Frans Timmermans: Comisia Europeana va mentine MCV cat timp e necesar. E ca medicamentul - il opresti cand esti sanatos

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 4 iunie 2015, 20:03 Actualitate | Esenţial

Frans Timmermans
Foto: Comisia Europeana
Prim-vicepresedintele Comisiei Europene (CE), Frans Timmermans, a declarat, joi, la Ruse, ca CE va mentine MCV pentru Romania si Bulgaria atat timp cat va fi necesar, el explicand ca este ca in cazul unui medicament - il opresti atunci cand esti sanatos, nu atunci cand ti-ai stabilit un termen, relateaza Mediafax.

Intrebat despre o data privind ridicarea Mecanismului de Cooperare si de Verificare (MCV) si daca exista discutii privind modificarea mecanismului sau inlocuirea acestuia, prim-vicepresedintele CE, Frans Timmermans, a spus: "Nu. Cred ca este un mecanism bun, pot doar sa trag concluzia ca este sprijinit de o mare majoritate a cetatenilor din Bulgaria si Romania, si vad, de asemenea, ca da rezultate in ceea ce priveste crearea unor conditii mai bune in sistemul judiciar si in ceea ce priveste statul de drept".

"Stiu ca presedintele Juncker a spus ca ar dori ca MCV sa fie finalizat pana la finalul mandatului sau, aceasta e pozitia Comisiei, dar, stiti, e ca si in cazul medicamentelor. Nu opresti medicamentatia pentru ca ai stabilit un termen. Nu mai iei medicamentul decat daca esti sanatos. Un medicament se ia atat timp cat e necesar. Cred ca MCV are o contributie buna, cred ca e bine primit in Romania si Bulgaria. Este un mecanism de cooperare, nu spune cineva de la Bruxelles oamenilor ce au de facut, dar e si un mecanism de verificare, pentru a vedea daca statele membre fac ceea ce au promis. Atat timp cat e necesar, Comisia va continua (MCV)", a afirmat Timmermans, intr-o conferinta de presa sustinuta la Ruse, dupa participarea la un dialog cu cetatenii, alaturi de presedintele bulgar Rosen Plevneliev si de ministrul roman al Justitiei, Robert Cazanciuc.

Intrebat despre modul in care urmatorul raport MCV va reflecta ultimele evenimente din Romania, Timmermans a precizat ca raportul va fi "obiectiv", iar CE "se va tine departe de politica", evaluand faptele.

Prim-vicepresedintele CE, Frans Timmermans, a participat, la Ruse, la o intalnire cu aproximativ 750 de cetateni romani si bulgari, tema discutiilor fiind legata de statul de drept, spatiul Schengen, integrarea romilor, moneda unica sau fondurile europene.

Oficialul european se va afla, vineri, la Bucuresti, pentru intalniri cu presedintele Klaus Iohannis, cu premierul Victor Ponta si cu membri ai Comisiei pentru afaceri europene a Parlamentului Romaniei. Prim-vicepresedintele Frans Timmermans se va intalni, de asemenea, cu reprezentanti ai organismelor judiciare si ai organizatiilor care participa la discutiile privind Mecanismul de Cooperare si de Verificare.










1210 vizualizari
  • +11 (15 voturi)    
    Mi se pare normal (Joi, 4 iunie 2015, 20:12)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Atat timp cat avem coruptia la putere (F$N=P$D, PNL etc.) MCV trebuie sa ramana in vigoare.
    • -1 (1 vot)    
      Iata si primul lucru bine facut (Joi, 4 iunie 2015, 22:40)

      CristiC. [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      S-a plimbat Iohanis prin toata Europa sa ne ridice MCV. In loc sa se puna pe treaba acasa si sa stea cu ochii pe infractorii astia. Si tot primeste raspunsuri clare ca MCV e acolo si o sa ramana.
    • +1 (1 vot)    
      se pare ca ai omis PMP (Joi, 4 iunie 2015, 22:55)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      sa fie o omisiune involuntara? In rest si de la mine, plus.
      • +1 (1 vot)    
        pmp a ramas la etc. (Vineri, 5 iunie 2015, 11:07)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        ce i drept ca pmp-ul este singurul partid care nu are prag electoral, intrand in politica pe usa din dos deschisa de basescu. succesul pmp-lui a fost zero barat, mai ales de cand Udea a crezuit ca partiduletul-fundatie i se covine pe baza relatiei de pretenie cu seful de facto.
  • +10 (12 voturi)    
    bravo (Joi, 4 iunie 2015, 20:22)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Norocul nostru cu astia
    Daca nu intram in UE depaseam si Albania; in sensul negativ bineinteles.
  • +8 (10 voturi)    
    Excelenta comparatia cu omul bolnav. (Joi, 4 iunie 2015, 20:47)

    Ion B [utilizator]

    Adevarul ca ar vrea politicienii sa fie lasati de capul lor.
  • -5 (11 voturi)    
    emceveul (Joi, 4 iunie 2015, 21:00)

    demaGOGU [utilizator]

    a devenit un instrument extrem de perfid in mana marelui capital multi si transnational

    capitalul romanesc, cat mai exista!, trebuie sa solicite denuntarea unilateraka, imediata, a acestui mecanism postcolonial
    • +2 (2 voturi)    
      chestia postcoloniala (Joi, 4 iunie 2015, 21:59)

      Peredhil [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      in Romania e atitudinea de vatafi pe plantatie a multora dintre specimenele care ne conduc.Daca nu prindeam practic ultimul vagon spre vest,eram si mai rosi din interior de coruptie,un mar putred gata sa cada in mana primului doritor(ghici cine)care scutura un pic copacul.
      Daca ne gandim ipotetic,rusii ar mai fi facut lucruri trasnite intr-o Ucraina membra UE?NU ar fi facut intr-o Romanie "nealiniata" si roasa de putregaiul unei "democratii originale" emanate de o anume cucuvea?
    • +2 (2 voturi)    
      emceveul (Joi, 4 iunie 2015, 22:48)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      spune foarte clar ce si cum, nu e nimic ascuns, totul este deschis. ai documente cu ce ar trebui sa faca statul roman si nu face. vrei ceva concret? uita-te acum, la votul dat in cazul Sova. e clar, doar cercopitecii refuza sa inteleaga.
    • +3 (3 voturi)    
      Da (Joi, 4 iunie 2015, 22:55)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Si va fi scos imediat ce coruptia va fi eliminata. Sa-i dam bice !
    • +2 (2 voturi)    
      Mda! (Joi, 4 iunie 2015, 23:05)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Mergi intr-un catun uitat de lume, la birt, la ora 8, cand asistatii sociali isi beau jumatatea de tuica de dimineata, dupa ce refuza tacticos sa munceasca. Nu-mi fac iluzii, nici acolo, nici betivii puturosi n-ar inghiti galusca, dar din viclenie nu te-ar contrazice, poate le dai si mai mult daca tac la demagogia ta!
    • +1 (1 vot)    
      La munca nu la furat atunci ciolovece (Vineri, 5 iunie 2015, 3:21)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Nu-ti place cand ti se da peste mana bagata in buzunarul altuia bag seama.
  • +2 (2 voturi)    
    vineri la Bucuresti... (Joi, 4 iunie 2015, 21:22)

    lili [anonim]

    Oficialul CE o sa auda numai laude la adresa Justitiei si in special a DNA, de la cine credeti?!
    De la ipocritul Ponta, care la Romania TV sau la Antena 3 nu pierde nici o ocazie sa atace DNA iar la Brussels sau la Washington lauda acelasi DNA!!
    Sila!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Slava D-lui ca mai exista oameni cu creier (Joi, 4 iunie 2015, 22:56)

    Maniu [utilizator]

    care nu vor sa lase tara asta si poporul asta batut de soarta cu asa o pseudo-elita prada unui jaf generalizat.