Comunistul Vladimir Voronin cere explicatii Parlamentului European pentru lipsa de reactie fata de "politica expansionista si de acaparare a Republicii Moldova" a Romaniei

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 8 iulie 2015, 9:34 Actualitate | Esenţial

Vladimir Voronin
Foto: AGERPRES

Liderul comunistilor de la Chisinau, Vladimir Voronin, ii reproseaza presedintelui Parlamentului European, Martin Schulz, lipsa unor reactii din partea Bruxelles-ului fata de "politica expansionista si de acaparare a Republicii Moldova" a Romaniei, informeaza deschide.md .

Intr-o scrisoare adresata oficialului european presedintele PCRM sustine ca "autoritatile romane sustin actiunile de divizare teritoriala a Republicii Moldova". 

"Un rol foarte distructiv in destabilizarea situatiei in tara, apeluri la divizare teritoriala il joaca autoritatile Romaniei si asa numitele comitete pentru unificarea Basarabiei", sustine Voronin. 

Voronin sustine ca "astfel de interventii din partea Romaniei dureaza de 25 de ani". Mai mult, potrivit liderului comunist, "acestea s-au intensificat dupa aderarea Romaniei la UE, iar statul roman promoveaza o politica de distrugere si incorporare a Republicii Moldova". 

Totodata, liderul comunist isi arata nedumerirea fata de faptul ca Bruxelles-ul si Strasbourg-ul "manifesta indiferenta ascunsa fata de manifestarile national-unioniste si profasciste". 

In plus, Voronin solicita Parlamentatului European explicatii privind lipsa unor reactii la "declaratiile revansarde ale ex-presedintelui roman Traian Basescu". 













[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
3509 vizualizari
  • +13 (15 voturi)    
    Mazeta uresese cu locatia Chisinau (Miercuri, 8 iulie 2015, 9:37)

    un domn [utilizator]

    isi face Simtita prezenta
    • +10 (10 voturi)    
      Sunt curios (Miercuri, 8 iulie 2015, 10:05)

      JG [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Sunt curios cum va defini declaratiile/intentiile/faptele Rusiei cand rusii vor face urmatorul rapt.
      "Infratiri"?
      "reUniri"?
      "reIntregiri"?
      • +3 (3 voturi)    
        evident in limba uresese se va (Miercuri, 8 iulie 2015, 10:18)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui JG

        exprima, traducerea viciind Istoria cu Buna Stiinta
      • +5 (5 voturi)    
        salvarea fratilor rusi, pardon moldoveni (Miercuri, 8 iulie 2015, 11:28)

        EXEs [utilizator] i-a raspuns lui JG

        Deja au spus ca militarii rusi sunt tinuti captivi in Transnistria asa ca prima data vor veni sa-i salveze pe ei, dupa care daca Moldova va mai face pasi catre UE si Romania ca si Ucraina, vor trece si Nistrul pentru a salva minoritatea moldoveneasca asuprita de neo-nazistii, legionari, ultra-nationalisti romani. Deja cautau erori juridice in eliberarea tarilor Baltice asa ca vor gasi ceva si pentru Moldova.
        Ce jigodie tradatoare! Nu am auzit nici un maghiar care sa acuze vreo politica agresiva, expansionista si acaparatoare a Ungariei sau vreun turc care sa spuna ca moscheia de la Bucuresti nu este buna pentru ei. Din cauza unor astfel de lepre si a mizeriilor rusesti nu o sa-i inghit niciodata pe imperialistii de la rasarit.
  • +20 (20 voturi)    
    S-au terminat medicamentele in Basarabia? (Miercuri, 8 iulie 2015, 9:43)

    AdiSto [utilizator]

    Probabil, daca UE a oprit finantarea, nu mai sunt bani de medicamente.
  • +15 (15 voturi)    
    Pun pariu (Miercuri, 8 iulie 2015, 9:52)

    George [anonim]

    Ca si la asta acasa sunt sub saltea cateva sute de milioane in conditiile in care poporul care a fost condus de el e vai de mama lui.
    • 0 (0 voturi)    
      chiar nu stim cine este Voronin? (Miercuri, 8 iulie 2015, 11:28)

      gabriel [anonim] i-a raspuns lui George

      https://ro.wikipedia.org/wiki/Oleg_Voronin
      http://moldovesti.info/procurorii-romani-ne-fac-dreptate-si-oleg-voronin-a-fost-retinut-de-dna/
  • +14 (14 voturi)    
    Voronin s-a prins (Miercuri, 8 iulie 2015, 10:06)

    un oarecare [utilizator]

    si e pe cale sa demaste tendintele imperialiste mioritice.
    de urgenta trebuie asasinat pentru a nu divulga planurile romane de expansiune pana la tibet . . .
    • +11 (11 voturi)    
      Ce Tibet? (Miercuri, 8 iulie 2015, 10:29)

      AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      Pana in Hawai. Avem nevoie de Hawai pentru relansarea turismului :))
  • -2 (8 voturi)    
    nu e chiar asa (Miercuri, 8 iulie 2015, 10:12)

    eduard [anonim]

    si pe noi ne deranjeaza cand vreun parlamentar ungar participa la nu stiu ce manifestari ale maghiarilor din Romania. Privit de la distanta, e cam acelasi lucru.
    lasand asta la o parte, Moldova e, deocamdata, stat independent. Nu ai, prin urmare, niciun drept sa o vrei intoarsa in granitele Romaniei fara sa vrea si ei asta, iar daca faci un sondaj acolo poti sa ai suprize. Nu e suficient sa vorbesti romana ca sa fii roman. Austriecii sunt germani?, belgienii sunt fancezi? A avut Hitler vreun drept sa anexeze Austria fara sa ii intrebe si pe austrieci daca isi doresc asta, doar pentru ca acestia vorbesc germana?
    Este dreptul nostru sa pledam pentru unificare, insa doar in mod pasnic si niciodata fara acordul unei populatii semnificative din Moldova.
    • 0 (0 voturi)    
      Acord nu va veni (Miercuri, 8 iulie 2015, 10:36)

      AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui eduard

      Niciodata.
    • 0 (0 voturi)    
      Apropo de acord (Miercuri, 8 iulie 2015, 21:24)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui eduard

      Cand Basarabia si Bucovina de Norda au fost luate cu japca a existat vren acord? A exista vreun referendum prin care populatia celor doua provincii s-a pronuntat in favoarea alipoirii la SSSR si a obtinerii cetateniei sovietice? Iar general militsii Sovietskovo Soiuza Voronin - Cioronin este un mancurt de origina romaneasca din Transnistria. Unchiul lui a fost partizan anticomunist in Romania.
  • +4 (4 voturi)    
    O dedicatie.. (Miercuri, 8 iulie 2015, 11:42)

    mache [utilizator]

    .... pentru vomaronin: Parazitii - Payback...
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Miercuri, 8 iulie 2015, 11:46)

    rocknum [utilizator]

    asta ar trebui batut pana nu mai ramane nimic din el
  • +2 (2 voturi)    
    faliment (Miercuri, 8 iulie 2015, 12:04)

    marius [anonim]

    Sunt curios ce va spune domnul Voronin cand Moldova va fi in incetare de plati si faliment in lunile urmatoare.Ce va spune Rusia.Rusofonii danseaza pe sarma iar Rusia le va spune sa suga degetul.
    Apel fraierilor de rusofoni: fraierilor va inchipuiti ca mama Rusia va ajuta.Nu ea este ca o lipitoare care pentru interesele a 110 de miliardari rusi va va suge si pe voi ca pe niste fraieri.Singura tara care va poate ajuta este Romania care respecta toate natiunile si nationalitatile si voi ca niste fraieri o injurati
  • +1 (1 vot)    
    Voronin vuvuzeaua rusilor !!!. (Miercuri, 8 iulie 2015, 14:33)

    andreesanu [anonim]

    Manipularea,amenintarea ,armele coloanei a V a .
    Cum rusii au ceva vechime in Basarabia si nordul Bucovinei au ajuns deja la a 3-4 generatie s-au imultit ,iar acum icearca sa-si mentina pozitia.
    Basarabenii au rezistat prin politica caiinele latra ursul merge ,s-au facut frate cu dracul ,iar unii chiar au trecut de partea dracilor !!!.
    Cum politica se face pe interes si pe castig multi joaca strimb in dorinta castigului.