Calin Popescu Tariceanu: Justitia este criticabila. Parlamentul, singura institutie democratica / Rolul Parlamentului este sa limiteze abuzurile sau excesele de putere, cum este cazul nostru

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 9 iunie 2015, 14:58 Actualitate | Esenţial

Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Calin Popescu Tariceanu i-a luat marti apararea lui Victor Ponta, calificand dosarul care il vizeaza drept "exces de putere" din partea justitiei. Tariceanu considera ca desi "in Romania am acceptat o conventie, si anume ca nu criticam deciziile justitiei", justitia nu este infailibila si nu este o problema daca unii oameni politici o critica. "Justitia este criticabila, ca orice institutie", a adaugat seful Senatului, afirmand ca Parlamentul este o institutie democratica, mai ales in relatie cu justitia "care nu este o institutie democratica", procuratura fiind de-a dreptul "o institutie semi-militarizata".

"Eu sunt adeptul unei justitii puternice si independente, o justitie care trebuie sa aiba greutate, dar acest lucru trebuie sa insemne ca justitia si forta ei trebuie sa fie insotite de responsabilitate", a declarat Tariceanu.

Seful Senatului a explicat ca "imunitatea se aplica declaratiilor politice, evident, pentru asta se bucura parlamentarii de imunitatea. Altfel, actiunile in justitie sunt supuse unui filtru al Parlamentului conform abuzuri sau excese de putere. Puterea exercitata fara control duce la abuzuri si tocmai acesta este rolul Parlamentului ca in astfel de situatii sa limiteze, in masura in care se poate, abuzurile sau excesele de putere, cum este cazul nostru.

"Noi in Romania am acceptat o conventie, si anume ca nu criticam deciziile justitiei. Insa justitia nu este infailibila nicaieri pe pamant si se dovedeste chiar la noi, cazul Rarica este un caz demonstrativ excelent. Eu cred ca a critica, la nivelul unora dintre oamenii politici, modul de functionare a unora intre institiutiile statului nu este o blasfemie (...). Justitia este criticabila, ca orice institutie. Parlamentul este criticabil? Da! Va spun eu ca da. Nu cred ca exista o institutie care este mai presus de celelalte, mai ales tinand cont ca Parlamentul este singura institutie demmocratica, spre deosebire de justitie care nu este o institutie democratica - nu mai vorbesc de procuratura care functioneaza ca o institutie semi-militarizata. Cred ca avem dreptul si libertatea ca oameni politici, si obligatia, sa ne spunem parerea in orice situatie", a mai afirmat Tariceanu.

Citeste si:











5243 vizualizari
  • +24 (28 voturi)    
    justitia este cridicabila, DAR!!! (Marţi, 9 iunie 2015, 15:02)

    liviu_ [utilizator]

    de catre cei care trebuie sa verifice justitia si NU de catre guvern si NU de catre cei urmariti penal de justitie si ajutoarele lor...

    PS: ai obtinut 1% in alegeri... ce drept ai tu sa vb. in numele nostru?!
    • +12 (16 voturi)    
      tocmai ca a obtnut doar 1%..... (Marţi, 9 iunie 2015, 15:46)

      novator [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      .....acum lnge talpile PSD-ului pentru ca stie ca la anu', nici ala 1% nu il va mai obtine si spera sa il ia Ponta si pe el in lista.

      EI ? Cum va place "democratia parlamentara" ?
      Stati un pic, inca nu ati vazut totul.
  • +18 (20 voturi)    
    Controlul e bun (Marţi, 9 iunie 2015, 15:06)

    nano2k [utilizator]

    Dar nicidecum cand vine de la voi, cei mai mari infractori din RO!
  • +8 (8 voturi)    
    Apropo (Marţi, 9 iunie 2015, 15:07)

    nano2k [utilizator]

    Recunoasteti personajul macabru din sedinta asta cu Ilici?

    https://www.youtube.com/watch?v=DDIzVvImOws
  • +17 (21 voturi)    
    Mai nene . . . (Marţi, 9 iunie 2015, 15:08)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . hai ca ma enervezi! Ce filtru vrei sa pui justitiei cand puterile sunt separate in stat? Cand e vorba de parlament sa nu se bage nimeni dar cand e vorba de justitie hop si musca in . . . . calului. Am impresia ca simti funia apropiindu-se de parul justitie, ca prea te agiti de la o vreme.
  • +12 (16 voturi)    
    of doamne (Marţi, 9 iunie 2015, 15:08)

    sucaa [utilizator]

    ori ne iau de prosti, ori atat ii duce mintea...
    nu am explicatii pentru asemenea declaratie.
    parlamentul sa critice si sa filtreze justitia can n-o mia plana niciun semn de coruptie pe acolo. pana atunci este conflict de interese.
  • +12 (14 voturi)    
    Confuzie, prostie sau rea-vointa ? (Marţi, 9 iunie 2015, 15:09)

    Je2 [utilizator]

    "Seful Senatului a explicat ca "actiunile din justitie (care vizeaza parlamentari - n.red.) sunt supuse unui filtru al Parlamentului pentru a nu fi abuzuri sau excese de putere, cum este cazul nostru" - sa ne explice si noua al doilea om in republica, cum ramane atunci cu separatia puterilor in stat. Taricene sper din tot sufletul sa-ti vina si tie randul cat mai curand, pentru ca fiecare iesire de-a ta imi provoaca efectiv scarba.
  • +12 (14 voturi)    
    rolul parlamentului (Marţi, 9 iunie 2015, 15:13)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    este sa nu fure, sa fie corect, sa serveasca interesele poporului, exact ceea ce nu face. aveti noroc ca 51% dintre romani sunt prosti , naivi sau manipulabili de v-au votat pe voi, uselistii cei hoti.
  • +15 (15 voturi)    
    Hahaha (Marţi, 9 iunie 2015, 15:15)

    Orpheus [utilizator]

    ..."excesele de putere, cum este cazul nostru". Absolut Freudiana scaparea!
    • +10 (12 voturi)    
      deliciul unui imbecil (Marţi, 9 iunie 2015, 16:00)

      gebeleizis2020 [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      Tariceanu este un mare imbecil si deliciul lui personal este sa fie in calea altor oameni
      nu-i pasa ca platesc milioane pretul ambitiilor sale, el pur si simplu vrea sa stea la masa istoriei doar pentru ca i se pare ca are dreptul asta, ca s-a nascut cu sange de boier
  • +17 (19 voturi)    
    ne-am intors la comunism (Marţi, 9 iunie 2015, 15:23)

    Adrian_. [utilizator]

    iar singura solutie pare a fi iesitul in strada.
  • +9 (11 voturi)    
    Parlamentul nostru, format din neobrazati (Marţi, 9 iunie 2015, 15:29)

    MBA [utilizator]

    Parlamentul face legi, Justitia le aplica! Daca lui Ponta nu-i convine, sa dea DNA in judecata! Se vor judeca si vom vedea cine are dreptate! Ceea ce insinueaza Tariceanu e ca Justitia e incompetenta si corupta si nu se poate avea incredere intr-o judecata dreapta. Atunci ce ar fi sa nu ne mai supunem nici noi ceilalti, justitiei romane!?! Dar Ponta poate vrea sa fie judecat la Haga, sau nici Europenii nu-s buni de judecatori? Pseudo-domnilor parlamentari, azi v-ati dat arama pe fata inca o data, o puteti imbrobodi cum vreti! Sper sa nu va mai creada prostii. Eu ies sa protestez in strada! Sper sa fim mai multi.
  • +6 (8 voturi)    
    Parlamentul omipotent e un abuz de putere (Marţi, 9 iunie 2015, 15:35)

    Caligula [utilizator]

    Deoarece abuzurile si excesele de putere sunt fapte ce trebuie verificate temeinic si nu se bazeaza pe acuzatii cu caracter politic, un stat democratic are institutia justitiei pentru a limita aceste abuzuri.

    Parlamentul nu este si nu poate fie singura institutie democratica doar prin faptul ca e ales. La fel institutia presedentiei e determinata de alegatori, intr-un mod mai direct si mai reprezentativ decat parlamentul, cu majoritatea voturilor exprimate.
  • +5 (5 voturi)    
    securist? (Marţi, 9 iunie 2015, 16:25)

    bl [utilizator]

    Cati ani ai la securitate Tariceanule? Ia spune frumos!
  • +5 (5 voturi)    
    Protest obligatoriu! (Marţi, 9 iunie 2015, 16:35)

    BennyBenois1 [anonim]

    In fiecare weekend protest pana pleaca gunoaiele astea de acolo. Pamant pe ei!!!
  • +4 (6 voturi)    
    Popescule tu ai fost rosu din 90,la brat cu FSN-ul (Marţi, 9 iunie 2015, 16:41)

    Plagarus [utilizator]

    Cum credeti ca a facut trogloditul asta avere, daca nu cu asentimentul tovarasilor sai rosii ?
    Aripa Patriciu Tăriceanu,erau doar fesenişti deghizaţi, participând la guvernarea FSN. De fapt, încă din 1990 Patriciu, Tăriceanu şi alţi câţiva au propus o alianţă între PNL şi FSN-ul lui Petre Roman.
    "Performantele " manechinului premier : deficit bugetar mare, număr-record de angajări la stat, creștere economică bazată pe bula imobiliară, taxa de poluare ilegală și creditele cu buletinul sau în monede exotice, iată punctele „tari“ ale perioadei 2004-2008.
    În ceea ce priveşte fondurile europene, în cei 2 ani în care condus ţara, devenită membru UE, Guvernul Tăriceanu nu a tras un singur euro pe Programul Operaţional Sectorial de Transport.
    Tot de guvernarea Tăriceanu sunt legate și creditele cu buletinul, și cele în monede exotice, care ulterior s-au dovedit a fi păguboase pentru cei care le-au contractat, crescând și numărul celor care nu au mai putut să-și returneze împrumuturile bancare.
    Taxa de poluare introdusă ilegal de Cabinetul Tăriceanu în urmă cu 7 ani continuă să producă efecte...........................STERLING !!!
    • +1 (1 vot)    
      Avem si dovada (Marţi, 9 iunie 2015, 18:47)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Iata-i la aceeasi masa:

      https://www.youtube.com/watch?v=DDIzVvImOws
  • +6 (6 voturi)    
    parlament (Marţi, 9 iunie 2015, 16:52)

    BalcanLucian [anonim]

    au dreptate olandezii cand spun ca evolutiile din parlamentul Romaniei pun in lumina probleme mult mai largi legate de atitudinile legate fata de justitie si coruptie. Adevarata cauza sunt cei 7,4 milioane idioti inregistrati la "racensamantul" din 2012 care din cauza ca iubesc hotia urasc justitia. Iubesc minciuna si pe mincinosi dar urasc adevarul.
  • 0 (0 voturi)    
    Marea Adunare Nationala a Infractorilor (Miercuri, 10 iunie 2015, 12:45)

    feral [utilizator]

    "Parlamentul, singura institutie democratica" zice Tradiceanu. De fapt este Marea Adunare Nationala a Infractorilor. Nu exista institutii ferm si stabil democratice in Romania, sunt doar tentative ale unor institutii de adopta normele europene, rapid contracarate de centrele de putere ale infractorilor, guvernul si parlamentul. Tradiceanu a devenit varful de lance al anti-democratiei, de cind a trecut pe fata de partea PSD-ului nu mai are nici o rezerva sau rusine, este o simpla papusa vorbitoare a coruptiei generalizate.