Klaus Iohannis: Nu trebuie sa ne facem iluzii, o iesire a Greciei din zona euro ne va afecta pe toti, Romania, UE si NATO

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 2 iulie 2015, 13:00 Actualitate | Esenţial

Klaus Iohannis
Foto: Administratia Prezidentiala
Presedintele Klaus Iohannis a avertizat joi ca o eventuala iesire a Greciei din zona euro ar afecta "pe toata lumea" - Romania, UE si NATO - si a subliniat ca este important sa se caute in continuare "cai pentru a gasi solutii de iesire din criza.

"In ceea ce priveste Grecia nu trebuie sa ne facem iluzii. Daca criza continua si nu se gaseste o solutie atunci situatia dificila in care va intra Grecia ne va afecta pe toti, Romania, UE si NATO, sigur, in grade diferite", a spus, raspunzand la o intrebare a ziaristilor romani, presedintele Iohannis, intr-o conferinta comuna de presa cu secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, care efectueaza o vizita la Bucuresti.

Presedintele Romaniei a declarat ca nu crede ca "cineva e atat de naiv incat sa creada ca iesirea Greciei din zona euro nu ar afecta pe toata lumea", dar este "foarte important sa se caute in continuare cai pentru a atenua criza si pentru a gasi solutii de iesire din criza".

In prezent, insa, trebuie asteptate rezultatele referendumului anuntat de premierul grec Alexis Tsipras urmand a se "decide ulterior ce se poate face".

Stoltenberg a comentat ca "Grecia e un aliat puternic si angajat in cadrul aliantei" iar guvernul de la Atena "a subliniat de mai multe ori ca isi respecta angajamentele din cadrul Aliantei".












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
6242 vizualizari
  • +6 (12 voturi)    
    Sa privim si in perspectiva (Joi, 2 iulie 2015, 13:30)

    EMP [utilizator]

    Aveti dreptate domnule presedinte, cu totii vom fi afectati. Pe termen scurt si mediu. Dar pe termen lung o astfel de decizie cred ca va intari atat UE cat si NATO. Politicienii si electoratul vor intelege ca nu merge la nesfarsit cu scamatoriile bugetare. Daca Grecia va mai fi mult tinuta in brate se va da apa la moara tuturor "dizidentilor" din UE, dintre care multi se pricep la economie cum se pricepea si Karl Marx - adica pur speculativ.
  • -4 (18 voturi)    
    corect!! (Joi, 2 iulie 2015, 13:41)

    lili [anonim]

    In 2008 si 2009 politicienii nostri de frunte, cu T basescu in prim plan, aflati in campanie electorala ne-au asigurat tot timpul ca nici o criza NU va atinge mandra Romanie, ca Romania e bineeeee(!!!) iar in 2010 scurt T Basescu dupa ce-a ajuns Presedinte din nou a taiat salariile bugetarilor cu 25% si a impozitat pensiile amaratilor si a taiat tot felul de ajutoare sociale pentru saraciii Romaniei, anuntandu-ne ca altfel intram in FALIMENT, asa cum le-a spus FMI, altfel Boc si Basescu habar NU aveau de starea jalnica a finantelor Romaniei! !
    Drept care tot anul 2009 au cheltuit miliarde de Euro aiurea facand deficit bugetar de 9% si investitii aiurea ale dnei Udrea pe coclaurii patriei!
    Investiti de care s-a ales praful si rugina!
    Efectele crizei din Grceia sunt greu de evaluat, dar sigur vor fi dure pentru Grecia, UE si Romania.
    • +5 (9 voturi)    
      ... (Joi, 2 iulie 2015, 14:03)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Esti varza...
    • +5 (11 voturi)    
      miniti cu nerusinarea celor de la antene (Joi, 2 iulie 2015, 14:04)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui lili

      tariceanu a dat asigurari ca nu ne atinge criza pt ca cifrele erau la el, nu la basescu.
      nu s-au taiat pensiile, nu mai mintiti.
      salariile bugewtarilor s-au redus astfel incat erau mai mari decat inainte sa inceapa tariceanu pomenile leectorale inainte de alegeri. Tariceanu si psd ca sa castige alegerile au marit si pensii si salariile bugetarilor fara nicio fundamentare. trebuiau reduse pt ca bugetul nostru nu suporta.
      intodeauna dreapta plateste populismele stangii. dar un spalat pe creier ca tine nu vede cauza, vede doar efectul.
      in 2009 s-a facut deficit pt ca in 2008 tariceanu a avut crestere de 8% si deficit de 6%. a contractat imprumuturi fara sa ne spuna nici antena 3 pe care boc a trebuit sa le plateasca. plus salariile si pensiile marite nejustificat.
      Habar nu ai despre ce vorbesti.
      Daca ramanea tariceanu atunci primministru acum erau in incapacitate de plata. iar tu nu cred ca aveai bani nici internetul sa-l platesti ca sa mai postezi aberatii.
      • -1 (3 voturi)    
        uite cine mintea!!! (Joi, 2 iulie 2015, 15:14)

        lili [anonim] i-a raspuns lui sucaa

        "La începutul anului 2009, era deja clar că România este atinsă de criză. Au început tăierile drastice de bugete, îngheţarea salariilor şi suspendarea proiectelor de extindere în cele mai multe domenii. Chiar şi atunci, însă, au venit mesaje liniştitoare. De data aceasta, chiar din partea Preşedintelui Basescu.

        "România nu va fi la fel de afectată de criza economică aşa cum sunt alte state europene", ne liniştea preşedintele Traian Băsescu, pe 26 ianuarie 2009.

        Apoi, în toamnă, când piaţa resimţea din plin unda de şoc a crizei, companiile strângeau cureaua, făcând disponibilizări în masă, iar concedierile au atins serios şi sectorul bugetar, premierul a venit cu asigurări pentru cei angajaţi la stat.

        "Nu avem probleme cu plata salariilor şi pensiilor în România. Vreau să îi asigur pe toţi bugetarii că salariile astăzi în plată nu vor scădea, nu vor fi diminuate prin intrarea în vigoare a legii salarizării unitare, a personalului plătit din fonduri publice", afirma premierul Emil Boc, pe 1 octombrie 2009.

        A fost ultima declaraţie optimistă din partea premierului Boc, referitoare la salariile bugetarilor, înainte de a decide tăierea lor cu 25 % în primavara anului următor."

        http://www.antena3.ro/economic/biz-news/au-trecut-3-ani-de-la-declansarea-crizei-economice-mondiale-vezi-cum-a-inceput-totul-136843.html
  • -4 (4 voturi)    
    care iesire? (Joi, 2 iulie 2015, 13:54)

    Tzompi [anonim]

    1-Nu exosta mecanism de "iesire din eurozone" ; 2-Tsipras a acceptat ieri conditiile Fmi.
  • -3 (9 voturi)    
    scad chiriile la Sibiu? (Joi, 2 iulie 2015, 14:07)

    robotel corporatel [utilizator]

    sau tarifele la "meditatii" ?
  • +1 (5 voturi)    
    Trebuie (Joi, 2 iulie 2015, 14:24)

    SRA [anonim]

    Un politician important din GEMANIA a spus " anumite democratii trebuie urmarite cu mare atentie" se referea lprintre altele Grecia, Ungaria, Bulgaria si Romania !

    Populismul este sinonime comunsmului si fascismului completa inaltul politician !

    Imi permit sa complétez ce ar fi devenit ROMANIA daca iesea PONTA Presedintele Romaniei.
  • -3 (7 voturi)    
    zona euro este mai afectată (Joi, 2 iulie 2015, 14:25)

    visio [anonim]

    pentru restul lumii...nu e bai așa mare; nu am dat bani greciei...
  • -3 (9 voturi)    
    Iohannis expertul :)) (Joi, 2 iulie 2015, 14:29)

    RJT [anonim]

    De unde sti tu dom' profesor 'sase case' cum vom fi afectati noi ...si UE ?? Expertule....ai trecut de la amenjat parculete si alei la UE,NATO...lasa-ne
  • +1 (3 voturi)    
    afectat pe naiba (Joi, 2 iulie 2015, 15:17)

    chiuariu [utilizator]

    singurul efect e ca din cosul euro dispare drahma si ramin celelalte. plus ca grecii vor trai cam cit le permite plapuma, nu din banii altora. succesuri!
  • -1 (3 voturi)    
    Europa tuturor (Joi, 2 iulie 2015, 15:48)

    Omics [utilizator]

    Sașii au înțeles întotdeauna sensul adevărat al cuvântului „public”, care se aplică și domeniului european. De la sași au învățat probabil și românii transilvăneni.

    În alte părți românii au învățat de la anumiți țigani să desconsidere ceea ce e public, să elimine rapid din comunitate pe cei pe care nu îi agrează (cum e cazul grecilor). Va veni rapid și rândul românilor.