Klaus Iohannis a promulgat legile privind pensiile speciale ale functionarilor parlamentari si diplomatilor

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 21 iulie 2015, 14:50 Actualitate | Esenţial

Klaus Iohannis
Foto: Administratia Prezidentiala
Presedintele Klaus Iohannis a promulgat, marti, legea referitoare la pensiile membrilor Corpului diplomatic si consular al Romaniei si pe cea privind statutul functionarului public parlamentar, anunta Mediafax. Legea referitoare la pensiile diplomatilor prevede ca membrii corpului diplomatic si consular al Romaniei, cu o vechime de cel putin 18 ani in Ministerul Afacerilor Externe, si personalul cu functii de executie sa se poata pensiona la cerere si sa beneficieze, la implinirea varstei de 60 de ani, de pensie de serviciu in cuantum de 80% din salariul de baza brut lunar, la care se adauga indemnizatiile si sporurile avute in ultima luna de activitate.

Iohannis a promulgat legea la doar cateva zile dupa ce a refuzat sa promulge noul Cod Fiscal pe motiv ca ar putea dezechilibra bugetul.

Legea promulgata de Iohannis prevede ca diplomatii care indeplinesc toate conditiile de vechime in MAE se pot pensiona si pot beneficia, la implinirea varstei de 60 de ani, de pensie de serviciu, chiar daca la data pensionarii au o alta ocupatie.

Legea privind statutul functionarului public parlamentar, promulgata de presedinte, prevede ca functionarii publici parlamentari beneficiaza de o pensie in cuantum de 80% din veniturile obtinute in ultimul an de activitate, cu conditia sa aiba o vechime in Parlament de cel putin 14 ani.

"La implinirea varstei de pensionare, functionarii publici parlamentari cu un stagiu de cotizare de 30 de ani, din care cel putin 14 in structurile Parlamentului, beneficiaza de pensie de serviciu in cuantum de 80% din media veniturilor brute realizate in ultimii 12 luni inainte de data pensionarii. Pensia acordata nu poate depasi nivelul salariului de baza brut, inclusiv sporurile, precum si indemnizatia de conducere si salariul de merit din ultimele 12 luni anterioare datei pensionarii, al functiei detinute sau al functiei asimilate, dupa caz", se arata in textul legii.

De asemenea, angajatii cu vechime mai mare de 14 ani vor primi in plus 1% din venitul mediu calculat pentru fiecare an suplimentar.

Legea mai prevede ca functionarii publici parlamentari si asimilati acestora, pensionari la data de 31 august 2010, ale caror pensii au fost diminuate, precum si cei pensionati dupa aceasta data, beneficiaza de drepturile stabilite prin aceasta lege.










6274 vizualizari
  • +14 (22 voturi)    
    Uite de-aia (Marţi, 21 iulie 2015, 15:27)

    Dodel540 [utilizator]

    Uite , si de asta nu trebuie sa scada TVA-ul. De unde bani pentru toata distractia?

    Isi mai aduce oare cineva aminte ca a existat un referendum valid pentru limitarea la 300 a numarului de parlamentari?
    • +1 (7 voturi)    
      confuzie (Marţi, 21 iulie 2015, 16:43)

      lulu1 [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      Legea promulgata nu are legatura cu "alesii neamului" si cele stabilite la referendum. Legea se refera la angajati, slujbasi, cei care merg zilnic la serviciu in cladirea Parlamentului, in baza unui contract de munca.
    • -5 (7 voturi)    
      În felul ăsta (Marţi, 21 iulie 2015, 18:16)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      scade tentația corupției. Vor fi oameni care vor lucra numai pentru salariu și nu pentru mită, spagă sau trafic de influență. Iar ceilalți care preferă altceva iși pot vedea de propriile afaceri sau pot sta la beciul domnesc după cum doresc. Nu vă mai plângeți că Iohannis știe ce face.
  • +13 (15 voturi)    
    lege speciala ... pentru CINE? (Marţi, 21 iulie 2015, 15:28)

    area51rmc [utilizator]

    Sunt curios daca tovarasul Johannis i-a numarat pe securistii refugiati in randul "Corpului diplomatic si consular" ... desigur si ei au dreptul la o pensie "speciala" pentru maretele servicii infaptuite pe carca oprimatilor regimului comunist.

    VREAU NUMELE TUTUROR MEMBRILOR CORPULUI DIPLOMATIC SI CONSULAR CA SA STIM SI NOI CINE NE-A REPREZENTAT IN STRAINATATE !
    Nu trebuie sa fie foarte multi, avand in vedere ca sunt vreo 200 de state pe glob si nu in toate Romania are reprezentanta diplomatica.

    Si, fireste, vreau sa ni se spuna exact cum au intrat in corpul diplomatic si pe unde au fost anterior intrarii !
  • +16 (18 voturi)    
    unde este prudenta (Marţi, 21 iulie 2015, 15:44)

    adamtetris [utilizator]

    Devine din ce in ce mai clar ca Presedintele a refuzat promulgarea Codului Fiscal pentru ratiuni pur politice - sa nu fie PSD cel care sa se poata lauda cu o asemenea masura liberala. Altfel, nu inteleg unde este "prudenta financiara" invocata la refuzarea promulgarii Codului Fiscal? Legile pe care tocmai le-a promulgat sunt legi cu impact bugetar semnificativ. Pentru ele s-au facut calculele? Aceste noi majorari nu afecteaza echilibrul bugetar? Ceva nu se leaga...
  • +1 (3 voturi)    
    oricum (Marţi, 21 iulie 2015, 15:55)

    zigot [utilizator]

    nu va va ajunge; pentru justificare va rog sa ii intrebati pe fostii parlamentari care mereu se socoteau nemultumuti de indemnizatia de parlamentar, precum: iorgovan, poetul paunescu, v surdu si altii,
    in ceace priveste starea lor actuala, imi cer scuze.
  • +15 (21 voturi)    
    ce-am votat si ce-a iesit (Marţi, 21 iulie 2015, 15:55)

    DumitruBologan [anonim]

    Esti jalnic dle Presedinte.
    Cum poti face asemenea greseli?
    Majoritatea votantilor tai au avut increderrea ca dvs veti aborda serios. Discriminarea romanilor cu salariile si pensiile continua cu si mai mare dispret. Magistrati si securisti comunisti cu pensii de peste 10000lei/luna si acum pensii speciale si pentru astia. diplomatii comunisti,cica de cariera au colportat minciunile regimului comunist si acum sunt tinuti in puf de o romanie zice-se democrata.............. RUSINE
  • +6 (12 voturi)    
    principiul contributivitatii (Marţi, 21 iulie 2015, 16:41)

    yellowdog [utilizator]

    noi contribuim la fondul de pensi, ei isi platesc pensii de lux...pe mine ma obligati ca sa va platesc impozite ca sa va luati voi pensii nesimtite ca asa e democratic
    • +3 (7 voturi)    
      Trist e ca (Marţi, 21 iulie 2015, 18:03)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui yellowdog

      nimeni nu are curajul sa atace la CCR legile astea cu pensii nesimtite.
      Trist e ca nu mai stim Iohannis al cui presedinte este.
      Pas cu pas incotro?
  • +1 (5 voturi)    
    o parere (Marţi, 21 iulie 2015, 19:48)

    dezabuzatul [utilizator]

    Personal, m-am saturat de asemenea legi. Si as elimina toate pensiile speciale. Adica daca se aplica principiul contributivitatii, atunci sa se aplice pentru toti. Caci altminteri, toti suntem "speciali". De la maturatorul care presteaza o munca socotita dezonoranta pana la profesorul universitar. De ce unii da, iar altii ba? Sa fie reguli. Fara exceptii. Nu salarii speciale, nu pensii speciale.
    • +1 (1 vot)    
      da (Miercuri, 22 iulie 2015, 9:59)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui dezabuzatul

      exact despre principiul contributivitatii este vorba!
      la aceste categorii profesionale speciale,nivelul contributiei le este ingradit!
      -un profesor universitar poate sa predea cate ore de curs doreste,la un milion de fabrici de diplome,sa fie membru in consilii de administratie,sa infiinteze ong-uri prin care sa acceseze fonduri europene,sa fie experti parte etc.inclusiv sa fie membrul unui partid politic!
      -un maturator poate sa mature cate strazi ''vrea muschii lui''si sa fie platit ca atare-inclusiv sa contribuie la bugetul public de pensii,poate ca in timpul campaniilor electorale sa lipeasca afise in timpul liber,binenteles-si apoi sa obtina o sinecura!
      -"UN SPECIAL"nu are voie sa desfasoare alte activitati care i-ar aduce venituri suplimentare si implicit O CONTRIBUTIE MAI MARE LA BUGETUL DE PENSII,contributii generatoare de o pensie mai mare; de asemenea "UN SPECIAL"nu poate fi membrul unui partid politic,nici sa-si exprime public opiniile politice!
  • 0 (2 voturi)    
    Consecvent... (Marţi, 21 iulie 2015, 21:41)

    dragos_k [utilizator]

    ...dom' presedinte. Cand a refuzat Codul Fiscal era preocupat de soarta tarisoarei, de banutii nostri. Intre timp se pare ca i-a trecut. Sau a gasit niste bani ingropati de Base la Cotroceni. Sau e doar penibil.