Gabriel Oprea, despre sesizarea de plagiat din teza sa de doctorat: Sunt un om corect, am respectat si respect legile tarii

de R.P.     HotNews.ro
Marţi, 30 iunie 2015, 20:59 Actualitate | Esenţial

Gabriel Oprea
Foto: Agerpres
Premierul interimar Gabriel Oprea reactioneaza la sesizarea de plagiat care a fost depusa la Comisia de Etica a Universitatii din Bucuresti, cu privire la teza de doctorat, dupa cum HotNews.ro a prezentat in exclusivitate. "Sunt un om corect, am respectat si respect legile tarii", sustine Oprea, intr-un comunicat. Acesta afirma ca a cerut si a primit din partea Ministerului Educatiei, in urma cu o saptamana, atestarea fiecarei etape a parcursului sau academic. Precizam ca, potrivit surselor HotNews.ro, sesizarea de la Universitate se refera la un posibil plagiat al continutului tezei de doctorat.

HotNews.ro a scris astazi, 30 iunie 2015, ca o sesizare de plagiat cu privire la teza de doctorat a premierului interimar Gabriel Oprea a fost depusa la Comisia de Etica a Universitatii din Bucuresti, potrivit unor surse. Liderul UNPR este doctor in Drept, titlu pe care l-a obtinut la Facultatea de Drept a Universitatii din Bucuresti. Detalii aici

Citeste mai jos comunicatul integral al premierului interimar Gabriel Oprea:

"In legatura cu incercarile mai vechi si mai noi de a pune sub semnul intrebarii probitatea mea morala, corectitudinea declaratiilor de avere si legalitatea parcursului meu academic, inclusiv cu privire la sesizarea de plagiat depusa la Universitatea Bucuresti privind teza de doctorat, tin sa precizez urmatoarele:

Sunt un om corect, am respectat si respect legile tarii. In privinta parcursului meu academic, am cerut si am primit din partea Ministerului Educatiei, conform legii, atestarea  faptului ca atat titlul de doctor, cat si cel de conducator de doctorat au fost obtinute cu respectarea tuturor normelor legale si a exigentelor academice in vigoare la momentul respectiv.

Astfel, prin raspunsul nr. 9750 din 23.06.2015 este atestata fiecare etapa a acestui parcurs, incepand cu admiterea la doctorat in 01.10.1996, pana in 19.02.2003, cand am devenit membru al comisiei de specialitate CNATDCU - Comisia de stiinte militare, ordine publica si siguranta nationala, redenumita ulterior Comisia de Securitate Nationala.

Sesizarea de plagiat, ca si sesizarea depusa la ANI (pentru verificarea declaratiilor mele de avere din ultimii 10 ani), precum si multe alte incercari de a-mi denigra numele, il au ca autor pe Ioan Sirbu. Ioan Sirbu este cel care a fost demis de la conducerea Directiei Medicale a ministerului in timpul mandatului meu ca ministru al Apararii Nationale, pentru faptele comise in functia pe care a detinut-o si pentru lipsa de corectitudine pe care a aratat-o fata de militari. Alaturi de Valer Marian, un om cunoscut pentru apetenta de a depune plangeri si petitii, Ioan Sirbu este principala sursa de zvonuri si minciuni indreptate impotriva mea.

Romania este un stat democratic si oricine este liber sa depuna sesizari si petitii, conform Constitutiei. Mai mult, lucrarea mea de doctorat, elaborata sub indrumarea reputatului profesor de drept Ion Neagu, este si ea un document public si este la dispozitia oricui doreste sa o rasfoiasca, sa o citeasca sau sa o analizeze in detaliu

PRIM MINISTRU INTERIMAR, VICEPRIM MINISTRU PENTRU SECURITATE NATIONALA,
MINISTRUL AFACERILOR INTERNE
GABRIEL OPREA
".

Citeste si:


Citeste mai multe despre   









6910 vizualizari
  • +21 (21 voturi)    
    cine-a redactat acest Comunicat? (Marţi, 30 iunie 2015, 21:05)

    lili [anonim]

    Asta nu este "opera" lui Gabriel Oprea!
    Lipseste din Comunicat "interesul national", "politica in interes national" si "siguranta nationala" !
    Nu asa vorbeste dl Oprea!
    El nu se poate exprima fara aceste vorbe goale, repetate obsesiv!
  • +20 (20 voturi)    
    Nelamurire (Marţi, 30 iunie 2015, 21:11)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Atunci de ce te-ai inhaitat cu un plagiator si un premier penal? Ai fost complce la golaniile PSD !
    • +11 (11 voturi)    
      Asta este razbunarea lui Ponta, (Marţi, 30 iunie 2015, 22:58)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Exact in ziua care il pun pe MRU apare stirea cu plagiatul.....Oare cati bani a primit Oprea pe urma doctoratului? Ponta ajunge la 400 000 mii euro. Banuiesc ca si Oprea are legitimatie de revolutionar precum si ministrul justitiei care a tras de fapt in revolutionari. Dar toti sunt oameni "cinstiti" chiar daca trec cate 80 de la un partid la altul si isi maresc salarile si pensile la maximum.
    • +9 (9 voturi)    
      pai, cica ar fi conducator (Marţi, 30 iunie 2015, 23:20)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      de doftorate... neee, dottore l'a avut de maestro pe EL INSUSI, dom prof. bonbon de cornu.
      totusi, ceva sfaturi i'o fi dat si cumatrului. tehnica plagiatului.
      se pare ca, totusi, e mai destept ca finu', caci la el e vorba de plagiat pe fond.
      la dr. tonta a fost tragere la geshtender. punct cu punc si virgule cu virgule...
      deci, pe scurt, cin' s'aduna, is la fel, ba, se si incumetresc...

      s'auzim de bine, de la doftorii nostri...
  • +13 (13 voturi)    
    porcu asta de oprea e chiar mai toxic ca ponta (Marţi, 30 iunie 2015, 21:37)

    amscapatdedracusiamdatdetacsu [anonim]

    acum, ca (practic) am scapat de ponta, nu imi vine sa cred ca s-a gasit o lichea si mai toxica decit ponta pentru tara asta
    gunoiul asta de oprea este evident creat in laboratorul securitatatii mafioate.
    • -3 (7 voturi)    
      nu stim inca (Miercuri, 1 iulie 2015, 1:11)

      radu [anonim] i-a raspuns lui amscapatdedracusiamdatdetacsu

      o fi creat in laboratoarele securitatii, dar cei care scot dosarele astea de plagiate la timpul potrivit, cand omul devine 'periculos', ce sunt? Sincer, daca asta e tot ce i-au putut gasi, mi se par ridicoli.
      Pana una alta are un discurs pe placul poporului, chiar daca e presarat de mantre.

      De abia a scos capul la vedere, sa asteptam sa vedem ce va face in continuare. Eu il vad ca pe noul maresal antonescu in viitorul razboi mondial care nu cred ca mai poate fi evitat.
      • +7 (7 voturi)    
        gata cu dinozaurii (Miercuri, 1 iulie 2015, 5:38)

        oilman [utilizator] i-a raspuns lui radu

        oprea nu are ce cauta in politica romaneasca. Abilitatea de a adulmeca ciolanul probabil nu e ... plagiata, iar alta 'calitate' nu vad la acest individ care nu poate articula o propozitie coerenta. Sa fim seriosi - cum l-am putea pune pe un Oprea linga MRU - sint in clase diferite
  • +10 (10 voturi)    
    Oprea si plagiatul. (Marţi, 30 iunie 2015, 21:50)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Omeni rai care nu v-au citit operele.S-au uitat numai la poza, si s-au convins. Aveti ceva din Ciobanul GHITA!
  • +9 (9 voturi)    
    cine a depus sesizarea? (Marţi, 30 iunie 2015, 22:09)

    anonimicus [utilizator]

    Ponta! Direct din Istanbul.
    A dat copy-paste la sesizarea din 2012 privind plagiatul propriei sale teze.
  • +12 (12 voturi)    
    Stim. Cunoastem... (Marţi, 30 iunie 2015, 22:17)

    George [anonim]

    Tu esti intruchiparea interesului national... Cum e finul asa si nasul... De unde mai adaugam si precizarea ca tu esti unul dintre cei care a validat doctoratul plagiat al lui Victor Ponta. Chiar nu ti-e rusine, ghenerale de izmene?
  • +2 (2 voturi)    
    La cum se dau sau se cumpara azi doctoratele !!! (Miercuri, 1 iulie 2015, 10:24)

    andreesanu [utilizator]

    Nu-i de mirare ca s-au umplut toti de doctorate ca si caprele de raie .
    Doctoratele ca doctoratele dar ceva liceu aveti ???
  • +4 (4 voturi)    
    xxxxxxxxxxxxxxxxx (Miercuri, 1 iulie 2015, 10:53)

    Centurion [utilizator]

    Are privirea lui Lukashenko.....
  • +1 (1 vot)    
    eh, nu cred ca exista dinozauri... (Miercuri, 1 iulie 2015, 14:26)

    Birliku [anonim]

    Personajul asta nici nu exista, e doar un actor de la divertis sau vacanta mare...
    Nici inainte de '89 nu putea exista un asemenea mistretz perfect, acum e doar umor negru pe sticla !
    Mergeti la guvern si intrebati de el, nimeni nu stie, n-a auzit...va spun : e doar inventie media, apare la news pentru fun...cred ca si HN a preluat pentru advertising.
    Stie cineva daca exista tricouri imprimate cu mecla lui Gabitza Oprea ? Vrea fi-miu doua, si pentru colegul de banca, le poarta la ora de biologie, au lectia cu dinozauri :)))
    Totusi, cum isi tine falca asha de jos, e lipit cu banda adeziva, nu ? - la fel ca sprancenutzele :)