Robert Cazanciuc: Oficial nu mi s-a cerut demisia. Voi avea probabil o discutie cu premierul azi sau maine

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 10 iunie 2015, 11:46 Actualitate | Esenţial

Robert Cazanciuc
Foto: Presedintia Romaniei
Ministrul Justitiei, Robert Cazanciuc, a declarat miercuri ca premierul Victor Ponta nu i-a cerut demisia dar o sa aiba o discutie cu premierul joi sau vineri si o sa decida dupa aceea.

Ministrul Justitiei a fost intrebat insistent de jurnalisti despre o potentiala demisie, in conditiile in care PNL i-a cerut demiterea pentru comunicatul prin care le atrage atentia ca risca sanctiuni penale, dar si a zvonurilor ca unii lideri PSD sunt nemultumiti de activitatea sa.

"Oficial nu mi s-a cerut o asemenea demisie din partea premierului", a spus Robert Cazanciuc, care a adaugat ulterior ca "nu am avut o discutie cu premierul, o sa am probabil aceasta discutie astazi sau maine."

"O sa am o discutie si o sa decid dupa aceea", a repetat ministrul justitiei, care participa miercuri la sedinta Consiliului Suprem al Magistraturii.

"Daca mandatul meu la ministerul Justitiei a corespuns mandatului initial preluat acum doi ani, de a avea un raport de tara mult mai bun decat pana acum, de a contribui la cresterea increderii in justitie, aceasta evaluare poate fi facuta de premier si, daca ea nu corespunde mandatului initial,  sunt gata sa plec, nimeni nu este de neinlocuit", a spus Robert Cazanciuc.

Senatorul social-democrat Daniel Savu a declarat luni seara, la Antena 3, ca in sedinta conducerii PSD de astazi i-a cerut premierului Victor Ponta inlocuirea din functie a ministrului Justitiei, Robert Cazanciuc, din cauza prestatiei slabe a acestuia din ultima vreme. Potrivit lui Savu, Ponta a spus ca nu il schimba pe Cazanciuc acum, il mai tine o saptamana. 

Copresedintele PNL Alina Gorghiu a declarat luni seara, la TVR1, ca ministrul Justitiei, Robert Cazanciuc, ar trebui sa-si dea demisia din functie pentru comunicatul prin care le atrage atentia liberalilor ca risca sanctiuni penale in cazul unor "manifestari politice ilegale".










5055 vizualizari
  • +1 (9 voturi)    
    Si-a facut treaba prea bine (Miercuri, 10 iunie 2015, 11:54)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    iar pesedistilor nu le place asta.

    Sunt dispus sa las afacerea Ponea deoparte doar pentru faptul ca P$D-istii il urasc pe Cazanciuc;
  • +8 (10 voturi)    
    not slave enough? (Miercuri, 10 iunie 2015, 11:56)

    Gobelin [utilizator]

    clar PSD vrea unul care sa treaca la actiune: inlocuirea Codrutei Kovesi si a Liviei Stanciu.
    unul ca Nicolicea de pilda, ar merge ca uns.
  • +9 (11 voturi)    
    Ca in Alexandru Lapusneanu! (Miercuri, 10 iunie 2015, 11:59)

    Geo6101 [anonim]

    Lapusneanu s-a salvat un timp sacrificandu-l pe Motoc. PSD spera sa-si salveze liderul sacrificandu-l (numai) pe Cazanciuc! E mult prea ieftin, dom'ne! Mai puneti ceva, un presedinte de camera, niscai presedinti de comisii, de exemplu, juridica, un premier s.a.
  • +5 (7 voturi)    
    demisie (Miercuri, 10 iunie 2015, 11:59)

    nimrod [utilizator]

    "După aceea"? S-au învăţat de la Iohannis cu decantarea peste o săptămână... Timpu' trece, PSD-ul guvernează mai departe. Asta-i ideea.
  • -4 (10 voturi)    
    Pai daca ti-a (Miercuri, 10 iunie 2015, 11:59)

    xrogo [utilizator]

    cerut demisia Marele PNL,repejor dati-o,ca de nu se isca mare scandal,se ling clante la ambasade,se ia pozitie in PE!!!
    • +3 (7 voturi)    
      Nu-ti place cand se face ceva in PE, (Miercuri, 10 iunie 2015, 12:39)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      fiindca ai fost invatat sa urasti democratia.
    • +1 (7 voturi)    
      iliescule (Miercuri, 10 iunie 2015, 12:44)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      tu esti?aaaa tavarisi vezi domne ca astia sunt niste agiamii.in loc sa treaca la actiune si sa cheme minerii,ei se tooot intreaba ce si cum sa faca...
      pai matale,om hotarat,o data ai dat cu pumnu-n masa si gataaa.
      ia hai! NOI MUNCIM NU GANDIM!
    • +1 (1 vot)    
      Cazanciuc UNPR! Stie varu ca Ponta-i OUT! (Miercuri, 10 iunie 2015, 14:17)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      RO nu se impiedica de ciotul penal Ponta Viorel !
      • 0 (0 voturi)    
        Nu stie, (Joi, 11 iunie 2015, 11:24)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

        noroc cu tine ca i-ai spus !!!
  • +4 (8 voturi)    
    hehe (Miercuri, 10 iunie 2015, 12:01)

    jijelul , troll platit de ruznaci [utilizator]

    ministrul care nu pleca fiindca e penal, pleaca fiindca nu il mai vor pesedeii. nu si-ar merita altfel numele de cel mai cinstit guvern...
  • +8 (12 voturi)    
    Cum ajunge o tara, afacere de familie...! (Miercuri, 10 iunie 2015, 12:01)

    pedepsitorul [utilizator]

    Romanii de dragul UE s-au blocat asa intr-o forma autista de corectitudine sociala, in schimb ce mafia politica joaca cu toate eschivele posibile!

    Cand o sa ne trezim, o sa ne dam cu capul de pereti cum de am ingaduit asemenea atiuni politice machiaveslistice!

    Oricum, faptul ca pleaca varul, pe mine ma ingrijoreaza si ma gandesc ca poate fi inlocuit de un mercenar, numai bun pentru o lovitura de gratie sistemului legislative sau de de justitie!
  • -1 (5 voturi)    
    Cazanciuc (Miercuri, 10 iunie 2015, 12:05)

    Cetatean abuzat de justitia dreapta [anonim]

    Acest ministru al acoperitilor din justitie trebuie sa plece.a buzat prea multi cetateni de rand fara probe .
  • +5 (9 voturi)    
    Neoficial nu-ti merge bine,bey cazaCioc ! (Miercuri, 10 iunie 2015, 12:10)

    Plagarus [utilizator]

    Jale mare in la mai bella famiglia Naum,Ponta, Hertzanu, Sarbu ?!
  • +4 (6 voturi)    
    Nu-i nimic (Miercuri, 10 iunie 2015, 12:36)

    ac [utilizator]

    Iti cer eu demisia. Sluga ce esti.
  • +3 (7 voturi)    
    se incalzeste... (Miercuri, 10 iunie 2015, 12:50)

    demaGOGU [utilizator]

    ...Nicolicea

    aveti grija ce va doriti.
    • +1 (1 vot)    
      Se incalzeste degeaba ! (Miercuri, 10 iunie 2015, 14:19)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Cazanciuc UNPR, ramane ministru !
  • +9 (11 voturi)    
    Ponta a inceput sa arunce balastul (Miercuri, 10 iunie 2015, 12:51)

    AliKimiku [utilizator]

    poate, poate va scapa
    Acest Ponta Paturica al sec XXI ar "demisiona-o" si pe maica-sa ca sa ramana in functie. De altfel a bagat-o deja intr-un r_hat destul de mare in afacerea cumnatului.
    Animalul va sta agatat de functie chiar si daca ii intra tot partidul la racoare. E constient ca daca da drumul ciolanului este un om terminat.
    • 0 (0 voturi)    
      Curioasă consecvenţa cu care îl apără... (Miercuri, 10 iunie 2015, 14:31)

      Observator impartial [anonim] i-a raspuns lui AliKimiku

      ...parlamentarii pe Ponta, deşi el s-ar şterge cu ei fără jenă doar ca să mai stea o secundă în funcţie!
      Să fie chiar aşa de naivi?
  • +2 (2 voturi)    
    Cazanciuc,cel mai prost MJ postdecembriost. (Miercuri, 10 iunie 2015, 13:54)

    vali47 [utilizator]

    Cu ce o fi fost amenințat Cazanciuc ca să iasă ca prostul să amenințe cu represalii pe cei care ar protesta !doamne ferește de asemenea miniștri de justiție care nu știu pe ce lume trăiesc.Nu l-am auzit pe Cazanciuc să amenințe cu consecințe legale pe cei care fură,pe cei care fac trafic de persoane și droguri,pe cei care fac evaziune fiscală,pe cei care devalizează bugetul național,dar îi amenință pe cei care sunt nemulțumiți de guvernarea Ponta și le promite pușcăria.Acum înțeleg de ce au fost lăsați să moară și femeia care sa aruncat de pe bloc și cel de la Timișoara aruncat de pe macara.Așa este protocolul dacă protestezi.Confirmați d-le Arafat?