Premierul Republicii Moldova, Chiril Gaburici, si-a dat demisia dupa ce procuratura a inceput o ancheta despre diploma sa de bacalaureat: Toti cetatenii sunt egali, iar justitia este una pentru toti

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 12 iunie 2015, 11:23 Actualitate | Esenţial

Victor Ponta si Chiril Gaburici
Foto: Twitter
Premierul Republicii Moldova, Chiril Gaburici, si-a dat demisia cu doua zile inainte de alegerile locale. Gaburici este anchetat in acest moment pentru ca si-ar fi falsificat diplomele de studiu. Demisia lui Gaburici arunca Moldova intr-o noua criza politica si are loc chiar inainte de localele in care candidatii pro-rusi au sanse mari sa castige cateva dintre cele mai importante primarii, printre care si Chisinaul, pe fondul dezbinarii dintre partidele pretins pro-europene si pe fondul neincrederii tot mai mari a electoratului vorbitor de limba romana in aceste partide.

"Vreau sa fac un anunt fara precedent in Republica Moldova. Vreau sa-mi anunt demisia. Consider ca odata cu aceasta nu vor exista suspiciuni ca ancheta s-a desfasurat corect si subiectul diplomei mele lipsit de importanta in contextul situatiei social-economice din Moldova va fi scos de pe ordinea de zi. Toti cetatenii sunt egali, iar justitia este una pentru toti. Un premier trebuie sa sprijine o ancheta obiectiva", a declarat Chiril Gaburici intr-o conferinta de presa, citat de Jurnal.md.

Procuratura moldoveana a deschis un dosar privind falsificare a diplomei de bacalaureat a lui Gaburici dupa ce o expertiza a Politiei a aratat ca diploma e falsa.

Gaburici, un tanar om de afaceri, a fost sustinut in Parlament de o coalitie netransparenta intre PLDM (Vlad Filat) si PDM (Vlad Plahotniuc) pe de o parte, si comunistii lui Vladimir Voronin pe de alta parte.

In Republica Moldova au avut loc proteste antiguvernamentale masive in ultimele luni, pe fondul scaderii abrupte a nivelului de trai si in urma scandalului urias provocat de furtul a aproape un miliard de euro din trei banci.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
6069 vizualizari
  • +17 (17 voturi)    
    Ponta este unicul licurici (Vineri, 12 iunie 2015, 11:27)

    Cris [anonim]

    Hai bre Tonta urmeaza lumina de la rasarit
  • +20 (20 voturi)    
    obraz subțire (Vineri, 12 iunie 2015, 11:29)

    timp tamp [utilizator]

    Până și într-un stat semi comunistoid oamenii mai au un pic de onoare, plăgiuță al nostru are șoriciul ca de mangalița
  • +17 (17 voturi)    
    Vioreleee, se aude? (Vineri, 12 iunie 2015, 11:35)

    Berzelius [utilizator]

    Chiar nu te simti un pic cu musca pe caciula?
    Frati intru falsuri, macar asta incearca sa-si spele onoarea, cata mai are.
    Da' tu, Viorele, o demisie copy-paste, ceva?
  • +15 (15 voturi)    
    Vai, dar ce poza frumoasa! (Vineri, 12 iunie 2015, 11:36)

    sfsdfs [anonim]

    O placere sa ii vezi impreuna - macar unul are coloana vertebrala, ca sa iasa drepti amandoi in poza :)
  • +4 (4 voturi)    
    infratirea infractorilor (Vineri, 12 iunie 2015, 12:01)

    Inuka [utilizator]

    Ce poza buna de grup, cei doi Pinochio ai statelor romanesti prietene, la cafele sarbatorind genocidul armenilor in Istanbul in timp ce restul lumii comemora evenimentul prin procesiuni sobre.
    Cam prostovan totusi amicul lui Pinochio. Nu l-a dus capul sa opreasca si el curentul la comisia care ii verifica diplomele...
    Mai au de invatat moldovenii la furturi de la caracatita frateasca PSD. Au inceput si ei timit cu un tun de un miliard de euro dar sunt pe drumul cel bun.
  • +3 (3 voturi)    
    Caracter sau lipsa de.... (Vineri, 12 iunie 2015, 12:26)

    FLORIN [anonim]

    Ponta sau Poanta nu va face vreodata un gest de onoare, lipsa de caracter e evidenta la el. Trebuie *ajutat* de noi toti altfel vom ajunge un stat al hotilor.
    Mickey Mouse baschetbalist.....mai merge dar prim-ministru nu.E doar copilul lui Iliescu si Nastase, ce ar fi putut invata de la acesti doi tatuci ?
  • +3 (3 voturi)    
    e, asa da. (Vineri, 12 iunie 2015, 12:28)

    Gicu_007 [utilizator]

    poanta are onoare zero.
  • +3 (3 voturi)    
    fara doctorat dar mai onest (Vineri, 12 iunie 2015, 12:29)

    trem [utilizator]

    Macar Gaburici mai are ceva bun simt si demnitate in ciuda faptului ca nu are diploma de liceu...sunt insa altii (ViP) care se tin de 'doctorat' si functie cu nesimtenie.

    E greu de inteles teama de a merge la DNA daca nu esti vinovat....
  • +3 (3 voturi)    
    Experti in fraudare (Vineri, 12 iunie 2015, 12:50)

    liviul [anonim]

    Ponta i-a explicat ca unui frate mai mic cum sa faca copy-paste ca sa isi termine studiile...
  • +4 (4 voturi)    
    Rock bottom (Vineri, 12 iunie 2015, 13:26)

    VW_Bora [utilizator]

    Uite că se poate până şi în Moldova!!!
    Cu mai mulţi ani în urmă s-a putut şi în Albania!!!

    În Manelistan, nu! Nu există demisie de onoare. Nici nu poate exista, atât timp cât onoarea lipseşte.
    Cu ochii mai mereu pe bulgari când venea vorba de cine-s ultimii în Europa, parcă toţi au uitat de existenţa ţărilor ne-membre ale EU.
    Şi uite aşa, mai puţin mediatizaţi, PM din Albania şi Moldova s-au dovedit mai onorabili decât alaiul de PM din manelistan (excepţie MRU)

    Oare se poate şi "mai jos" de atât?!
  • +7 (7 voturi)    
    Alogen (Vineri, 12 iunie 2015, 13:27)

    NicolaeA [utilizator]

    Moldoveanul are coloana vertebrala; albanezul nostru e molusca !