Avocata premierului Victor Ponta s-a prezentat luni la DNA 

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 22 iunie 2015, 10:13 Actualitate | Esenţial

Victor Ponta a fost la DNA la inceputul lunii iunie
Foto: Stirile ProTV
Avocata premierului a venit la DNA pentru a prezenta documente care sa justifice faptul ca Victor Ponta nu se poate prezenta nici luni pentru a fi audiat in dosarul in care este urmarit penal, intrucat este in continuare in Turcia, pentru tratamentul de recuperare dupa operatia la genunchi, informeaza Mediafax.

Avocata Loredana Radu a ajuns la sediul Direcţiei Naţionale Anticorupţie (DNA) în jurul orei 10.00 şi nu a dorit să spună ce le va comunica procurorilor despre Victor Ponta sau dacă va prezenta anchetatorilor documente medicale din care rezultă că premierul nu se poate prezenta la audieri.

Victor Ponta a declarat, duminica seara, intr-o interventie telefonica la Antena 3, ca nu este autosuspendat din functie si ca ipoteza ca ar fi plecat in Turcia pentru a scapa de presiunea DNA este "o imbecilitate sustinuta de basisti.

Premierul a anuntat duminica, intr-o postare pe Facebook, ca medicii din Turcia au decis ca poate fi externat, urmand ca in urmatoarele 7 zile sa parcurga zilnic procedurile pentru control, schimbare pansamente si supraveghere, dupa care doua saptamani de fizioterapie si recuperare. 

Victor Ponta precizeaza ca in maxim 28 de zile isi poate relua activitatea normala si ca luni dimineata va trimite presedintelui Klaus Iohannis o adresa prin care ii solicita sa il desemneze pe vicepremierul Gabriel Oprea sa exercite toate atributele functiei de prim ministru, inclusiv conducerea sedintelor de Guvern, in aceasta perioada.

Plenul Camerei Deputatilor a respins pe 9 iunie solicitarea procurorului general de incuviintare a inceperii a urmaririi penale a premierului Victor Ponta pentru trei infractiuni de conflict de interese, dupa ce proiectul de hotarare prin care se respinge cererea de urmarire penala a fost adoptat cu 231 voturi pentru si 120 impotriva. 

Cele trei fapte incriminate de DNA se refera la numirea succesiva a lui Dan Sova in functia de ministru, si pentru inceperea urmaririi penale era nevoie de acceptul Camerei Deputatilor. 

Victor Ponta este insa urmarit penal pentru alte fapte, savarsite ca avocat inainte de a fi premier: fals in inscrisuri sub semnatura privata (17 fapte), complicitate la evaziune fiscala si spalare de bani.























3163 vizualizari

  • +22 (24 voturi)    
    Draga doamna avocat, (Luni, 22 iunie 2015, 10:21)

    parol_monsher [utilizator]

    Doctorii turci au zis clar ca Ponta poate fi externat.

    Va rog sa-i spuneti sa nu mai fie pampalau si sa accepte ca rautatile comise de el in trecut in sfarsit incep sa-l prinda.

    Cu stima,

    Un cetatean sictirit de coruptia lui Ponta
  • +13 (19 voturi)    
    carare la DNA.... (Luni, 22 iunie 2015, 10:24)

    lili [anonim]

    O sa faca avocata lui Ponta!
    Cararea asta trebuia s-o faca Ponta, dar el a fugit in Turcia de frica si rusinea DNA, i-a fost RUSINE plagiatorului Prim Ministru sa mearga zi de zi la DNA!
    Asa, mai trece vremea, mai aranjeaza Justitia libera si independenta a sotului verisoarei lui ceva si maine poimaine il vedem si pe Ponta ca si pe E Udrea si pe Alina Bica achitati si curati ca lacrima, primii revenind gloriosi in politica!
    Asa a anuntat deja madam Udrea, ca vrea sa revina in politica, de parca s-a terminat povestea ei penala, desi procesul in instanta inca nu inceput iar pana va da instanta o decizie mai e mult!!
    Sila!
    Succes DNA, la puscarie cu penalii din politica romaneasca!
    Toti o apa si-un pamant!
    • +9 (9 voturi)    
      macar Nuti nu a fugit (Luni, 22 iunie 2015, 11:08)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Pentru ca ai adus vorba de "madam Udrea" merita mentionat ca dumneaie nici nu a fugit din tara cu o zi inainte de arestare, nici nu a prezentat certificat ca "nu suporta detentia", si nici nu a inceput sa boceasca in Parlament, ca sa isi convinga colegii sa nu aprobe arestarea ...
    • +3 (5 voturi)    
      lili, faci glume, de luni de dimineata, (Luni, 22 iunie 2015, 11:35)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui lili

      In cazul celor dua doamne, cercetarile continua, dupa cre va un proces in care instanta va hotari.
      Udrea i-i parfum pe linga ponta, in cazul ei circula o geanta de vre-o noua ani!, fata de cel mai penal roman din istoria Romanie, nu dintre prim ministri istoriei.
      Nu sunt toti o apa si-un pamint, cite dosare are cel mai hulit pm Boc, fata de acest imatur cum bine a zis cineva de ponta.
        #showComment()
  • +15 (15 voturi)    
    ia te uita! (Luni, 22 iunie 2015, 10:30)

    -dorian- [utilizator]

    nu mai e micul titulescu, ci micul stanculescu (ala care se fofila cu piciorul in gips, pentru cei nascuti dupa ultima ploaie)
  • +15 (15 voturi)    
    KJ - are deci decizia (Luni, 22 iunie 2015, 10:31)

    daniel [anonim]

    Daca KJ va aproba acest lucru, atunci inseamna ca exista o intelegere. Ar fi bine daca presedintele ar iesi public sa spuna ca nu va semna asa ceva, pentru ca e o noua magarie a actualului prim-ministru!
    Victoras, duba-i pregatita.
  • +15 (15 voturi)    
    Ponta =Nicusor Constantinescu ! (Luni, 22 iunie 2015, 10:44)

    andeesanu [anonim]

    Toti is bolnavi toti se trateaza ,la toti le cade greu DNA ;
    la genunchi!;la boase ;la prostata;la coloana sau colon!.
  • +7 (7 voturi)    
    Ei, acum am raspunsul ... (Luni, 22 iunie 2015, 10:53)

    Anna O. [utilizator]

    de la comentariul articolului precedent. De asta nu face recuperarea in Romania! Ca nu intelegeam...
  • +6 (6 voturi)    
    situatia sintetizata (Luni, 22 iunie 2015, 10:59)

    Peredhil [utilizator]

    ponto,draga,fii barbata / nu ascuns dup-avocata / o coloana daca vrei / ia lectii de la femei / si la cap de te-operezi / DNA-ul tot il vezi / n-o fi azi,poate nici maine / poate turcii te-or mai tine /dar te vei intoarce in tara / si te-asteapta o papara / cand esti hot plagiator / si-ti bati ...cotul de popor / n-ai sa primesti o statuie / ci mai curand....multe cuie
  • +3 (3 voturi)    
    Cuie? (Luni, 22 iunie 2015, 11:24)

    Anna O. [utilizator]

    Sunteti sigur? Parca era alta rima, da' imi scapa acum...
  • +4 (4 voturi)    
    trage de timp (Luni, 22 iunie 2015, 11:47)

    Gobelin [utilizator]

    pentru a mai sta pe scaunul de Prim Mincinos.
    pentru ca in momentul in care dosarul e finalizat si trimis in judecata, mandatul lui Pontache se termina de drept si de facto.