Robert Cazanciuc: Am fost surprins de acuzatiile aduse premierului / Intrebat daca Victor Ponta ar trebui sa demisioneze: Nu, categoric, nu

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 iunie 2015, 12:52 Actualitate | Esenţial

Robert Cazanciuc
Foto: AGERPRES
Ministrul Justitiei, Robert Cazanciuc, a declarat, sambata, referitor la faptul ca Victor Ponta este urmarit penal, ca a fost surprins de acuzatiile aduse sefului Executivului, el adaugand, insa, premierul nu ar trebui sa isi prezinte demisia.

"Am fost surprins de acuzatiile aduse premierului. Totodata, am constatat ca prim-ministrul s-a prezentat, atunci cand a fost citat, ca oricare alt cetatean, ceea ce arata foarte clar ca in Romania nimeni nu este mai presus de lege", a spus ministrul Justitiei, prezent la alegerile pentru Baroul Bucuresti, citat de Mediafax.

Referitor la faptul ca premierul a fost citat la Directia Nationala Anticoruptie (DNA) in aceeasi zi in care a fost depusa motiunea de cenzura de catre PNL, Robert Cazanciuc a subliniat ca procurorii nu actioneaza in functie de evenimentele publice, insa ei sunt permanent conectati la viata publica.

"Procurorii categoric nu isi fac planul de actiune intr-un dosar in functie de toate evenimentele zilnice. Pe de alta parte, ca magistrati, ca oameni ai societatii, ei sunt conectati la viata publica. Faptul ca procurorii se pot autosesiza inseamna ca sunt conectati la viata publica. Faptul ca judecatorii si procurorii fac sesizari la CSM ori de cate ori sunt afirmatii nepotrivite in spatiul public, inseamna ca sunt conectati la viata publica", a adaugat ministrul Justitiei.

Intrebat daca premierul ar trebui sa demisioneze, ministrul Justitiei a raspuns: "Nu, categoric, nu".

Premierul Victor Ponta este urmarit penal pentru fals in inscrisuri sub semnatura privata, complicitate la evaziune fiscala in forma continuata si spalarea banilor in dosarul Turceni - Rovinari, fapte pe care le-ar fi savarsit in perioada in care era avocat. De asemenea, DNA cere Camerei Deputatilor avizarea urmaririi penale pe numele premierului si pentru conflict de interese.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
6040 vizualizari
  • +39 (45 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 13:00)

    uncetateansimplu [utilizator]

    Ce ar putea sa spuna si el, doar Copy/Paste l-a promovat in guvern, ar fi culmea sa aiba alt punct de vedere...
    • +19 (21 voturi)    
      Demisia (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 13:30)

      DrPepper [utilizator] i-a raspuns lui uncetateansimplu

      Pai eu sunt de acord.. nu are trebui sa isi dea demisia ci ar trebui demis.
    • +27 (31 voturi)    
      S-ar putea sa fie conflict de interese si aici (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 13:51)

      CristiC. [utilizator] i-a raspuns lui uncetateansimplu

      Poate un alt dosar penal. La fel cum a fost la numirea lui Sova ca ministru. Asa cum nu poti sa numesti fosti parteneri de afaceri, la fel nu poti sa numesti nici rude. Si iata cum cazanciuc ii mai ia si apararea. "Categoric nu" trebuie sa prezinte demisia. Categoric! Nici urma de indoiala. La fel ca la Relu Transformelu care era nevinovat si a intrat ministru pana s-a mutat din Victoriei la bulau. Ca nici ala nu avea de ce sa-si dea demisia. Categoric!
    • +9 (9 voturi)    
      ! (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 16:27)

      melcul_naravas [utilizator] i-a raspuns lui uncetateansimplu

      Ati uitat ca e ruda cu Ponta?E varul lui sau e casatorit cu verisoara lui( nu mai retin exact), oricum sunt rude .
    • +4 (4 voturi)    
      si cumnat (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 21:00)

      mariage [utilizator] i-a raspuns lui uncetateansimplu

      ii mai este si cumnat de var
  • +24 (28 voturi)    
    Din punctul de vedere al apropiatului lui Ponta... (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 13:04)

    SergiuPanait [utilizator]

    /// asta de ministru al justitiei e de parere ca PM poate fi penal, daca Guvernul face si lucruri bune...

    ///
  • +38 (42 voturi)    
    clar... (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 13:11)

    liviu_ [utilizator]

    deci pe langa ponta este necesar ca si acest clown sa-si dea demisia!
    un ministru al justitiei pur si simplu NU POATE sa faca asemenea declaratii!
    • +17 (19 voturi)    
      Cazanciuc si Ponta (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 13:29)

      Laura [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Doi vizionari pe aceeasi lungime de unda.Pe acelasi drum...Sa inteleg ca-l urmeaza ? Cine doreste sa faca o emisiune cu d-ul Cazanciuc sa aflam si noi ce are in comun cu Ponta !
  • +17 (19 voturi)    
    Verisoara lui Mickey Mouse (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 13:21)

    Clop [utilizator]

    Posibil sa aflam ca maine sau poimaine cineva o sa-si faca operatie estetica de urechi...

    http://www.gandul.info/politica/relatiile-de-rudenie-de-la-guvern-cum-a-continuat-ponta-traditia-nastase-tariceanu-boc-10786608
  • +15 (17 voturi)    
    Categoric guvernul si parlamentul de penali (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 13:25)

    mnicku [utilizator]

    trebuie schimbat, anchetati si trimisi la puscarie.
    Astia actioneaza numai in haita.
  • -14 (22 voturi)    
    subect (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 14:09)

    ESANU [anonim]

    Bravo DNA ne arunci numai praf in ochi nu faci decit cercetari la valori de 40000 de euro si miliardele de euro de la flota,la jumatate din suprafata padurilor furate,furtul miliardilor din Bancile din Romania,miliardele de euro traferati din Tara in strinatate,Vilele din strinatate cumparate din bani furati de la Popor esti choir DNA sau ma intreb ,nu cumva aveti si voi o parte din aceste avutii si nu vreti s-a aflam si noi Poprul Roman.
    • +7 (7 voturi)    
      Cel mai "cinstit"guvern tr. lasat sa "lucreze"! (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 17:53)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui ESANU

      "Dr" Viorel I-ul "cinstit " dintre "cinstiti " poate fi un exemplu pt. PSDeii harnici si chivernisiti bugetari.
      Cazanciuc, a declarat, că raportul MCV este "cea mai bună evaluare de până în prezent", superior celui din 2014, fiind remarcate progrese la nivelul sistemului judiciar, demnitarul subliniind însă că România nu trebuie să devină o victimă a propriului succes."
      Cazanciuc, este de părere că Uniunea Europeană ar trebui să înceteze monitorizarea României.!!!

      "Rezultatele obţinute până în momentul de faţă în cadrul strategiei naţionale anticorupţie, practic cea mai importantă platformă de prevenire a corupţiei la nivelul administraţiei publice, vor fi valorificate în cadrul proiectului nostru de a prelungi acest proiect şi după 2015" ( CazanCIOC )
  • +19 (21 voturi)    
    Firesc (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 14:11)

    Ricochet [utilizator]

    Un guvern de infractori nu poate fi condus decat de un prim ministru pe masura.
  • +16 (18 voturi)    
    ...si... (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 14:18)

    ALTAN [utilizator]

    ...asta este ministrul justitiei ???...
  • +21 (23 voturi)    
    Cazanciuc e servitorul lui Ponta (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 14:25)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Toti ministrii sunt manjiti si la mana lui Ponta.

    Oare cum a scapat Cazanciuc de justitie desi a vrut s-o puna pe Elisabeta Ponea sefa de sectie la DNA in mod ilegal? Nu si-a bagat Ponta coada sa-l scape?

    Cazanciuc esti un slugarnic! Trebuie sa dispari din politica, nu ai ce cauta in Guvern!

    De ce sa nu-si dea demisia Ponta? Fiindca e urmasul lui Iliescu, urmasul lui Ceausescu?
  • +13 (15 voturi)    
    da, (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 14:31)

    nash pandelica [utilizator]

    nitzu ce zice ?! :)
  • +15 (17 voturi)    
    Nu, categoric, nu!! (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 15:18)

    lili [anonim]

    Categoric Romania este in acest moment unicat in UE, o tara membra a UE cu un Prim Ministru urmarit penal pentru "infractiunile de fals in inscrisuri sub semnatura privata (17 infractiuni), complicitate la evaziune fiscala in forma continuata si spalarea banilor".
    Si maine poimaine Ponta urmaritul penal va merge la Brussels sa discute despre MCV, asa-i dle Cazanciuc?!
    Ruda, ruda, inteleg, (adica sot de verisoara!!) dar la serviciu NU sunteti rude iar Ponta trebuie sa demisioneze, altfel va fi ca un papusoi pe care nimeni in UE sau in SUA nu-l va baga in seama!
    Cum credeti, dle Cazanciuc ca va reactiona Olanda la viitoarele discutii pe tema MCV, cu Ponta Prim Ministru urmarit penal?!!
    Ce vor spune olandezii aia despre Justitia si coruptia din Romania?!
    NU va pasa, vi se falfaie, vorbe goale cand e vorba sa va aparati penalii!
    Nu dati 2 bani pe actiunile DNA cand e vorba despre penalii vostri!!
    DNA e bun numai cand se atinge de penalii lui T Basescu, dupa mintea voastra!!
    Rusine!
  • +12 (16 voturi)    
    respectand proportiile... (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 15:21)

    luiz [anonim]

    Domnule Cazanciuc....daca un dascal al copilului dvs. ar fi urmarit penal pentru fals in acte, inselaciune, abuz in serviciu ..si alte vreo 12 capete de acuzare, ati fi de aceeasi parere...nu trebuie sa demisioneze, este apt sa va formeze in continuare copilul ?
  • +12 (12 voturi)    
    Halal si cu " cinstitul " asta din famiglia Ponta (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 16:41)

    Plagarus [utilizator]

    Este plin cabinetul cu gaunosi morali, dupa tiparul "doctorului " sef Ponta Viorel !
  • +10 (10 voturi)    
    Stat Mafiot Organizat (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 17:40)

    Locke Lamora [utilizator]

    Asta a ajuns Romania. Se duce o lupta la baioneta impotriva justitiei care...doar uitati-va ce papitoi sinistru are drept ministru.
    E de rasul lumii ce se intampla.
  • +11 (11 voturi)    
    Incredibil (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 17:43)

    mr_mojo [utilizator]

    Absolut toți cei de la putere sunt deconectați de la ce înseamnă normalitatea și bunul simț. Adică ești prins cu mâna în borcan, dar ții de scaun până în ultimul moment.
    De fapt asta e școala Năstase care și după 2 condamnări tot nu stă acasă și tot face pe victima.
    Așa ne trebuie dacă nu avem legi clare și dure pentru corupția funcționarilor publici, adică cine e suspect demisionează până își curăță numele; dacă e dovedit murdar, face dublul anilor cu executare pentru că e șef de Guvern. Asta ca se să descurajeze ascensiunea politică a tuturor hoților.
  • +12 (12 voturi)    
    Ticalosul asta e ministrul Justitiei? Inadmisibil. (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 17:45)

    George [anonim]

    Nu-ti fie teama Cazancauciucule pesedist, o sa ajungi si tu la DNA. Si apoi la puscarie. Acolo unde iti este locul.///. Sa va dati demisia, govern penal ce sunteti! ///
  • +6 (6 voturi)    
    OH. (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 19:06)

    Nea Costica [anonim]

    Acest mister Bean ce reprezinta justitia in Romania . Cu stima , NC .
  • +5 (5 voturi)    
    HAIMANALE (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 19:21)

    altul [anonim]

    NISTE HAIMANALE ORDINARE
  • +6 (6 voturi)    
    Demisia (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 19:49)

    cobra [anonim]

    Demisia imediat ..este imixtiune grava in justitie
  • +1 (1 vot)    
    min just (Duminică, 7 iunie 2015, 10:12)

    @ [anonim]

    oare nu va e rusine cu asemenea declaratii ? dvs ar trebui sa fiti garantul dreptei justitii. nu aratati decat ca sunteti un psd-ist feroce apropiat mai mult de comunism. imi erusine cu un astfel de min al just si cu un pm de toata jena. dle ponta se vede ca in calitate de prim sustinator al baronilor sunteti si campion al furaciunilor. sa va fie rusine. au stiut romanii care nu mai au loc in romania dece nu v-au votat.
  • +1 (1 vot)    
    pr (Duminică, 7 iunie 2015, 10:35)

    julien [anonim]

    cred ca te prefaci ca esti surprins sau esti paralel cu justitia din romania.
  • 0 (0 voturi)    
    o ceata de talhari (Luni, 8 iunie 2015, 13:06)

    adrian [anonim]

    asta ce graieste este sotul verisoarei plagiatorului care este casatorit cu paparuda aia din parlamentul european a carei tata este acel individ din senat urmarit penal si care a fost pe vremuri sluga la nastase nu stiu cate case.
    in aceasta gasca mai intra "lzmanarul" gabriel oprea, sluga plagiatorului calin " file de dna" popescu tariceanu, cumnatul penal al plagiatorului, sova cel fara de coloana, intreg partidul de comunisto-securisti numit psd.
    daca erati in china la cate a-ti facut trebuiau aia sa construiasca stadioane si fabrici de munitie pentru voi.