Fotografia zilei: aterizare spectaculoasa a unei aeronave militare americane la Babadag

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 1 iunie 2015, 9:48 Actualitate | Esenţial

Avion american la baza Mihail Kogalniceanu
Foto: US Army
Imaginea zilei vine de la centrul militar de antrenament din Babadag, unde aterizarea spectaculoasa a unei aeronave a Marinei americane a fost fotografiata de sergentul Paul Peterson. Aeronava, un MV-22B Osprey, aterizeaza intr-un nor de praf la Babadag dupa ce plecase de la Baza Mihail Kogalniceanu.

La Babadag au avut loc saptamana trecuta exercitii in cadrul exercitiului NATO din Black Sea Rotational Force. Elicopterul multifunctional a sosit in Romania, alaturi de un pluton de puscasi marini, din baza spaniola Moron pentru exercitii alaturi de militarii romani si bulgari.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

12702 vizualizari

  • -7 (25 voturi)    
    mai spectaculoasa (Luni, 1 iunie 2015, 11:45)

    Cata79 [utilizator]

    ar fi fost o poza cu autostrada terminata de Bechtel
    • -7 (21 voturi)    
      suntem ca niste taranoi care se bucura (Luni, 1 iunie 2015, 13:20)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Cata79

      de spectacol pe banii nostri.
      • +8 (12 voturi)    
        Noroc cu americanii! (Luni, 1 iunie 2015, 15:22)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        Altffel eram sub rusi demult. Iar tu erai fericit, iti luai tainul oferit de cei pentru care postezi disperat aici. :)))
  • +16 (20 voturi)    
    V 22 Osprey (Luni, 1 iunie 2015, 11:53)

    Soljenitin [utilizator]

    Egreta nu este un elicopter pur-sange, ci o aeronava ce imbina cu succes caracteristicile unui elicopter cu cele ale unui avion turbopropulsor.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Bell_Boeing_V-22_Osprey
  • +12 (14 voturi)    
    mda (Luni, 1 iunie 2015, 12:32)

    tearoftime [utilizator]

    si elicopterul era avion...
  • +1 (9 voturi)    
    ÎN ANII 1970 (Luni, 1 iunie 2015, 14:04)

    pointless man [utilizator]

    un prieten bun a făcut armata exact la Deveselu (1 an și 4 luni). Cît a stat acolo s-au prăbușit 3 (trei) Miguri 21. De la el am învățat două vorbe ”românești”: „halimiaicopterul” și „caricioplanul”.

    Ce le mai avem cu ”tehnica” !
  • +1 (5 voturi)    
    Ei - noi (Luni, 1 iunie 2015, 15:21)

    Unu-2 [utilizator]

    Ei au elicopterul (sau ce-o fi ala), noi avem praful.
    Aproape ca la Bagdad si la Babadag.
  • +2 (2 voturi)    
    Fiind un centru de antrenament NATO... (Luni, 1 iunie 2015, 16:14)

    VW_Bora [utilizator]

    ...ar fi putut să amenajeze măcar un heliport asfaltat, aşa, ca să nu mai "aterizeze într-un nor de praf". Sau vor să-i facă pe americani să se întrebe: n-am aterizat cumva în ...afara NATO?
  • -5 (7 voturi)    
    di toate (Luni, 1 iunie 2015, 20:17)

    HarapAlb1 [anonim]

    e tipic american asa cum fac romani reclama la patlagele asa isi fac americani reclama la avio-elicopter
    bine ca romani n u pun botu la reclame ieftine :D