Situatie penibila cu cateva zile inainte de inaugurarea tronsonului de autostrada care leaga Romania de Ungaria: Merge Ponta, merge Oprea? Cine reprezinta ministerul transporturilor?

de CP, DT     HotNews.ro
Marţi, 7 iulie 2015, 13:51 Actualitate | Esenţial

Fuga premierului Victor Ponta in Turcia genereaza o balbaiala generala la varful Guvernului de la Bucuresti, cu cateva zile inainte de inaugurarea tronsonului de autostrada Arad-Pecica si inaugurarea noii vami Nadlac, programate pentru sambata in prezenta oficialilor de la Budapesta. Initial a aparut pe surse oficiale in presa locala informatia ca la inaugurarea tronsonului care leaga Romania de Ungaria vor participa premierul Victor Orban si premierul Victor Ponta. Surse diplomatice au declarat pentru Hotnews.ro ca pana in acest moment este confirmata doar participarea vicepremierului Semjen Zsolt, iar din partea romana a fost comunicata pana la aceasta ora prezenta premierului interimar Gabriel Oprea.

Pe de alta parte, surse guvernamentale au declarat pentru HotNews.ro ca premierul Victor Ponta se va intoarce cel tarziu vineri in tara, dar nu e sigur daca va participa la evenimentul de la Nadlac. In schimb, lideri din partid dadeau in continuare sigura "taierea panglicii" de catre Victor Ponta. Surse diplomatice au mai declarat pentru HotNews.ro ca partea maghiara nu stie pana in acest moment daca la evenimentul de sambata va participa si ministrul trasporturilor din Romania si daca acesta este Ioan Rus (ministru demisionar dar oficial inca in functie) sau ministrul desemnat dar nenumit Mihai Fifor. Reamintim ca Ioan Rus si-a delegat atributiile secretarului de stat Iulian Matache.

 Pe 11 iulie vor fi inaugurat lotul II al Autostrăzii Nădlac-Arad, cuprins între Pecica şi Arad, dar şi segmentul de autostradă din Ungaria, cuprins între frontieră şi Mako, potrivit Mediafax. De asemenea, va fi deschis noul punct de trecere a frontierei de stat, care va lega cele două ţări prin interconectarea autostrăzilor A1 şi M43, între localităţile Nădlac (România) şi Csanadpalota (Ungaria). Lotul II din Autostrada Nădlac-Arad are o lungime de 16 kilometri, însă şase kilometri au fost deschişi circulaţiei în luna decembrie 2014, odată cu primul lot. Astfel, pentru 11 iulie au ramas de inaugurat inca 10 kilometri.

Victor Ponta a plecat din Romania, fara sa anunte pe nimeni, pe 12 iunie. Initial, a plecat la Baku, in Azerbaidjan, pentru a asista la ceremonia organizata la deschiderea Jocurilor Europene. Imediat dupa ceremonia de deschidere a Jocurilor Europene, Ponta a plecat spre Turcia impreuna cu premierul turc Recep Erdogan. Zilele urmatoare au aparut informatii pe surse ca -a dus in Turcia pentru a se opera la genunchi. Informatia a fost confirmata pe Facebook, pe 16 iunie, a doua zi dupa operatie, chiar de Victor Ponta. Acesta a scris pe pagina sa de Facebook ca s-a operat in afara Romaniei pentru a avea "liniste si odihna".

Presedintele Klaus Iohannis a spus trei zile mai tarziu ca a aflat de plecarea lui Ponta la Baku "pe surse".  "Nu am mai vorbit cu dumnealui. Nu m-a sunat nici pentru Baku, nici sa-mi spuna 'la multi ani', nici sa-mi spuna ca pleaca in Turcia", a afirmat Iohannis.

Pe 15 iunie, vicepremierul Gabriel Oprea a preluat temporar atributiile premierului Victor Ponta privind conducerea operativa a activitatii Guvernului.

Reamintim ca pe 15 iunie, ziua in care s-a operat la o clinica din Turcia, Victor Ponta fusese citat sa se prezinte in fata procurorilor DNA pentru a fi audiat, dupa ce cu zece zile inainte fusese anuntat ca este urmarit penal pentru trei infractiuni, in dosarul lui Dan Sova.

Procurorii Directiei Nationale Anticoruptie i-au adus la cunostinta premierului Victor Ponta, in 5 iunie, ca este urmarit penal pentru fals in inscrisuri sub semnatura privata, complicitate la evaziune fiscala in forma continuata si spalarea banilor in dosarul Turceni - Rovinari, fapte pe care le-ar fi savarsit in perioada in care era avocat.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
13035 vizualizari
  • +32 (32 voturi)    
    Cum... (Marţi, 7 iulie 2015, 13:55)

    bubu [anonim]

    ... ar fi ca taierea panglicii sa fie facuta de primul sofer care trece prin zona ???
    • +18 (18 voturi)    
      Merge Ponta, in scaunul cu rotile! (Marţi, 7 iulie 2015, 14:11)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui bubu

      Si o sa spuna ca nu poate suporta regimul de detentie, ca la Beciul Domnesc nu e rampa pentru cei cu dizabilitati...

      Nemernicul asta doar trage de timp... fmm Ponta!
      • +11 (11 voturi)    
        La inaugurare, Ponta va sta prudent în Ungaria! (Marţi, 7 iulie 2015, 14:33)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        Este posibil ca Ponta sa vina la deschiderea autostrăzii Arad - Mako însa, de frica DNA-ului lui Băsescu, din Turcia se duce direct la Budapesta iar apoi împreuna cu oficiali maghiari se deplasează la granița, inaugurează tronsonul, fără sa pună piciorul în Romania, după care pleacă înapoi sau cine știe unde la asa zisa recuperare.
        Este mai mult decât evident, premierul este fugit în Turcia, nu avea nevoie de nici o intervenție medicala. Sta acolo la adăpost deoarece știe de arestarea care îl așteaptă în țară.
        • +1 (1 vot)    
          Hai... (Marţi, 7 iulie 2015, 18:00)

          not_you [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          ... dom'le, nu-i da idei!!!
      • +6 (6 voturi)    
        Nu fii rau! (Marţi, 7 iulie 2015, 15:07)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        Lasa/i pe amandoi sa mearga!
        Ar fi de rasul curcilor!
    • +5 (5 voturi)    
      restaurarea mentalitati bolsevice (Marţi, 7 iulie 2015, 16:08)

      gabriel [anonim] i-a raspuns lui bubu

      Ai mare dreptate.Normalitatea democratica este o utopie in Romania.Mentalitatea slugarnica,bolsevica este inca puternica.Bolsevicul taie pamblica.Slugoiu zice:Reparati drumul ca trece tovarasul Presedinte.Intampinatil cu paine si sare.
    • +1 (1 vot)    
      Sa-i duca (Marţi, 7 iulie 2015, 20:16)

      georgegeorgescu [utilizator] i-a raspuns lui bubu

      niste panglici la Istambul.
  • +31 (31 voturi)    
    Ăsta să fie baiul... (Marţi, 7 iulie 2015, 14:00)

    Tescovin [utilizator]

    Să avem autostrăzi de inaugurat și să n-aibă cine le inaugura...
  • +23 (23 voturi)    
    Chiar conteaza? (Marţi, 7 iulie 2015, 14:15)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Oricum astia din guvern sunt toti interschimbabili si egali cu zero.
  • +18 (18 voturi)    
    Merg amandoi. (Marţi, 7 iulie 2015, 14:15)

    gigi [anonim]

    Oprea merge la taiat panglica, Ponta la puscarie.
  • +6 (6 voturi)    
    Ce sa-i faci (Marţi, 7 iulie 2015, 14:21)

    bogdan1477 [utilizator]

    Asha e cind te lasi guvernat de cel mai cistit guvern care a existat vrodata. S-a ajuns la haosul total. Nu se mai stie nici cine e premier nici cine e ministru la transporturi simbata. Asha e cind poporul voteaza toti hotii si plagiatorii doar ca sa se razbune pe basescu ca le-a taiat salariile la bugetari.
  • +8 (8 voturi)    
    Ponta nu va veni de bunavoie (Marţi, 7 iulie 2015, 14:23)

    Trojan.H [utilizator]

    Ponta mai vine doar daca se desfiinteaza DNA sau adus cu forta. Stie ca va face puscarie pe viata.
  • +8 (8 voturi)    
    De ce nu cuplul penal Sova & Ponta ? (Marţi, 7 iulie 2015, 14:31)

    Plagarus [utilizator]

    + Sofer tov. Rus !
  • +6 (6 voturi)    
    penibile sunt tronsoanele inaugurate (Marţi, 7 iulie 2015, 14:37)

    jackalphonse [utilizator]

    4-5 km pe care nici n apuci sa i vezi daca mergi cu 110 km/h
  • +9 (9 voturi)    
    Cu Poanta-n duba ar trebui inaugurat (Marţi, 7 iulie 2015, 15:04)

    Locke Lamora [utilizator]

    Dar nah, Poanta e in autoexil cu fobie basesciana.
  • -11 (15 voturi)    
    Situatia si mai penibila (Marţi, 7 iulie 2015, 15:09)

    Gigi Kent [utilizator]

    Si mai penibil mi se pare sa scrii un articol in care e mai important cine merge la inaugurare in loc de simplul fapt ca se mai inaugureaza o autostrada. Parerea mea ca redactia HN.ro nu prea are inspiratie la teme in ultima vreme si scrie toata ziua buna ziua despre imaginara fuga a lui Ponta. In rare momente de pauza ii mai infiereaza si pe greci cu manie de dreapta. Ridicol, dupa ce de vreo 3 ani iti tot doresti sa scapi de Ponta, acum cand, daca nu se intoarce in 45 de zile sa te plangi ca scapi de el.

    Apropo de greci. Stie cineva ce au facut SUA cand au atins plafonul maxim de deficit bugetar? Au Majorat plafonul si au continuat sa tipareasca bani. Si sunt bine merci, cu crestere economica, nici nu i-a omorat inflatia. Numai pe meleaguri europene PPEistii au impresia ca solutia e sa strangi populatia in menghina pentru a rezolva problemele. Ai naibii americanii astia, corupti si bolsevici care fac datorie publica mare.
    • +8 (8 voturi)    
      Assos (Marţi, 7 iulie 2015, 15:26)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Cu dolari poti cumpara Assos dar cu drahme nu mai poti cumpara Kent . Aici este diferenta . Daca ai cu ce mergi la lupta .
    • +7 (7 voturi)    
      Ba şi mai penibil (Marţi, 7 iulie 2015, 15:32)

      CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Este că se taie panglica pentru 16 km de autostradă.

      Şi apropo de greci, probabil dacă aveau monedă proprie ar fi majorat şi ei plafonul şi ar fi continuat să trăiască în acelaşi stil dolce far niente. Mă rog, nu niente, că şi evaziunea fiscală necesită un pic de efort şi imaginaţie. Care efort şi imaginaţie ne duc înapoi la al nostru PM fugar, care n-a avut nici de unele şi-acum îl caută DNA-ul să-i bată obrazul că n-a 'ştiu să facă evaziunea a la grec.

      Στην υγειά σου, cetăţene!
    • +5 (5 voturi)    
      Nu ai inteles nimic (Marţi, 7 iulie 2015, 16:08)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Americanii au tiparit bani si si-au asumat riscul ca moneda lor sa se prabuseasca, din lipsa de incredere, si atunci bunurile americane sa nu mai valoreze ceva si altii sa le ia pe nimic. Puterea economiei americane a facut ca moneda lor sa reziste. Smecherasii tzipurizati ar vrea ca increderea sa fie in Germania si cheltuiala la greci. Adica sa tot primeasca Euro in contul economiei Germaniei. Sa fie lasati de capul lor si sa emita cata drahma vor dori. Vom vedea cat va valora si cu cati euro se va pute cumpara o insula greceasca.
    • +3 (3 voturi)    
      Inca o autostrada,din cele multe deja desenate? (Marţi, 7 iulie 2015, 16:57)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Timp de şase luni, rezervele Rusiei au scăzut de la 500 miliarde dolari la aproximativ 370 de miliarde de
      dolari. Dacă rezervele vor menţine acest ritm de scădere, economia Rusiei se va confruntă cu falimentul in 2017,la exact 100 de ani de la Revolutia din Octombrie.
      SUA nu poate intra niciodata in faliment precum, Grecia (poate tiparii $ ! ).
      SUA se apropie cu datoria de pragul de 100% din PIB, care teoretic taie din cresterea economica jumatate de punct procentual.
      Exista un risc ridicat privind dobanzile, risc monetar major si un risc mare de inflatie in timp.
  • +4 (6 voturi)    
    ... (Marţi, 7 iulie 2015, 15:12)

    uncetateansimplu [utilizator]

    Poate il aduce Orban si pe parlamentarul ala penal...
  • +5 (5 voturi)    
    .. (Marţi, 7 iulie 2015, 15:23)

    a.nonim [utilizator]

    Daca e taiere de panglica, sigur vine ponta...
    • +5 (5 voturi)    
      Dacă pun cătușe? (Marţi, 7 iulie 2015, 15:49)

      vali47 [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

      Nu vine.Dacă pun în loc de panglică,niște cătușe!
  • +2 (2 voturi)    
    sunt 25km (Marţi, 7 iulie 2015, 15:41)

    Pacala se intoarce [utilizator]

    pentru 25Km, de ce balbaiala? e simplu: nu va mai duceti cu catel si purcel la fiecare inaugurare si gata, ce atata scandal.
  • +2 (2 voturi)    
    chiar e asa important cine vine? (Marţi, 7 iulie 2015, 15:41)

    tepesvoda [anonim]

    Vine Orban si cu Johannis si s-a rezolvat treaba. A am uitat si un sobor de preoti din ambele tari. Oare ce fel de slujba vor tine? De rit catolic sau ortodox?Aici tovarasi e problema nu cine vine Ponta, Oprea sau Daniel. Chiar va faceti probleme degeaba
  • +7 (7 voturi)    
    inaugurare (Marţi, 7 iulie 2015, 16:04)

    holx [anonim]

    Pai cam asa ar trebui sa se desfasoare inaugurarea: prima masina care ar trebui sa treaca pe acolo sa fie duba care contine una bucata Ponta. Tata socrul, Sova si altii ar fi un bonus - se testeaza asfaltul cu greutatea masinii si a "pasagerilor"
  • -2 (4 voturi)    
    despre fuga (Marţi, 7 iulie 2015, 16:50)

    tepes [utilizator]

    Despre ce fuga vorbiti vandutilor,probabil despre tapalaga talibanul mic care fuge de adevar si umbla numai de cioace,dar castiga ban,i da-o incolo de onoare.Numai ca acest individ veros se c....a pe ea onoare si omenie.De nu ma postati sa fiti sanatosi, asta arata ca fugiti ca lasii de adevar.
  • +2 (2 voturi)    
    "Fuga premierului Victor Ponta in Turcia..." (Marţi, 7 iulie 2015, 17:07)

    Chiar Io [anonim]

    Ce tare suna!
  • +1 (1 vot)    
    Ponta va participa! (Miercuri, 8 iulie 2015, 6:49)

    lili [anonim]

    Un mic spectacol tip Ponta, probabil cu piciorul in gips si cu jurnalistii dupa el!
    Nu rateaza el momentul sa mai taie o panglica, alaturi de alt lider european, oricum nu-l mai baga nimeni in seama in UE!
    In fara de festivitati populiste insotite de vorbe goale, oricum NU a facut nimic!
  • 0 (0 voturi)    
    Ce asteapta d-l Presedinte IOHANIS ?. (Miercuri, 8 iulie 2015, 7:32)

    Aurel [anonim]

    Ca se inaugureaza o farama de tronson din autostrada este bine .Ne facem probleme cine participa la " Taierea panglicii " ? Pai daca d-l Presedinte tot NU A SEMAT DECRETUL de numire in functie a ministrului propus de premierul Ponta - asteptand probabil o remaniere guvernamentala pentru a numi un ministru din tabara dansului - adica de la PNL- ar fi bine sa mearga dumnealui . Si daca vine premierul Ungariei poate il intreaba cum a tratat cu Razvan Ungureanu problema "Fundatiei GODJU ".