​Klaus Iohannis despre Transnistria: Sprijinim negocierile în formatul 5+2

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 4 iunie 2015, 12:23 Actualitate | Esenţial

Romania sprijina negocierile in formatul 5+2 in privinta Transnistriei, iar rezolvarea conflictului din republica separatista "ramane o prioritate majora pentru Romania", se arata intr-un mesaj transmis de presedintele Klaus Iohannis cu ocazia unei conferinte organizate de MAE.

"Sprijinim negocierile in formatul <<5+2>> (Moldova, Transnistria, Ucraina, Rusia si OSCE, SUA si UE observatori - n.red.) ca unic cadru care garanteaza transparenta si legitimitatea unei solutii durabile bazate pe respectarea deplina a suveranitatii si integritatii teritoriale a Republicii Moldova, conform principiilor agreate la nivel international, inclusiv in cadrul OSCE.

Declaratiile presedintelui Iohannis vin pe fondul tensiunilor dintre Rusia, pe de o parte, si Republica Moldova si Ucraina pe de alta parte, legate de accesul fortelor ruse in Transnistria. Rusia acuza cele doua tari ca a impus o blocada in privinta aprovizionarii trupelor ruse aflate in Transnistria, iar vicepresedintele Dumei de Stat a Rusiei, Serghei Jelezniak, a declarat, citat de Deutsche Welle, ca s-ar putea ca Rusia "sa fie nevoita" sa inceapa razboiul in Transnistria si a sugerat ca de data aceasta armele vor fi indreptate impotriva Ucrainei.

"Atentie la Transnistria", avertizeaza si Neil Buckley, editor pentru Europa de Est al Financial Times, intr-un articol publicat miercuri pe blogurile FT referitor la faptul ca regiunea separatista a Republicii Moldova "se contureaza ca urmatorul punct fierbinte in relatia Rusia-Ucraina". Buckley citeaza semnale trase de publicatia pro-Kremlin Izvestia si un tweet recent al unuia dintre cei mai cunoscuti analisti de politica externa ai Rusiei, Dmitri Trenin, cum ca "la Moscova creste ingrijorarea ca Ucraina si Moldova vor incerca sa preseze puternic Transnistria, provocand un conflict cu Rusia".












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
4161 vizualizari
  • +8 (12 voturi)    
    gata, m-am linistit (Joi, 4 iunie 2015, 12:54)

    alter_ego2013 [utilizator]

    daca a zis Klaus chestia asta, lucrurile s-au lamurit. a reusit sa zica el singur toata fraza aia plina de miez si elemente noi, sau i-a dictat-o cineva?
  • -4 (12 voturi)    
    Deci...m-am saturat de placa asta cu Moldova! (Joi, 4 iunie 2015, 13:02)

    ipsilon [utilizator]

    Domnu' Iohannis, mai Ponta ... cand o sa terminati odata cu treaba asta cu asa-zisa Basarabie, si gadilitul lor, poate-poate o sa vrea sa discute cu noi? nu mai zic de "unire", asta e o tampenie colosala.
    Sa incepem cu inceputul: dupa 26 de ani de suflat in curul moldovenilor astora de peste Prut, timp in care diverse conduceri care s-au perindat prin Romanica asta au pompat milioane de EUR in diverse proiecte menite sa-i "ajute" pe bietii moldoveni, deci, CUM EXPLICATI ca noi trebuie inca sa intram la ei cu PASAPORT?! e ceam mai simpla dovada de ipocrizie si bataie de joc la adresa romanilor din tara asta! TOATA LUMEA care a fost pe la Chisnau poate sa va spuna cum se comporta aia de acolo cand aud ca esti roman. Mai ca nu te scuipa in fata. Bravii nostri conducatori, in scimb, le-au dat cetatenie si buletine sa intre iber in Romanaia, normal, iar noi stam la niste cozi cand ne schimbam buletinele, nu mai avem loc de ei.
    Bottom line: pe mine, pe moi, ne-ati intrebat, dragi conducatori, daca avem chef sa ne unim cu moldovenii astia? daca avem chef sa renuntam la milioane de euro din bugetul la care platim din greu, ca sa-l dati altora care nu dau doi bani pe noi?! si putem vorbi mult, dar m-am saturat. Eu nu vreau nicio unire cu niciun moldovean de peste Prut!!
    Nu mai intereseaza sa mai suport alti sarantoci pe spinarea mea, ca angajati in tara asta consider ca tinem in spate suficienti pensionari si asistati social de aici!
    A ... si NU, Basarabia NU e (doar) pamant romanesc! Bunica mea s-a nascut in 1907 la Ismail, stiu tot ce trebuie stiut despre unde si a cui a fost Basarabia, multumesc.
    • +4 (6 voturi)    
      Poporul e unul, politicienii sunt altii (Joi, 4 iunie 2015, 14:41)

      Doru_T [utilizator] i-a raspuns lui ipsilon

      Da, gandesti pragmatic: sa nu se uneasca din cauza costurilor, pasapoartelor etc. Si Germania de Vest, cumva, regreta unirea cu Estul. Nu stiu daca mai platesc celebra "taxa de solidaritate". Evident, Germania e una si Romania e alta. Dar stii? Politicienii lor sunt cei care asculta de Kremlin si ne impun pasapoarte, sunt cei care raspandesc starea de antiromanism (pe care o manifesta unii basarabeni fata de romani). O sa fiu filosofic: Poporul este unul singur; mai tarziu (sau mai devreme) tot se va uni. Un stat se poate slabi prin expansiune fortata (URSS) sau se poate intari prin intregire (Romania). Da, vor fi costuri mari dar trebuie sa luam in calcul viitorul. Sincer, sunt dispus sa le suport.
      • -1 (3 voturi)    
        Reiau: (Joi, 4 iunie 2015, 15:51)

        ipsilon [utilizator] i-a raspuns lui Doru_T

        Eu am crezut ca politica se duce la nivel de politicieni, adica boii nostri si cu prostii lor discuta si stabilesc impreuna sa nu se mai treaca granita cu pasapoarte, din ambele parti ... nu asa ar veni treaba in mod normal ? deci doar noi, ca sa dam dovada de marinimie, ii facem cetateni pe moldoveni, iar pe ei ii doare-n cur si ne cer in continuare pasaport. Cum vine treaba asta ? "poduri de flori", "gazoduct" si tot felul de alte cadouri! pentru ce?!
        Aia care sunt romani de-ai nostri adevarati, sunt o minoritate, prin satele astea de la granita gen Ungheni si alte cateva, restul n-au nicio treaba cu Romania. Aia, jemekerii lor care sunt rusi si ucraineni in marea lor majoritate, au acceptat cetatenia si buletinele ca sa-si poata face afacerile mafiote pe aici, asta da, e adevarat.
        Sunt intr-un oras moldovenesc la 30 km de granita cu "moldovenii", asa ca-i vad mai des decat as dori.
        • 0 (0 voturi)    
          tot la politicieni ajungem (Joi, 4 iunie 2015, 16:48)

          Doru_T [utilizator] i-a raspuns lui ipsilon

          Eu am avut de-a face cu colegi noi din Basarbia in liceu in anii 90. Erau un pic pro-rusi chiar si dupa bac (masinile rusesti sunt mai bune, stilourile rusesti sunt mai bune etc) dar, cu toate astea, se declarau romani (intre noi, pustanii, nu la conslulat). Erau si sunt clar sub sfera Moscovei. Dar in sinea lor sunt tot romani (marea majoritate, vreo 2,5 mil din 3mil - nu mai stiu exact datele dar raportul cam asta era la ultimul recensamant). Iar marea lor majoritate care are cetatenia romana o au pentru a merge la munca in vest si prea putini pentru afaceri. Daca acolo e saracie, pe cale de consecinta e si criminalitate. Multi dintre infracori presteaza pe la noi cu succes. Dar este aceeasi parere si despre romanii din Vest. Raman la parerea ca trebuie investit la propriu in unire si imi pare rau de impresia nasoala generata (tin eu sa cred, generata de Moscova) despre basarabeni in Romania.
  • +11 (13 voturi)    
    si Romania? (Joi, 4 iunie 2015, 13:06)

    ion [anonim]

    De ce nu si Romania? Interesul nostru in regiune este foarte mare avand in vedere faptul ca populatia oprimata de slugile rusilor in Transnistria este una romaneasca. Avand in vedere faptul ca Rep.Moldova este un stat artificial, singurul protector legitm al romanilor din Transnistria il reprezinta Romania.
  • +7 (11 voturi)    
    Granițe dragi (Joi, 4 iunie 2015, 13:25)

    Omics [utilizator]

    Putin ar putea da Basarabiei (în schimbul Transnistriei) Bugeacul luat abuziv de Stalin, cum a luat Rusia Crimeea înapoi. Ce dragi ne sunt granițele stabilite de bolșevici!
    • -3 (7 voturi)    
      păi (Joi, 4 iunie 2015, 14:24)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Omics

      Bugeacul este în Ucraina. Trebuie să o dea Poroșenko.
    • +4 (6 voturi)    
      ... (Joi, 4 iunie 2015, 14:26)

      a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui Omics

      In Bugeac sunt probabil mai putin romani (moldoveni) decat in Transnistria. Bugeacul n-a mai apartinut de facto Moldovei de pe vremea lui Stefan cel Mare. Daca ar fi un schimb de facut, ar fi Bucovina, unde intradevar e o minoritate romana numeroasa. Dar asa ceva e imposibil in Europa de astazi.
      • +2 (2 voturi)    
        Europolis (Joi, 4 iunie 2015, 15:35)

        Omics [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

        E un interes clar ca Delta și împrejurimile ei să aparțină UE și României.

        În Bugeac este un mare amestec de etnii (se pot întoarce și germanii/elvețienii înapoi) care poate face cinste Europei și României.
  • +6 (6 voturi)    
    ... (Joi, 4 iunie 2015, 14:20)

    a.nonim [utilizator]

    De ce nu 5+3? Teoretic Ucraina a schimbat cu 180% orientarea si acum e aliata noastra in acesta problema.
  • +4 (4 voturi)    
    Foarte bine ! Banuiesc ca veti.... (Joi, 4 iunie 2015, 14:48)

    gica43 [utilizator]

    ....sustine si asezarea echip[ei nationale pe teren in "formatul" 1-4-3-3!! Asta da,lucru bine.....!!