Fiul ministrului Educatiei a obtinut media 7,57 la Evaluarea Nationala din acest an

de R.P.     HotNews.ro
Marţi, 30 iunie 2015, 19:59 Actualitate | Esenţial

Sorin Cimpeanu, ministrul Educatiei
Foto: Agerpres
Fiul ministrului Educatiei a absolvit anul acesta clasa a VIII-a si a sustinut saptamana trecuta examenele Evaluarii Nationale, dupa cum a declarat ministrul Sorin Cimpeanu. Rezultatele finale ale examenelor arata ca baiatul ministrului a obtinut nota 7.90 la examenul de Limba si literatura romana si nota 7.25 la examenul de Matematica - unde a depus contestatie, dar nota finala a ramas neschimbata. Astfel, Radu Cimpeanu a incheiat Evaluarea Nationala cu o medie de 7.57, dupa ce a absolvit gimnaziul cu media 9:33.

Baiatul ministrului Educatiei a contestat nota de 7.25 obtinuta la examenul de Matematica. La contestatii, profesorii l-au notat cu 7.35; diferenta dintre cele doua note a fost prea mica pentru a aduce o modificare, astfel ca nota finala de la Matematica este de 7.25, potrivit datelor de pe edu.ro.

Precizam ca metodologia prevede ca "pentru lucrarile care au primit initial o nota finala mai mica decat 9,50, nota definitiva a lucrarii este cea acordata de comisia de contestatii, daca intre nota initiala si nota obtinuta la reevaluare este o diferenta de cel putin 0,50 puncte. Daca diferenta dintre cele doua note este mai mica de 0,50 puncte, nota definitiva a lucrarii este nota initiala".

Cum in cazul lui Radu Cimpeanu diferenta dintre note a fost de 0,1 punct, nota definitiva a ramas nota initiala: 7.25.  

Fiul ministrului Educatiei a absolvit cursurile gimnaziale la Liceul Teoretic "Nicolae Iorga" din Bucuresti. Potrivit ierarhiei mediilor de la Evaluare Nationala 2015 obtinute de elevii Liceului Teoretic "Nicolae Iorga", cea mai mare medie de la aceasta scoala a fost 9.80.  

Amintim ca inainte de inceperea examenelor de Evaluare Nationala 2015, ministrul Sorin Cimpeanu a declarat intr-un interviu pentru TVR ca fiul sau este in clasa a VIII-a si "se pregateste, ca orice elev de clasa a VIII-a", de examene. 

Vineri, 26 iunie 2015, dupa terminarea examenelor de Evaluare Nationala, ministrul Educatiei a afirmat la Realitatea: "au fost zece seturi de subiecte. Am preferat sa nu ma implic in procedura de elaborare a subiectelor, pentru ca as fi fost in stare de incompatabilitate, avandu-l pe baiatul meu, Radu, in clasa a opta. Insa, in procedura de elaborare a subiectelor si de extragere a celor de bacalaureat ma voi implica nemijlocit. Voi asista la extragerea subiectelor si voi cere membrilor comisiei sa le rezolve, sa aplice baremul pentru a ne convinge ca nu vor exista aspecte privind interpretarea rezolvarii corecte a subiectelor".

Vezi aici subiectele de la examenul de Limba si literatura romana - EN 2015

Vezi aici subiectele de la examenul de Matematica - EN 2015

Citeste si:


Citeste mai multe despre   









11638 vizualizari
  • +7 (9 voturi)    
    aschia (Marţi, 30 iunie 2015, 20:24)

    Bel Ami [anonim]

    aschia nu sare departe de copac!
    • -1 (1 vot)    
      contestatii in defavoarea copiilor buni (Miercuri, 1 iulie 2015, 18:12)

      suspect [anonim] i-a raspuns lui Bel Ami

      Diferente mari in minus la copii buni, cu note mari si la cealalta materie si s-au dat note mari la copiii din scolile cu fite, cu note mediocre la ambele materii. La S. Gimn. Ion Heliade Radulescu, care a fost si centru de contestatiiii din Bucuresti, la romana s-au facut multe contestatii (raportat la nr de elevi) si aproape la toate s-au marit notele sau au ramas asa cum erau, numai una a scazut.
      • 0 (0 voturi)    
        fals.... (Miercuri, 1 iulie 2015, 19:05)

        CristianPopa [anonim] i-a raspuns lui suspect

        total fals se poate verifica pe edu.ro
  • +5 (7 voturi)    
    La fel de desptept ca taica-sau... (Marţi, 30 iunie 2015, 20:45)

    cartofil [utilizator]

    Uitati-va la mutra lui, activist ceausist suta la suta.
  • +5 (5 voturi)    
    Agitatie si eforturi mari (Marţi, 30 iunie 2015, 20:45)

    mariaeva [utilizator]

    Media comenteaza de citeva zile ca subiectele au fost alese foarte usoare doar, doar loaza ministrului va lua examenul. Se poate dom' ministru , numai atit poate loaza; ocupati-va de el in loc sa-i lustruiti doctoratul copiat altei nulitati - Monta !
  • +2 (4 voturi)    
    Nimenclaturistii (Marţi, 30 iunie 2015, 20:49)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Eu stiam ca nomenclatura se mosteneste. Tata - nulitate universitara, sluga Androneascai, mladita de nomenclaturist. Fiul doar l-a mostenit
  • +6 (6 voturi)    
    uitati-va la subiecte ! (Marţi, 30 iunie 2015, 20:51)

    math [utilizator]

    Si veti vedea ce fel de oameni ne conduc, Subiecte penibile pentru copii care s-au dus la scoala 8 ani sa se laude cu telefonul, geaca si adidasii. Nimic mai mult !
    • +1 (3 voturi)    
      sint innebunit dupa subiecte gen (Marţi, 30 iunie 2015, 21:55)

      mnicku [anonim] i-a raspuns lui math

      [(4+4)/2]x2=?

      astfel de intrebari dezvolta la paroxism gindirea copiilor !!!!!!!!
      ma mir de ce mai pun fractii cind se poat altfel:
      1+3 =?

      halal absolventi.....
  • +4 (4 voturi)    
    evaluare nationala (Marţi, 30 iunie 2015, 21:08)

    cum ti-e norocul [anonim]

    Speram ca nu acesta a fost motivul pentru care subiectele au fost rezonabile,lipsite de echivoc si relativ conforme cu ceea ce se studiaza.mai mult sau mai putin in scoli. Nu s-au regasit decat in foarte mica masura continuturile nou introduse cu generozitate de fostul ministru in programa evaluarii nationale 2015, considerand probabil ca parintii trebuie sa suplimenteze orele de meditatii. .Banuiesc ca nu vom avea vreun soc la evaluare de anul viitor pentru ca nu mai da examen fiul ministrului.Ar fi interesant de vazut daca fiul sau vreun nepot al fostului ministru Pricopie nu a dat evaluarea in 2013, an in care subiectele au fost de asemenea usoare.
  • +4 (6 voturi)    
    ? (Marţi, 30 iunie 2015, 21:11)

    neo [anonim]

    Probabil ca bietul copil o fi luat ore particulare de la prof. dr. Ecaterina Andronescu...
  • +6 (6 voturi)    
    subiecte cu dedicatie (Marţi, 30 iunie 2015, 21:18)

    barlad [anonim]

    probabil de aceia au fost subiectele asa usoare anul acesta.De observat diferenta foarte mare intre notele juniorului din scoala si notele de la examen.Daca intra la liceu cu nota 7 ghici cu cat termina ? cu Q5
  • +1 (3 voturi)    
    un rezultat corect (Miercuri, 1 iulie 2015, 0:14)

    User2 [anonim]

    Mi se pare un rezultat de bun simt, avand in vedere ca tatal putea foarte usor sa-i dea solutiile in plic.
    Sa-l comparam cu baiatul lui Nastase care a luat 10 la bac?
    • -1 (1 vot)    
      Rezultat de bun simt? (Miercuri, 1 iulie 2015, 16:20)

      EllySt [utilizator] i-a raspuns lui User2

      Poate ca d-l ministru nu a primit rezolvarea in plic (probabil din cauza DNA), dar subordonatii au inteles care trebuie sa fie gradul de dificultate al subiectelor pentru a nu-l pune pe d-l ministru intr-o situatie jenanta.

      Probabil ca d-l ministru a intrat in panica dupa rezultatele fiului la simularea de la matematica (daca a luat acum 7 probabil ca la simulare a obtinut 3 sau 4) .
      Cu aceste subiecte foarte usoare a fost distorsionat intreg clasamentul pentru ca nu s-a mai facut nici o departajare intre cei medii, buni si foarte buni. Practic la matematica subiectele puteau fi rezolvate integral de cei de valoare medie. De aici si numarul foarte mare de note de 10 la matermatica.

      Referitor la baietii d-lui Nastase, speram ca am mai facut mai multi pasi inainte fata de acea perioada, dar dupa cum se vede avem vocatia de a face trei pasi inainte si doi inapoi.
    • 0 (2 voturi)    
      greu de evaluat (Miercuri, 1 iulie 2015, 18:58)

      CristianPopa [anonim] i-a raspuns lui User2

      felicitari pentru modul civilizat de a comenta subiectul avand in vedere cele scrise mai sus.din pacate ura rautarea si prostia sunt ridicate la rang de dreptate si apreciate.