Comentariu Le Figaro: Problemele judiciare ale lui Victor Ponta ar putea semnala decaderea fostei stele in plina ascensiune a politicii romanesti

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 7 iunie 2015, 14:45 Actualitate | Esenţial

Victor Ponta
Foto: AGERPRES
Problemele judiciare ale premierului Victor Ponta ar putea semnala semnala decaderea fostei stele in plina ascensiune a politicii romanesti. Un expert al limbajului dublu, potrivit criticilor sai, politicianul social-democrat care a avut o cariera rapida si inedita in istoria postcomunista a Romaniei, inainte sa se loveasca de primul mare obstacol in luna noiembrie, cand a pierdut alegerile prezidentiale desi sondajele de opinie il prezentau drept favorit, comenteaza Le Figaro.

"Parchetul anticoruptie din Romania a initiat cercetarea penala a primului-ministru. Seful Guvernului este doar cel mai recent dintr-o lista lunga de demnitari trasi la raspundere de justitia romana", noteaza cotidianul francez intr-un articol cu titlul "Romania in razboi impotriva coruptiei", citat de Mediafax. Publicatia precizeaza ca este primul caz in care un prim-ministru este suspectat de coruptie.

"Vineri, procurorii temutei Directii Nationale Anticoruptie au anuntat lansarea cercetarii penale impotriva premierului Victor Ponta. Seful Guvernului social-democrat a respins imediat, pe Facebook, apelul la demisie lansat de seful statului, conservatorul Klaus Iohannis", adauga publicatia franceza.

"Problemele judiciare ale lui Victor Ponta ar putea semnala decaderea fostei stele in ascensiune a politicii romanesti. Acest fost avocat in varsta de 42 de ani este primul premier in functie al Romaniei, una dintre cele mai sarace tarii din cadrul UE, care trebuie sa raspunda in justitie pentru acte de coruptie. Maestru al dublului limbaj, potrivit criticilor, social-democratul avusese o cariera rapida si inedita in istoria postcomunista a Romaniei inainte de a inregistra primul esec in noiembrie 2014. Creditat ca fiind castigator de toate sondajele efectuate inaintea scrutinului prezidential, Ponta a pierdut in fata lui Klaus Iohannis, care a facut campanie pentru independenta sistemului judiciar", comenteaza Le Figaro.

"De la alegerea in functie a lui Klaus Iohannis, un presedinte auster din cadrul minoritatii germane, DNA colectioneaza arestari si puneri sub acuzare. Cercetarea penala a lui Victor Ponta, suspectat de complicitate la evaziune fiscala, fals in inscrisuri sub semnatura privata si conflict de interese in perioada in care a fost avocat (2007 - 2011), este cea mai mare lovitura a DNA. Insa nu si cea mai neasteptata: membrii familiei lui Ponta sunt vizati deja de anchete ale DNA", aminteste Le Figaro.










5324 vizualizari
  • +23 (23 voturi)    
    stea in ascensiune ? poate infractor (Duminică, 7 iunie 2015, 15:58)

    mnicku [utilizator]

    ..
    • +9 (9 voturi)    
      ca sa fac pe prostu'... (Duminică, 7 iunie 2015, 19:09)

      2vest [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      cu ce drept il compara Le Figaro pe Pontacul cu Steaua.

      Steaua a luat macar cupa campionilor...
      • -6 (8 voturi)    
        Le Figaro, neinformat, sau instrument mafiot (Duminică, 7 iunie 2015, 20:21)

        ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui 2vest

        "care trebuie sa raspunda in justitie pentru acte de coruptie". Nu au nici o treaba cu coruptia acuzatiile lui. Sunt strict financiare.
        • +2 (2 voturi)    
          Esti ridicol (Duminică, 7 iunie 2015, 21:38)

          Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

          Poti sa incerci sa te ascunzi dupa deget, dar tiranul la care te inchini tot la inchisoare ajunge, a facut prea mult rau, a furat prea mult, a mintit prea mult.

          La cine o sa te inchini dupa ce Ponta ajunge la Beciul Domnesc langa Mazare?
        • -1 (1 vot)    
          Numirea lui Sova (Luni, 8 iunie 2015, 12:45)

          Mao [anonim] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

          la minister este strict financiara?...
  • +21 (21 voturi)    
    N-a fost niciodata o stea in ascensiune (Duminică, 7 iunie 2015, 15:59)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Ponta a fost intotdeauna un /// care n-a dat doi bani pe nimeni inafara de el insusi.

    Daca nu-i cumpara tata socru' o cariera in politica, Ponta ar fi ramas un avocat parlit.

    Ce inseamna coruptia si cat rau poate face!
    • +4 (8 voturi)    
      Asa este !! (Duminică, 7 iunie 2015, 17:57)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      El nu a fost niciodata asa ceva....important este insa cum se prezinta acuma !!! Nu uita , a scris rpd tuturor abasadelor si sefilor de state care conteaza !! Aia stiu , in mare , de fapt , ceea ce le-a scris el , cunosc variant lui , a infractorului !!!!!! Eu sunt acuma afara si vad in tara in care sunt , la posturile de stiri , cum se prezinta problema Ponta din Ro.!!!! Sunt complet dezinformati aici......zau !!!!!
      • -5 (7 voturi)    
        sau poate ca aia nu sunt sub mafie (Duminică, 7 iunie 2015, 20:23)

        ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        Asa ca prefera sa fie echidistanti fata de aceasta executie mafiota. Nu vor sa ia parte la executie, vor sa prezinte doar faptele, nu si interpretarea jegoasa a presei mafiote de la noi.
  • +22 (22 voturi)    
    Ponta, zi-le ceva celor de la Le Figaro! (Duminică, 7 iunie 2015, 16:28)

    lili [anonim]

    Hai, da-le un raspuns pe Facebook, explica-le cum ai tu votul cetatenilor si poti sa furi linistit, la umbra votului cetatenilor!
    Rusine, un hot si un mincinos notoriu!
    Ponta este terminat dpdv politic, succes DNA, la puscarie sa-l vedem, cu catuse si pe Daciana cu tata-socru sa-l viziteze!
    Nici pana acum nu se inghesuia strainatatea sa-l viziteze sau sa-l primeasca pe Ponta, dar de-acum devine supra-nefrecventabil, chiar IZOLAT pe scena politica europeana!
    Cine va mai da mana cu un PM urmarit penal de DNAul laudat in toata Europa?!
    Nici un politician normal, ar primi imediat reactia cetatenilor sai!
    Cine ar mai discuta cu el la Brussels pe tema MCV sau Schengen?!
    DEMISIA, du-te Ponta si lasa-ne!
    Eu cred ca intr-un final Ponta isi va da DEMISIA la presiunea liderilor UE!
    De reactia romanilor nu-i pasa, in mintea lui bolnava e "convins" ca cetatenii i-au dat mandat si trebuie sa-l duca la capat, dar oricum cariera lui politica in PSD este terminata, ma indoiesc eu ca penalii din PSD il vor mai pune cap de lista pe Ponta!
  • +23 (23 voturi)    
    SUA, Olanda, UK ... help us! Please! (Duminică, 7 iunie 2015, 16:43)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Acum avem nevoie de o reactie fara echivoc a ambasadelor voastre, etalon pentru societatea noastra care incearca sa treaca de la cleptocratie la domnia legii!
    • -4 (6 voturi)    
      /// (Duminică, 7 iunie 2015, 20:24)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Nu avem nevoie de nimeni din exterior ca vina sa execute un om care are prezumtia de nevinovatie. Democratia nu se face cu forta, iar executia asta este o dovada de forta.
  • +13 (15 voturi)    
    pentru LE Figaro, DOVADA ca V Ponta MINTE!!! (Duminică, 7 iunie 2015, 17:38)

    lili [anonim]

    Uitati-va ce Prim ministru mincinos avem!
    Azi, dupa intalnirea liderilor coalitiei de guvernare, V Ponta a declarat:
    "Nu am fost niciodata asociat in Cabinetul din care facea parte domnul Sova, nu ca ar fi fost un lucru rau. "

    Azi, europarrlamentarul Monica Macovei a aratat ca V Ponta minte si a prezentat DOVADA minciunii, respectiv Declaratia de interese din 2007 a lui V Ponta ca membru al Camerei Deputatilor!!
    " DNA îl acuză pe Victor Ponta de fapte săvârşite în calitate de asociat în firma de avocatură a lui Şova. Premierul a declarat azi că nu a fost niciodată asociat cu Şova, însă Monica Macovei prezintă dovada: chiar o declaraţie de interese a lui Ponta.

    "Ponta, dă-ți demisia! Minciunile tale sunt toxice pentru români. Victor Ponta a scris, sub semnătură, în Declarația de Interese din 19.11.2007, înregistrată la Camera Deputaților cu nr. 51/480/D, că este Senior partner la 'Șova și Asociații'. Victor Ponta a declarat astăzi că nu a fost 'niciodată' asociat în cabinetul lui Șova. Mai rămâne ca mâine Ponta să ne spună că nu știe cine este Șova", declarată Monica Macovei.

    http://www.stiripesurse.ro/ponta-a-fost-asociat-cu-sova-monica-macovei-prezinta-dovada-document_958027.html

    BRAVO Monica Macovei, Ponta trebuie determinat sa plece!
    • -8 (8 voturi)    
      Tot ea? (Duminică, 7 iunie 2015, 19:39)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Tot Monica Macovei ne spunea ca s-au furat 1,5 milioane de voturi la referendumul din 2012. Condamnati vreo 50 de oameni maxim... Eu nu as pune botul la tot ce zice Monica Macovei care isi finateaza ilegal campaniile electorale.

      http://www.ziare.com/bucuresti/stiri-actualitate/monica-macovei-cea-mai-mare-amenda-pentru-finantare-ilegala-la-prezidentiale-5410418
      • +2 (2 voturi)    
        Macovei a fost finantata legal (Duminică, 7 iunie 2015, 21:01)

        Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Chiar nu ai de ce sa o acuzi pe Macovei, are toate documentele in ordine, in schimb Ponta si P$D pot fi acuzati de tot felul de magarii legate de alegeri, Dragnea insusi e urmarit penal pentru frauda electorala.

        Ce mai e de zis, P$D manipuleaza alegerile de zeci de ani, in timp ce Macovei a folosit PayPal, iar AEP au fost fie prea prosti sau prea hoti sa recunoasca faptul ca Macovei a fost finantata legal.

        Sa nu uitam implicarea AEP in blocarea voturilor din diaspora de anul trecut, AEP e o organizatie manjita, controlata de camarila P$D.
  • +10 (10 voturi)    
    care stea !? (Duminică, 7 iunie 2015, 20:06)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    e gaura neagra a Romaniei !
  • +2 (2 voturi)    
    uitati-va la documentul respectiv! (Duminică, 7 iunie 2015, 20:55)

    lili [anonim]

    Hotnews a scris ulterior un articol si arata documentul respectiv, care EXISTA si acum pe site-ul Camerei Deputatilor!
    Ce mai ziceti de minciunile lui Ponta?!
    Stiti care-i problema lui Ponta?!
    ///
    Cand minti mereu, nu mai stii ce-ai spus ieri, ce-ai spus acum 2 luni sau acum 1 an pe un anume subiect.. De aici rezulta minciunile repetate ale lui Ponta.
    Cand spui ADEVARUl, care este UNUL singur, cand adica NU minti, nu ai cum sa gresesti, pentru ca NU minti si adevarul fiind unul singur il spui de fiecare data la fel!
    ///
    Ponta va demisiona, este simpla chestiune de timp, este terminat politic, nici un om politic din UE nu va mai sta de vorba cu Ponta, nu va mai da mana cu el, nu-l va mai primi in vreo capitala occidentala fara sa fie nevoit sa raspunda la intrebari incomode in tara lui!
    Si-a cladit o cariera politica pe minciuna, ipocrizie si hotie, s-a sfarsit, va iesi pe usa din dos a istoriei Romaniei!
    Asta merita un asemenea mincinos si hot!
    Azi la ProTV la emisiunea "Dupa 20 de ani" sociologul Alin Teodorescu a povestit ca sociolog fiind a mers mult prin tara si din discutiile cu romanii a inteles ca romanii il vad hot si mincinos pe Ponta!
    Cautati emisiunea pe on-line, merita!
    Succes DNA, la puscarie cu penalii din politica romaneasca!
  • +5 (5 voturi)    
    Stea de tinichea (Duminică, 7 iunie 2015, 21:15)

    Siddha [anonim]

    "Fostei stele a politicii romanesti" !? Astia pe ce lume sunt ?
    Stea de tinichea poate, de carton presat .
    • +1 (1 vot)    
      "Steaua de tinichea" (Luni, 8 iunie 2015, 9:00)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui Siddha

      i-e cusuta sub captuseala uniformei de agent secret ;).
      Aia politica este o stea cazatoare.
      Si nimic nu este mai potrivit decit o STEA CAZATOARE pentru o CAZATURA DE OM.
  • +1 (1 vot)    
    Le figaro ,care stea ?,boschetarul parizian ??? (Luni, 8 iunie 2015, 14:47)

    andreesanu [utilizator]

    Un articol scris fara fundamentare,da-l scriati corect trebuia sa sune :DE LA BOSCHETARUL PARIZIAN LA
    prim ministru in Romania !!!,sa te crucesti ca de dracu !!
    asta-i ponta in carne si oase.
    De la procuror la evazionist, falsificator ,la hot e Ponta !!
    De la seful corpului de control la fals in acte publice,la capusa ,asta-i Ponta !!!.
    De la candidat ca presedinte la urmarit penal e tot Ponta !!!