Klaus Iohannis merge luni in Spania, unde se va intalni cu regele Felipe al VI-lea

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 10 iulie 2015, 14:00 Actualitate | Esenţial

Presedintele Klaus Iohannis va merge luni intr-o vizita oficiala de doua zile in Spania, unde are programate intalniri cu regele Felipe al VI-lea, cu premierul Mariano Rajoy si cu reprezentantii comunitatii romanesti, potrivit Mediafax.

Despre vizita de doua zile a presedintelui Klaus Iohannis relateaza si presa spaniola.

Cotidianul spaniol La Vanguardia scrie ca Guvernul de la Madrid a anuntat ca premierul Mariano Rajoy va avea o intrevedere cu presedintele roman Klaus Iohannis, la Palatul Moncloa, dupa care vor sustine o conferinta de presa comuna.

"Klaus Iohannis, un etnic german care a preluat mandatul de presedinte al Romaniei in decembrie 2014, a propus crearea unei noi imagini a tarii", mentioneaza publicatia spaniola, citandu-l pe seful statului: "Vreau sa pot spune ca Romania a surprins lumea prin transformarea sa dupa cinci ani".

De asemenea, in vizita sa de doua zile presedintele se va intalni si cu regele Felipe al VI-lea al Spaniei.

Klaus Iohahnis se va intalni si cu reprezentanti ai romanilor, in Spania fiind una din cele mai mari comunitati de romani din lume. La cel de-al doilea tur al elegerilor din noiembrie 2014, in Spania au votat 82.744 de romani. Dintre acestia, 74.995 (90.63%) au votat cu Iohannis, iar 7.749 (9.36%) cu Ponta.

De la preluarea mandatului de presedinte, Klaus Iohannis a avut vizite externe in Republica Moldova, Polonia, Germaniam Franta, Italia, Ucraina.










998 vizualizari
  • +1 (9 voturi)    
    presedintele zburator (Vineri, 10 iulie 2015, 14:07)

    mnicku [utilizator]

    se plictiseste si nu mai are nimic de facut .

    Cred ca nu-i saptamina sa nu plece alandala din tara
    • 0 (2 voturi)    
      Bravo Johannis! (Vineri, 10 iulie 2015, 15:00)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Nu-i uita pe românii din Spania. Dacă ministerului de externe din guvernul Puie Monta nu-i pasă macar Președinția să facă ceva...
      • 0 (2 voturi)    
        ...da... (Vineri, 10 iulie 2015, 18:34)

        ALTAN [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

        ...sa-si plimbe nevasta,ca e in vacanta si se plictiseste...dupa ce se intoarce din Spania ,mai sta nitel si pleaca in Austria,la Salzburg,pt vre-o 12 zile,ca e un festival de muzica clasica...si in pauze se va intilni si cu citiva romani sa-si faca selfi-sa aiba ce posta pe facebook ...halal presedinte ne-ati mai propus mai liberalilor...nici daca-l cautati ziua-n'amiaza mare ,nu gaseati altul mai indiferent la problemele reale ale tarii si romanilor...sa va fie de'cap cu el cu tot !
  • +2 (8 voturi)    
    asta da stire... (Vineri, 10 iulie 2015, 14:13)

    ana [anonim]

    in curand o sa devina stire anuntul ca iohannis mai sta si prin romania.

    presedintele are doar sarcini de politica externa pe care sa si le indeplineasca doar prin vizite de curtoazie? incepe sa agaseze cu plimbatul asta constant.
  • +2 (4 voturi)    
    Well... ce diruna primeste ? ca la salariul lui .. (Vineri, 10 iulie 2015, 14:21)

    Mitica Palarierul [anonim]

    Well... ce diruna primeste ? ca la salariul lui .. conteaza !

    Oare ANAF ii va crete cota de impozit si de CAS acumuand diurnal la salariul "mizer" de presedinte ramas mofluz dupa revenirea asupra deciziei de marire ?

    "Patria si Dreptul Meu!"
    .
    • +1 (1 vot)    
      face ore suplimentare (Vineri, 10 iulie 2015, 14:59)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Mitica Palarierul

      ca nu-i mai ajunge salariul la atita distractie
  • +3 (7 voturi)    
    Klaus, (Vineri, 10 iulie 2015, 14:27)

    victor L [utilizator]

    vei ajunge in Istoria Romaniei presedintele care a facut mai multe vizite decit Ceaucecu :P
  • -2 (2 voturi)    
    Rabdare la nurose (Vineri, 10 iulie 2015, 14:52)

    D_Poroineanu [utilizator]

    Iohannis is construieste un cerc de relatii foarte bune in Europa. Nu sunt doar vizite si orice comparatie cu trecutul e o rea intentie.
    Aveti rabdare, nematul, spre deosebire de Pontalak Bey are un plan. Asa sunt nemtii, planuiesc de mici, isi construiesc realitatea pe care o vor ei. Pontalacii doar reactioneaza la o realitate prea greu de inteles.