Traian Basescu sustine ca locuinta din strada Gogol nu respecta normele unei resedinte de protocol

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 9 iunie 2015, 13:00 Actualitate | Esenţial

Traian Basescu
Foto: Facebook/ Traian Basescu
Fostul presedinte Traian Basescu sustine, intr-o scrisoare adresata Secretariatului General al Guvernului, ca imobilul din strada Gogol nr. 2, resedinta repartizata anul acesta de Executiv drept resedinta de protocol pentru fostul presedinte, nu respecta normele pentru un fost sef de stat. In documentul obtinut de Agerpres, Basescu afirma ca, desi s-au depus eforturi de imbunatatire a calitatii imobilului, acesta nu dispune de spatiul necesar functionarii unui cabinet de lucru, nici de un salon de primire pentru vizitatori, nu are garaj si nu asigura protectia lui si a familiei sale.

"Imobilul nu asigura protectia locatarilor, adica nici protectia fizica si nici intimitatea mea si a familiei mele nici in interiorul imobilului si nici in curte, urmare a faptului ca pe toata latura de sud-vest a curtii si a locuintei se afla construit un bloc cu patru etaje, ceea ce permite supravegherea cu usurinta a persoanelor care locuiesc in imobilul si in curtea imobilului din strada Gogol, nr. 2, dar si a persoanelor care viziteaza acest imobil", se arata in scrisoarea lui Basescu catre SGG din 5 iunie a.c.

Fostul sef al statului mai afirma ca responsabili pentru "eventualele incidente" sunt cei care au semnat hotararea de guvern prin care i s-a alocat locuinta de protocol din strada Gogol.

"Va atentionez ca, din acest punct de vedere, intreaga responsabilitate pentru eventualele evenimente sau incidente ce ar putea sa apara in timp (violarea intimitatii, intrarea prin efractie in curte sau in locuinta, afectarea sigurantei mele si a familiei mele, etc) vor fi in responsabilitatea RAAPPS si a Guvernului Romaniei prin domnii Victor Viorel Ponta, Ion Moraru si Darius Bogdan Valcov, in calitate de semnatari ai HG nr. 60 din 2015", sustine Basescu.

El indica in scrisoare si o serie de solutii pentru rezolvarea neajunsurilor pe care le sesizeaza.

"Consider ca repartizarea apartamentului nr. 1 din strada Eminescu nr. 44-48 ar rezolva problema cabinetului de lucru si a salonului de primire, asigurarea pe moment a doua spatii de parcare intr-un garaj al RAAPPS, aflat in apropierea imobilului din strada Gogol, urmand ca in cel mai scurt timp sa fie construit unu garaj pentru doua masini pe terenul aferent imobilului din strada Gogol nr. 2", propune Basescu.

In acelasi document, fostul presedinte da asigurari ca, imediat ce "ultimele lucrari vor fi incheiate in curte si la acoperis, iar portile de acces vor fi montate si vor fi functiona", va semna procesul verbal de predare-primire a imobilului din strada Gogol, "dar nu mai devreme de 15 iunie ora 12".

"Am rugamintea sa aveti in vedere ca, din motive obiective, spatiile de depozitare care nu fac obiectul contractului si unde sunt depozitate obiecte casnice vor fi eliberate pana la data de 30 iunie a.c.", anunta Basescu.










8841 vizualizari
  • -14 (34 voturi)    
    pai (Marţi, 9 iunie 2015, 13:04)

    kalughin [utilizator]

    nici ca se putea in strada Gogol sa existe o locuinta de protocol calumea...dati-i una in strada Anvers sau Washington va rog....
  • -17 (33 voturi)    
    mda (Marţi, 9 iunie 2015, 13:19)

    ssssss [anonim]

    Ai vrut sa coabitezi, coabiteaza in continuare.
  • -9 (39 voturi)    
    dehhh (Marţi, 9 iunie 2015, 13:20)

    samariteanul [utilizator]

    Da,fa-ti casa domnule fost presedinte,ca ai adunat destui bani !!!Ia-o si pe amanta ca stie sa "produca' bani !!!
    • +15 (35 voturi)    
      Nu e asa (Marţi, 9 iunie 2015, 13:35)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui samariteanul

      Intrebarea nu e ce poate el sa isi construiasca, ci ce spune legea. Resedinta oferita nu este conform legii. Deci, de ce atatea discutii?

      Acest guvern nu respecta NICI o lege - nu ma asteptam nici acum sa faca altfel.
      • -2 (12 voturi)    
        în lege scrie ”vila”? (Marţi, 9 iunie 2015, 15:33)

        king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

        Poți posta un link la lege?
        • +5 (9 voturi)    
          romanul s-a nascut in vila (Marţi, 9 iunie 2015, 16:28)

          codo [anonim] i-a raspuns lui king david hotel

          cu buda afara, desigur. Link-ul e acesta http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp_act_text?idt=28674 si legea vorbeste despre locuinta de protocol.
          daca dumneata iti imaginezi ca protocol inseamna un apartament...
          • +5 (7 voturi)    
            locuință de protocol (Marţi, 9 iunie 2015, 18:13)

            king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui codo

            Legea spune clar: ”a) folosinţa gratuită a unei locuinţe de protocol, cu destinaţia de reşedinţă, care cuprinde şi un spaţiu cu destinaţia de cabinet de lucru, încadrat cu un post de consilier şi un post de secretar;”

            Cum se definește ”locuință de protocol”?
            Iată: ”locuinţa de protocol, este destinată utilizării de către persoanele alese în funcţii ori demnităţi publice, exclusiv pe durata exercitării mandatului (art. 2 lit. g).

            Locuinţele de protocol sunt proprietate publică a statului şi se administrează de către Regia Autonomă „Administraţia Patrimoniului Protocolului de Stat”.”

            Nu e obligatoriu să fie vilă cu piscină și teren de tenis!
      • -1 (1 vot)    
        Deci legea pentru (Marţi, 9 iunie 2015, 23:36)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

        Iliescu si Constantinescu a fost alta,acum este una speciala pentru Base,el saracutul se cam teme ca-i da cineva cu pietre-n cap,oare de ce ceilalti fosti nu se tem?
  • -5 (27 voturi)    
    Tara arde (Marţi, 9 iunie 2015, 13:34)

    @Mishu [utilizator]

    Și Base își face griji de casa primita de la stat
  • -4 (26 voturi)    
    Tb (Marţi, 9 iunie 2015, 13:50)

    kronk [utilizator]

    Da de ce nu te muti la amanta de ples-coi,ca Maria oricum nu vrea sa mai auda de tine?Sau nici amanta nu te mai vrea?No president no blowjob.
  • 0 (14 voturi)    
    precizare (Marţi, 9 iunie 2015, 14:07)

    Gustav555 [utilizator]

    Legea prevede pentru fostii presedinti locuinta pentru el si familie, nu locuinta de protocol.
    • +6 (8 voturi)    
      minciunica (Marţi, 9 iunie 2015, 16:30)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

      http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp_act_text?idt=28674
      prevede locuinta de protocol
    • +1 (3 voturi)    
      Cu tot cu nepoti, (Marţi, 9 iunie 2015, 23:38)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

      unchi,matusi,frati surori si sigur si vecini,daca sunt buni,nu?
  • -2 (20 voturi)    
    Base ne spunea ca suntem asistati sociali (Marţi, 9 iunie 2015, 15:21)

    jackalphonse [utilizator]

    si acum nu este multumit cu casa data de stat? nu base transmitea pensionarilor ca sunt prea multi si ei sunt de vina pentru criza, pentru ca tot cer pensii?
    vai cata ipocrizie. Eu, in locul lui, as fi fost un model si, la cati bani aveam, imi faceam o casa.
    Sa mai astepte un an, ca poate primeste o locuinta de protocol cu securitate maxima alaturi de ponta. In felul asta pot coabita vreo cativa ani fara probleme.
    • 0 (14 voturi)    
      grasul dus în spate? (Marţi, 9 iunie 2015, 15:47)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Cum era? Statul nu mai poate suporta bugetarii grași bla-bla.....pensii, privilegii.....
  • -3 (21 voturi)    
    Nicio problema (Marţi, 9 iunie 2015, 15:37)

    JustinCase [utilizator]

    II putem oferi la schimb una in Jilava.
  • -2 (8 voturi)    
    i (Marţi, 9 iunie 2015, 19:15)

    miculescu-rucar [utilizator]

    se poate oferi un schimb de locuinta cu un locatar al unei locuinte sociale din Zabrauti! ce diferenta este intre una de protocol si una sociala?ambele sunt construite si intretinute din bani publici!
  • +4 (8 voturi)    
    D-le Băsescu,nu aveți cu cine discuta! (Marţi, 9 iunie 2015, 20:00)

    vali47 [utilizator]

    Guvernul este preocupat să scape hoții de pușcărie.Hoții lui.Ai lui Ponta,Năstase,Voiculescu,.....Stă și Tăriceanu la coadă și ar merita servit peste rând la DNA.
  • 0 (0 voturi)    
    ...locuinta nu-i buna.... (Luni, 15 iunie 2015, 17:57)

    marius stamboli [anonim]

    Romania te rasplateste pentru cele doua mandate dezastruoase.Radiografie dură a mandatelor Băsescu: "O scălâmbăială de paiață. Tipul infect care trebuie trimis la marginea societății" .