Cresc salariile pentru 48 de demnitari de rang inalt, de la presedinte la ministri si sefi de servicii, incepand cu 1 august. Gabriel Oprea nu a precizat insa cu cat

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 8 iulie 2015, 13:12 Actualitate | Esenţial

Gabriel Oprea
Foto: Agerpres
Indemnizatiile lunare ale mai multor demnitari de rang inalt se majoreaza incepand cu luna august, a anuntat miercuri premierul interimar Gabriel Oprea, la finalul sedintei de Guvern, fara sa precizeze insa cu cat vor creste acestea. Cele mai mari salarii le vor avea presedintele Romaniei, presedintele Inaltei Curti de Casatie si Justitie, primul ministru si presedintii celor doua camere, a precizat Oprea. Intrebat de jurnalisti cu cat vor creste salariile demnitarilor, Oprea a afirmat ca este "doar o declaratie".

"Este vorba de salariile presedintelui, primului-ministru, ministrilor, ale sefilor celor doua camere, ale conducatorilor serviciilor de informatii etc. In total sunt vizat 48 de functii de aceasta ordonanta", a spus Gabriel Oprea. Cele mai mari salarii le vor avea presedintele Romaniei, presedintele Inaltei Curti, primul ministru si presedintii celor doua camere, a precizat Oprea.

"Sunt doua motive pentru care am facut acest anunt. In primul rand, pana la finalul acestui an vom avea cresteri de salarii in tot sistemul public. In al doilea rand, din ratiuni de transparenta, pentru a nu exista nicio suspiciune," a spus Oprea, care a subliniat ca “isi asuma corectitudinea” actului normativ.

"Nu este posibil ca un presedinte sa primeasca la sfarsitul lunii doar 1500 de euro", a declarat premierul interimar, care a argumentat si ca "am avut ministri cu salarii mai mici decat subordonatii lor".

"Am incercat ca echilibrul puterilor in stat sa se reflecte si la nivelul salariilor", a spus Oprea, aratand ca in justitie salariile sunt mult mai mari ca in restul institutiilor si ca poate din acest motiv justitia performeaza atat de bine.

Majorarea este fireasca pentru ca este corelata cu cresterea economica datorata masurilor pe care le-a luat Guvernul Romaniei, a mai argumentat acesta.

"Peste tot in lume salariile mici genereaza coruptie" a mai afirmat Oprea.

Premierul interimar a mai spus ca mai sunt pasi de facut pentru imbunatatirea actului administrativ.

Presedintele Klaus Iohannis declarase, inainte ca Oprea sa faca anuntul oficial privind aceasta ordonanta, ca intentia este "inteleapta si cu bataie lunga" si ea se poate incadra la categoria "prevenirea coruptiei".










7264 vizualizari
  • +7 (7 voturi)    
    stop si de la capat (Miercuri, 8 iulie 2015, 13:17)

    xanti [utilizator]

    Se referea la salariul lui de presedinte?
  • +2 (16 voturi)    
    Iohannis, te-am votat, tu ce faci? (Miercuri, 8 iulie 2015, 13:24)

    Miky60 [utilizator]

    Diaspora, care a salvat Romania in noiembrie si acum este batjocorita de psd chiar daca intretine social cei 20 milioane de puturosi ramasi in tara, trebuie sa ia atitudine acum fata de ce se petrece in tara! Am stat la cozi ca sa il votam pe Iohannis si ce face? isi mareste salariul? Ciuma rosie era de asteptat sa vrea marirea salariilor, dar comnul Iohannis credeam ca face o altfel de politica, o politica de bun gust.
    • +5 (7 voturi)    
      nu prea (Miercuri, 8 iulie 2015, 13:44)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Miky60

      inteleg cum e cu "cei 20 milioane de puturosi"
      puteti explica, va rog?
    • +9 (9 voturi)    
      @Miky60 (Miercuri, 8 iulie 2015, 13:58)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Miky60

      De obicei nu postez comentarii dar nu pot sa nu dau replica: nu toti cei ramsi in tara sunt puturosi cum afirmi, la fel cum nu toti cei plecati afara intruchipeaza imaginea onestitatii si harniciei.
      Toata cinstea ptr. diaspora dar nu cred ca isi poate aroga in totalitate salvarea Romaniei din Noiembrie.
      Au votat multi si in tara pentru actualul Presedinte, eu printre ei. Eu sunt de acord cu maririle de salarii dar nu sunt de acord cu partea de unde incepe.
    • +3 (5 voturi)    
      apa aerul si ///<br> (Miercuri, 8 iulie 2015, 14:20)

      florin [anonim] i-a raspuns lui Miky60

      cine te-a pus sa stai la cozi ///?...credeai ca o sa-ti mareasca tie salariu?...domnul iohannis credeam ca va face o politica de bun simt...///..daca nu stii sa minti sa furi daca nu esti escroc nu ai ce cauta in politica...cei care gandesc ca tine sunt vesnic fraierii de serviciu..///
      • 0 (0 voturi)    
        raspuns (Vineri, 10 iulie 2015, 7:56)

        stefan [anonim] i-a raspuns lui florin

        fraieri de serviciu dar si mizerabili ca susnumitul , care arata ca cei ramasi in tara 20 milioane de puturosi sunt intretinuti de diaspora.
    • 0 (2 voturi)    
      puturosii (Miercuri, 8 iulie 2015, 17:03)

      Adevarul [anonim] i-a raspuns lui Miky60

      Puturosii se pot descurca in Romania cu salariile de nimic, infrastructura varza si alte neajunsuri, in schimb, diaspora nu se poate descurca nicaieri. Sa iei cel mai mic salariu dintr-o tara europeana, pt munca de jos, nu inseamna ca TE DESCURCI!!!
      • +1 (1 vot)    
        Dar daca totusi (Miercuri, 8 iulie 2015, 17:45)

        RoFa [utilizator] i-a raspuns lui Adevarul

        contribui cu o parte din banii aceia castigati chiar din munca de jos in strainatate, pentru a-i sustine financiar pe cei din tara (ma refer la familia directa a fiecaruia) asta inseamana ca II DESCURCI PE ALTII, nu-i asa???... si implicit Romania, sau nu?
    • 0 (2 voturi)    
      stai un pic (Miercuri, 8 iulie 2015, 22:23)

      Ellias [anonim] i-a raspuns lui Miky60

      chestia cu salariul presedintelui, e praf aruncat la prosti: ideea e ca presedintele e unul..cu un singur salariu, pe cand ei ( psd-usl&co) sunt mai multi. Asa trebuie sa vedem situatia..sa nu uitam ca nu presedintele mareste salarii ci guvernul si parlamentul sunt legiuitorii.
    • 0 (2 voturi)    
      Nu-i chiar asa. (Miercuri, 8 iulie 2015, 23:48)

      dezamagitul [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Nu va mai arogati atatea merite fiinca nu voi l-ati ales pe iohannis fiindca ponta a avut grija sa nu votati cat mai multi dar si daca puteati sa votati toti cei din diaspora nu schimbati cu mult rezultatele. .Aveti si voi o contributie foarte importanta ca ati reusit sa ii mai treziti pe cei peste 60 % care nu participa la vot in general fiindca nu au de unde sa aleaga dintr-o clasa politica neserioasa si necredibila care este compromisa total. Multi se bat cu caramida in piept ca este civic sa voteazi iar daca nu votezi voteaza altii , dar nimeni nu spune ca atunci cand votezi ii legitimezi pe hotii astia prin simpla prezenta la vot , astfel a-ti devenit complicii politrucilor din toate partidele de la stanga la dreapta care s-au perindat pe la putere sau nu. Cum credeti ca voi cateva zeci de mii care ati putut vota ati schimbat soarta alegerilor.
      Cum credeti ca ponta a pierdut alegerile castigate din primul tur . ponta a pierdut ca prostul candidand singur si a iesit pe locul doi . Sa ai la dispozitie toata puterea , guvern,armata ,militie securitate , televiziuni si presa sa pierzi lamentabil. Noi cei care santem dezamagiti de toti politicienii fara exceptie am vrut sa le dam o lectie neocomunistilor ca mai santem si noi pe aici . Nu am votat neaparat pentru iohannis ci impotriva celui mai nociv poltician, ponta un mincinos fara perche ,incompetent,iresponsabil, plagiator, hot ,am enumerat numai cateva din calitatile liderului noilor comunisti si oportunisti de la noi. Adevar graitam voua .
  • +14 (16 voturi)    
    nțț, nțț (Miercuri, 8 iulie 2015, 13:24)

    Mazeta [utilizator]

    Klaus Iohannis: „Eu cred ca putem sa incadram aceasta intentie la categoria prevenirea coruptiei.”

    În cazul medicilor, corupția este prevenită prin arestări. În cazul demnitarilor, prin măriri de salarii. România lucrului bine făcut!
    • +3 (3 voturi)    
      Noi votam, nu gandim! (Miercuri, 8 iulie 2015, 13:33)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Medicii au fost intotdeuna utilizati ca sa dea satisfactie boborului :( Acesta reactioneaza mult mai bine la o suma concreta data medicului (zeci, sute lei) decat la milioane de EUR furate din sistemul sanitar de cei pe care-i voteaza cu voiosie.

      Necazul este ca, in scurt timp, o sa alerge cu plicurile cu bani prin spitale ca sa fie salvati si n-o sa aiba cui le da! Sa vedem atunci pe cine scoate masina de propaganda la bataie.
    • +4 (8 voturi)    
      Excelent! (Miercuri, 8 iulie 2015, 13:44)

      kolo1 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      "În cazul medicilor, corupția este prevenită prin arestări. În cazul demnitarilor, prin măriri de salarii."

      Foarte bine zis!
    • +2 (2 voturi)    
      incredibil.. de acord cu Mazeta (Miercuri, 8 iulie 2015, 14:21)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Multe plusuri pe comentariul asta al Mazetei.. de notat in calendar. Unul si de la mine.
      PS: nu ar strica prevenirea coruptiei si prin marirea salariilor la medici si profesori.
  • +3 (3 voturi)    
    Temere (Miercuri, 8 iulie 2015, 13:52)

    Observer [anonim]

    La cate pomeni s-au facut anul acesta, una in plus parca nici nu mai conteaza. Sa nu ajungem in siajul Greciei.
  • 0 (2 voturi)    
    mda (Miercuri, 8 iulie 2015, 14:21)

    mda [anonim]

    daca va mariti salariile... (ca sa nu fiti injositi sau nemotivati) de ce nu faceti si niste rapoarte trimestriale publice cu activitatea voastra ??

    la privat asa se face, cand ceri salar mai mare trebuie sa dovedesti ca meriti prin rapoarte trimestriale cu activitate, proiecte incepute vs finalizate, prezenta la servici, initiative colective.. etc

    rapoarte de performanta se cheama, si fara ele te-ar zbura imediat de la un job privat bine platit.

    firma iti da bani, dar trebuie sa stie pe ce iti da bani, ce faci tu pt banii aia...

    hai domnu oprea, ca vad ca va laudati ca ati fi mare patriot si om corect... propuneti rapoarte de performanta.. de exemplu cineva sa-i faca un raport lui ponta pentru perioada cand a fost in "concediu" la turci.. 15 din 21 zile lucratoare cand el nu a facut nimic pentru tara.. deci salar pe masura, faptul ca a luat 1500 euro pe luna iunie deja se cheama furt
  • +1 (1 vot)    
    Daca lefurile mari previn coruptia (Miercuri, 8 iulie 2015, 14:43)

    Cuca [utilizator]

    eu propun sa le marim semnificativ, macar cu factorul 3, daca nu 4 sau chiar 5, lefurile tuturor statatorilor la stat.
  • -1 (1 vot)    
    cresterea salariilor demnitarilor (Miercuri, 8 iulie 2015, 14:55)

    simona marta [anonim]

    Rusinos!
    Ei ar trebuie sa aplice aceasta marire intai celor multi si cu salariii mizere si pentru EI LA SFARSIT!
  • -1 (1 vot)    
    DE ACORD (Miercuri, 8 iulie 2015, 15:34)

    george [anonim]

    Zic de mult ca salariile functionarilor publici trebuie sa creasca, ca acestia sa fie incoruptibili. Sau mai putini coruptibili. 1 milion lei /an pentru presedinte, si 100.00 pentru presedinti de consilii judetene. Intre ele pentru ministrtri presdiit de inae curti etc
  • -1 (1 vot)    
    Ce cheltuieli are presedintele? (Miercuri, 8 iulie 2015, 17:32)

    arkun [anonim]

    Ce cheltuieli are presedintele si ceilati 40 de hoti,de 1500 de euro nu-s suficienti?
    Sunt familii de 5-6 persoane care se descurca cu 500 euro/luna si nu au cazare-masa-sofer si alte beneficii de care se bucura hotii de mai sus.
  • 0 (0 voturi)    
    E un pas pozitiv (Miercuri, 8 iulie 2015, 23:10)

    MBA [utilizator]

    Un CEO de companie cu buget de 1 mld Euro are salar de cel putin 20,000 Euro lunar. + bonusuri de performanta. Un minister cu buget asemanator ar trebui sa aiba un ministru platit similar, daca dorim sa incerce sa ajunga ministri oameni cu adevarat valorosi. Altfel noi ne vom face ca-i platim si doar oameni slabi dar guralivi vor merge in politica. Eu zic ca ar trebui triplate sumele propuse azi, ca sa devina interesant pentru romanii de calibru sa intre in politica, altfel ei pleaca din tara sau intra in multinationalele care platesc salariile de care aminteam la inceput. Perfect de acord sa se inceapa concomitent procedura si cu profesorii si medicii. Pare ca ne va costa o avere, dar nu e asa. Ne costa o avere sa nu platim salarii bune in aceste domenii si astfel avem imbecili si corupti care odata ajunsi acolo isi fac singuri "salarii" de sute de ori mai mari decat un salariu corect. You pay oeanuts, you get monkeys...
  • +1 (1 vot)    
    Tara saraceste iar boierimea se imbogateste (Miercuri, 8 iulie 2015, 23:17)

    dezamagitul [anonim]

    Nesimtitii astia care ne conduc dupa ce au saracit tara furand tot ce au putut ducandu-ne la faliment ca pe greci isi mai maresc si lefurile. In loc sa ii judecam pentru starea tarii ei se lafaiesc in salarii nesimtite nu le ajunge cat au furat. Noi cei care am contribuit cu taxe si salarii primim niste pensii si salarii la limita supravietuirii . Pentru noi nu sant bani dar pentru pungasii astia sant .
    Cat mai putem rabda Doamne ?
  • 0 (0 voturi)    
    Legea Ali-Baba (Duminică, 2 august 2015, 13:02)

    vigni [anonim]

    Legea salarilor marite a celor 48 demnitari a fost gresita fiindca trebuia sa fie:
    Legea Ali-Baba. Cel puţin pentru siguranta că nu vor exista decât 40 de hoţi.