Panglica inaugurala a punctului de trecere a frontierei Nadlac II-Csanadpalota, taiata in prezenta lui Victor Ponta, care a venit in carje

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 iulie 2015, 13:22 Actualitate | Esenţial

Victor Ponta, la inaugurarea PTF Nadlac II - Csanadpalota
Foto: Agerpres
Ministrul Fondurilor Europene, Marius Nica, si vicepremierul ungar Semjen Zsolt au taiat, sambata, panglica inaugurala a Punctului de Trecere a Frontierei Nadlac II - Csanadpalota, la eveniment fiind prezent si premierul Victor Ponta, care a venit sprijinindu-se in carje.

Panglica inaugurala a fost taiata chiar pe linia de frontiera, la 500 de metri de punctul de control Nadlac II, in prezenta a numerosi oficiali si invitati din cele doua tari, transmite Mediafax.

Intre punctul de control Nadlac II si fasia de frontiera, pe o distanta de 500 de metri, a fost format un culoar marginit de zeci de politisti de frontiera romani, care au avut in maini drapelul Romaniei. Prin acest culoar a trecut coloana oficiala a premierului Ponta, pana la locul de intalnire.

Victor Ponta a coborat din masina sprijinindu-se cu ambele maini in carje si a asistat la taierea panglicii de catre ministrul Fondurilor Europene, Marius Nica, si de vicepremierul Ungariei Semjen Zsolt.


Dupa taierea panglicii, oficialii nu au facut declaratii, urmand sa tina discursuri pe un podium amenajat in Punctul de Trecere a Frontierei Nadlac II.

Punctul de frontiera va fi deschis circulatiei publice sambata, la ora 15.00, odata cu deschiderea lotului II al Autostrazii Nadlac-Arad, cuprins intre Pecica si Arad.

Noul punct de control de la granita, aflat la jonctiunea A1 (RO) si M43 (H), se va numi Punctul de Trecere a Frontierei Nadlac II (RO) - Csanadpalota (H).

Punctul de frontiera se afla pe teritoriul Romaniei, la aproximativ zece kilometri de Vama Nadlac, situata pe DN 7.

Noul punct de control are 20 de benzi de circulatie, respectiv cate zece pe fiecare sens, cu cate zece cabine duble, in care vor sta politisti de frontiera romani si ungari.


Suprafata punctului Nadlac II este de 22 de hectare si este complet supravegheata video. De asemenea, camerele instalate la cabinele de control identifica automat numerele de inmatriculare ale masinilor, iar programele informatice afiseaza daca masinile sunt furate sau daca au vigneta platita.

Din cele zece benzi de pe fiecare sens, patru sunt pentru autoturisme, patru sunt pentru automarfare, nefiind inclus transportul de marfuri ce trebuie controlate fitosanitar si veterinar si transportul de marfuri periculoase, iar doua sunt pentru autocare.

Pentru traficul greu vor exista patru cantare, doua pe fiecare sens de circulatie.

Parcarea de pe sensul de iesire din tara are 107 locuri pentru camioane.

Proiectul amenajarii acestui punct de frontiera a fost modificat fata de cel cuprins in contractul de construire a autostrazii Nadlac-Pecica. Astfel, la solicitarea autoritatilor, punctul a fost extins, pentru a avea o capacitate de tranzit mult mai mare decat cea prevazuta initial, iar costurile de amenajare se ridica la peste 30 de milioane de lei, pentru care s-a semnat un contract nou cu asocierea de firme care a realizat autostrada.

Incepand din 15 iulie, automarfarele cu o capacitate de peste 7,5 tone nu vor mai putea tranzita Punctul de Trecere a Frontierei Nadlac, de pe DN 7.

Deschiderea acestui nou punct de frontiera a fost aprobata de Guvern printr-o hotarare. Pentru acest proiect, bugetului Ministerului Afecerilor Interne a fost suplimentat cu 280.000 lei, din Fondul de rezerva bugetara la dispozitia Guvernului, pentru Inspectoratul General al Politiei de Frontiera, in vederea achizitionarii de echipamente necesare completarii dotarii si operationalizarii punctului de trecere a frontierei.

Amenajarea Punctului de Trecere a Frontierei Nadlac II (Romania) - Csanadpalota (Ungaria) a fost inclusa in proiectul autostrazii Nadlac-Arad, care face parte din Reteaua - Europeana de Transport (TEN-T), ce traverseaza Romania si care are ca obiectuiv conexiunea intre Autostrada (A1) si Autostrada (M43).

Lotul II al Autostrazii Nadlac-Arad are o lungime de 16 kilometri, insa sase kilometri au fost deschisi circulatiei in luna decembrie 2014, odata cu primul lot, pentru a exista legatura intre DN 7 si soseaua de mare viteza. Astfel, sambata sunt deschisi traficului cei zece kilometri ramasi, cuprinsi intre DN 7 Pecica si Arad.

Constructia Autostrazii Nadlac-Arad a fost impartita in doua loturi, pe o distanta totala de aproape 39 de kilometri. Primul a fost adjudecat initial de asocierea romano-portugheza Romstrade-Monteadriano Engenharia e Construcao-Donep Construct, pentru 115,8 milioane de euro, iar lotul II a revenit Alpine Bau, valoarea contractului fiind de 124,45 milioane de euro.
Lucrarile de constructie pentru cele doua tronsoane au fost deschise in octombrie 2011, termenul de executie fiind de un an si jumatate.

CNADNR a reziliat, la finele anului 2012, contractul pentru construirea primului tronson al autostrazii, motivul principal fiind intarzierea lucrarilor, si a atribuit, in decembrie 2013, asocierii italo-germane Astaldi-Max Boegl, un contract de 308 milioane de lei (69 de milioane de euro), cu TVA, pentru finalizarea acestora.

CNADNR a reziliat in vara anului trecut si contractul de proiectare si executie a lotului al doilea, dupa falimentul constructorului Alpine Bau din Austria, comunicand la vremea respectiva ca stadiul de executie a lucrarii era de 84,75%. Lotul al doilea al autostrazii Nadlac-Arad, in lungime de 16,6 kilometri, va fi finalizat tot de asocierea italo-germana Astaldi - Max Boegl.

Dupa taierea panglicii, oficialii nu au facut declaratii, urmand sa tina discursuri pe un podium amenajat in Punctul de Trecere a Frontierei Nadlac II.

Punctul de frontiera va fi deschis circulatiei publice sambata, la ora 15.00, odata cu deschiderea lotului II al Autostrazii Nadlac-Arad, cuprins intre Pecica si Arad.

Noul punct de control de la granita, aflat la jonctiunea A1 (RO) si M43 (H), se va numi Punctul de Trecere a Frontierei Nadlac II (RO) - Csanadpalota (H).

Punctul de frontiera se afla pe teritoriul Romaniei, la aproximativ zece kilometri de Vama Nadlac, situata pe DN 7.

Noul punct de control are 20 de benzi de circulatie, respectiv cate zece pe fiecare sens, cu cate zece cabine duble, in care vor sta politisti de frontiera romani si ungari.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
8338 vizualizari
  • +25 (25 voturi)    
    PENIBIL (Sâmbătă, 11 iulie 2015, 13:33)

    fc [utilizator]

    comportamentul lui ponta
    • -11 (13 voturi)    
      penibil (Sâmbătă, 11 iulie 2015, 18:36)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui fc

      comentariul tau
      • +3 (3 voturi)    
        penibil (Sâmbătă, 11 iulie 2015, 20:12)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        tu
        • -1 (1 vot)    
          asa.. (Sâmbătă, 11 iulie 2015, 22:07)

          ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

          simt nevoia sa intru pe site-uri ca sa jignesc pe cate unul din cand in cand, pentru ca atat ma duce minte.

          Aaaa, stai, tu m-ai jignit.
  • +26 (26 voturi)    
    Fudulie să fie! (Sâmbătă, 11 iulie 2015, 13:37)

    vali47 [utilizator]

    Pentru-ce sa grăbit Ponta să vină de la Istambul?Să taie o panglică ca să arate cât muncește(de își rupe și picioarele).Dacă era deștept trimite ministrul transporturilor însoțit de un vicepremier,sau și mai bine,nu venea de la Istambul și-l lăsa pe Oprea.Trata subiectul ,cum l-au tratat și ungurii.Ponta sa umilit și ne-a umilit față de unguri.Avea o scuză cu defecțiunea la picior și nu participa!Așa,la inaugurare a participat România șchioapă prin reprezentantul ei Ponta!Doamne cum ne mai umilesc conducătorii!
    • -8 (10 voturi)    
      :))) (Sâmbătă, 11 iulie 2015, 18:32)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui vali47

      pentru ce s-a grabit sa vina de la instambul ? Asta-i buna! Dupa ce in fiecare zi urlati ca sta acolo ca sa se ascunda, ca fuge de DNA, ca emigreaza la inalta poarta si alte abjectii cotidiene. Incredibil cum va schimbati de la o zi la alta, ca liberalii, care au parasit ALDE la o zi dupa ce au candidat fiind sustinuti de ei.
  • +22 (24 voturi)    
    Ponta la inaugurare. (Sâmbătă, 11 iulie 2015, 13:40)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Pentru efortul facut de premier, punctul de trecere, ar trebui sa se numeasca, Carja!
  • +13 (25 voturi)    
    Ponta simulează. Nu are nevoie de cârje. (Sâmbătă, 11 iulie 2015, 14:27)

    dumitrica [utilizator]

    M-am uitat pe videoclipul postat de Romania TV, vezi:

    http://www.romaniatv.net/autostrada-nadlac-arad-inaugurata-astazi-victor-ponta-prezent-in-carje-la-eveniment_232017.html

    Mersul lui Ponta în cârje este foarte neconvingător. Daca va uitați la filmuleț, premierul se da jos din mașina albastra, se încheie la haina stând în picioare neajutat după care un bodyguard ii da cârjele cu care executa câțiva pași teatrali sprijinindu-se cu forța în ele de cite ori pune piciorul stâng pe pământ. Când gusta pâinea și vorbește cu cel care poarta banda tricolora, Ponta iar nu folosește cârjele. Acestea i sunt date înapoi la un moment dat după care într-o alta secvența iar apare mergând sprijinindu-se în ele până se așează pe un scaun.

    Cu cât incearca sa ne convingă mai mult ca s-a operat în Turcia cu atât premierul este mai putin credibil. Nu a suferit nici o intervenție medicala. A stat fugit din țară de DNA-ul lui Băsescu timp în care și-a pus la punct apărarea pentru faptele de care este acuzat. Pana la urma, dacă justiția ii face dosare la comanda politica el de ce nu ar simula dureri la genunchi.
    • -7 (9 voturi)    
      scrie o carte sau fa un documentar (Sâmbătă, 11 iulie 2015, 18:34)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      Stii documentarele alea cu guvernele lumii care ascund extraterestrii in subsol ? Daca alea au priza la public, cu siguranta si materialul tau o sa prinda. Daca vrei iti dau si eu un interviu in limba turca in care sa spun ca serviciile secrete ma obligau pe mine ca asistent sa fac una alta prin spital, ca sa para real cazul. Numai ca trebuie sa fiu filmat fara sa mi se vada fata si cu vocea distorsionata. Asta da credibilitate documentarelor ;)
      • +7 (7 voturi)    
        Aha (Sâmbătă, 11 iulie 2015, 20:26)

        Fruntas Kurdescu [anonim] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        Esti de servici la fileu, sa raspunzi la comentariile anti-Ponta? Incerci tu sa faci pe Yang si sa contrabalansezi dar cu un asemenea prim mincinos la carma cred ca nu e loc si de Yin si de Yang. Dar na, daca asa iti castigi salariul.....
        • 0 (2 voturi)    
          asa imi castig salariul (Sâmbătă, 11 iulie 2015, 22:10)

          ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Fruntas Kurdescu

          Aratand oamenilor cat de penibil pot sa gandeasca, in speranta ca pedelistii nu o sa ajunga niciodata din nou la putere, iar eu o sa-mi pot lua in continuare salariul cu CAS redus si fara impozite stupide pentru angajatorul meu. Salariul meu vreau sa valoreze in continuare cel putin la fel de mult, fara sa mi-l taie Boc prin marirea TVA si inflatie uriasa.
          • -1 (1 vot)    
            intrebare (Luni, 13 iulie 2015, 8:12)

            Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

            tu iti compui singur comentariile sau e cineva care ti le trimite? mi se pare ca sunt diferente mari de exprimare de la comentariu la comentariu ceea ce ma face sa cred ca sunteti mai multi care folositi acelasi cont ...
            • +1 (1 vot)    
              ia o doza de calmante (Luni, 13 iulie 2015, 13:09)

              ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Watcherss

              si o sa iti dispara ideile astea conspirationiste.
  • +19 (19 voturi)    
    Drumurile noastre , toate ! (Sâmbătă, 11 iulie 2015, 15:03)

    saracu' [utilizator]

    Daca Stanculescu a facut revolutia intr-un picior , iar Becali a suferit cumplit ( !!! ) cu gulerul cervical la mititica , de ca n-ar veni Ponta dupa ce s-a pozat , bine mersi la Instamul cu doctorii fara carje si fara bandaj ?!
    Altfel spus , ramane sa vedem , dupa cati au tot construit la autostrada asta , cand vor aparea primele gropi !
  • +6 (6 voturi)    
    Panglici guvernamentale (Sâmbătă, 11 iulie 2015, 16:39)

    XtrO [utilizator]

    Stimabilul nostru PM a taiat panglica unei investitii incepute de....? Ia sa vedem, ce zice articolul asta de mai sus: "Lucrarile de constructie pentru cele doua tronsoane au fost deschise in octombrie 2011". Adica, in vremea "monstruoasei guvernari" Boc, in complicitate cu maleficul Base! Da, guvernul Ponta 1 a reziliat si a redistribuit lucrari din diverse motive, dar meritul ca aceasta investitie a fost inceputa, nu a fost nici al acelui guvern (Ponta I) si nici al domnului Ponta personal. Ca de obicei, stimabilul domn Ponta-pasha, se impopotoneaza cu meritele altora. In realitate, nu a fost in stare sa inceapa nicio investitie, cu toate cele 'n' guverne pe care le-a condus, fondurile dedicate investitiilor stim cu totii incotro au fost canalizate. A, ba da, uitasem: cel mai ortodox premier a aprobat construirea celei mai mari moschei din Europa si a universitatii islamice! Si nici macar asta nu prin forta sa, ci pe banii turcilor! Oare in ce tara bolnava traim?
  • +3 (3 voturi)    
    Dar vai (Sâmbătă, 11 iulie 2015, 17:03)

    A78 [utilizator]

    Vai saracul , telespectatoarele grase , batrane si nf ale Antenei3 vor varsa o lacrima : Uite maica cum a ajuns din cauza lui Basescu ... :(
  • +6 (6 voturi)    
    Tot in carje-i si infastructura CFR & auto romanea (Sâmbătă, 11 iulie 2015, 17:05)

    Plagarus [utilizator]

    Cu asa un schilod profesional si moral precum penalul "dr" Ponta,RO este ultima tzara la infrastructura !
  • +6 (6 voturi)    
    Victoria lui ViVi (Sâmbătă, 11 iulie 2015, 17:15)

    Pisicul Mitoman [anonim]

    A venit boierul hipster tocmai de la Stambul sa taia panglica sa le arate romanilor ca El insusi le-a facut drum. Nu-i nimic, romanii or sa fuga si mai rapid deacum din tara.
    Seee yaaaa phontanicaaaa.
  • +4 (4 voturi)    
    Plăgiuță umilit... (Sâmbătă, 11 iulie 2015, 17:56)

    timp tamp [utilizator]

    Plăgiuță a fost întâmpinat ca un copilot de către un copilot a lui Orban. Plăgiuță e o GĂMĂLIE, nici partidul nici miniștri nu mai ascultă de el, e vraiște.
  • +6 (6 voturi)    
    carjele pentru cap nu sunt vizibile (Sâmbătă, 11 iulie 2015, 18:18)

    rov [utilizator]

    plagiatul e tot un handicap...
  • +3 (3 voturi)    
    am si eu o intrebare (Sâmbătă, 11 iulie 2015, 19:40)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Nadlac 1 mai ramane sau misca totul la Nadlac 2 ?
  • +9 (9 voturi)    
    declaratia de avere (Sâmbătă, 11 iulie 2015, 19:41)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    carjele sunt luate de pe olx sau din 'Stambul de la bazar ?
  • 0 (0 voturi)    
    Cirjele lui Ponta (Sâmbătă, 11 iulie 2015, 21:38)

    Canache [anonim]

    imi aduc aminte de o 'poezie' (referitoare la o vinatoare a lui Ceausescu) a unui alt mare psd-ist:
    'Priviti aceste rate/
    Ele si moarte zboara/
    Le mai mentine-n aer/
    Doar dragostea de tara !' - Paunescu
  • 0 (0 voturi)    
    la bairam si pamblici Ponta vine si-n limba !!! (Duminică, 12 iulie 2015, 18:02)

    andreesanu [utilizator]

    Hahalera de Ponta nu poate lipsi de la chermeze,de la hauleala si de la pamblici pentru circ vine si-n limba !!!,nu numai in carje.
  • 0 (0 voturi)    
    de ar taia panglica pe soseaua catre siberia (Duminică, 12 iulie 2015, 23:04)

    schloatzi [anonim]

    O tara de gunoieri, toti viseaza la autostrazi cand marea majoritate cumpara gunoaiele occidentului, mergem in occident sa ne facem de ras tara ca nu stim cum sa ne purtam in aeroport, nu intelegem limita de greutate al bagajelor, nu intelegem ca trenurile nu sunt facute sa caram animale si plante de gradina, nu respectam pe nimeni, laudam occidentul dar noi nu suntem in stare de nimic, toti vor schimbare dar nimeni nu se schimba.
  • 0 (0 voturi)    
    prezenta la panglica, (Duminică, 12 iulie 2015, 23:36)

    vasile [anonim]

    ...nu era prevazuta la-n toarcere, prima vizita trebuia la DNA, de acolo incepe puscaria sau alegeri anticipate!