Uniti Salvam organizeaza duminica un protest la adresa despaduririlor: Ne vom apara natura: padurile, Rovina, Certejul in strada

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 5 iunie 2015, 14:09 Actualitate | Esenţial

Protest fata de despaduriri
Foto: Uniti Salvam
Uniti Salvam organizeaza un protest la adresa despaduririlor, duminica, de la ora 17:00, la Fantana din Piata Universitatii. Evenimentul, anuntat pe Facebook, face parte dintr-o serie de actiuni desfasurate intre 5-7 iunie in cadrul Zilei Mondiale a Mediului.
  • Anuntul postat de Uniti Salvam
"Constatam cu indignare faptul ca politicienii ne-au servit promisiuni desarte promitand ca situatia despaduririlor se va rezolva, dar in acelasi timp isi continua politica agresiva de distrugere a naturii.

Ca de obicei, faptele politicienilor le contrazic vorbele. In plin scandal legat de situatia padurilor din Romania, ANRM ofera licenta de exploatare miniera pentru 94km intr-o zona acoperita in exclusivitate de paduri, pasuni si fanete. In plus, aceasta licenta a fost acordata intr-un mod total netransparent unei companii indoielnice din Canada, cu experienta redusa in minerit, dar in schimb cu datorii bancare de 213 milioane de dolari. Mai multe informatii despre proiectul minier de la Rovina: http://goo.gl/6ZCZfX

Aceasta ne demonstreaza faptul ca politicienii n-au inteles absolut nimic din protestul de pe 9 mai impotiva despaduririlor, nici din protestele masive impotriva proiectului de la Rosia Montana din 2013.

Nu ne lasam manipulati! Vrem sa vedem fapte, nu vorbe! Pe #7iunie ne vedem in strada. Pentru paduri, pentru Rovina, pentru natura si pentru a le arata ca suntem multi, informati si uniti."












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
1809 vizualizari
  • +14 (14 voturi)    
    Update (Vineri, 5 iunie 2015, 14:12)

    mikeyu [utilizator]

    #unitisalvam romania baieti
    Azi e de iesit in strada. Si maine. Si duminica.
    Intai sa salvam romania de uscaturi baieti.
    • +3 (3 voturi)    
      uniti salvam...... (Vineri, 5 iunie 2015, 14:45)

      novator [utilizator] i-a raspuns lui mikeyu

      ......tara de ticalosii care, prin legile pe calre le-au adoptat, au distrus tara asta.
      Degeaba protestam impotriva despaduririlor daca ii lasam pe ticalosii care au taiat padurile si pe complicii lor, sa ne conduca.

      Nu cumva este o diversiune pentru a deturna atentia noastra de la actualitatea politica incinsa la cel mai inalt nivel ?

      Vom vedea Duminica ce si impotriva cui vor scanda cei "uniti".
      "Stegarul dac" va fi si el prezent ?
    • +4 (4 voturi)    
      ar trebui (Vineri, 5 iunie 2015, 14:52)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui mikeyu

      organizate urgent niste proteste pentru a plecat premierul copy-paste ^ 2 de la guvernare
  • +1 (1 vot)    
    Protest astazi (Vineri, 5 iunie 2015, 14:40)

    dorul [utilizator]

    https://www.facebook.com/events/379761058895192/
  • +3 (3 voturi)    
    Prezent! (Vineri, 5 iunie 2015, 14:44)

    jackalphonse [utilizator]

    Era timpul!
  • +1 (1 vot)    
    Singura solutie... (Vineri, 5 iunie 2015, 14:56)

    scosmin [utilizator]

    Se pare ca politicienii nu rezolva probleme daca nu sunt impinsi de la spate de forta poporului.
    Trebuie fortati sa nu mai amane rezolvarea problemelor reale ale cetatenilor acestei tari.
    Ne vedem pe 7 iunie la Universitate pentru oprirea mafiei despaduririlor si pe 14 iunie in Piata Victoriei pentru oprirea mafiei bancare.
  • +1 (1 vot)    
    miting la Universitate, DNA, motiune guvern .. (Vineri, 5 iunie 2015, 15:00)

    mirceacr [anonim]

    Astea sigur merg mana in mana....sigur sunt orchestrate

    DNA la gatu lu Ponta, motiune de cenzura pt guvern, Sova ...cererea procurorului la gatu' lu Ponta, cererea de demisie a lu' Johannis. ...


    azi e vineri si maine miting ...ba ma lashi ?!

    oricum, ne vedem acolo, vin si sper sa vina cat mai multi ...!!! motive sunt destule
  • -1 (1 vot)    
    Vorbe (Vineri, 5 iunie 2015, 23:20)

    Gica [anonim]

    Cand este vorba sa se mobilizeze oamenii pentru apararea corectitudinii si condamnarea hotilor , mai greu . S-au format obiceiuri in a trai din spagi ( cam toate orasele mari resedinta de judet de unde se aproba banii si in special capitala , traiesc pe spagi ) . Te si miri ca mai iese cate unul sa protesteze impotriva hotiilor . In rest , schimbati tara , este singura solutie .
  • 0 (0 voturi)    
    Democraţia capitalistă (Luni, 8 iunie 2015, 1:19)

    Zob [anonim]

    http://zamolxian-a.blogspot.ro/

    Vedeţi cum s-a sfârşit democraţia capitalistă la Univesitatea din Bucureşti.