita? si de ce merita? L-a refuzat pe marele smecher al satului Valeni?!?! sau nu I-a mai rapsuns la apeluri?!?! A suparat pe cineva din Valeni, sau din liceu?!?!? Si chiar daca, sa ii faca asa ceva fara niciun pic de mila?!?!

    Si apropos de cei care zic ca fata nu era usa de biserica: Pai de ce o asteptau parintii la ora fixa acasa (dupa orarul autobuzului), de ce o cautau cu alti oameni si au dat-o disparuta la 112?!?! De ce au sunat-o de 60 deori pe mobil?!?!? pentru mine acestea sunt indicia ca parintii erau ingijorati pentru fata lor (apropos, chiar usa de biserica") si ca erau tematori - cel mai probabil pentruca stiau ce fel de oameni sunt in Valeni!!! mai mult ca sigur!

    Si mai stau si ma mai gandesc, brutele alea fara minte, au idee ce I-au facut fetei? inafara de sechelele psihice, stiu ei ce inseamna ce I-au facut fetei aleia..fizic?!?! ca de dat din gura, toti bosorogii aia prosti din valeni sunt in stare sa dea toata ziua..si sa spuna prostii cat ei de mari, dar unul nu are habar ce au facut cretinii aia.
    As dori sa fie obligati toti cretinii din acea localitate sa vizualizeze efectele celor 7 brute pe care le apara.. adica imagini cu fata dupa viol... imagini detaliate... Poate asa vor pricepe si mamele acelor animale ce au facut progeniturile lor, si cui... As dori sa fie un medic acolo sau mai multi care sa le explice in detaliu ce au facut magarii aia si toti sa fie obligati prin decizie judecatoreasca sa vada acele imagini...
    Sat de idioti, ca nu ma mai pot baza pe inducerea in eroare de catre familiile violatorilor!
  • +1 (1 vot)    
    minti bolnave (Sâmbătă, 25 iulie 2015, 1:13)

    ioan [anonim]

    Ca atunci cand voteaza, romanii au mintea bolnava, asta e, daca nu-ti place randuiala, pleaca din tara!
    Dar sa accepti ca o fata este violata de 7 bestii, iar niste rataciti mintali spun " bine i-au facut, ca nu-i usa de biserica" asta nu se poate accepta!
    Si acei indivizi trebuie cercetati pentru instigare la viol !
    Pentru ca numai asa poate fi stavilit acest flagel ! Toti cei care se raporteaza pozitiv la astfel de fapte, in realitate sunt instigatori pentru mintile tinerilor, mai putin "copate"; acestia sunt , in fapt, autori morali si trebuie trasi la raspundere!