Victor Ponta: Am decis sa-l propun pe Iulian Matache pentru functia de ministru al transporturilor

de CP     HotNews.ro
Miercuri, 15 iulie 2015, 16:39 Actualitate | Esenţial

Ministrul Transporturilor, Iulian Matache
Foto: Agerpres
Premierul Victor Ponta a anuntat miercuri, pe Twitter, ca il propune pe Iulian Matache pentru functia de ministru al transporturilor. "In baza deciziei BPN al PSD am decis sa-l propun pe dl Iulian Matache pentru functia de Ministru al Transporturilor! Ii urez succes", a spus Ponta. In prezent, Iulian Matache este secretar de stat in Ministerul Transporturilor. De asemenea, este cel caruia ministrul demisionar Ioan Rus i-a delegat atributiile sale pana in momentul in care va fi numit un nou ministru.

Numele secretarului de stat a mai fost vehiculat, in iunie, in cadrul PSD, ca posibil inlocuitor al lui Ioan Rus. In cele din urma, PSD l-a propus pe Mihai Fifor, insa acesta a fost respins, la o luna de la nominalizare, de catre presedintele Klaus Iohannis.

Reamintim ca Iohannis a respins miercuri propunerea premierului Victor Ponta privind numirea lui Mihai Fifor in functia de ministru al Transporturilor, invocand faptul ca acesta "nu are expertiza si experienta manageriala necesare gestionarii domeniului complex al transporturilor".

Potrivit Mediafax, Iulian Matache, a carui sotie este presedintele Tribunalului Vrancea, este prezentat in presa locala drept un apropiat al presedintelui Consiliului Judetean Vrancea, Marian Oprisan, la momentul numirii ca secretar de stat, in mai 2012, el multumindu-i public lui Oprisan si spunand ca nu ar fi ajuns in aceasta functie fara sprijinul, sustinerea si increderea lui Oprisan.

Iulian Matache (43 de ani) a terminat in 1996 Facultatea de Cai Ferate, Drumuri si Poduri. Ulterior s-a specializat in managementul administratiei publice, frecventand mai multe cursuri de specialitate. In 2011 a obtinut si o diploma de licenta la Facultatea de Drept in cadrul Universitatii George Baritiu din Brasov, iar in 2011 a finalizat un program de master in Administratie Publica si Stiinte Europene la Universitatea Petrol-Gaze din Ploiesti.

In perioada mai 2012- martie 2104 a fost secretar de stat la Ministerul Dezvoltarii. In perioada noiembrie 2009-mai 2012 a condus Directia Dezvoltare din cadrul Consiliul Judetean Vrancea. In perioada ianuarie-noiembrie 2009 a fost secretar de stat la Ministerul Dezvoltarii. In perioada iunie 2006-ianuarie 2009 a condus directia tehnica din cadrul Consiliul Judetean Vrancea. Din 1999 pana in 2006 a detinut diverse functii in cadrul Consiliului Judetean Vrancea, iar in perioada 1996-1999 a fost inginer in cadrul Administratiei de Drumuri si Poduri Vrancea.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
7017 vizualizari
  • -5 (15 voturi)    
    Cel puțin e om de specialitate (Miercuri, 15 iulie 2015, 16:46)

    ploiesteanu [utilizator]

    Așa mai vii de-acasă Ponto.
    • +17 (19 voturi)    
      La cum arată CV-ul lui (Miercuri, 15 iulie 2015, 17:13)

      _CK_ [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      Pot doar să îmi imaginez câte a făcut prin Vrancea, întrucât el însuși era un fel de "stat în stat" acolo.

      El de când se știe, a lucrat la stat. La drumuri și poduri. De acolo de unde se scot bani frumoși. Să nu-l uităm pe Liviu Dragnea în Teleorman, cu firma TelDrum , deținută de amicii lui. Și el tot PSD-ist. Revenind la acest Iulian Matache, remarc că este și foarte performant. Județul Vrancea este plin de autostrăzi și poduri.
      • 0 (2 voturi)    
        Sa mai mentionam ca iul mai (Miercuri, 15 iulie 2015, 22:11)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui _CK_

        cheama si Ghi(o)cel?!
        Numai palamide in pesedeaua asta!
        De unde Dumnezeu si/a gasit nasii?
        Cat despre caslificare, nu are sens CV, sau ce o mai avea asta. E clar ca este competent... acum. Peste un an maximum, va fi la bulau!
        • +1 (1 vot)    
          deci nu ponta pune ministrii? (Joi, 16 iulie 2015, 8:38)

          robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

          papagalul a distrus acuzatia procurorilor ca ponta l-a pus pe sova ministru aratand ca ponta nu l-a pus pe fifor ministru :)))))))
  • +13 (15 voturi)    
    Adica (Miercuri, 15 iulie 2015, 16:55)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Adica un pesedis, un corupt, omul de casa al baronului Oprisan si sluga lui, cu o nevasta care a masluit toate procesele 'sefului'. Ponta nu are leac - daca el e hot, trebuie sa aiba numia ministri hoti ! Priviti ce moaca de activist de partid are, ce falci, si aminti-va cum ii pupa mina lui otreapei Oprisan ca a facut din el om. Ti-e greatza !
  • +4 (6 voturi)    
    corectati: (Miercuri, 15 iulie 2015, 17:14)

    victor L [utilizator]

    " Vezi in text cine este Iulia Matache".
  • +10 (12 voturi)    
    Pe Vifor baga-l la Muzeul Satului (Miercuri, 15 iulie 2015, 17:30)

    Plagarus [utilizator]

    Asa cum si-a manufacturat " doctoratul " Ponta crede ca orice om politic se pricepe la orice !
    • +6 (8 voturi)    
      s-ar putea (Miercuri, 15 iulie 2015, 20:10)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      ca tonta sa-l fi nominalizat initial pe mihai fifor stiind ca presedintele nu poate sa respinga o propunere de ministru decat o singura data si atunci aceasta trebuie sa fie motivata. a doua propunere trebuie validata automat.
      tinand cont de "apropierea" dintre familia iulian matache (atat sotul cat si, sau mai ales, sotia) si tovarasul oprisan, s-ar putea banui ca prin numirea tovului la transpoarte, tonta sa-si onoreze vreo obligatie catre manechin.
  • +7 (9 voturi)    
    ministru cfr, (Miercuri, 15 iulie 2015, 18:41)

    anonim [anonim]

    dupa ce a fost propusa o muhaia, si refuzata pe bune, acest om de spcialitate a-r trebuii sa refuze numirea puscarisului,
  • +2 (4 voturi)    
    Inca ceva. (Miercuri, 15 iulie 2015, 18:54)

    I.Puscas [anonim]

    Sa-i vedem si declaratie de avere mai intai.
  • +6 (8 voturi)    
    eroare (Miercuri, 15 iulie 2015, 19:52)

    Ion Marian [anonim]

    Cai ferate, drumuri, poduri....inseamna constructii civile...nici o legatura cu transporturile...
    Ponta iar a citit doar eticheta fara sa deschida conserva...
    Doar lautarii fara scoala mai fac asa...
    Transporturi inseamna Vehicule, Logistica, si multa Organizare...
    Domnul din "figura alaturata" ar putea cel mult sa stie cum se construieste o cale de rulare, ar fi bun sa faca drumuri publice.....si trotuarul, ca tot e in PSD !
  • -4 (8 voturi)    
    l-am intalnit pe acest iulian matache la niste (Miercuri, 15 iulie 2015, 20:05)

    qwearasf [anonim]

    sedinte si parea o persoana cu capul pe umeri, chiar simpatic as zice si pus pe treaba.

    desi sunt anti-psd, cred ca e cea mai buna nominalizare a psd-ului, sper sa nu ma insel.
    • +2 (6 voturi)    
      Eroare (Miercuri, 15 iulie 2015, 20:35)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui qwearasf

      PSD-ul nu poate faci nominalizari bune pentru ca pur si simplu e o adunatura de mafioti care urmaresc doar jaful. Vor nominaliza doar dupa chipul si asemanarea lor, in cazul asta o sluga de-a baronului Oprisan. Un om competent si cinstit nu a putea face parte din PSD caci ar fi complice la furtul generalizat pe care haita lui conducatoare a facut-o de 25 de ani (Nastase, Hrebenciuc, Dragnea, Sova, Ponta, Andronescu, Mazare, Nichita etc etc etc).
      • -7 (9 voturi)    
        lasa cliseele (Miercuri, 15 iulie 2015, 21:28)

        ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Analizeaza persoana. Nu uita ca si Szabo e in guvern si nu e singura persoana care nu are trecut politic si a ajuns acolo.
      • -1 (1 vot)    
        cinstiti... poate nu! dar competenti (Joi, 16 iulie 2015, 8:28)

        qwerasdf [anonim] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        sigur sunt cativa pe acolo

        dupa cum ziceam, sunt total anti-psd, si asta era singura persoana de la ei pe care voiam s-o vad in postul ala. La cati imbecili s-au perindat pe la transporturi, cat de rau poate fi si asta?

        da, in 99% din cazuri sunt niste mafioti pusi pe jefuit tara, daca as avea ocazia i-as trage in teapa pe toti astia care au lasat prapad in urma lor.