EXCLUSIV Mostenirea lui Victor Ponta lasata Rovanei Plumb: PSD are conturile blocate din cauza datoriilor care depasesc 6 milioane de euro

de D. Tapalaga     HotNews.ro
Joi, 16 iulie 2015, 17:23 Actualitate | Esenţial

Abia votata in functia de presedinte interimar, Rovana Plumb se confrunta deja cu primele probleme: PSD are conturile blocate din cauza datoriilor acumulate in ultimii ani, care depasesc 6 milioane de euro, au declarat pentru HotNews.ro surse apropiate partidului. Potrivit acestora, ar urma noi popriri pentru diverse sume. Ar fi vorba de datorii catre diversi prestatori de servicii (firme de tiparituri, publicitate etc), acumulate atat din timpul campaniei lui Victor Ponta, dar si mai vechi. Aceste companii au dat PSD in judecata, au castigat procesele dar din cauza ca tot nu si-au recuperat banii, au trecut la executarea sentintelor fiind infiintate popriri pe conturi.
  • Trezorierul PSD, Mircea Draghici, n-a putut fi contactat pentru explicatii iar secretarul general, Andrei Dolineaschi, a refuzat sa faca orice comentarii.
Nu este clar cat din aceste datorii aparti integral PSD si cat revin fostului USL. In anul 2012, USL a participat, la nivel national si judetean, in trei campanii electorale - doua pentru alegerile locale si parlamentare si una pentru referendumul de demitere a presedintelui Traian Basescu.

Anul trecut, Dan Sova declara, pe vremea cand era inca purtator de cuvant, ca ar fi nevoie de o mediere pentru datoriile USL pe anul 2013.

"Cu privire la datoriile USL, nu am informatii, va poate ajuta secretarul general, Dolineaschi. Exista niste datorii comune, acumulate de cele patru partide: UNPR, PC, PNL si PSD. Trebuie facut un proces verbal si sa stabilim fiecare ce datoreaza. In momentul in care s-a stabilit fiecare ce datoreaza, se semneaza si se merge la tribunal. Acolo se vizeaza doar desfiintarea aliantei politice USL, cu precizarea ca brandul USL apartine PSD, dar aia e o alta discutie. Denuntarea USL ca alianta politica e fireasca, dar nu putem lasa asa datoriile, pentru ca, daca le lasam nelamurite, intervine din punct de vedere juridic solidaritatea pasiva a celor patru, adica oricare dintre cele patru partide poate sa fie executat integral pentru toata datoria, or asta nu mai e firesc deja. Trebuie sa stabilim de la inceput fiecare ce datoreaza", a spus Sova in august 2014, citat de Agerpres.

Cert este ca intre timp datoriile au crescut, deoarece PSD a facut cheltuieli in campania lui Victor Ponta la prezidentialele din 2014.

Pentru un partid mare, cu 600.000 de membri declarati, plata datoriilor n-ar trebui sa fie o mare problema, numai ca acesti membri nu platesc cotizatii. In contul lor platesc baronii locali, insa aceste sume provin de regula din bani negri. In mod normal, PSD ar trebuie sa gaesasca usor 6 millioane de euro, numai ca banii negri nu mai circula atat de usor astazi din cauza anchetelor DNA.

Potrivit unei analize Mediafax din decembrie 2014, social-democratii au cheltuit de trei ori mai mult decat veniturile pe care le-au realizat inainte si in timpul campaniei prezidentiale.

Alianta PSD-UNPR-PC a intrat in alegeri cu 6.457.861 de lei venituri, conform bilantului contabil realizat dupa alegeri, insa a avut cheltuieli de 20.136.729 de lei. Aceasta cifra reprezinta mai mult de jumatate din totalul cheltuielilor realizate de toate partidele si candidatii la prezidentiale.

Social-democratii au beneficiat de donatii in timpul campaniei in cuantum de 3.729.969 de lei, iar altii 2.727.892 au reprezentat venituri din transfer de la partid realizate inaintea campaniei. Cele mai mari cheltuieli realizate pentru Victor Ponta, candidatul sustinut de PSD-UNPR-PC, au fost cu "tipariturile si materialele promotionale" (10.002.943 de lei), cu publicitatea stradala (6.566.454 de lei), urmate de cheltuielile cu publicitatea in presa, radio si TV (2.396.203 de lei) si cheltuielile cu servicii (483.488 de lei).

La finalul alegerilor prezidentiale PSD-UNPR-PC mai avea de achitat facturi de 13.835.961 de lei.

Mediafax nota, la sfarsitul anului 2014, ca situatia financiara a PSD este cu atat mai delicata dupa ce la alegerile europarlamentare din luna mai PSD-UNPR-PC a inregistrat datorii neachitate de 2.971.045 de lei, dupa ce cheltuise in campanie 7.943.361 de lei.

La inceputul lui 2014, bilantul financiar al PSD releva datorii istorice ale partidului: 17.973.299 de lei reprezentau datorii ce trebuie platite intr-o perioada de pana la un an, iar 14.100.225 de lei figurau ca datorii ce trebuie platite intr-o perioada mai mare de un an.


Citeste mai multe despre   









9064 vizualizari
  • +17 (19 voturi)    
    Cum? (Joi, 16 iulie 2015, 17:31)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Cel mai, cel mai... lasa pesedeaua in gunoaie?
    A, partidul nu are bani, dar au cei din conducere!
    Stau si ma gandesc, aia care cotizeaza la idiotenia asta, ce zic?
  • +18 (20 voturi)    
    Datorii (Joi, 16 iulie 2015, 17:36)

    SG [anonim]

    Da spagile? Au eliberat bon fiscal pentru spagi?
    Daca era o companie normal, era demult inchisa!!!
    CEL MAI CINSTIT GUVERN!
  • +20 (22 voturi)    
    prostanacu' a lasat 1mil euro datorie (Joi, 16 iulie 2015, 17:45)

    mnicku [anonim]

    mincinosu' lasa 6 mil euro, cam 1,1 mil /an a facut pinochio datorie. Frumoasa rata de crestere
    Ce frumos se traieste pe datorie !!! SOare care sint firmele care le dau pe datorie ani de zile fara sa-si ceara banii.

    Curios e ca nimeni nu a depus cerere de insolventa a derbedeilor. De ce oare ???
  • +8 (10 voturi)    
    trezorierul psf (Joi, 16 iulie 2015, 17:48)

    letca [anonim]

    trezorierul psd este mircea draghici, mihai draghici este fratele lui.
  • +14 (18 voturi)    
    Groaznic! (Joi, 16 iulie 2015, 17:59)

    Daniel [anonim]

    Vai, vai, vai ci durere..
    Ioti-te, bre, PSD' cum chere
    Şi INTERLOPII cum moari
    Moari şi dă din chişioari...
  • +7 (9 voturi)    
    Campania (Joi, 16 iulie 2015, 18:01)

    Mihai_Silas [utilizator]

    Pun pariu ca datoriile astea sunt ramase de la Mega campania PSD. Nu v-ati prins cum e cu politica, de exemplu unu ales cheltuie banii, dupa ce pleaca preia altul datoriile, acesta din urma cheltuie la randul lui si lasa datoriile urmatorului...un cerc vicios in care fiecare se imbogateste prin rotatie
  • +11 (13 voturi)    
    Stai sa vezi... (Joi, 16 iulie 2015, 18:23)

    phonta [anonim]

    ca tot Basescu e vinovat. Nu se poate asa ceva, asta e vinatoare politica cum sa aiba ei datorii, se poate.
    • 0 (0 voturi)    
      hahaha (Vineri, 17 iulie 2015, 12:03)

      eek [utilizator] i-a raspuns lui phonta

      pai cam ai dreptate! Sunt curios cate procente din datoria asta s-au cheltuit in mod direct doar pe lupta politica cu Basescu. 70%? 80%? :)
  • +11 (15 voturi)    
    incetati cu propaganda basista (Joi, 16 iulie 2015, 18:29)

    math_2 [utilizator]

    Familia Sarbu-Ponta poate plati cash sau cu cardul oricand aceste datorii ridicole. Preocuparea esentiala a PSD este bunastarea poporului, fericirea, autostrazi in toate directiile si sensurile, economie infloritoare, taxe mici, pensii mari, salarii foarte mari.
    Procesele din articol sunt dovada suprema, asa cum au spus si marii ganditori Ciuvica si Gadea, ca PSD nu ia spaga. Toate tigaile si galetile rosii au fost facturate. Veti vedea adevarul peste 3-4 ani cand vor exista la orice colt de strada halate albe..... pardon.... am vrut sa zic statui cu Victor Ponta si Alexis Tsipras.
  • +11 (13 voturi)    
    Ponta o calamitate si pt. cei pe care-i "iubeste" (Joi, 16 iulie 2015, 18:38)

    Plagarus [utilizator]

    Sub '' guvernarea " Che Ponta, România a înregistrat cel mai negru eșec după 1989.
    În condițiile celei mai mari creșteri economice din Uniunea Europeană, a introducerii de noi impozite şi a majorării celor existente, s-au făcut 6 rectificări bugetare negative, sacrificându-se investițiile cu efecte devastatoare asupra locurilor de muncă din sectorul privat.
    Rectificările negative făcute de ''dr" Ponta au avut ca şi cauză principală proasta încasare a veniturilor bugetare dar şi creșterea evaziunii fiscale. Sub guvernarea lui Ponta evaziunea fiscală a ajuns în 2013 la 20 miliarde euro potrivit estimării Consiliului Fiscal.
    Toate indexările de pensii, majorările cheltuielilor sociale şi a celor cu bunurile şi serviciile s-au bazat pe introducerea de noi impozite şi taxe şi pe majorarea celor existente şi nu pe reducerea evaziunii fiscale.
    În perioada 2013-2014 sub guvernarea Ponta s-au introdus 36 de noi impozite şi măsuri care au dus la majorarea impozitelor existente.
  • +6 (8 voturi)    
    Moștenirea lui ponta pentru Rovana Plumb. (Joi, 16 iulie 2015, 18:45)

    vali47 [utilizator]

    Datorii,nesimțire,obrăznicie,hoție de orice fel(economică,intelectuală,electorală,mândria de a fi român).Asta lasă Ponta moștenire.Ponta a spurcat tot și nu cred-că va reuși Rovana să regenereze încrederea,oricât gerovital ar folosi.PSD este atât de corupt încât nu trebuie menținut.Trebuie lăsat să dispară:să uităm de el ca de un vis urât.
    • 0 (0 voturi)    
      nu mai are mult (Vineri, 17 iulie 2015, 7:45)

      burebista [utilizator] i-a raspuns lui vali47

      Va disparea in anul urmator dupa ce se va faramita .Ma bucur, sa nu mai aud de acesti corupti si nemernic,i de pui comunistilor securisti .
      • 0 (0 voturi)    
        Partea adevarata (Vineri, 17 iulie 2015, 12:57)

        canuta [utilizator] i-a raspuns lui burebista

        a afirmatiei nu este "va disparea" ci "se va farimita"
        Si din pacate, bucuria va fi scurta.Vei auzi de ei in
        alte formatiuni politice vechi sau noi!
  • +1 (3 voturi)    
    tara nerecunoscatoare! (Joi, 16 iulie 2015, 19:33)

    mishu [anonim]

    Or fi avut si ei cheltuieli, ca orice partid. Totusi, sa ne amintim ca PSD-ul ne-a dat cel mai cinstit si competent guvern din istorie (sau ultimii 25 de ani? ca nu mai tin minte) condus de unul Victor Ponta, "o galaxie in devenire". Macar pentru atata, ar binemerita ca bugetul de stat sa preia datoria de 6 mil.E.
  • +2 (2 voturi)    
    bravo DNA!! (Joi, 16 iulie 2015, 20:50)

    lili [anonim]

    Sa vedem PSD cu conturile blocate, chiar e ceva care ne face placere!
    La puscarie cu penalii astia!
  • +3 (3 voturi)    
    Cam așa (Joi, 16 iulie 2015, 21:22)

    dan63 [utilizator]

    va fi și moștenirea ăsată de ponta pent oâna- profesor bun tăriceanu!
  • +2 (2 voturi)    
    mda (Joi, 16 iulie 2015, 22:52)

    Mihai-G [utilizator]

    Pai daca nici partidul nu si-l pot gestiona, cum va asteptati sa gestioneze o tara?
  • 0 (0 voturi)    
    wtf? (Sâmbătă, 18 iulie 2015, 1:10)

    Conservator [utilizator]

    Problema e simpla, PSD-ul ar putea-o rezolva usor daca ar vrea.
    PSD-ul are cel putin 3 surse mari si tari de unde sa ia bani:
    1) de la esalonul superior: numai Nastase ar putea plati cu ochii inchisi si cu fularul la git 1 milion de euro.
    2) de la membrii de partid: inteleg ca sint 600.000 de membri (desi eu n-am intilnit nici unul in carne si oase). Pai daca fiecare da cite 10 euro datoria dispare.
    3) de la aia 7 milioane care l-au suspendat pe Basescu. Pai fiecare daca da cite un euro si nu numai ca sting datoria, dar le mai ramin bani si pentru campania urmatoare, cu conditia sa nu inchirieze iar Ponta ditamai stadionul.