Reprezentantul FMI in Romania, despre pensiile speciale pentru parlamentari: Vedem cu ingrijorare restaurarea privilegiilor

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 19 iunie 2015, 18:53 Actualitate | Esenţial

FMI este ingrijorat de reintroducerea unor privilegii privind pensiile speciale, care in trecut au fost o povara fiscala semnificativa, a declarat reprezentantul FMI in Romania, Guillermo Tolosa, referindu-se la proiectul privind pensiile speciale pentru parlamentari.

"In trecut, pensiile speciale au fost o povara fiscala semnificativa pentru Romania. Eliminarea unor astfel de regimuri cu peste patru ani in urma a reprezentat un pas important spre restabilirea viabilitatii sistemului de securitate sociala. Vedem cu ingrijorare restaurarea treptata a acestor privilegii si o compromitere a reformelor care au imbunatatit finantele publice", afirma Tolosa, intr-o declaratie transmisa Mediafax.

Legislativul a aprobat marti cu 303 voturi "pentru", 124 voturi "impotriva" si doua abtineri, proiectul privind pensiile speciale pentru parlamentari. Reprezentantii PNL au sustinut respingerea acestui proiect, in timp ce alesii PSD, UDMR, ai minoritatilor si PC au sustinut aprobarea sa.










2838 vizualizari
  • +20 (24 voturi)    
    toleranta zero, fata de derapaje. (Vineri, 19 iunie 2015, 19:15)

    anonim [anonim]

    guvernarea Boc a stabilizat tara, sunt pensionar, cu riscul compromiterii carierei politice,
    asa ca dvs. FMI, va revine intreaga RASPUNDERE, pentru derapajele provocate, de acesti tot mai multi infractori dovediti,
    impuneti respectarea cu strictete a tuturor clauzelor contractuale dintre acordul FMI cu ROMANIA,
    daca ROMANIA nu reuseste sa-si mentina stabilitatea financiara de vina va fi numai FMI si nu altcineva,
    • -17 (23 voturi)    
      ce gluma buna (Vineri, 19 iunie 2015, 19:47)

      argentina [anonim] i-a raspuns lui anonim

      FMI vrea sa ia Romania la bucata cum procedeaza si cu Ucraina si mai recent cu Moldova.
      Ponta a promis ca rupe acordul cu FMI - go Ponta go
      • +6 (6 voturi)    
        FMI vrea să......, (Sâmbătă, 20 iunie 2015, 9:35)

        aonim, [anonim] i-a raspuns lui argentina

        nici în glumă, să nu mai faci asemenea afirmație, că te faci de rîs,
        1, FMI,este un fond de investiții, la care poți adera de bună voie în doua situații, prima ca si cotizant cu drepturi depline, ori ca și actionar, ultimul stat, transformat din cotizant în actionar este Turcia, care a rambursat imprumutul,
        2. Cînd faci afirmatia că FMI vrea să ........, este ca și cum tu la cîtă minte ai, dacă nu ești un puturos de stînga care cerșește ajutoare, a-i vinde vaca care dă lapte.
        3. Cînd, TU, apelezi la FMI, fmi-ul te intreabă ce faci cu banii?,atentie o țară nu poate lua credite cu buletinul.
      • +5 (5 voturi)    
        sunt multi ca tine (Sâmbătă, 20 iunie 2015, 9:49)

        GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui argentina

        Din pacate sunteti multi, da' prosti rau .
        Romanii in general isi merita soarta daca indura asa hoti la conducere
    • -14 (26 voturi)    
      guvernarea Boc NU a stabilizat tara!:))) (Vineri, 19 iunie 2015, 20:19)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      ce a stabilizat Boc? a dus tara intr o saracie crancena, a marit somajul si datoriile populatiei.
      Boc n a stabilizat nimic. a facut un imprumut gigant datorita lui basescu, a carui bani nu se stie si nu se va sti unde s-au dus.
      lasati propaganda, ca nu functioneaza decat pentru incuiati ca voi.
      • +11 (15 voturi)    
        Esti (Vineri, 19 iunie 2015, 21:33)

        gigifisiune [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        al nu stiu catelea cetatean pe care-l aud ca: "dom'le, eu nu stiu unde s-au dus banii aia" si i totul devine foarte suspect asa, autointrebandu-se.

        Ei, daca nu stii, poate intrebi, ca altfel nici nu vei afla.

        Mai intai intrebi, dupa aceea faci spume la gura, da?

        http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-8746044-emil-boc-banii-fmi-dus-finantarea-deficitului-bugetar.htm
      • +6 (12 voturi)    
        Guvernarea Boc a facut mai mult bine (Vineri, 19 iunie 2015, 22:37)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        decat guvernarea ponta chiar daca aceasta din urma ar mai dura chiar si 10 ani.
      • +4 (8 voturi)    
        Bine ca o stabilizeaza (Sâmbătă, 20 iunie 2015, 8:41)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        retardatul comunist si guvernul lui... cel mai competent si cinstit!
        Daca nu ar fi fost Boc, acum ai fi urlat ca grecii!
        Dupa moliceanu (care... urmeaza la beci), Boc a sters toata mizeria liberalo-comunista si a facut ceva! Greu de suportat, urat de realizat, dar... a facut.
        Prostul tau taie panglici, minte, si ne duce la rusi!
        Cu ce drept scrii ineptiile de mai sus?
        Ce fel de suflet ai, asta daca ai?
        Omule, nu/ti dai seama ca esti alaturi cu drumul?
        Eu stiu asa; cand toata lumea iti spune (nu o data) ca esti beat, te duci si te culci. In cazul tau ar fi buna o eutanasiere! Dar nu ai tu curajul asta!
        • 0 (2 voturi)    
          Completare (Duminică, 21 iunie 2015, 9:00)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

          Dupa parerea mea, cel mai important lucru pe care l-a facut guvernul Boc a fost reforma invatamantului. Nu poti avea o economie performanta cu semianalfabeti. Cata vreme invatamantul isi fura singur caciula, economia romaneasca n-are nici o sansa sa ajunga la performantele celei germane sau japoneze, ba nici macar la nivelul cehilor sau polonezilor nu putem spera.

          Ce-a facut guvernul actual in privinta asta? A avut grija sa faca praf tot ce s-a facut in guvernarea anterioara in privinta invatamantului. Asta desi ca social-democrati ei ar trebui sa fie mai preocupati de un invatamant de calitate decat un guvern liberal sau de dreapta.

          Da' PSD e social-democrat doar cu numele, in fapt e o adunatura de oportunisti, escroci, nostalgici comunisti si interlopi, asa ca n-ar trebui sa mire pe nimeni ca ce face PSD e in cel mai bun caz populist, si in nici un caz o politica coerenta de stanga.

          Un invatamant de calitate produce in cativa ani un electorat care nu se mai lasa pacalit sa voteze o adunatura de penali, asa ca in mod evident nu ne putem astepta la un invatamant de calitate cata vreme suntem guvernati de PSD. Chestie care ne cam condamna la saracie.
      • -1 (3 voturi)    
        Ma, (Sâmbătă, 20 iunie 2015, 10:39)

        Jar [anonim] i-a raspuns lui jackalphonse

        tara asta ,ca sa plateasca pensii si salarii,se imprumuta in fiecare luna 1.5 mld. euro-Ponta si 1 mld. euro-Boc,pentru ca banii de la "buticar" nu pre a ajung...
        Grecia n-ar fi ajuns in situatia de-acum daca facea ca Boc.
        Nici dupa 25 de ani n-ai inteles ce rost are FMI,n-ai inteles cu ce se mananca economia asta de piata si,din pacate,sunteti foarte multi,multi...


        "Roamania functioneaza cu taxe letale".
      • 0 (2 voturi)    
        nu a stabizat Țara! (Sâmbătă, 20 iunie 2015, 17:40)

        anonim, [anonim] i-a raspuns lui jackalphonse

        Boc, a stabilizat Romania, după cea mai proastă guvrnare din istoria Romaniei.
        Minoritarul tăriceanu conducînd cel mai infractor guvern , susținut de hotii psd, au ditrus Romania.
        -creștere de 8,5% la pib cu buletinul,
        -6,6 miliarde de euro triși de DIASPORĂ,
        -3,7 miliarde de euro, din vînzarea Băncii Comerciale,
        -vînzarea petrolului din Marea Negră in 31,12,08,
        -Am spus că Boc a stabilizat economia, ajutat de cel mai celebral OM politic de după lovitura de stat din 1989,
        Împrumutul de 19,5 miliarde de euro a fost obligatoriu prntru stabilizarea economiei, 7,5 miliarde au fost folosite pentu salarii și pensii, 12 miliarde au intrat în rezevaststului,
        Dacă esti neutru politic, mai discutăm, dacă ești postac plătit,///
    • +16 (18 voturi)    
      Da de unde (Vineri, 19 iunie 2015, 20:35)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      Vezi ca acusi sar aia care zic ca nu avem nevoie de FMI, UE, etc., mai bine eventual cu rusii...
      Acum serios vorbind, nu e nimeni altcineva vinovat decat noi, votantii. Asta am votat, asta avem! Am avut, pentru scurt time e drept, vot uninominal. Am ales tot pe alde nastase, voiculescu, etc., si inca din primul tur, detasat. Asa ca, no comment!
      • -4 (14 voturi)    
        FMI este o banca (Vineri, 19 iunie 2015, 21:11)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        nu o compara cu UE. la FMI te duci cand imprumuti si imprumuti cand ai un proiect care aduce plusvaloare si profit. ai inteles acum? nu compari tari cu banci, de parca o banca ti-ar fi un aliat. o banca vrea sa faca profit si atat!
        daca nu ai nevoie de FMI, nu imprumuti. punct. daca nu imprumuti de la FMI, nu inseamna ca esti cu rusii. ce faci tu se numeste propaganda sau plictiseala de weekend.
        cat despre votare. sincer, toate, absolut toate partidele s au succedat la guvernare. la care din ele ai vazut tu indicatori economici cu care sa te mandresti? dar societate civilizata si increzatoare in viitor? suntem condamnati prin faptul ca toata, dar absolut toata clasa politica este CORUPTA.
        • +7 (9 voturi)    
          Unde am comparat FMI cu UE? (Vineri, 19 iunie 2015, 22:45)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

          Am spus doar ca unii sunt impotriva ambelor, ceea ce nu cred ca poti contesta. In ce priveste votul uninominal, iarasi, de ce amesteci partidele? Au fost si atatia candidati independenti. Mai mult, avantajul era ca daca respectivul nu facea ce a promis, la alegerile urmatoare nu-l mai votam. Asa, la partide, pe de o parte partidul pune pe cine vrea, iar apoi respectivul are scuza ca partidul a vrut altfel... Si la alegerile urmatoare, tot partidul il alege iar... Eu unul am ales pe cineva care nu era in nici un partid, nu mai auzisem de el in politica. ca nu a iesit, asta e. Ca poate ar fi facut si el prostii, intrat intr-un partid mai tarziu, e alta poveste, ne se mai poate sti. dar as fi simtit ca am un control mai mare, si evident in acel caz nu l-as mai fi ales. Asa?...
        • 0 (2 voturi)    
          clasa politica.... (Sâmbătă, 20 iunie 2015, 19:38)

          anonim [anonim] i-a raspuns lui jackalphonse

          ce treaba ai tu cu clasa politica, ca oricum tu nu gindesti normal, nu clasa politica munceste sa ai tu profit, ci inver tu muncesti sa platesti puscarisii din societati romaneasca,
          cea mai buna guvernare este guvernare Boc-Basescu, care a luat btara pe minus si a lasat tara pe plus 5 miliarde de euro in cont,
          Poti sa intelegi aceste fapte, discutam oriunde si orcind pe banii mei,
  • +11 (11 voturi)    
    Daca nu ar fura si ar fi competenti,nici atunci! (Vineri, 19 iunie 2015, 19:25)

    Plagarus [utilizator]

    Doar Ponta Viorel poate mări pensiile, salariile,doctoratele, IT-isti, retrocedările......samd
    Parlagainarii cu un singur mandat vor primi, pe lângă pensie, o sumă suplimentară de 2.000 de lei. Parlagainarii cu două mandate vor primi pensie plus o sumă adiţională de 3.000 de lei, pentru ca senatorii şi deputaţii cu trei mandate să primească încă 4.000 de lei pe lângă pensia obşnuită.

    S-a constituit Asociatia Fostilor Parlamentari/Ei au făcut lobby pentru ac. lege.
    Noua fosti parlamentari au constituit o Asociatie prin care vor sa-si ofere serviciile de "consiliere" pentru noii alesi in privinta unei eventuale modificari a Constitutiei, a elaborarii legilor si a revenirii la "bunul simt al primului Parlament".

    "Sunt oameni cu experienta parlamentara, maturitate si ganduri bune pentru tara, in acest sens am constituit Asociatia Fostilor Parlamentari", a declarat fostul deputat FSN Vasile Radulescu, presedintele Asociatiei, precizand ca sediul acesteia este in Palatul Parlamentului, la Clubul Parlamentarilor.

    Potrivit lui Radulescu, exista noua membrii fondatori, printre care Ion Basgan(fost senator PNL), Marcel Chiritescu (fost deputat FSN) - purtator de cuvant, Corneliu Ciontu (fost deputat PC si PRM), Gheorghe Glavan (fost deputat FSN) - secretar, Maria Lazar (fost deputat PSD) - vicepresedinte, Gavrila Vasilescu (fost senator PC) si Sever Mesca (fost deputat PRM).(comisarul.ro )
    • +10 (10 voturi)    
      Sa n-o apuce niciunul (Vineri, 19 iunie 2015, 21:23)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      pensia asta. Asa sa le ajute Cel de Sus,
  • +13 (13 voturi)    
    Adormirea tinerilor ! (Vineri, 19 iunie 2015, 19:49)

    Merlin [anonim]

    Tinerii, care ar trebui sa fie in strada acum si sa ceara alegeri anticipate, pentru ca ei vor fi cei care vor munci si vor plati pensiile speciale ale acestor lichele, surprinzator, nu au nici o reactie si tac ca melcii. Acum chiar se poate spune ca mamaliga nu explodeaza...
  • +10 (10 voturi)    
    tupeu (Vineri, 19 iunie 2015, 21:14)

    gheorghe [anonim]

    in tara asta oamenii platesc greu facturile , " alesii " -n schimb isi asigura viitorul...
    • +10 (10 voturi)    
      Tupeu criminal (Vineri, 19 iunie 2015, 21:24)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui gheorghe

      fura de la cei mai necajiti, bestiile nesatule.
  • +15 (15 voturi)    
    pensiile speciale sau dictatura golanilor !!! (Vineri, 19 iunie 2015, 21:24)

    andreesanu [anonim]

    Este inacceptabil ca acesti nimeni care s-au ingramadit
    la ciolan ,acesti chiulai,acesti incompetenti,acesti puscariabili sa-si traga pensii privilegiate fara sa fi contribuit la fondul de pensii conform legii .
    Acesti derbedei s-au invatat sa fure si din pensia amaritului de roman.
    • +8 (8 voturi)    
      Poate se trezeste Ciorbea si ataca la CCR (Vineri, 19 iunie 2015, 22:44)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      legea pensiilor speciale pentru parlamentari.
  • -7 (9 voturi)    
    FMI face politica (Sâmbătă, 20 iunie 2015, 3:28)

    newlook [utilizator]

    FMI face politica.
    Valoarea totala a pensiilor asa zis "speciale" e total nesemnificativa; FMI, ca banca, nu are de ce sa se ingrijoreze....si FMI stie bine asta. Dar FMI este si instrumentul de control al coloniei de catre noua stapanire. Astfel, in lumina ce vine de la Inalta Poarta, FMI - desi se declara apolitic - isi baga copitele politice peste tot pe unde ajunge. Astfel ca esecurile in serie rasunatoare ale FMI au o explicatie mult mai adanca, nu numai incompetenta functionarilor. (apropos, care dintre adulatorii actuali ai FMI imi poate indica un succes al FMI in ultimele trei decenii?)
    • +9 (9 voturi)    
      Nu e nesemnificativa niulukule (Sâmbătă, 20 iunie 2015, 5:23)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      E valoarea suprema de nesimtire...tu nu realizezi ca aia isi impart intre ei BANII TAI?
      • +4 (4 voturi)    
        niuluk are Pensia si Simbria (Sâmbătă, 20 iunie 2015, 7:36)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        in marfare de ruble...rubla ii pe gustu lui / cardu lui
      • -2 (4 voturi)    
        Cine a ales FMI-ul ? (Sâmbătă, 20 iunie 2015, 12:40)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        HN iti pune la dispozitie inca 1000 de articole in care sa dezbati problema "nu realizezi ca aia isi impart intre ei BANII TAI?".

        Articolul asta, specific, se refera la o afirmatie politica a FMI in Romania si intreb : cine a ales partidul asta; cine l-a mandatat pe acel Pantofelo Gaurito sa deschida gurita pe aceasta problema, in acest mod?
    • +3 (3 voturi)    
      FMI face bani, (Sâmbătă, 20 iunie 2015, 9:43)

      anonim, [anonim] i-a raspuns lui newlook

      din împrumuturile performante, acordate guvernelor performante, coduse de oameni capabili ca Boc-Băsescu,
      guvernul de hoti, mincinoși, incapabili plagiatori, fără pregătire de specialitate, împrumută 433 de euro pe secundă și fura 15, cum vrei să discute cel cu banii cu tine?
    • 0 (6 voturi)    
      Contributivitatea.... (Sâmbătă, 20 iunie 2015, 12:32)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Absolventii astia noi de ...cum ii spune acum facultatii aleia muncitoresti, Stefan Gorghiu? Alina Burghiu? Spiru Haret?...ma rog, absolvent astia a acelui ceva nu pot, nu au ustensilele mentale necesare ca sa priceapa ca - privind pensia pentru orice bugetar - vanturarea prosteasca a cuvintelor "principiul contributivitatii" denota doar simplitatea de gandire (prostia, ca sa inteleaga si basistii!) utilizatorului.

      Adica azi, statul ia din sac 100 de lei si ii da FIZIC ca salariu bugetarului si ii spune: "Gigele basist, uite, am pus si 10 lei deoparte pentru pensia ta" (principiul "contributivitatii") Gigelu basist e fericit ca a "contribuit" desi nu a vazut nici 5 bani din cei 10 lei.

      Cu alte cuvinte, nimic nu impiedica statul sa spuna ca a pus 10 lei, 1 leu sau 1000 de lei ca si "contributivitate" la pensie pentru salariul dat lui Gigel basistul.

      Basismele astea, "principiul contributivitatii", "taxa unica", "procent unic de impozit" si alte "unice" d'astea, sunt rezultatul mintilor simple si sunt sutinute de oameni asemenea, precar alfabetizati, care nu inteleg ca societatea e complexa si ca statul e mai mult decat un perceptor care aplica dijmuiala.
    • +1 (1 vot)    
      newlook, (Sâmbătă, 20 iunie 2015, 19:15)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui newlook

      care stapinre, ce colonie, ce stapinre, tu esti ori idiot cu acces la internet, ori platit de ponta, fmi da banii daca tu i-i ceri, in rest sunt cretinisme sociliste,
      sunt extrem de revoltat la remarcile imbecile pe care le faci, incompetenta intra in vigoare dupa ce iei banii,
      cine dracu te pune sa iei bani dela oricine, ca si institutie bancara, daca nu ai nevoie, si daca i-i iei de ce nu respecti contractul?, sau te duci la FMI cu probleme sociale, aia-ti dau banii si tu i-i dai la curve, cinew ests vinovatul?
      daca nu aveti discernamint, de comentati, nu va ginditi cit rau faceti celor de niveul vostru intelectual?,
      Eu sunt privatizat din 1991, am luat credit cu 70%, credit dus de ofiterul de credite la banca unde vinzatorul a deschis cont. eu am semnat OP, si atit vinzatorul a luat banii, eu am intrat in posesi spatiului,
      Daca nu aveti habar de cum merg treburile, de ce comentati?
      Nu-i mai bine sa mergeti voi la munca, sa vedeti cum e , si dupa aceea sa vorbiti!
      • 0 (0 voturi)    
        Prietene, (Marţi, 23 iunie 2015, 5:09)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui anonim

        Prietene,

        Inainte de a invarti soarta lumii ca porcul dovleacul, treci putin pe la ora de gramatica.
        Ia-l si pe ala care ti-a dat "+" !
  • +1 (1 vot)    
    Le doresc parlamentarilor (Sâmbătă, 20 iunie 2015, 8:29)

    Criss S. [utilizator]

    Le doresc parlamentarilor care si-au votat pensii pe "merit" sa traiasca ani multi incat sa beneficieze de pensie direct proportional cu meritul individual.

    Pensia de stat se primeste conform contributiilor individuale la sistem, de-a lungul vietii. Asta e valabil pentru toti MAI PUTIN pentru cei care singuri se situeaza deasupra tuturor.

    Vremelinci pe o functie in care au ajuns cocotati datorita unei imprejurari (ne)fericite si dintr-o data sunt "unsii lui Dumnezeu", sunt cei care in caz de foamete, ar lua apa si painea de la gura copiilor votantilor pentru ca deh, EI trebuie sa supravietuiasca.

    Poporul i-a pus ssu, poporul sa ii dea jos. Dar .. CARE popor? si stau si ma intreb, daca 25 de ani POPORUL nu a fost in stare sa dea ceva mai bun, dandu-i jos pe astia, ar avea ce pune in loc?

    Parlamentarii, ar trebui asemuiti cu 'capul' familiei, acel parinte puternic si destoinic care se ingrijeste ca familiei sa nu ii lipseasca nimic. Cati dintre noi nu avem copii? Si stim ca grija noasta se indreapta mai intai catre ei si abia apoi catre noi.
    Vedem noi acest comportament in randul 'alesilor' ?

    Multi se plang ca "vai" ce meserii rasunatoare au avut si ce ar fi putut ajunge, daca nu ar fi fost parlamentari. Si de aceea trebuie sa primeasca ALTFEL decat restul.
    Dar, intrebare mea: i-a obligat cineva sa ajunga parlamantari? i-a pus cineva cu pistolul la tampla? ii obliga cineva, daca au gresit, sa perpetueze greseala si sa se inghesuie pe liste?

    Pai, din pacate, astfel de parinti mai vad .. pe la televizor .. au copii pentru a le folosi alocatiile pe tigari si bautura ... Ei bine, ASTIA sunt si parlammentarii care, intr-o veselie frenetica, voteaza sa ne ia "alocatiile" ...

    Din banii pusi departe de fiecare, de-a lungul vietii, bobita cu bobita, ca sa avem parte de batraneti mai usoare, vin "alesii lui Dumnezeu" si isi baga ei labele ...

    Ei bine, viata lunga si prospera, pe masura grijii fata de copii si a meritului individual!
  • +4 (4 voturi)    
    Ce este aia pensie specială? (Sâmbătă, 20 iunie 2015, 8:58)

    vali47 [utilizator]

    Parlamentarii în loc de viitorul României pregătesc propriul viitor.Tinerii de acum vor munci pe rupte ca să plătească pensii speciale unora care nu au făcut decât să dea legi în interes personal,să fure și să distrugă România.Parlamentarii sunt convinși că au distrus viitorul României,de aceia au și votat rapid legea cu pensiile speciale.Ei și-au aranjat viitorul.Și ca să fie clar,totul este făcut de clica de la guvernare,adică Ponta,Tăriceanu,Constantin,Oprea,Zgonea,pentru-că parlamentarii lor(nu ai noștri) fac ce ordine primesc.Parlamentari țuțeri.
  • +3 (3 voturi)    
    Egalitate??? (Sâmbătă, 20 iunie 2015, 9:54)

    Observer [anonim]

    Cercul pensiilor, indemnizatiilor si salariilor speciale se tot largeste. In curand vor ramane "pe normal" numai femeile de servici si gunoierii.
  • +2 (2 voturi)    
    legea rusinii (Sâmbătă, 20 iunie 2015, 10:06)

    cuky [utilizator]

    NEALESII nostri dau dovada de o inconstienta si iresponsabilitate incredibvila Acesti oameni au rupt contactul cu realitatea ,sfideaza total si ii dispretuiesc pe cei care i-au trimis acolo.Ganditiva la numarul de parlamenrtari la care au ajuns ,dupa ce poporul a votat pentru300(si asa prea multi) .Acum fac tot felul de scheme pentru asi crea avantaje nerusinate ,si se sustin transpartinic cu multa lipsa de bun simt ,Lderii lor dau dovada de lasitate si nu-si auma deciziile luate tn partid ,ca si cum romanii sunt prosti sa creada teatrul acesta meschin Considera ca neparticipand la votul acestei legi a RUSINIIi, care legalizeaza "prstitutia "jafuuil din banul public ,unde si eu ca pensionara contribui cu o suma si toti ceilalti contribuabi;li sunt absolviti de respnsabilitatea celr intamplate in parlament . Acesti,bani ar trebui sa mearga la sanatate ,invatamant ,autostrazi ,fiindca tot se discuta despre asta in fiecare zi ,si noi mergem pe carari ........si nu la imuibarea imposturii. Spuneam de acesti lideri ,care s-au pitit care pe unde l-a dus capul ,aplicand politica strutului .....asa cum ii sta bine unui NEDIMNITAR roman ,care isi da lege pentru a fi mai inbuibat ,incat sa "NU FIE LA FEL CU UN CETAtEAN OBISNUIT FiIE EL DOCTOR ,INGINER,MUNCITOR ............'am incheiat citatul din discursul "ilustrulu" parlamentar Nu poti sa crezi ca au ajuns in parlament asemenea debitori de ineptii Acesta este oare INTERESUL NATIONAL ffindca a votat si UNPR ,??!!,,,,,,,,,",cei ce spun cuvinte goale ce din coada or sa sune"
    Cred ca este cazul sa va opriti domnilor parlamentari din a scoate Romania din Europa . !........Ajunga-va ca ne-ti dus la coada tarilor
    europene ,din toate punctele de vedere, in afara de coruptie si furt ,unde tot cu bunavointa vostra ocupam rusinosul loc I Va spun asta Institutiile Europene si strigam disperatii si noi .
  • 0 (2 voturi)    
    Bah FMI-ule (Sâmbătă, 20 iunie 2015, 12:44)

    OrlyOpinions1 [anonim]

    Noi romanii vrem bunastare si un trai decent civilizat (crestere a nivelului de trai, aka more buying power).
    Daca putem obtine asta in parteneriat cu tine, foarte bine, daca nu, pleci val vartej!
    Pensiile nu au fost si nu sunt o povara pentru pentru Romania, exista un decalaj intre contributii si plati, dar se poate acoperi foarte usor, de exemplu e suficient sa se renunte la panselutele de pe stalpi.
    Ca pensiile si salariile bugetare au fost marketate a ce-a mai mare problema a Romaniei, desi noi nu am avut nici in clin nici in maneca cu criza voastra, ca noi nu am acut expuneri pe pietele afectate.
    In 2010 poporul, si nu vreo entitate politica, a iesit in strada si si-a spus cuvantul, si minune, un an mai tarziu Romania iesea din criza.
    De ce tot trebuie sa iesim in strada si facem scandal, ba in '89, ba in 2010.
    Ce e asa greu de priceput? Vrem sistemul social din Anglia, sistemul medical din Germania, sistemul juridic din Franta si sistemul de invatamant din Finlanda, ca de-aia am intrat in Europa.
    Va plangeti ca vreti ca Romania sa va dea ingineri, medici, fizicieni, da putem, am dat si putem da varfuri, dar asta nu se prea poate cand noi stam toata ziua sa facem rost de ale gurii.
    • +2 (2 voturi)    
      Noi romani vrem. (Sâmbătă, 20 iunie 2015, 18:53)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui OrlyOpinions1

      pai tocmai asta este ca tu singur no poti sa-ti asiguri ziua de miine, si atunci apelezi la credite, credite acordate de cei cu bani in anumite conditii,
  • -4 (4 voturi)    
    Sa discutam... (Sâmbătă, 20 iunie 2015, 13:14)

    Tati [anonim]

    Nu am o opinie clara privind suplimentarile de pensii pentru parlamentari, insa cred ca ar trebui sa stim cam ce impact financiar anual inseamna, cati parlamentari s-ar pensiona teoretic anual si ar beneficia de majorari, pe scurt sa fim in tema cu tema pe care o discutam. Asa , teoretic, noi romanii nu prea suntem de acord ca altii sa castige mai mult, in timp ce noi... Noi suntem urmariti permanent de capra vecinului...
    Cand s-au redus drasnic pensiile aviatorilor, n-am auzit pe nimeni din afara profesiei lor, sa protesteze... Cati pensionari piloti avem, ca sa fim fericiti ca li s-au taiat pensiile ? Am dat numai un exemplu... Pe urma sa nu uitam ca FMI e o banca...
    • +1 (1 vot)