Victor Ponta s-a prezentat, in carje, la DNA, pentru a fi audiat / Acesta este inculpat in dosarul Rovinari-Turceni / Procurorii au pus sechestru pe averea premierului

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 13 iulie 2015, 10:53 Actualitate | Esenţial

Victor Ponta, la DNA
Foto: captura Digi24
UPDATE Premierul Victor Ponta s-a prezentat luni la sediul Directiei Nationale Anticoruptie, pentru a fi audiat de procurori, unde a ramas circa o jumatate de ora. Acesta a parasit sediul DNA fara a face prea multe comentarii, precizand doar ca se va face o "expertiza financiar contabila".

Surse juridice citate de Digi 24 afirma ca procurorii au dispus inceperea urmaririi penale impotriva lui Victor Ponta si au dispus sechestru pe o parte din bunurile acestuia.

"Bai, mi-au rupt carja. Pe bune...", s-a plans la un moment dat primul ministru, inainte de a-i intreba pe ziaristi: "Nu vreti sa facem politica in alta parte, nu la DNA?".

"Ne vedem cand e gata, in august", a spus Ponta, in mijlocul multimii de ziaristi.

Premierul Victor Ponta a ajuns luni dimineata, cu putin timp inainte de ora 11,00, la sediul DNA.

In camasa alba si fara cravata sau haina, primul ministru s-a strecurat, sprijinindu-se pe carje, printre ziaristi, fara a face declaratii legate de motivul vizitei.

"Nu am mai intalnit sa vreau sa ajung la DNA si dvs sa nu ma lasati", a comentat el, in fata multimii de ziaristi si cameramani.

"Vreti sa ma daramati?", i-a intrebat Ponta pe ziaristi. "Nu va facem nimic", a raspuns o ziarista, iar premierul a replicat: "Va multumesc".

UPDATE Procurorii au anuntat ulterior, intr-un comunicat, ca s-a dispus punerea in miscare a actiunii penale fata de Victor Ponta in dosarul Turceni - Rovinari, in care primul ministru este acuzat de fals in inscrisuri sub semnatura privata (17 infractiuni), complicitate la evaziune fiscala, in forma continuata si spalarea banilor.
 
Procurorii spun ca "exista date si probe din care rezulta suspiciunea rezonabila ca o parte insemnata din sumele obtinute de catre SCA 'Sova si Asociatii' de la cele doua complexe energetice (Turceni si Rovinari) a fost destinata exclusiv interesului personal al lui Sova Dan-Coman si a persoanelor din sfera sa relationala".

In 6 mai 2015, in contextul documentarii, de catre procurori, a aspectelor privind relatiile contractuale ale societatii de avocatura SCA "Sova si Asociatii, s-a dispus predarea, de catre autoritatea fiscala competenta, a tuturor inscrisurilor existente privind actele de inspectie fiscala efectuate la Cabinetul de Avocat "Ponta Victor Viorel", se arata in comunicatul DNA.

In urma analizarii inscrisurilor, in raport de probele ce fusesera deja administrate in cauza, a rezultat urmatoarea stare de fapt (sursa - comunicat DNA):

La data de 30.08.2007, intre SCA "Sova si Asociatii" reprezentata de Sova Dan-Coman si Cabinetul Individual de Avocat "Ponta Victor-Viorel" reprezentat de Ponta Victor-Viorel, s-a incheiat o conventie de conlucrare profesionala, avand ca obiect conlucrarea celor doua parti in dosarele de natura penala, de drept penal al afacerilor, precum si in alte cauze in care se va ivi necesitatea. Conventia s-a incheiat pe o perioada nedeterminata. In conventie s-a prevazut ca pentru lucrarile profesionale efectuate in conlucrare, onorariile sa fie incasate de societatea de avocati, iar avocatul Victor Ponta sa primeasca o suma fixa de 2.000 euro, pentru care va emite o factura lunara.

Prin act aditional, incepand cu luna aprilie 2008, s-a majorat la suma de 3.000 euro/luna onorariul avocatului Ponta.

Conventia de conlucrare s-a incheiat in luna decembrie 2008, moment in care Ponta a devenit ministru.

Pentru presupusele activitati efectuate in conlucrare, Victor Ponta a emis in perioada octombrie 2007 - decembrie 2008 un numar de 17 facturi fiscale in valoare de 181.439,98 lei.

Facturile fiscale au fost transmise spre decontare societatii de avocati SCA "Sova si Asociatii" care a efectuat plata contravalorii lor dupa care le-a inregistrat in contabilitate. Sumele aferente celor 17 facturi reprezinta cheltuieli ce nu au la baza operatiuni reale, avand in vedere ca, in realitate, Victor Ponta nu a efectuat nici un fel de activitate profesionala in temeiul conventiei de conlucrare. Dan Sova a fost singura persoana cu drept de dispozitie in privinta oricaror actiuni de orice natura care implicau societatea de avocati.

Ulterior, pe fondul unor controale fiscale, desfasurate in perioada mai-octombrie 2011, Victor Ponta s-a inteles cu Dan Sova ca acesta sa intocmeasca in cadrul societatii de avocati rapoarte de activitate juridica, pretins a fi prestata de Victor Ponta, corespunzatoare celor 16 luni cat a durat conventia.

Intrucat specializarea juridica lui Victor Ponta este dreptul penal s-a stabilit ca activitatile sa vizeze asistenta juridica in dosare de natura penala in legatura cu clientii societatii de avocati.

Astfel, in cursul lunii august 2011, s-au intocmit in fals, 16 inscrisuri corespunzatoare cate unei luni din intervalul septembrie 2007 - decembrie 2008.

Cele 16 inscrisuri falsificate de Ponta Victor-Viorel au fost tehnoredactate prin metoda "copy paste" dupa modelul inscrisurilor privind activitatea juridica desfasurata de mai multi avocati din cadrul SCA "Sova si Asociatii", avocati care au declarat ca nu au conlucrat niciodata cu Victor Ponta. In realitate, Victor Ponta nu a efectuat nici una din activitatile respective, nici macar in parte.

Victor Ponta a folosit o parte din sumele obtinute de la SCA "Sova si Asociatii" pentru cumpararea a doua apartamente de lux intr-un complex rezidential situat in Bucuresti.

In perioada 11.11.2008 - iunie 2009, Victor Ponta a mai beneficiat de foloase din partea societatii de avocati, constand in transmiterea dreptului de utilizare cu titlu gratuit a autoturismului marca Mitsubishi Lancer Evo 10. In tot acest timp, societatea de avocati a platit avansul (37.027,41 lei), ratele de leasing (aprox. 6.000 lei/luna) si alte obligatii catre firma de leasing, in total, 79.641,11 lei.

In luna iunie 2009, Victor Ponta a preluat leasingul autoturismului fara sa mai achite vreo suma de bani societatii de avocati. Autoturismul a fost achizitionat de societatea de avocati SCA "Sova si Asociatii", la solicitarea expresa a lui Victor Ponta.

In cauza, procurorii au instituit masura asiguratorie a sechestrului asupra bunurilor mobile si imobile ce apartin inculpatului Ponta Victor-Viorel.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
40059 vizualizari
  • +75 (79 voturi)    
    ntz ntz ntz (Luni, 13 iulie 2015, 11:00)

    Soljenitin [utilizator]

    Miroase a pereti cu igrasie si a bronz cu dungi, carlane? :)
    • +44 (48 voturi)    
      stiti de ce poarta carje ? (Luni, 13 iulie 2015, 13:33)

      Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Cu toata suferinta dumnealui, nu as dori la nimeni ruptura de ligamente, dar alegerea momentului operatiei este tocmai pentru a da motive avocatului sa ceara in viitor tot felul avantaje (arest la domiciliu, etc) si in plus de a EVITA O LOVITURA DE IMAGINE, si anume:

      Cat timp ai carje, acestor persoane nu li se pot pune catuse la arestare !!

      Acelasi lucru l-a facut si Sorin Ovidiu Vantu care s-a tot dat bolnav cu picioarele ca sa scape de incatusare si cu speranta sa obtina pe durata procesului tot felul de avantaje (care le confera legea).

      Nu este deloc surprinzator ca Ponta se deda la toate tertipurile, pentru ca fiind si fost procuror (a patat institutia din care a facut parte si colegii cinstiti) stie si se foloseste de orice pentru a scapa.

      Ponta este doar un misel care se foloseste de orice si nu are scrupule la in a-si atinge telul.
      • +14 (18 voturi)    
        operatie (Luni, 13 iulie 2015, 14:37)

        ic.ram1945 [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

        Deoarece Romania e tara tuturor posibilitatilor, imi pun intrebarea, Ponta a fost intradevar oprat la picior, sau este o cacamea de nota 10. I-a vazut cineva, in afara de cei f apropiati, piciorul operat...
        • +12 (14 voturi)    
          incizia nu se vede (Luni, 13 iulie 2015, 15:52)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui ic.ram1945

          la operatia de ruptura de ligament, facuta laparoscopic, incizia nici nu se vede. E ceva cu lungime de 2.54cm, o mica cicatrice, e greu de observat.
          Dar trebuie sa existe acte si scrisori medicale, emise de medicii turci. Eu, daca ma operez, vin cu concediu medical si scrisoare medicala de la medicul care m-a operat. Daca nu le aduc la Departamentul de resurse umane pana pe 31 ale lunii in care am facut operatia, atunci se considera ca am parasit locul de munca in mod nejustificat, si ma da afara.
          Ar trebui verificate si documentele medicale ale lui Ponta, pt ca si el este salariat ca si mine, si are aceleasi obligatii.
          • +9 (9 voturi)    
            pe dracu'... (Luni, 13 iulie 2015, 16:37)

            GeorgeTheDuck [anonim] i-a raspuns lui bancher

            obligatii, pe dracu'... ponta si toti cei asemenea lui au doar drepturi in tara asta!
        • +3 (3 voturi)    
          doar daca exista o Scrisoarea Medicala-SI ATENTIE! (Luni, 13 iulie 2015, 16:50)

          Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui ic.ram1945

          Nu se poate proba la ruptura de ligamente, pentru ca ligamentele nu se vad la raze X si incizia in anumite conditii este foarte mica.

          Dar, se poate verifica daca exista o Scrisoare Medicala. Indiferent de Turcia (tara non-UE) sau Romania orice operatie are la final o Scrisoare Medicala in care chirugul (sef) care a operat indica ceea ce a facut pacientului, toti pasii.

          Nici-un doctor din U.E. nu si-ar permite sa piarda toata cariera si excluderea din meseria de medic pentru a scrie o Scrisoare FALSA !

          Dar acum vine intrebarea daca doctorii din Turcia au facut o operatie FALSA pentru ca sunt doctorii lui Erdogan - care guverneaza cu o mana de fier in Turcia - si acestia AU MINTIT si fac o SCRISOARE FALSA MEDICALA dar in schimb, ca beneficii, Turcia sa obtina CEA MAI MARE MOSCHEE din Europa, construita la Bucuresti !!!


          Eu nu stiu, acest daca acest Ponta, care minte precum respira daca nu A TRADAT interesul national si pentru propriile interese a primit o operatie falsa in schimbul (de a face primul pas) constructiei moscheii mamut in Romania !

          Nu stiu daca vom afla vreodata. Oricum Ponta este foarte periculos si ca si Ghita NU AU CE CAUTA in fruntea statului, mai ales in pozitii cheie privind siguranta statului roman.
      • +9 (11 voturi)    
        fuge de cătușe... (Luni, 13 iulie 2015, 16:06)

        timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

        Fuge de cătușe și își ține mâinile ocupate cu cârjeje. Dacă asmute un câine pe pisicuț veți vedea ce o ia la fugă
    • +11 (13 voturi)    
      Ponta (Luni, 13 iulie 2015, 14:51)

      MPop [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Aviz amatorilor!

      Minciuna dauneaza grav genunchilor..."Domnul" Ponta poate fi luat ca exemplu...la cata minciuna are la activ nici carjele nu-l mai tin... :)

      Probabil in Turcia sa operat si la nas...ii crescuse prea mult si isi lasase barba sa nu se vada :)
  • +47 (47 voturi)    
    Un loc de munca onorabil pentru Ponta ! (Luni, 13 iulie 2015, 11:02)

    NicolaeA [utilizator]

    In sfarsit si-a gasit vocatia, procuratura; asta e locul de munca la care revine, dar de partea a rea a lui ! Oricum are probabil o natura schizofrenica asa ca dubla personalitate procuror-anchetat este normala !
    • +12 (12 voturi)    
      mai mult (Luni, 13 iulie 2015, 13:43)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      e in fine celebru si international.

      Un coleg in inima Londrei mi-a aratat acum 5 minute stirea asta: http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-33503367

      Bravo tizule, esti maret!
  • +33 (33 voturi)    
    a venit cu camasa alba (Luni, 13 iulie 2015, 11:02)

    sachei [utilizator]

    si o sa iasa alb ca varul...
    • +11 (11 voturi)    
      sunt curios (Luni, 13 iulie 2015, 14:46)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui sachei

      daca acum cand este inculpat, nu doar urmarit penal, primul ministru o sa-si dea demisia ca sa nu pateze imaginea Romaniei, dupa cum presedintele de partid a facut cevasilea pe-aproape de o oarecare suspendare din aceleasi motive, fata de partidul carele este in toate cele ce sunt, dupa cum canta ceausescu insusi.
      nu stiu ce o sa faca parlamentarul ponta. poate-l ingrijoreaza starea tarisoarei si a impilatului popor (de basescu, of course) si nu-si da demisia din parlament. sau o sa si-o dea?
      e ceva hamletian in acest personaj.
  • +36 (38 voturi)    
    o sa te obisnuiesti, primii 10 ani e mai greu (Luni, 13 iulie 2015, 11:03)

    mnicku [utilizator]

    dupa care restul anilor la racoare vor fi rutina. Si ai ani gramada de incasat ...cel putin vre-o 30 de ani .

    https://www.youtube.com/watch?v=LM2VJ2p6WVI
  • +29 (31 voturi)    
    Acolo să rămână! (Luni, 13 iulie 2015, 11:04)

    sami [utilizator]

    Să se "răcorească" in arestul Capitalei o vreme
  • +44 (46 voturi)    
    In zeghe sa te vedem (Luni, 13 iulie 2015, 11:04)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Si tu ca si profesorul tau doctor premiat international si interplanetar, membru al SIE, premiat de Italia, procuror emerit si criminat (PANAIT, nu uitam), om care isi sarbatoreste ziua pe Arena Nationala precum impușcatul. Sef de partid si sef de guvern (cateodata si ministru in acelasi timp cu restul), omniprezent la Baku si in Ankara si pe langa Putin....asta reprezinta PSD....puțoi ca tine cu j„de mii de functii
  • +42 (44 voturi)    
    La puscarie birjar, la puscarie!!! (Luni, 13 iulie 2015, 11:04)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Acolo e locul acestui infractor care a fraudat mai mult ca mentorul lui Adrian Nastase. Veti vedea!
  • +42 (42 voturi)    
    dna (Luni, 13 iulie 2015, 11:13)

    xanti [utilizator]

    Asa sunt astia fara mila ,Frunza verde bolnav de cancer si hartuit,Constantinescu Nicusor la fel,Ridzi cu leucemie in puscarie,Ponta operat, in loc sa stea sa se refaca e hartuit.
    Deschideti fratilor o sectie direct la spital ii arestati direct de acolo cu perfuziile la maini.
  • +33 (33 voturi)    
    Poate ne explica Ponta ,daca a trecut la islamism (Luni, 13 iulie 2015, 11:16)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    ...si cum a fost posibil sa paraseasca spitalul din Turcia ,pe perioada recuperarii ,destinatia fiind Dubai ?!
  • +33 (33 voturi)    
    Hai odata sa scapam de mincinosul asta! (Luni, 13 iulie 2015, 11:24)

    uncetateansimplu [utilizator]

    ..
  • +32 (32 voturi)    
    O mâna de ajutor (Luni, 13 iulie 2015, 11:25)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Poate il ajuta careva sa nu mai faca efortul sa plece de acolo. Eventual, cu o masina comoda care sa il duca la Beciul Domnesc.
  • +45 (45 voturi)    
    Seful Guvernului Romaniei a ajuns la DNA! (Luni, 13 iulie 2015, 11:29)

    pedepsitorul [utilizator]

    Baiatul asta, nu este unul prins fara bilet in tramvai...

    El este ditamai demnitarul unei tari europene'' important pt ca inca se tine de scaunul Guvernului Romaniei!
    • +34 (36 voturi)    
      O rusine pentru Europa (Luni, 13 iulie 2015, 12:47)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      Tara de hoti, guvernata de premier penal si cu un parlament de mafioti si complici la jaf. RUSINEA EUROPEI.
  • +39 (39 voturi)    
    Dle Ponta, (Luni, 13 iulie 2015, 11:36)

    Martinezu [utilizator]

    daca ziaristii nu va lasa, folositi o duba.
  • +40 (40 voturi)    
    Ponta la DNA. (Luni, 13 iulie 2015, 11:42)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Un adevarat erou! A invins multimea, care nu-l lasa sa intre in DNA! Sa-l decoreze Oprea pentru acte de vitejie!
  • +32 (32 voturi)    
    Brutaria il Asteapta (Luni, 13 iulie 2015, 11:54)

    un domn [utilizator]

    Racoroasa si Utila Reflectiei !
  • +38 (38 voturi)    
    Platirea salariului unui inculpat e o insulta! (Luni, 13 iulie 2015, 12:14)

    ouyang [utilizator]

    Cat tupeu mai are mojicul asta? Cat vroiai neica? 5000 de euro pe luna? Inteleg brusc urgenta de a da o ordonanta. REFUZ sa mai platesc salarii grase, darmite pensii unor suspecti de furt mai nou si cu averi sechestrate. Suntem chiar tampiti?
    • +7 (7 voturi)    
      Da, da... (Luni, 13 iulie 2015, 16:41)

      Observator roman [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      ..o greva fiscala cu acest motiv ar fi o idee!!
  • +37 (37 voturi)    
    Demisia, (Luni, 13 iulie 2015, 12:21)

    FLORIO [utilizator]

    asta face alba neagra cu noi precum si Dragnea. E condamnat pt frauda la alegeri dar el ramane responsabil pt alegeri.......
  • +33 (33 voturi)    
    Caută compasiune cu orice preț. (Luni, 13 iulie 2015, 12:44)

    vali47 [utilizator]

    Ponta este în stare să și-o taie dacă primește compasiune.Tot ce a făcut în ultimul timp a fost să creeze milă în fața românilor și aceștia să iasă în stradă pentru apărarea lui.Să-l fi văzut atunci ce își umfla bojocii și urla la procurori!Vorba lui Johannis,ghinion.Avem un hoț în fruntea guvernului și partidul din care face parte nu-i în stare să-l schimbe,să pună pe altcineva.Presupun că în PSD nu mai sunt oameni cinstiți?
    • +17 (17 voturi)    
      ceva cinstiti .... (Luni, 13 iulie 2015, 12:54)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui vali47

      Nu mai sunt, deoarece -s legati cu "matzul porcului" !Pai cine sa fie cei legati astfel :tata socru si Generalul de interes national,baronii cei falnici si nu in ultimul rand cei cu dosarele !
  • +21 (21 voturi)    
    ! (Luni, 13 iulie 2015, 13:05)

    tudorr [utilizator]

    ! Sa-si ia pensionarii cu tot cu autobuze si sa fie lasat sa-si faca o tara in desertul Gobi!
  • +21 (21 voturi)    
    Dottore la DNA (Luni, 13 iulie 2015, 13:09)

    jochen [utilizator]

    E BINE!
  • +10 (16 voturi)    
    CIRCOTECA!!!!! (Luni, 13 iulie 2015, 13:10)

    misa2002_2006 [utilizator]

    cea mai mare circoteca de pe fata pamantului se da la sediul DNA- procurori versus pungasi..
    chiar credeti ca o sa faca parnaie nemernicul asta? nu ca nu merita!.. dar au dat atatea legi pe codul penal prin care puscaria pt unii sa fie acasa, incat nu stiu cat de afectat va fi, tinand cont ca, chiar avea nevoie de un repaus pt interventia chirurgicala avuta..bogatii guvernanti penali, ne rad in nas ca de fiecare data..
    vor fi cateva luni de pedeapsa la domiciliu si isi vor vedea in continuare de potlogariile lor..
    doar pe noi romanii de rand actiunile lor puscariabile, ne-au distrus din toate punctele de vedere! merita ciuruiti toti, la fel cum au ciuruit ei familia Ceausescu!
  • +11 (11 voturi)    
    Cum la crescut coana Naum? Ce rusine de om (Luni, 13 iulie 2015, 15:12)

    Plagarus [utilizator]

    Nu am crezut ca dupa 90 pot sa apara pe prima scena,asemenea caricaturi,totusi oameni tineri, nemazgaliti de comunism
  • -11 (17 voturi)    
    Apocalipsa basistoida (Luni, 13 iulie 2015, 15:22)

    Gigi Kent [utilizator]

    Daca ar fi sa fiu picat din Luna si sa citesc pentru prima oara comentariile de mai sus as ajunge la concluzia ca in Romania se intampla cel putin unul (daca nu toate) din urmatoarele fenomene: urmeza sa fim exclusi din NATO, urmeaza sa fim exclusi din UE, au emigrat 10 milioane de romani din 2012 pana azi, exista o crestere economica de -10% pana la -25%, populatia traieste cu 2$/zi samd.

    Dar nefiind cazut din Luna imi dau seama ca e doar o mana de latria basisti care incearca sa dea senzatia de "apocalipsa sub Ponta" dupa ce vreo 10 ani au ignorant cu succes "apocalipsa reala de sub Basescu". Nu merge mai baieti.

    A "distrus" Ponta tara cu 4% crestere economica. Mai rara asa "distrugere" de tara. Dorita si de altii. Da, sigur, nu ajunge cresterea economica in buzunarele populatiei si nu se simte. Sigur? Sigur? Sigur? Da alimentele acelea ieftinite din cauza TVA-ului de 9% cine le mananca? Extraterestrii? Iar scaderea e reala avand in vedere inflatia negativa constatata dupa luarea masurii.

    Sigur...ceva cu "plagiatul". Ceva cu ghilimele. Ceva cu facturi de 2000 euro pe luna (ha ha ha!) si alte nazbatii, ca sa justifice "Ponta face rau imaginii Romaniei". Dar Sarkozy nu a facut rau imaginii Frantei? Sau Jacques Chirac? Sau Berlusconi Italiei? Sau chiar actuala sefa a FMI acestei institutii? Nu, noi romanii suntem mai "catolici" decat Papa. Daca ai spart un geam in curtea scolii cand erai mic atunci "demisia urgent, ca aduci grave prejudicii de imagine Romaniei".

    Nu se poate bai baieti. Atat timp cat exista dubii serioase ca anumti procurori ar actiona obiectiv, cand declaratii prinvind finantarea de sute de milioane bani negri a campaniilor PDL / Basescu sunt ignorate complet de procurori dar Ponta "spala" 2000 euro pe luna (cu factura), nu se poate lua in serios "justitia". Sigur, dovezile trebuie duse la un judecator, luate niste hotarari. Dar mai incet cu "demisia" pe scari. Si atentie sa nu va inecati in propriul venin care va colcaie in gat.
    • +8 (12 voturi)    
      jiji, ai notiuni stranii despre cinste si onoare (Luni, 13 iulie 2015, 15:46)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      dar probabil ca esti un profitor al mafiei pesediste sau vre-un asistat, explicabil.
      • -5 (9 voturi)    
        Onoare si cinste? (Luni, 13 iulie 2015, 16:28)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        Cu un samurai te lupti ca un samurai. Cu hotii te lupti ca un hot. Cu jigodiile basiste nu am nevoie de cinste si onoare. Nu am fost si nu sunt membrul vreunui partid politic. Nu am lucrat niciodata la stat si mai ales... scriu "vreun" impreunat.
        • +5 (9 voturi)    
          ... (Luni, 13 iulie 2015, 17:02)

          pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          Bine, bine, am inteles ca ai o problema cu "basistii".
          Da' cu referendumu' din 2012 cum ramane?
          Inca-l mai visezi noaptea?!?

          Ha! Ha! Ha! Ha! Ha!

          P.S. E vorba de Ponta la DNA.
          Ai sucit-o si rasucit-o pana n-ai mai inteles nici tu nimic...
        • 0 (2 voturi)    
          QED si nu te minti singur (Marţi, 14 iulie 2015, 3:49)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          Nici un om cinstit care a realizat ceva in viata prin forte proprii nu ar gandi ca tine...adica sa sprijine un bagabont ca Phonta.
          Scrie vreun impreunat, de 1001 ori pana o sa iti placa..eu il scriu de obicei "somebody"....panimayu tovarase?
    • +4 (8 voturi)    
      Poate poti sa ne spui si noua.. (Luni, 13 iulie 2015, 16:55)

      MarianPConstantin [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Ca tot il lauzi pe acest mare plagiator ne poti spune so noua ce a facut guvernul condus de el pentru viitorul tarii? Nu ma intereseaza ca a scazut TVA-ul deoarece aceasta masura este una de moment (oamenii se imbuiba cu mult si prost la un pret mai mic) fara bataie lunga. Ma intereseaza ce a facut el bun pentru modernizarea Romaniei adica: investitii in infrastructura, o mai buna colectare a taxelor, combatarea evaziunii fiscale, investitii in agricultura, atragere de noi investitori, investitii in invatamant, investitii in sistemul medical, etc etc. Masuri care nu se vad pe moment (precum scaderea TVA-ului la mancare) insa care pe termen lung aduc mult mai multe beneficii.
      • -1 (5 voturi)    
        Masura (Luni, 13 iulie 2015, 20:04)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

        A taiat salariile cu 25% la angajatii de la stat care erau ca omul gras care sta in spatele omului slab.
    • +3 (5 voturi)    
      Ponta-i casant precum Fonta si fumat bey Jiji (Luni, 13 iulie 2015, 18:50)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Prin prima demisie (deocamdata, ca vine si urmatoarea cu executare silita ) Ponta Viorel vedem si noi cum politicul arunca statul in derizoriu.
      Onoarea si respectul se regaseste numai in grupul clanului politic, la care sunt afiliati acesti " domni " de bine, iar statul este tratat ca un CAP (cooperativa agricola de productie)unde toti furau si niciunul nu raspundea (ace)
      • -2 (4 voturi)    
        Noutatea... (Luni, 13 iulie 2015, 20:08)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

        Fura si acum foarte multi dar nu raspund decat cei care nu pica pe preferintele politice ale DNA-ului.
  • +12 (12 voturi)    
    Carlanul Inculpat mai este PM? (Luni, 13 iulie 2015, 15:32)

    Locke Lamora [utilizator]

    Chiar nu ii e rusine deloc nesimtitului? Ooopss, e nesimtit si am eu pretentii prea mari.
  • +11 (11 voturi)    
    jenant (Luni, 13 iulie 2015, 15:45)

    liviusmaximus [utilizator]

    Eu unul, m-am saturat de spectacolul asta jenant. Asteptam expertiza la ce ? Am lamurit-o cu OLTCHIM si privatizarea CFR ? S-au returnat aia 10 milioane garantie ? Am gasit contractul cu Bechtel ? Am lamurit-o cu datoria ROMPETROL ? A primit statul fondul de investitii de 1 miliard si actiunile de 200 milioane ? Mai vedem filmul despre procurorul PANAIT ? Mai anchetam odata afacerea MEGAPOWER ? A lucrat Ponta in numele si pe spatele unui serviciu (si va fi salvat) sau a facut magariile dupa mintea sa ?
  • +6 (6 voturi)    
    Asta e un act de indisciplina.... (Luni, 13 iulie 2015, 16:01)

    8736 [utilizator]

    ....de partid, major. Cum sa te suspenzi asa, pe nepusa masa? Tre' sa te dea afara din partid in suturi! Iar suturile sa fie la Poarta.......Alba! Usor,usor ai ajuns in carje si cred ca foarte curand ti se va reduce si spatiul de miscare. Aferim !
  • +8 (8 voturi)    
    USA si procurorii (Luni, 13 iulie 2015, 16:06)

    emigrant [utilizator]

    Gata..imi iau cetatenie americana. Victoria Nuland a declarat ca americanii fac training cu procurorii nostri. Banuiam eu ceva..Bravo Uncheselu!! Bravo DNA! Tocmai de asta trebuie scapat de Ponta, ca sa se faca in sfirsit curatenie si in alte dosare..
  • -4 (8 voturi)    
    Documente (Luni, 13 iulie 2015, 16:30)

    gabiachim [utilizator]

    Ar trebui ca fiecare persoana ce face comentarii sa citeasca atent materiaul prezentat: s-a incheiat un contract intre doua persoane juridice in care o parte a prestat o activitate si cealalta a platit c-val prestatiei , s-au emis facturi pentru sumele incasate, unde e problema? Valoarea totala a contractului este decca 41 ooo de eur, pentru cares-au platit impozite la buget. Altii fac evaziune fiscala cu sume uriase si nu se mai face atata tam- tam. Problema DNA -ului este ca se considera ca acesti bani s-au platit fara ca una din parti sa fi prestat serviciul, dar cine da bani pe nimic, atunci Ponta nu era decat avocat?Cred ca ar trebui sa fim mai obiectivi chiar daca nu ne place Ponta, nu se poate sa doresti ca un om sa mearga in puscarie ca asa vrei tu...
    • +3 (5 voturi)    
      ... (Luni, 13 iulie 2015, 17:07)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui gabiachim

      "nu se poate sa doresti ca un om sa mearga in puscarie ca asa vrei tu"

      Daca spuneai ca un om nu poate sa mearga la puscarie "(pentru) ca asa vrei tu" aveai dreptate.

      Dar oamenii pot sa-si doreasca ca un PM mafiot sa ajunga la puscarie.
      Adicatelea "se poate sa doresti"...

      P.S. Daca nu-ntelesesi iti desenez. ;)
      • -1 (3 voturi)    
        documente (Luni, 13 iulie 2015, 20:31)

        gabiachim [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

        Pe ce te bazezi cand spui " PM mafiot?
        P.S. Nu cred ca poti sa desenezi un sentiment ,care se numeste ,inuman fara sa-ti fie rusine de tine insuti.
        • +1 (3 voturi)    
          P{e kaimunaz sau lukoil (Marţi, 14 iulie 2015, 6:29)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui gabiachim

          cele mai noi cazuri.
    • +1 (1 vot)    
      Lasa nu te mai chinui (Marţi, 14 iulie 2015, 15:23)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui gabiachim

      sa faci nemernicii sa inteleaga,ei inteleg foarte bine,dar interesul(nu ala national),nu-i lasa,daca sunt platiti sa calomnieze,asta fac!!!
  • 0 (2 voturi)    
    Mafia psd-ista face buba la cap caci (Marţi, 14 iulie 2015, 1:36)

    deval [utilizator]

    e pe cale sa-si piarda plagiatorul-infractor ! Expertiza contabila e o formalitate repetentule care simulezi ca ai fost doctor in stiinte, procuror , prim-ministru (ca multi altii din fruntea psd) cand de fapt esti doar infractor ! E o formalitate pentru ca foarte multi dintre noi au facut ASE, sunt experti-contabili, auditori, contabili, administratori de firme si inteleg exact cum impreuna cu sova ati praduit prin coruptie doua societati de stat ! 17 facturi care nu reflecta o livrare efectiva de servicii ar reprezenta si pentru noi, cetatenii tot 17 fapte de evaziune conform Codului fiscal ! Ramaneti in haita mafiota sa va rupeti toti gatul ! Cetatenii onesti multumesc DNA -ului, ingerul pazitor al Romaniei !!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Aaa (Marţi, 14 iulie 2015, 16:16)

    miohaiham [utilizator]

    Putea bine mersi si cu picioarele înainte ...