Livia Stanciu, presedintele Inaltei Curti: Ceea ce s-a intamplat in Parlament marti demonstreaza ca legea nu este egala pentru toti cetatenii

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 10 iunie 2015, 9:01 Actualitate | Esenţial

Livia Stanciu
Foto: Agerpres
Presedintele ICCJ, Livia Stanciu, a declarat miercuri ca ceea ce s-a intamplat la Camera Deputatilor, la votul privind cererea de incuviintare a inceperii urmaririi penale in cazul premierului Victor Ponta, demonstreaza ca legea nu este egala pentru toti cetatenii Romaniei. 

Intrebata, la sosirea la sediul CSM, despre declaratia presedintelui Klaus Iohannis, care a catalogat ca ''o zi trista pentru democratie'' votul de marti din Camera Deputatilor, aceasta a afirmat: Ceea ce s-a intamplat in Parlament, din punctul meu de vedere, demonstreaza ca legea nu este egala pentru toti cetatenii Romaniei''. 

Livia Stanciu afirmase marti ca votul din Camera Deputatilor pe solicitarea de urmarire penala in cazul premierului Victor Ponta se va reflecta in mod cert in viitorul raport privind Mecanismul de Cooperare si Verificare

Plenul Camerei Deputatilor a aprobat marti hotararea de respingere a inceperii urmaririi penale a premierului Victor Ponta cu 231 de voturi pentru si 120 impotriva.










10948 vizualizari
  • -29 (61 voturi)    
    Da! Aveti dreptate! (Miercuri, 10 iunie 2015, 9:09)

    Livia [anonim]

    Da! Legea nu este egala pentru toti! Nu toti fac puscarie timp de 6 luni pentru ca asa doreste Livia Stanciu! Nu toti fac puscarie pentru ca doamna Kovesti doreste schimbarea polului de putere in Romania. Aveti dreptate! Dar mai intai ar trebui sa va rezolvati abuzurile facute de dumneavoastra, cei din justitie. Acolo se incalca legea in mod mizerabil! Mai lasati etica si moralitatea mai ipocritilor ca nu sunteti cu nimic diferiti.
    • +17 (29 voturi)    
      iei si bonuri de masa? (Miercuri, 10 iunie 2015, 9:54)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Livia

      stii tu mai bine ca organele abilitate ca e un abuz si ca ponta si alti parlamentarii sunt inocenti. victime inocente ale unor oameni rai....
      scarba si dispret!
      • -5 (17 voturi)    
        Ce-ti veni? (Miercuri, 10 iunie 2015, 10:35)

        Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

        Livia spune ce-a zis Papici si ce stie stie de la el...
      • -9 (19 voturi)    
        Abilitate sa ce? (Miercuri, 10 iunie 2015, 10:35)

        Livia [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

        Abilitate sa ce ma ? Sa bage la puscarie cand vor si pe cine vor ? Asta credeti voi ca e justitie? Nu iau apararea nimanui, dar daca se doreste justitie in Romania atunci sa se faca de asa natura incat DNA-ul sa nu mai arate ca o marioneta a PNL-ului. Este absolut penibil, cum dupa 8 ani de zile, doamna Kovesi hotaraste sa scoata dosarul domnului Ponta in ziua in care se depune motiunea. Asta nu e justitie, este o bataie de joc pentru cei care cred in ea. Au ajuns oameni nevinovati sa infunde puscariile pentru ca acesti magistrati pot face orice fara sa raspunda in fata nimanui. Nu uitati ca aceasta tara este la fel de intesata cu clanuri mafiote precum era si acum 15 ani. Diferenta este ca acum sunt mult mai organizate.
        • +4 (8 voturi)    
          Nu tanti (Miercuri, 10 iunie 2015, 11:15)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Livia

          tre sa bage la puscarie doar cind are aprobare de la sefu al mare.
          Ca doar asta e justitia adevarata, cu aprobare in sedinta de guvern, la pe vremea lui Bombonel, cind Rodica Stanoiu zrostea celebrele cuvinte: „Stiti bine ca eu, de nenumarate ori, in legatura cu Basescu am intrebat chiar si in sedinte mari, cind dam verde pentru Basescu. S-a dat tirziu dosarul lui, acuma“.

          Aia e justitie adevarata. Nu cind se trezeste orice procuror sau judecator sa aresteze asha, aiurea, fara aprobare de sus, ditamai parlamentarii si ministrii.

          Si apropos de rarinca: nu e nimic ilegal sa faci arest preventiv dupa care sa fii declarat nevnovat. Doar cei care nu inteleg o iota din actul de justitie cred ca un arestat preventiv trebuie musai sa fie declarat vinovat.
          • -1 (5 voturi)    
            Demagogie ieftina (Miercuri, 10 iunie 2015, 12:33)

            Livia [anonim] i-a raspuns lui bogdan1477

            Da! Lege este intradevar atunci cand transformi o datorie de doi bani intr-o operatiune de santaj a victmei. Nici nu e de mirare ca fiecare face ce vrea in tara asta.

            Si apropo de legea arestarii preventive : poti sa citesti Sectiunea IV din ART.148 de la Arestarea Preventiva ca sa vezi in ce conditii se poate aresta un presupus infractor... in nici un caz pentru ca poate face publica datoria pe care o ai fata de el. Este un abuz, o pata extrem de urata a justitiei din Romania.
            • +2 (4 voturi)    
              antena3 (Miercuri, 10 iunie 2015, 17:23)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Livia

              Ai vazut dosarul? Stii exact ce continea dosarul in baza caruia judecatorul a dispus arestarea preventiva? Judecati de antena3 fa pe forum la antena3. Aici vino cu documente, cu dovezi.

              iar la modul general, un caz la mie de arestare preventiva urmata de nevinovatie e ceva normal. Doar hotii si tilharii incearca sa se lege de acest caz, de altfel perfect legal, ca sa ne arate cit de rai sunt judecatorii si procurorii si ce victime au ajuns tilharii.
          • -1 (5 voturi)    
            Pe bune ? (Miercuri, 10 iunie 2015, 13:12)

            Vali [anonim] i-a raspuns lui bogdan1477

            Deci daca pe tine te salta un procuror si te baga la arest preventiv 6 luni ca asa vrea el sau pentru ca asa vrea cineva de sus pe care l-ai enervat(pentru ca el procuror nu trebuie sa dea socoteala nimanui) apoi te declara un judecator nevinovat e totul ok ?

            Asta numesti tu stat de drept ? Sunteti incredibil de penibili !!!!!!
            • +2 (4 voturi)    
              generatia antena3 (Miercuri, 10 iunie 2015, 17:20)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Vali

              un procuror te poate tine inchis 24-38 de ore. Atit. Daca vrea mai mult tre sa mearga cu tine la un judecator care sa aprobe arestarea preventiva. Da' la antena3 n-a explicat nimeni asta...
    • 0 (2 voturi)    
      Prim ministrul Portugaliei e de 6 luni in A.P. (Miercuri, 10 iunie 2015, 21:10)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Livia

      si cine va fi "di vina" daca o sa fie gasit "nevinovat"? D-na Stanciu? Ma lasati-ne cu "subtilitatile" mesterite de securistul stapin al antenelor.
  • -10 (38 voturi)    
    Aici ai dreptate,motato, (Miercuri, 10 iunie 2015, 9:15)

    xrogo [utilizator]

    voi,astia din justitie nu raspundeti pentru hoatararile luate,chiar daca sunt gresite cu buna credinta sau din prostie,voi chiar nu sunteti egali cu restul cetatenilor!!!
    Si apropo,i-ai dat banii doamnei Rarincea,sau ii mai faci o reclamatie de santaj?
  • -4 (28 voturi)    
    idem la ICCJ (Miercuri, 10 iunie 2015, 9:17)

    tontu [anonim]

    Ceea ce s-a intamplat in parlament, dar si in cazul Rarinca ne arata ca legile sunt prost facute, lasa loc de interpretare si tot felul de "portite".
    In denocratia de tip capitalist legea nu este egala pentru toti, iar departajarea se face pe functii si avere.
    Alesii nostrii au imunitate si efiresc sa fie asa, iar cei bogati au posibilitatea sa-si angajeze cei mai buni avocati si sa aiba parte de cea mai buna aparare, pentru ca au cu ce...
    • -11 (23 voturi)    
      eh (Miercuri, 10 iunie 2015, 10:09)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      Imunitate are Livia Stanciu, care nu poate fi anchetată decât cu avizul lui Vasilica 4pedul.
    • +8 (12 voturi)    
      "tontu" vrea sa ne spuna ca..... (Miercuri, 10 iunie 2015, 10:15)

      novator [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      ......in "democratia de tip comunist" legea era egala pentru toti sa pentru "tovarasi si tovarasele" legea era "mai egala" ?!
    • +9 (17 voturi)    
      mai terminati in plm cu Rarinca!!!! (Miercuri, 10 iunie 2015, 10:37)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      in ORICE JUSTITIE DIN LUME !!! se intampla si accidente... in orice justitie din lume sunt oameni care fac ani de inchisoare aiurea, da nu se mai crizeaza toti ca la noi

      justitia nu garanteaza certitudinea ca cel arestat sau condamnat e vinovat... cu atat mai putin un arest preventiv asa ca nu mai latrati aiurea
      • +1 (9 voturi)    
        bravo! (Miercuri, 10 iunie 2015, 11:44)

        MirceaVoievod [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        uite d-aia nu se aplica pedeapsa cu moartea in tarile civilizate: erorile judiciare se mai si indreapta, dar moartea are caracter definitiv.

        si uite d-aia au dreptate aia care spun ca arestarea preventiva la orice flintic de dosar e o mare magarie. pentru ca sunt mari sanse sa stea cineva dupa gratii dintr-o eroare. plus ca, fara sa le iau apararea, mi se pare putin ciudat ca toti polticienii stau la beciul domnesc, dar multi criminali si violatori sunt judecati in libertate...

        dar cel mai mult si cel mai mult imi place in comentariul tau faptul ca esti de acord ca sistemul e imperfect, dar nu vezi si nevoia de a-l remedia. un judecator care incalca drepturile omului - aspect stabilit prin decizii ale ECHR - nu raspunde nici macar pecuniar. in schimb statul, plateste din banii dumitale, care ii platesti si salariul acelui jude sa incalce acele drepturi.

        iti pusca ceva din cele de mai sus???? ai un jude care nu-si face treaba, dimpotriva, te pune la plata, si nu i se intampla nimic. nici macar ars la buzunar nu e. spune-mi, in lipsa sanctiunii, ce motivatie are zisul judecator sa-si schimbe apucaturile? iti spun eu: niciuna!
        • +1 (5 voturi)    
          SUA??? (Miercuri, 10 iunie 2015, 12:09)

          antrax [utilizator] i-a raspuns lui MirceaVoievod

          Hello, anybody out there? In SUA inca se mai aplica pedeapsa cu moartea, in cea mai mare "democratie". Si da, stau aia si 15-20 ani asteptand injectia, cu recursuri, etc. Si au fost si acolo cazuri recente unde cel condamnat e de fapt nevinovat (teste ADN, etc).

          Asta e, nimic nu e 100% perfect.
          • 0 (2 voturi)    
            De ce sa-i raspunzi lui asta? (Miercuri, 10 iunie 2015, 21:17)

            Maniu [utilizator] i-a raspuns lui antrax

            crezi ca-i pasa. Poate e doar un postac putinist lipsit de onoare si patriotism.
            • 0 (2 voturi)    
              poate... (Joi, 11 iunie 2015, 14:35)

              MirceaVoievod [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

              sau poate sunt cineva cu 11 ani de experienta in sistem care are ceva mai multa informatie si bun simt decat tine. bai "asta"
        • +1 (1 vot)    
          Rau, retorica de mana a doua, tehnici secu' (Miercuri, 10 iunie 2015, 21:17)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui MirceaVoievod

          mai intai captezi atentia spunand un lucru de bun simt p'orma o dai cotita dupa "fire, dupa port".
          • 0 (2 voturi)    
            Eminescu sa ne judece (Joi, 11 iunie 2015, 14:39)

            MirceaVoievod [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

            Daca un doctor uita un pansament in tine si mori e malpraxis sau o eroare acceptata, ca nu toate operatiile au succes?

            Daca un avocat nu citeste tot dosarul si pierde casa ta e malpraxis sau o eroare derivata din toate "diligentele" profesionale facute la momentul respectiv, ca nu toate procesele se castiga?

            Daca un judecator INCALCA DREPTURILE OMULUI, incalcare stabilita prin decizie a CEDO, care conform Constitutiei prevaleaza in fata oricarei norme de drept intern in materie, si statul roman plateste de la buget compensatii determinate de acea incalcare, judecatorul acela trebuie sa raspunda sau ba? Eu nu comentez decizii politice aici. Eu comentez de raspundere pentru faptele ILICITE proprii, derivate din asa-zisul profesionalism.

            Judecatorii, ca si doctorii sau avocatii, au pe mana destinele unor oameni. Pentru asta au salarii mari, pensii privilegiate si sunt inamovabili. Insa raspundere ioc...
      • -2 (8 voturi)    
        Nu se crizeaza in plm,vorba ta, (Miercuri, 10 iunie 2015, 11:53)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        ca acolo cine greseste si plateste!!!
    • +3 (7 voturi)    
      tontu tot tont (Miercuri, 10 iunie 2015, 11:20)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      Ceea ce s-a intimplat in cazul rarinca e ceva normal. Din 100 de arestari preventive, una se finalizeaza cu verdictul nevinovat. E un procent perfect normal. A... daca 50% din cei arestati preventiv ar fi nevinovati, atunci ar fi o problema. Dar asha... Nu zice nici o lege ca cineva arestat preventiv e 100% vinovat. Si nu zice nimeni ca un judecator care a aprobat arestarea preventiva care mai apoi s-a soldat cu nevinovat trebuie sa raspunda in fata vrunei instante populare sau parlamentare. Asta se intimpla doar in justitia de colhoz de pe vremea lui nea nicu
      • 0 (6 voturi)    
        e ceva normal?! (Miercuri, 10 iunie 2015, 13:17)

        MirceaVoievod [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        ma abtin de la catalogarea unor astfel de afirmatii.
        spun doar atat: ti se pare normal doar pana cand ti se intampla tie.
        • -1 (1 vot)    
          da, e ceva normal (Joi, 11 iunie 2015, 13:37)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui MirceaVoievod

          Nu zice nicaieri in vro lege ca arestarea preventiva se aproba doar cind judecatorul e convins 100% de vinovatia inculpatului. Arestarea preventiva se face, conform legii in anumite situatii care pot tine de influentarea martorilor sau de pericol social. Sunt cazuri din astea in toate sistemele judiciare din tarile civilizate.

          Ciit despre intimplat mie.... stii cum e? Cind nu intri in cercul de interese si prietenii al respectivilor, nu are nici DNA-ul vrun motiv sa te cerceteze. ...
          • +1 (1 vot)    
            acum inteleg cu cine vorbesc (Vineri, 12 iunie 2015, 10:30)

            MirceaVoievod [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            faci parte din categoria alora care gandesc pe principiul:

            lasa-i sa ma amprenteze, sa ma filmeze in casa, sa-mi asculte telefonul, sa-mi citeasca emailurie, sa aresteze preventiv dupa ureche. sunt atat de virtuos ca n-are ce sa mi se intample.

            in traducere libera, esti genul de individ care nu poate sa rationeze dincolo de elementar. problema unui sistem de genul celui de mai sus nu este ca TIE n-are ce sa ti se intample. problema e ca actiunile de mai sus afecteaza grav drepturi fundamentale ale omului... ca in fapt esti mai putin liber, in ciuda autoiluzionarii...
            • 0 (0 voturi)    
              fugi bre cu cercul (Vineri, 12 iunie 2015, 14:41)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui MirceaVoievod

              Vrei sa-ti caut acu cazuri de arestare preventiva urmata de achitare prin sisteme judiciare mult mai avansate?

              Deci: arestarea preventiva se face dupa niste reglementari, verdictul judecatorului dupa altele.

              Un exemplu: gigel e acuzat ca si-a violat nevasta si ca o ameninta cu moartea. Ce faci? Nu-l arestezi preventiv? Dupa care se constata ca nevasta a mintit. Ii dai drumul?
              • 0 (0 voturi)    
                pai culmea (Vineri, 12 iunie 2015, 15:40)

                MirceaVoievod [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

                o vad pe udrea arestata preventiv dar garla de violatori si criminali si grupuri de infractori judecate in libertate...

                (PS am zis udrea ca poate sunteti mai sensibili la nume din astea de "dreapta")

                incerc din nou sa-ti explic, poate pana la urma se prinde ceva: arestarea preventiva e o masura exceptionala. la noi exceptional se traduce nu atat prin gravitatea faptei si posibilitatea sustragerii de la raspunderea penala ci prin ora la care se poate transmite in prime time la tv pe cine au mai arestat baietii ca sa para ca merge justitia.

                insa eu vb de altceva. eu vb de raspundere. ai un jude care incalca drepturi ale omului. ce faci? il lasi in functie sa mai incalce si alta data?!
                • 0 (0 voturi)    
                  asha (Vineri, 12 iunie 2015, 16:44)

                  bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui MirceaVoievod

                  Acu ai introdus-o pe Udrea si in postarea viitoare incepi cu jos basescu, nu?

                  Unde e girla de violatori cercetati in libertate?

                  Iar argumetatia ca masura e exceptionala si nu se aplica exceptional nu convinge deloc. Si noi suntem o tara exceptionala, unde acu 12 ani prcoesele se discutau in sedinta de guvern, unde a fi parlamentar cinsitit inseamna faliment (avind in vedere ca orice parlamentar tre sa cotizeze citeva sute de mii de euro in campanie pentru un salariu de 1000-1500 de euro), unde jumate din primari si presedinti de consilii judetene sunt dupa gratii, etc, etc. Asha ca nu ma convingi deloc cu exceptionalitatea masurii. Daca vrei sa ma convingi ca cineva i-a incalcat drepturile rarincai, zi exact care drepturi i-au fost incalcate. Dreptul de a nu fi arestat preventiv nu stiu sa existe pe undeva... bine, inafara de parlamentul romaniei.
          • 0 (0 voturi)    
            acum inteleg cu cine vorbesc (Vineri, 12 iunie 2015, 10:30)

            MirceaVoievod [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            faci parte din categoria alora care gandesc pe principiul:

            lasa-i sa ma amprenteze, sa ma filmeze in casa, sa-mi asculte telefonul, sa-mi citeasca emailurie, sa aresteze preventiv dupa ureche. sunt atat de virtuos ca n-are ce sa mi se intample.

            in traducere libera, esti genul de individ care nu poate sa rationeze dincolo de elementar. problema unui sistem de genul celui de mai sus nu este ca TIE n-are ce sa ti se intample. problema e ca actiunile de mai sus afecteaza grav drepturi fundamentale ale omului... ca in fapt esti mai putin liber, in ciuda autoiluzionarii...
  • +15 (29 voturi)    
    Ceea ce s-a intamplat ieri (Miercuri, 10 iunie 2015, 9:27)

    RoFa [utilizator]

    in Parlamentul romanesc nu are nici o legatura cu democratia si nici cu politica ci este exact rezultatul aplicarii "Legii junglei": cel mai puternic supravietuieste intotdeauna. Romania se dovedeste o republica bananiera in care daca ai schimba peste noapte politicienii cu niste maimute, nu ar observa absolut nimeni!!!
  • +14 (24 voturi)    
    are dreptate D-na Stanciu...... (Miercuri, 10 iunie 2015, 9:28)

    novator [utilizator]

    iar faptul ca legea nu este la fel pentru toti cetatenii, este doar una din ticalosiile acestui sistem politic pentru ca, asa dupa cum constatam cu totii, "alesii neamului" dicteaza, ca niste adevarati dictatori, cine este si cine nu este vinovat.
    In curand, vor dori sa ii inlature total pe judecatori si sa faca ei justitie, dupa bunul lor plac.

    Cu cat mai mult intarzie Iohannis sa initieze referendum-ul pentru dizolvarea acestui parlament, cu atat mai mult poporul, care l-a votat plin de sperante, va suferi mai mult.

    Hai Iohannis ! Curaj ! Fa "primul pas" spre "lucrul bine facut". Initiaza referendum pentru dizolvarea acestui parlament pentru ca sa realizezi acel "stop si de la capat" !
  • -10 (30 voturi)    
    are dreptate (Miercuri, 10 iunie 2015, 9:29)

    Mazeta [utilizator]

    Însuși faptul că dna Livia Stanciu este azi în libertate demonstrează că legea nu se aplică egal pt toți cetățenii.
  • +3 (17 voturi)    
    unii mei egali decat altii ... (Miercuri, 10 iunie 2015, 9:30)

    bubaru [utilizator]

    Cata nesimtire !!!
    Legea 263/2010 este egala pentru toata lumea, inclusiv pentru magistrati?
  • -11 (27 voturi)    
    Dna Stanciu (Miercuri, 10 iunie 2015, 9:31)

    @Mishu [utilizator]

    DEMISIA da-ti un exemplu lui ponta
    • 0 (4 voturi)    
      Dar pricepe puie ? (Miercuri, 10 iunie 2015, 12:49)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      Cred ca e atat de idiot si prins de firele mafiei ca numai cu duba scapam de puie monta
  • +14 (18 voturi)    
    O intrebare (Miercuri, 10 iunie 2015, 9:33)

    LegatusAugusti [anonim]

    "..........demonstreaza ca legea nu este egala pentru toti cetatenii Romaniei".
    =======================================

    Da' a fost candva, distinsa Doamna ?

    Golanimea politica a avut mereu bani, influenta, relatii asa ca actul justitiei cu greu il poate aprecia cineva "egal pentru toti cetatenii Romaniei". Vezi cat primeste unul care a furat milioane nenorocind o tara (in cazul ideal ca este prins si pedepsit) si unul care care fura de foame. Vezi in ce conditii sta un condamnat obisnuit si cum stau alde Fenechiu & co.
    Nu mai spun ca o droaie asteapta actul justitiei in conditiile ultra luxoase de acasa (Hrebenciuc, Nechita, Valcov, Udrea, Sandu...........).

    Cam aceeasi sintagma se intalneste la o droaie de comentatori politici. Se doreste reformarea Romaniei ? Cu cine ? Tot cu cei care conduc - cu schimbul - de 25 de ani (ca sa nu spun 70) si o tot distrug ? Se doreste continuarea experimentului ?

    Taiati-furati-distrugeti-mintiti ! Ghinion ! Romanilor le pasa in cot de voi. Asa ca nu ies in strada. Nu au pentru cine !
  • -7 (27 voturi)    
    ... (Miercuri, 10 iunie 2015, 9:39)

    vitan.sandu [utilizator]

    Interventia acestei doamne in a discuta ce face parlamentul, pe langa faptul ca este o incalcare a separatiei puterilor statului, dovedeste ca, de fapt, cazul ponta a fost creat pentru a acoperi mizeria din cazul marinca.
    • +8 (16 voturi)    
      ba dar prosti ii credeti pe toti. (Miercuri, 10 iunie 2015, 10:24)

      ouyang [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      gunoaie platite. nu va e rusine?
  • -5 (29 voturi)    
    Corect! (Miercuri, 10 iunie 2015, 9:40)

    vasile [anonim]

    Cazul Rarinca stă mărturie că legea nu e egală pentru toți...!
  • -3 (25 voturi)    
    Are drepitate: Rarinca este sub lege ! (Miercuri, 10 iunie 2015, 9:54)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    Rarinca care a stat 6 luni in inchisoare, nevinovata, datorita abuzului DNA si a plangerii abuzive a Iuliei Stanciu este un sub-om.
  • -3 (21 voturi)    
    Legea, D/na Stanciu (Miercuri, 10 iunie 2015, 9:56)

    sas Florica [anonim]

    Cine nu respecta legea in tara noastra? Chiar d-voastra doamna. Sunteti in satare sa distrugeti viata unui om pentru a razbuna o problema personala. D-voastra propagati ura si razbunarea chiar de la acest nivel.
    • -5 (13 voturi)    
      Plus (Miercuri, 10 iunie 2015, 10:42)

      Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui sas Florica

      Nu numai razbunare. Ci si meschinaria sufletului ei mic, ca sa nu-si plateasca datoria, juma din salariul ei pe-o luna, nimic pentru ea - mult pentru un om obisnuit... Alta Javra Ordinara.
  • -1 (25 voturi)    
    d_na Denunta si parlamentul calomnios?? (Miercuri, 10 iunie 2015, 9:58)

    pall [anonim]

    Da separatia puterilor in stat doamna cu denunt calomnios unde este ?? De ce va permiteti sa comentati hoatararile altei puteri in stat ?? Numai in actul de justitie trebuie sa fie liniste??
  • -1 (17 voturi)    
    Stanciu este in libertate-mai presus de lege (Miercuri, 10 iunie 2015, 10:14)

    jackalphonse [utilizator]

    cucoana sa raspunda pentru erorile facute si dupa aceea sa vorbeasca. atat timp cat n a platit pentru ce a facut, este tot atat de valoroasa ca ponta
  • -2 (12 voturi)    
    Asta-i realitatea! (Miercuri, 10 iunie 2015, 10:17)

    Con_stan_tin [utilizator]

    Degeaba încercă unii să se mintă singuri că legea este egală pentru toți. Și comuniștii au creat iluzia că suntem toți egali și au dat greș. Egalitarismul ăsta nu e compatibil cu societatea.

    Reprezentanții justiției să renunțe la ideea asta cu legea este egală pentru toți, să susțină că poate aplica rigorile legii și pentru primul ministru de exemplu.
  • +14 (26 voturi)    
    Vai de mama voastra! (Miercuri, 10 iunie 2015, 10:18)

    triciupa [utilizator]

    N-ai nimic mai bun de facut decat sa aperi toti penalii, toate jigodiile, toate canaliile care s-au cocotat in copacul puterii si de acolo ne scuipa in cap coji de seminte? Cat efort, cata abnegatie, cu date, cu nume, documentare, nu gluma! Si toate astea ca sa transmiti acelasi mesaj ruginit al politicienilor penali: noi suntem inocenti, curati ca lacrima, justitia e rea, e basista! Cine va mai crede? Poate doar zombalaii spalati pe creier care-si duc zilele cu ochii lipiti de televizor.
    • +11 (13 voturi)    
      luju.ro (Miercuri, 10 iunie 2015, 10:48)

      EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      Nu e nicio documentare. Este din lumea justitiei lui Voiculescu. Fii atent la numele [anonim] "luju.ro'.
    • -5 (11 voturi)    
      Re (Miercuri, 10 iunie 2015, 11:47)

      asd [anonim] i-a raspuns lui triciupa

      prietene...in mod sigur sunt politicieni corupti..penali...cum vrei tu sa le zici.
      Problema se pune altfel...daca tot e stat de drept...justitia duduie...atunci niste probe avem si noi?? un dosar pe bune stim sa facem?? sau mergem pe principiul...lasa k stim noi ce-ai facut...n-ai de unde sa ai atatia bani daca n-ai furat..gen dosarul Nastase
  • -3 (21 voturi)    
    basistei (Miercuri, 10 iunie 2015, 10:25)

    bodo [anonim]

    Aceasta doamna care culmea ar trebui sa stie cel mai bine legea a reusit sa trimita in inchisoare pe nedrept o femeie 6 luni. Cel mai bine ar fi daca s-ar ascunde cu capul intro fosa septica decat sa dea declaratii pe la televiziuni.
  • +3 (21 voturi)    
    Ce mobilizare exemplara! (Miercuri, 10 iunie 2015, 10:29)

    triciupa [utilizator]

    Trupa de postaci de la intact si-a dat mana cu "nucleul" lui mahalache si a invadat forumul precum gandacii de bucatarie intr-o garsoniera confort 3. Ordinul de zi pe unitate: la orice articol despre Livia Stanciu bagati mare cu rarinca! Pana la urma postacii GIO sunt masinarii simple, functioneaza cu un set minimal de instructiuni si respecta simetriile stabilite de latrina lui voiculescu: Basescu / 7,4 milioane cu varianta Basescu / Udrea, Livia Stanciu / rarinca, Kovesi / Coldea.
    • +2 (2 voturi)    
      Domnule, dac-al bagi pe Mahalache nu-i bine (Miercuri, 10 iunie 2015, 21:23)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      fiindca dai si intr-un pilon al binelui. Numa' daca n-oi fi udrist ceea ce m-ar mira, ca ratiune demonstrezi...
    • 0 (0 voturi)    
      Domnule, dac-al bagi pe Mahalache nu-i bine (Miercuri, 10 iunie 2015, 21:23)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      fiindca dai si intr-un pilon al binelui. Numa' daca n-oi fi udrist ceea ce m-ar mira, ca ratiune demonstrezi...
  • +7 (13 voturi)    
    Rarinca, hotul neprins cetatean cinstit. (Miercuri, 10 iunie 2015, 10:34)

    IonC [anonim]

    Cazul Rarinca este o simpla confirmare ca hotul neprins este cetatean cinstit. Toti pozeaza in nevinovati daca au scapat de justitie. Eu sunt convins ca a facut lucrurile pentru care a fost acuzata, insa nu s-au putut proba astfel incat sa fie condamnata. In prima instanta de ce a fost condamnata? De florile marului? Iar acum serveste drept pretext tuturor, incepand cu Antena 3 pana la Ponta.
    • 0 (6 voturi)    
      La fel (Miercuri, 10 iunie 2015, 10:54)

      TomaN [anonim] i-a raspuns lui IonC

      Exact la fel sa ai parte tu sau ai tai si atunci sa vedem daca ai gandi identic despre hotul neprins.

      Sau poate doar va plateste inca sa scrieti de bine despre asemenea personaj?
      Astept multi de minus ca sa numar cati simbriasi are sistemul.
  • -1 (19 voturi)    
    La Alina Bica (Miercuri, 10 iunie 2015, 10:35)

    Marius [anonim]

    Inceperea urmaririi penale a trebuit aprobata de CSM.

    Deci din ce vad eu inceperea urm pen la magistrati trebuie aprobata de un consiliu care reprezinta magistratii. Cu ce difera de Vosganian si Ponta un inceperea urm pen trebuie aprobata de deputati ( deci colegii de breasla trebuie sa decida urmarirea penala)

    Din ce in ce mai penibila doamna asta, tocmai ea care beneficiaza si ea de inegalitate comenteaza.

    Nu mai zicem, sa se sesizeze si parlamentul ca declaratiile ei aduc atingere la independenta puterii parlamentare???
  • +6 (14 voturi)    
    S-au activat postacii! (Miercuri, 10 iunie 2015, 10:42)

    Chiar Eu [utilizator]

    Vad ca au inceput [anonimii] sa comenteze din manipularile Antenei 3.
    • +1 (5 voturi)    
      Ce sa facem (Miercuri, 10 iunie 2015, 11:57)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Chiar Eu

      daca basistii se lasa pe tanjeala,pesemne ca s-au terminat proviziile,tartorii sunt sau la puscarie sau urmariti penal,nu mai cotizeaza!!!
    • +1 (1 vot)    
      Plus udristii (Miercuri, 10 iunie 2015, 21:24)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Chiar Eu

      care urasc de moarte justitia.
  • +10 (14 voturi)    
    Rarinca pe post de fomista Anghel ! (Miercuri, 10 iunie 2015, 11:14)

    Plagarus [utilizator]

    TROMPETELE se laudă că au urmărit procesul. Mint cum respiră. La Tribunalul București cauza nici nu are trecut numele vreunei părți. Dosarul este aproape de negăsit. La Tribunal, procesul s-a desfășurat în 6 termene, iar doamna Rarinca a avut avocat, chiar dacă a fost din oficiu. Scrie tot în hotărâre. Plus, doamna a primit 60 de zile de muncă în folosul comunității. Nu prea se vorbește de asta.
    DNA a făcut recurs. Și nu numai...
    " Cazul " Rarinca, noul simbol al manipulării împotriva Justiției, va declanșa explozii în lanț în rândul Mafiei Pesediste care încă macină din interior sistemul judiciar. La ceea am asistat zilele acestea se numește manipulare crasă. Însă nu trebuie să ne limităm doar la a o constata și atât.
    DNA invocă în demersul său art. 426 alin. 1 lit. d) teza a II-a Cod procedură penală, respectiv incompatibilitatea judecătorului Risantea Găgescu, din perspectiva art. 64 alin. 1 lit. f) Cod procedură penală, în sensul că există o suspiciune rezonabilă că imparţialitatea judecătorului ar fi putut fi afectată.
    Modul perfect în care sunt respectați anumiți pași arată că mecanismul a fost pus la cale cu mult timp înainte. Începând cu repartizarea dosarului la cei doi judecători care au dat hotărârea de achitare. Făcând o scurtă paranteză v-am întreba dacă vă mai aduceți aminte de criza grevei foamei a nenorocitei de neveste de securist de la CARACAL. Care a produs emoție în toată țara. O vedeți astăzi pe această nenorocită ce face, după ce a fost adusă de Voiculescu în Parlament? Din mânuța ei, cu care-și mângâie mulțumită securistul pensionar de acasă, au plecat cam toate modificările la legile anticorupție. Vi se pare o întâmplare?
    Toți penalii, de la Dragnea până la Mazăre și tata-socru și Hrebenciuc vor ajunge la COMPLETUL DE 5 de la Înalta Curte. El este miza. Iar războiul este pe termen lung. Mandatul Liviei Stanciu expiră la anul. Miza este stoparea lui. Să nu fie prelungit. Iar cozile de topor, adică judecătorii Risantea Găgescu
    • 0 (6 voturi)    
      Hai nu zau (Miercuri, 10 iunie 2015, 12:50)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui Plagarus

      Deci daca Doamna Stanciu greseste sau e rau intentionata e atac la adresa justitiei. Daca o instanta care e formata din 2 judecatori care nu au fost numiti de Basescu in functie nu e de acord cu doamna Stanciu e atac la adresa justitiei. Huooooooooooo !
    • 0 (2 voturi)    
      Ati pus punctul pe "i" (Miercuri, 10 iunie 2015, 21:13)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      plaja lor electorala este de desperados, pe care chiar ei i-au saracit si tampit.
  • 0 (6 voturi)    
    parca judecatorii erau impartiali (Miercuri, 10 iunie 2015, 11:37)

    MirceaVoievod [utilizator]

    si mai ales nu faceau poltica.
    mai nou insa isi dau cu parerea. si cucoana asta, si fatalaul ala basist din csm...
    cum ar fi acum sa-si faca si politicienii un consiliu care sa amendeze public declaratiile judecatorilor care afecteaza independenta actului politic?!
    ma mir ca juzii n-au ajuns inca sa spuna ca si articolele stiintifice care adreseaza erori judiciare sunt de natura sa afecteze independenta justitiei, pentru ca arata cam cat de nepregatiti sau/si de corupti sunt multi dintre ei...
    mai bine ar pune mana pe un tratat de drept, ceva, decat sa stea sa-si dea cu parerea...
    cine are de-a face cu justitia zilnic, stie bine la ce ma refer.
  • +3 (9 voturi)    
    ipocrizie (Miercuri, 10 iunie 2015, 11:40)

    asd [anonim]

    Cat de ipocrit sa fii ca sa zici ca legea nu e egala pt toti cetatenii cand tocmai ei..magistratii lu' peste...nu raspund in fata legii in caz ca gresesc.
  • 0 (6 voturi)    
    mai oameni buni (Miercuri, 10 iunie 2015, 11:53)

    JohnnyBoy [utilizator]

    incetati in a mai face generalizari idioate de genul ca toti care sunt impotriva lui Pona reprezinta elita si restul reprezinta spalati pe creieri de Antena 3. Nu ma uit la Antena3, am citit toate acuzatiile care i s-au adus lui Ponta, dar sincer acum, conflictul de interese este cel putin tras de par pentru ca nu vad cum ar putea procurorul dovedi o relatie de cauzalitate intre cei 3000 eur/luna primiti in 2008 si numirea lui Sova ca ministru 4 ani mai tarziu. Ultima perioada a dovedit ca romanii au puterea si vointa de a iesi in starda daca exista o cauza care merita sustinuta, vezi: Rosia Montana, defrisarile, prezenta la vot la ultimile alegeri cat si rezultatul. Mai mult, nu s-a remarcat nici un lider din opozitie care sa profite de moment si sa aiba puterea sa-i adune pe oameni in jurul sau pentru a-l urma in strada. Cu Blaga si Gheorghiu liderii opozitiei, Ponta poate sa stea relax, pana si Crin Antonescu era cu 10 clase peste cei doi. Cat despre egalitate in fata legii, sa nu ne facem iluzii:poate sunt egali magistratii cu parlamentarii, eu cu vecinii mei sau cu cei de pe forum, dar in nici un caz noi care comentam aici cu cei din primele categorii mentionate.
    • +1 (7 voturi)    
      felicitari (Miercuri, 10 iunie 2015, 12:12)

      MirceaVoievod [utilizator] i-a raspuns lui JohnnyBoy

      prima pozitie echilibrata pe care o vad pe acest forum. probabil ca suntem singurii ne-postaci de pe aici...
      • +1 (7 voturi)    
        Ba s-avem pardon! (Miercuri, 10 iunie 2015, 12:43)

        Anna O. [utilizator] i-a raspuns lui MirceaVoievod

        Va asigur ca eu nu sunt postaca, intervin din convingere, pentru ca nu mai indur ce se intampla zilele astea ( care imi aduc aminte de vara lui 2012) si nici tupeul, nesimtirea si scuipatul pe noi ale lui Ponta, Sova, Tariceanu etc. Si doar nu sunt la prima abatere! Sincer, dupa ce am citit faza cu judecatorul ala care a eliberat un asasin platit, care fusese condamnat ( daca am inteles bine, probabil nu definitiv ) la inchisoare pe viata, mi s-a facut frica.
        Pana la urma, frica si resentimentele ne aduc in situatia sa nu ne mai pese pe ce cale, numai sa scapam de ei !
        Parafrazandu-l pe Pristanda din " O scrisoare pierduta ": " Curat neconstitutional, da' umflati-l!"
        • -1 (3 voturi)    
          in numele echidistantei (Miercuri, 10 iunie 2015, 13:19)

          MirceaVoievod [utilizator] i-a raspuns lui Anna O.

          daca ai suportat boc, blaga, videanu, udrea si anastase, sa-i suporti pe tariceanu sau pe sova e inca un mizilic. hai ca poti!
          • +3 (3 voturi)    
            Daca nu va suparati... (Miercuri, 10 iunie 2015, 13:37)

            Anna O. [utilizator] i-a raspuns lui MirceaVoievod

            ... nu pretind ca sunt echidistanta si nu stiu cati romani pot fi echidistanti. Faptul ca am suportat pana acum sau ca nu m-am informat destul ( recunosc ) nu inseamna ca trebuie sa-l tolerez pe acest individ ( nu-i mai insir calitatile ).
            Si, cred ca ceva n-ati inteles, i-am laudat eu cumva pe cei pomeniti de Dvs. sau am afirmat ca as vrea sa-i pun in loc?
            Vorbeam de halul in care ne-au adus. Eu pe ecran il vad pe Ponta, nu pe Boc!
          • +1 (3 voturi)    
            A furat Boc? (Miercuri, 10 iunie 2015, 21:25)

            Maniu [utilizator] i-a raspuns lui MirceaVoievod

            are televiziuni, masini, ....si altceva de lux?
  • 0 (8 voturi)    
    Lovitura de stat ? (Miercuri, 10 iunie 2015, 12:10)

    Ezechiel [anonim]

    Este EVIDENT LOVITURA DE STAT condusa de PPE in Romania!!
    Mai grav: este lovitura de stat "in forma continuata" inceputa in 2012 la referendumul de demitere a lui basescu( erata si diktatul PPE- istului Baroso) !!
    • +2 (8 voturi)    
      Iar aim uitat de medicamente ! (Miercuri, 10 iunie 2015, 12:51)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Ezechiel

      Si vezi martieni, populari, lovituri de stat. E mult mai simplu. Un infractor mitioman se agata de putere si mafia coruptilor face zid solidar cu el. Vor pica la fel de solidar.
  • -2 (6 voturi)    
    DEMISIA (Miercuri, 10 iunie 2015, 12:42)

    PC [anonim]

    Propun ca Livia Stanciu sa isi dea demisia pentru necunoasterea si nerespectarea Constituriei Romaniei . 1. Parlamentul conform Constitutiei are dreptul sa decida daca ridica imunitatea unui membru in baza dosarului inaintat de DNA.
    Votul exprimat in Parlament este legal . Parlamentul este organul suprem ales in democratie , fata de functia de sef al ICCJ care e organ numit , deci poate fi datoare persoanei care a numit-o . In consecinta dma. Livia face "putina" politica contrar Constitutiei. 2. Dma. Livia S. a declarat ca are parteneriat cu DNA , cum DNA si Justitia sunt independente una de alta rezulta ca acest parteneriat incalca Constitutia. Da Justitia era partenera cu Procuratura ( si cu Securitatea ) in regimul comunist . In anii '50 toti membrii partidelor istorice au fost condamnati la ani grei de inchisoare in baza "parteneriatului" intre Justitie ci Procuratura. In incheiere cred ca DNA ar trebui desfiintat , sefa DNA e numita de un politician in consecinta va ramane "putin datoare" , cum DNA ancheteaza de regula politicieni rezultatul va fi o altfel de "politie politica" ceea ce e inadmisibil intr-un stat democratic.
    • -1 (3 voturi)    
      livia stanciu (Miercuri, 10 iunie 2015, 14:30)

      ELENA [anonim] i-a raspuns lui PC

      aceasta inculta sa-si dea demisia , sa-l ancheteze pe basescu , si tot pdl - si sa verifice dosarul alinei ghorghiu ca si ea a avut contract de colaborare la fel ca ponta , este numita aceata cucoana de pe vremea lui basescu .... sa resolve cazul rarinca nu sa ne dea noua lectii te democratie ... afara
      • 0 (2 voturi)    
        Incultura face ravagii in postarea matale (Miercuri, 10 iunie 2015, 21:26)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui ELENA

        ia uita-te mai bine, ai "sieva grieseli"? :)
  • +3 (7 voturi)    
    cercetarea Premierului Victor Ponta conform solici (Miercuri, 10 iunie 2015, 12:54)

    RobertDinca [anonim]

    Impreuna cu un prieten discutam despre dezgustul fata de situația generală, bezna, minciuna, răul, nesimțirea politicienilor și a oamenilor dubioși pe mâna cărora a încăput țara. Însă cel puțin la fel de obscenă mi se pare toleranța noastră fată de situația în care suntem ca societate, prostia noastră a tuturor, ignoranța, indiferența, fatalismul, cinismul și felul în care ne complacem aici. Ne mai dăm sporadic cu părerea (ca mine acum), indignați pe alocuri, făcând haz de necaz uneori, dar fără determinarea de a schimba lucrurile. Doar așa, constatăm pagubele, cu un aer superior, când de fapt noi suntem proștii, oricât i-am disprețui sau am râde de politicienii noștri de carton, sau de Ponta. Dacă ar fi un actor de reclame, sau doar un bufon, ar fi ok atitudinea asta. Dar e prim ministrul României, "and this is serious". Dacă vom putea sau nu să schimbăm situația, e altă poveste, dar până cand nu ne doare, și până nu încercăm în vreun fel să scăpăm de aici, ... nu ne pasă cu adevărat. Iar indignarea e primul pas. Personal am trecut de primul pas, insă tot recad în indignare. Nu mă pot abține...Vorbesc astfel incluzându-mă și asumându-mi vina.

    Am lansat o petitie pe care va rog sa o semnati:

    Pentru cercetarea Premierului Victor Ponta conform solicitarilor DNA
    http://www.petitieonline.net/petitie/pentru_cercetarea_premierului_victor_ponta_conform_solicitarilor_dna-p00163142.html
  • 0 (0 voturi)    
    comentariu (Sâmbătă, 13 iunie 2015, 9:58)

    orzaru fanel [anonim]

    buna ziua d-na judecator livia stanciu.

    in ultimile zile a-ti devenit o tinta, cred ca va si asteptati. nu exista om fara dusmani, important este sa-i stiti si sa-i tratati corect dar cu acea deferenta a omului caruia nu-i pasa de ei. sunteti pe o pozitie sociala extrem de importanta, sunt asteptari mari de la dvs. intr-o perioada de reformare a institutiilor statului implicit a justitiei. de aceia cateodata se mai arunca cu pietre in dvs. un proverb spune " in pomul care nu face roade nu se arunca cu pietre " evident, sunteti de cealalta parte. sunteti un intelectual, iar pentru un intelectual masura puterii nu trebuie sa fie banul ci capacitatea de a face bine in profesiune, de a te pune in slujba comunitatii iar recunoasterea acesteia iti va da masura puterii. va doresc numai bine. cu deosebita stima si respect.