Fotografia zilei: aterizare spectaculoasa a unei aeronave militare americane la Babadag

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 1 iunie 2015, 9:48 Actualitate | Esenţial

Avion american la baza Mihail Kogalniceanu
Foto: US Army
Imaginea zilei vine de la centrul militar de antrenament din Babadag, unde aterizarea spectaculoasa a unei aeronave a Marinei americane a fost fotografiata de sergentul Paul Peterson. Aeronava, un MV-22B Osprey, aterizeaza intr-un nor de praf la Babadag dupa ce plecase de la Baza Mihail Kogalniceanu.

La Babadag au avut loc saptamana trecuta exercitii in cadrul exercitiului NATO din Black Sea Rotational Force. Elicopterul multifunctional a sosit in Romania, alaturi de un pluton de puscasi marini, din baza spaniola Moron pentru exercitii alaturi de militarii romani si bulgari.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
12650 vizualizari
  • -7 (25 voturi)    
    mai spectaculoasa (Luni, 1 iunie 2015, 11:45)

    Cata79 [utilizator]

    ar fi fost o poza cu autostrada terminata de Bechtel
    • -7 (21 voturi)    
      suntem ca niste taranoi care se bucura (Luni, 1 iunie 2015, 13:20)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Cata79

      de spectacol pe banii nostri.
      • +8 (12 voturi)    
        Noroc cu americanii! (Luni, 1 iunie 2015, 15:22)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        Altffel eram sub rusi demult. Iar tu erai fericit, iti luai tainul oferit de cei pentru care postezi disperat aici. :)))
  • +16 (20 voturi)    
    V 22 Osprey (Luni, 1 iunie 2015, 11:53)

    Soljenitin [utilizator]

    Egreta nu este un elicopter pur-sange, ci o aeronava ce imbina cu succes caracteristicile unui elicopter cu cele ale unui avion turbopropulsor.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Bell_Boeing_V-22_Osprey
  • +12 (14 voturi)    
    mda (Luni, 1 iunie 2015, 12:32)

    tearoftime [utilizator]

    si elicopterul era avion...
  • +1 (9 voturi)    
    ÎN ANII 1970 (Luni, 1 iunie 2015, 14:04)

    pointless man [utilizator]

    un prieten bun a făcut armata exact la Deveselu (1 an și 4 luni). Cît a stat acolo s-au prăbușit 3 (trei) Miguri 21. De la el am învățat două vorbe ”românești”: „halimiaicopterul” și „caricioplanul”.

    Ce le mai avem cu ”tehnica” !
  • +1 (5 voturi)    
    Ei - noi (Luni, 1 iunie 2015, 15:21)

    Unu-2 [utilizator]

    Ei au elicopterul (sau ce-o fi ala), noi avem praful.
    Aproape ca la Bagdad si la Babadag.
  • +2 (2 voturi)    
    Fiind un centru de antrenament NATO... (Luni, 1 iunie 2015, 16:14)

    VW_Bora [utilizator]

    ...ar fi putut să amenajeze măcar un heliport asfaltat, aşa, ca să nu mai "aterizeze într-un nor de praf". Sau vor să-i facă pe americani să se întrebe: n-am aterizat cumva în ...afara NATO?
  • -5 (7 voturi)    
    di toate (Luni, 1 iunie 2015, 20:17)

    HarapAlb1 [anonim]

    e tipic american asa cum fac romani reclama la patlagele asa isi fac americani reclama la avio-elicopter
    bine ca romani n u pun botu la reclame ieftine :D