Mars nationalist maghiar in fata Ambasadei Romaniei din Budapesta: "Tinutul Secuiesc nu este Romania!"

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 8 iunie 2015, 16:16 Actualitate | Esenţial

Grupul nationalist ungar Miscarea 64 de Comitate (HVIM) a organizat duminica seara, la Budapesta, un mars de comemorare a 95 de ani de la semnarea Tratatului Trianon, manifestatii strigand in fata Ambasadei romane "Tinutul Secuiesc nu este Romania", informeaza Mediafax.

Marsul a inceput in Piata Eroilor din Budapesta, participantii avand steaguri in culorile rosu-alb, specifice miscarii de extrema-dreapta din Ungaria.  

De asemenea, unii manifestanti aveau un steag al "Tinutului Secuiesc, scandand "Jos Trianon!". "Tratatul Trianon este cea mai mare eroare din istoria Ungariei", a declarat la inceputul marsului Elod Novak, parlamentar si vicepresedinte al partidului radical Jobbik.  

"Au existat oportunitati de revizuire a Tratatului Trianon in ultimii 25 de ani, spre exemplu inainte de aderarea Romaniei la UE, dar au fost pierdute. Natiunea ungara a fost tradata de partidele politice din secolul XX", a adaugat Novak.  

Manifestantii s-au oprit in fata Ambasadei Serbiei, iar apoi in fata reprezentantei diplomatice a Romaniei. 

Aici au scandat: "Tinutul Secuiesc nu este Romania!".  

Tratatul Trianon ar putea fi totusi revizuit in urmatoarele decenii, spera Gyula Zagyva, copresedinte al HVIM: "Situatia geopolitica a inceput sa se indrepte incet in aceasta directie".  

Tratatul de la Trianon, semnat in iunie 1920, a stabilit actualele frontiere ale Ungariei cu tarile vecine. In virtutea documentului, Ungaria a pierdut parti importante ale teritoriului pe care il avea in acea perioada.










3511 vizualizari
  • +10 (10 voturi)    
    Manifestantii (Luni, 8 iunie 2015, 16:34)

    muciflenduri [utilizator]

    Manifestantii cati au fost? 10000 sau 42?
  • +20 (20 voturi)    
    Au perfecta dreptate! (Luni, 8 iunie 2015, 16:37)

    Gicu_007 [utilizator]

    Tinutul Secuiesc nu este Romania ci este O PARTE DIN ROMANIA!
  • +13 (13 voturi)    
    vai... (Luni, 8 iunie 2015, 16:37)

    liviu_ [utilizator]

    imi da o lacrima...
    singura chestie de care imi e teama e ca tovarasu ponta e in stare sa faca orice ca sa scape de bulau
  • +19 (19 voturi)    
    "Tinutul Secuiesc nu este Romania" (Luni, 8 iunie 2015, 16:47)

    novator [utilizator]

    Gura pacatosului, adevar graieste !
    Intr-adevar, tinutul secuiesc nu este Romania pentru ca Romania este mult mai mare.
    Ar vea ei ca Romania sa fie cat tinutul secuiesc dar nu se poate.

    Cat priveste Tratatul de la Trianon, singura modificare posibila este cea de desfiintare a capitalei ungariei (Budapesta) si acceptarea revenirii sub conducerea administratiei de la Wiena, asta in cazul in care nu vor dori sa mearga si mai dedparte in istorie si sa redevina pasalac turcesc.

    Aveti grije ce va doriti caci s-ar putea sa vi se intample.
    • +9 (9 voturi)    
      Obtuza natie (Luni, 8 iunie 2015, 17:05)

      nelu [anonim] i-a raspuns lui novator

      Nu stiu daca mai este o natie asa obtuza ca cea maghiara. Pai atunci si romanii ar trebui sa ceara cadrilaterul, parti din bulgaria, molda, bucovina, basarabia.

      Nu poti face o poza in istorie cand iti convine si sa zici o vreau inapoi. La capitolul acesta rusii sunt la fel ca ungurii.

      Am vizitat recent Budapesta. In autocarele turistice, pe barcile de pe dunare, ghidul repeta printre altele: "cele mai bogate teritorii ale ungariei nu au fost recuperate acum aflandu-se in posesia romaniei".
      Asta am auzit acum de cateva ori.

      Cu istoria aceasta in cap viitorul e incert. Oamenii nu invata nimic din istorie pentru ca nu istoria nu e reala de multe ori si nu are concluzii.
  • +3 (5 voturi)    
    Poate venim iar peste voi... (Luni, 8 iunie 2015, 21:05)

    idsoc [utilizator]

    ...in Budapesta. Nu v-a ajuns de 2 ori? Voi nu va uitati cat sinteti? Sa ziceti mersi c-ati scapat cu tratatu' de la Trianon si sa tineti de el. Am ajuns pan' la Gyor si-am facut parada militara-n Budapesta si trebuiau sa ne dea granita pe Tisa initial. Asa ca pupati pamantu' c-a ramas cum a ramas, ruptilor!
  • +2 (2 voturi)    
    Tinutul Secuiesc nu exista! (Luni, 8 iunie 2015, 21:16)

    ids [utilizator]

    E o inventie revizionista. Secuii n-au avut autonomie teritoriala, doar s-au autoadministrat la fel ca sasii. Nici macar ungurii nu stiu exact de unde pana unde tine Tinutul de Nicaieri si care e capitala. Daca era asa clar si dovedit de ce nu le-au dat ungurii autonomie inainte de 1918?