Traian Basescu: Se discuta de multa vreme constructia unei moschei la Bucuresti simultan cu constructia unei biserici ortodoxe la Istanbul. Nimeni nu a indraznit pana acum sa cedeze la aceasta paritate, in afara de Ponta

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 13 iulie 2015, 14:45 Actualitate | Esenţial

Romania si Turcia negociaza de peste 14 ani constructia unei geamii sau moschei la Bucuresti simultan cu constructia unei biserici ortodoxe la Istanbul, care sa se numeasca Biserica Constantin Brancoveanu si nimeni nu a indraznit pana acum sa cedeze la aceasta paritate, a declarat luni fostul presedinte Traian Basescu, adaugand ca "se pare ca singurul care s-a gasit sa cedeze este premierul Victor Ponta".

"De peste 14 se poarta o discutie la nivel bilateral intre Romania si Turcia care vizeaza constructia unei geamii sau moschei la Bucuresti simultan cu constructia unei biserici ortodoxe la Istanbul care sa se numeasca Biserica Constantin Brancoveanu. Nimeni nu a indraznit pana acum sa cedeze la aceasta paritate, se pare ca singurul care s-a gasit sa cedeze este premierul Victor Ponta", a declarat Traian Basescu.

"Ati vazut vreun teren la Istanbul pentru constructia unei biserici care sa se numeasca Constantin Brancoveanu? Nu", a adaugat Basescu.










4609 vizualizari
  • -24 (28 voturi)    
    Săraca maria (Luni, 13 iulie 2015, 14:52)

    @Mishu [utilizator]

    Omul asta e matrafoxat și ziua și noapte
    • +2 (20 voturi)    
      comunisti, pesedisti, rusi si isiisti (Luni, 13 iulie 2015, 15:09)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      combinatia letala
      • +8 (8 voturi)    
        Genunchiul lui Ponta, cat gatul lui Brancoveanu! (Luni, 13 iulie 2015, 16:23)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui rov

        Sa I se confiste averea si sa se construiasca Biserica Brancovenilor la Istambul!

        Cat de tradator sa fii, sa faci sponsorizari altui Stat, doar ca sa-ti rezolvi o cusatura la genunchi?

        Prin aceasta creanta pe care Statul a pierdut-o, trebuie recuperat prejudicial de la Ponta direct!
    • +7 (7 voturi)    
      singurul (Luni, 13 iulie 2015, 16:23)

      Yankeu [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      amatrafoxat de pe aici esti doar tu.Sau poate au lasat deschisa usa aia de la spital?Mare pacat ca prostia nu TE doare.Nu ai mai avea timp sa scrii tampenii!
    • +6 (6 voturi)    
      da, ma (Luni, 13 iulie 2015, 16:24)

      Yankeu [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      dar din betie iti revii.Dar din prostie , tu , niciodata!
  • +9 (13 voturi)    
    ... (Luni, 13 iulie 2015, 15:39)

    a.nonim [utilizator]

    Chiar asa, primul ministru poate angaja tara intr-o intelegere internationala fara sa aiba avizul ministerului de externe? Primul ministru ar trebui sa fie doar ultimul care pune semnatura, in niciun caz singurul. E o problema care trebuie investigata, e ceva dubios...
  • +4 (4 voturi)    
    brancoveanu ? (Luni, 13 iulie 2015, 15:49)

    liviusmaximus [utilizator]

    asta cu brancoveanu e tare :). Cred ca s-ar numi Sfantul Stang GICA HAGI ! fara legatura cu operatia pe stanga.
  • +4 (4 voturi)    
    Sfanta Sofia (Luni, 13 iulie 2015, 16:27)

    DanMiclea1 [anonim]

    La paritate cu cea mai mare moschee din Europa este numai biserica Sfanta Sofia din Istanbul. Este momentan moschee (4 minarete) si muzeu.
    Romania ar trebui sa ceara direct aceasta biserica.