Kelemen Hunor (UDMR) condamna gestul extremistului Csibi Barna de a rupe drapelul Romaniei: Este de domeniul penibilului cand un simbol este distrus sau batjocorit

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 9 iulie 2015, 14:55 Actualitate | Esenţial

Csibi Barna
Foto: Hotnews
Presedintele UDMR  Kelemen Hunor, a condamnat, joi, gestul extremistului Csibi Barna de a rupe un drapel al Romaniei la o manifestare care a avut loc in Ungaria, aratand ca atunci cand un simbol este distrus sau batjocorit, gestul este de condamnat si intra in domeniul penibilului, pentru ca alimenteaza tensiuni intre natiuni sau grupuri etnice, informeaza Agerpres.

"Gestul este condamnabil. Orice simbol - indiferent ca este vorba de drapelul Romaniei, de drapelul Ungariei sau orice alt drapel - daca este distrus, daca este batjocorit, este in domeniul penibilului si este de condamnat. Indiferent cine face, unde face si cu ce scop face. Fiindca alimenteaza si exacerbarea simbolurilor, tensiuni si conflicte intre popoare, intre natiuni, intre grupuri etnice. Asta este parerea mea, am spus de fiecare data, indiferent daca e vorba de Csibi Barna, daca e vorba de Romania, e vorba de alt stat", a declarat liderul UDMR, Kelemen Hunor.

In mediul online a aparut o inregistrare in care Csibi Barna, tanarul din Miercurea Ciuc cunoscut pentru actiunile sale radicale, rupe un tricolor romanesc si spune ca are un mesaj catre Romania, respectiv "sa se rupa precum steagul din mana lui". Acesta mai spune ca "secuimea are dreptul la propriul steag" si ii indeamna pe maghiari sa iasa in strada si sa manifeste, "dar intr-un mod linistit". Potrivit primelor informatii, actiunea la care a participat Csibi Barna s-a desfasurat in Ungaria.

In ultimii ani, tanarul din Miercurea Ciuc s-a ales cu mai multe dosare penale, fiind acuzat de savarsirea unor acte de antisemitism, xenofobie sau instigare la discriminare.

El este cel care a spanzurat o papusa cu chipul lui Avram Iancu in centrul municipiului Miercurea Ciuc, a afisat in fata unui supermarket din Miercurea Ciuc o pancarta pe care scria in limba maghiara "Rusine sa-ti fie, iar ai cumparat de la evrei", a propus schimbarea denumirii strazii Mihai Eminescu in Attila sau ca municipiul Miercurea Ciuc sa poarte doar numele de "Csikszereda" (nr: denumirea in limba maghiara).

Csibi Barna a fost angajat al Directiei Generale a Finantelor Harghita, dar in urma actiunii in care a spanzurat o papusa cu chipul lui Avram Iancu a fost detasat la Abrud si apoi la Bucuresti si intrucat nu s-a prezentat la serviciu a ramas fara loc de munca.










6349 vizualizari
  • +8 (16 voturi)    
    Bravo Kelemen Hunor! (Joi, 9 iulie 2015, 15:04)

    georgeb [utilizator]

    Si invers daca ar fi fost as vrea sa cred ca lideri politici romani ar avea aceeasi reactie. Caci nu va faceti luzii, nu ducem lipsa nici noi de extremisti nationalisti.
  • +14 (14 voturi)    
    HN (Joi, 9 iulie 2015, 15:20)

    boogiewoogie [utilizator]

    "In ultimii ani, tanarul din Miercurea Ciuc s-a ales cu mai multe dosare penale, fiind acuzat de savarsirea unor acte de antisemitism, xenofobie sau instigare la discriminare. "

    Care e stadiul dosarelor?
  • +10 (16 voturi)    
    n-avem nevoie (Joi, 9 iulie 2015, 15:29)

    vezina [anonim]

    n-avem nevoie de nimeni sa ne ia apararea.

    stiti foarte bine ca atunci cand l-o spanzurat pe iancu cu totii au ras pe sub mustata.
    stiti foarte bine ca nimeni nu a avut curaj sa il condamne pentru simulare de executie publica de fata cu minori.
    stiti foarte bine ca amenzile ii sunt si i-au fost platite de altii.
    stiti foarte bine ca atunci cand au fost parlamentari romani cu cocarde negre in parlament nu a zis nimeni nimic.
    stiti foarte bine ca de 1 decembrie parlamentarii romani din ONG-ul x nu se prezinta in parlament si nu respecta ziua ormaniei.

    asa ca nu avem nevoie de consolare chiar nu avem.
    daca atat il duce capul nu are decat sa faca ce vrea ca romanii sunt un popor rabdator si pasnic
  • -14 (26 voturi)    
    de apreciat (Joi, 9 iulie 2015, 15:30)

    vindicomvs [utilizator]

    Si eu condamn sarbatorirea zilei drapelului cu sute de militari defiland la Miercurea Ciuc. Dintre toate orasele din tara fix in mijlocul secuimii s-au gasit sa sarbatoreasca. Un get absolut provocator si fara niciun rost. Conlocuirea etnica se face cu respect reciproc.
    • +17 (19 voturi)    
      Intrebare (Joi, 9 iulie 2015, 16:32)

      ROMAN [anonim] i-a raspuns lui vindicomvs

      DRAPELUL TRICOLOR este al ROMANIEI ! Miercurea Ciuc este un oras ROMANESC. De ce este o "ofensa" fluturarea drapelului romanesc intr-un oras romanesc ??! Asta-i cea mai mare tampenie pe care am auzit-o....
      • -1 (13 voturi)    
        ma gandeam (Joi, 9 iulie 2015, 18:24)

        vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui ROMAN

        ca o sa sara "nationalistii" si "patriotii" de fund in sus.
        Si raspund aici si amicului de mai jos care ma face horthyst - eu sunt fix constantean.

        Pentru ca Franta nu va sarbatori niciodata drapelul Frantei in Alsacia-Lorena.
        Pentru ca Italia nu face parade nationaliste in sudul tyrolului.
        Pentru ca nu ne place ca Serbia sa faca acelasi lucru in Timoc unde romanii sunt majoritari. Pentru ca nu ne placea cand ucrainienii recrutau romani sa-i trimita in razboi (folosind aceeasi retorica - "pai nu sunt ucrainieni?")
        Iar exemplele pot continua.

        Voi ce nu intelegeti e ca dragostea cu sila nu se poate. Iar astfel de gesturi nu fac decat sa adanceasca animozitatile etnice. Aia isi vor dori mai mult sa nu vorbeasca romana si sa respinga cultura romaneasca. Iar acolo e casa lor, unde stau de 1200 de ani.
        Trebuie sa fii orb sa nu vezi ca totul s-a vrut sa fie un afront la adresa secuimii.
        • 0 (0 voturi)    
          Aham (Marţi, 14 iulie 2015, 12:34)

          antrax [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

          Eu nu am vazut steagul Germaniei fluturand nici in Alsacia si nici in Lorena (ma rog, cu exceptia Strasbourg-ului unde sunt toate cele 28 de steaguri la cladirea Parlamentului European). Tot ala Francez apare peste tot! Si tot in limba franceza am vorbit si acolo, desi e plin de blonzi cu ochi albastri in Alsacia.
    • +8 (14 voturi)    
      Mai horty mic ce esti ... (Joi, 9 iulie 2015, 16:52)

      Acestnicknameestedejainregistrat [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

      Da' ce-are, mai hortyshor, sa ne sarbatorim drapelul Romanesc IN ROMANIA?

      Nici mie nu-mi place drapelul Ungariei in Romania, nici nu mi se pare normal ca CETATENI ROMANI sa-l fluture unde si cand vor ... Asta nu-i provcare? Cine provoace pe cine?

      Unde in Ungaria ai vazut tu steag al Romaniei sau Serbiei sau Slovaciei (caci ungurii au probleme cu toti veicnii lor!) fluturand cum o faceti voi in Romania? In Ungaria nu exista scoli in limba romana, Romanii de acolo spun ca sunt Romaani numai in ungureste. Ca acum 100 de ani!

      Mai horty mic ...
      • -5 (11 voturi)    
        si ce vrei sa obtii? (Joi, 9 iulie 2015, 18:38)

        vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui Acestnicknameestedejainregistrat

        fluturand drapelul in mijlocul unor oameni care se uita cu greata la o astfel de manifestatie constienti fiind ca e menita sa fie un afront la adresa lor?
        Nu faci decat sa adancesti problema pe care o ai. Romania trebuie sa-i faca pe acei oameni sa-si doreasca sa vorbeasca romaneste si sa imbratiseze cultura romaneasca. Nu cu sila, pentru ca nu se poate.
        • +4 (4 voturi)    
          Eu vreau doar sa fiu lasa in pace. Dar tu ce vrei? (Joi, 9 iulie 2015, 20:45)

          Acestnicknameestedejainregistrat [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

          Pai ... e fel ca atunci cand nationalistii unguri isi agita steagurile (si amenintarile, din pacate) pe langa alti oameni (care, ca norocul, nu-i prea iau in seama). Dar macar noi, Romanii, il fluturam la noi in tara si nu mergem sa o facem la Debrecen sau la Szeged!

          Totul este sa ne respectam macar la nivel social.

          Dar stii ce este cel mai interesant? Secuii nici macar nu sunt unguri. Nu au avut aceeasi cultura, nu au avut aceeasi limba si au avut o multime de conflicte militare deschise cu ungurii. (Au cei mai de nadejde aiati ai lui Mihai Viteazu in lupta lui cu ungurii.) Asta pana au fost maghiatizari acum vreo 200 de ani (evident, fortzat). Si de atunci au devenit mai unguri decat ungurii!
    • +10 (12 voturi)    
      Du-te, ma... (Joi, 9 iulie 2015, 16:57)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

      Chiar asa? Care a fost provocarea?
    • +7 (9 voturi)    
      Defilarea cu drapelul national (Joi, 9 iulie 2015, 17:28)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

      e lipsa de respect fata de altii? Amice esti idiot!
    • +5 (7 voturi)    
      ce treaba are sula cu prefectura? (Joi, 9 iulie 2015, 18:31)

      tufa_de_venexia [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

      proverb italian "la madre degli imbecilli è sempre incinta"

      sau pe romaneste "mama imbecililor e mereu insaciata"
      • -4 (4 voturi)    
        insaciata (Joi, 9 iulie 2015, 19:10)

        vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui tufa_de_venexia

        patriotule, prima data invata-ti limba
      • +1 (1 vot)    
        errata corrige (Joi, 9 iulie 2015, 19:28)

        tufa_de_venexia [utilizator] i-a raspuns lui tufa_de_venexia

        "insaciata" a se citi: "insarcinata"
        P.S.
        cu scuzele de rigoare
  • +9 (11 voturi)    
    Csibi (Joi, 9 iulie 2015, 15:43)

    andreitr [utilizator]

    Ai mare noroc ca românii nu te iau in serios. Altfel nu prea vad cum ai scapa de o batuta zdravana chiar daca ai fugi prin toata Europa.
    Mi-e sila de oameni ca tine si de cei din care faci parte...
  • +5 (5 voturi)    
    Csibi Barna (Joi, 9 iulie 2015, 16:32)

    Nae [anonim]

    Nu e de domeniul penibilului e de domeniul PENALULUI si din pacate "organele abilitate " dorm in bocanci . Daca ar fi luat masuri atunci cand la "spanzurat" pe Avram Iancu nu ar mai fi existat momentul actual !
    Inteleg ca nu mai are servici , deci cineva il intretine si-l incurajeaza sa faca asemenea "minuni" . Acea "condamnare" a lui Kelemen e "de fatada " !
    • -6 (12 voturi)    
      Stie cineva? (Joi, 9 iulie 2015, 17:34)

      Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Nae

      - Cine a spus ca papusa spanzurata era Avram Iancu? Chiar baiatul a spus-o? Sau cineva a observat ca papusa seamana cu Iancu? M-ar interesa sa aflu.
      - Are cineva curajul sa spuna ca Iancu a actionat impotriva mersului logic al Istoriei, aliindu-se cu imparatul din Viena si cu tarul de la Moscova impotriva revolutionarilor maghiari? Iar noi, romanii, ne mandrim cu asta?
      - Care a fost sfarsitul Iancului? Legat de parintii lui in cocina porcilor, pentru ca isi pierduse complet mintile. Oare in 1848 era chiar intreg la minte?
      - Voi, cei care nu puteti dormi de ura viscerala impotriva maghiarilor, cum v-ati fi simtit pomenindu-va in alta tara, dupa ce o mie de ani ati fi trait in propria tara? Si mai si fiind considerati venetici si spunandu-vi-se ca daca nu va convine atunci sa plecati?
      - DE TINUT MINTE: pana cand noi, romanii, nu vom intelege ca etnicii maghiari trebuie tratati astfel incat ei sa se simta ACASA aici in Romania, vom fi permanent in pericol, ca tara, sa ne sfaramam in bucati!
      - Si ar mai fi ceva: sa spuna fiecare dintre cei care postati din ce regiune a tarii proveniti. Sunt convins ca cei mai multi din Oltenia. Eu provin din Teleorman, nume rusinos azi, dar nu mi-a intunecat nimeni mintea, nici chiar predicatorul adventist pe care il urmaresc adeseori, ca sa vad ce efect dezastruos poate avea cu predicile lui.
  • +4 (4 voturi)    
    eu (Joi, 9 iulie 2015, 17:12)

    miculescu-rucar [utilizator]

    sper ca avocatii mei sa-si faca datoria,potrivit legilor in vigoare.daca nu avem legi,avocatii mei sa vina cu propunere legislativa.