Emil Hurezeanu a primit acordul din partea Germaniei pentru postul de ambasador

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 mai 2015, 12:23 Actualitate | Esenţial

Emil Hurezeanu
Foto: TNB
Scriitorul Emil Hurezeanu a primit, pe 20 mai, acordul din partea autoritatilor germane pentru postul de ambasador la Berlin, au precizat, pentru Mediafax, surse diplomatice. 

Potrivit surselor citate, acordul oficial din partea Berlinului a fost primit pe 20 mai.  

Acordul a sosit la o zi dupa ce Emil Hurezeanu a primit aviz favorabil din partea comisiilor reunite de politica externa pentru postul de ambasador al Romaniei in Germania.  

Pe 19 mai, Hurezeanu a primit aviz favorabil, cu 19 voturi "pentru" si unul "impotriva", in comisiile de politica externa ale Senatului si Camerei Deputatilor.  

Presedintele Klaus Iohannis a aprobat, pe 30 aprilie, propunerea de numire a lui Emil Hurezeanu in postul de ambasador al Romaniei in Germania.  

Postul de ambasador la Berlin a fost detinut anterior de Lazar Comanescu, acesta fiind din februarie consilier prezidential, dupa ce seful statului a semnat, in 29 decembrie, decretul de rechemare a acestuia din functia de ambasador in Germania.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
5624 vizualizari
  • +10 (26 voturi)    
    ambasador german cu cetatenia de serviciu (Sâmbătă, 30 mai 2015, 12:52)

    Crup [utilizator]

    Omul asta e total! E unicul nostru ambasador care si-a luat acum foarte recent cetatenia romana numai si numai ca sa poata ocupa functia de ambasador al Romaniei in tara lui, Germania. Desi poate gresesc, caci nu stiu sigur daca pana la ora asta a devenit cetatean roman.
    Pe vremea lui Constantinescu, a fost propus consilier presidential, dar intrucat nu avea cetatenia romana, nu se putea. Pe vremea aia Germania nu accepta dubla cetatenie pentru cetatenii lor si herr Hurezeanu ar fi trebuit sa renunte la cetatenia germana ca sa ia cetatenia romana.
    A ales cetatenia germana in detrimental celei romane, ceea ce arata clar carei tari ii este fidel acest jurnalist. Pana aici, eu n-am ce comenta, e strict problema lui.
    Dar de peste 10 ani, Germania permite dubla cetatenie. Cu toate acestea, in peste 10 ani, Hurezeanu nu a dorit sa obtina si cetatenia romana, desi ii era foarte usor. Nu l-a interest sa aiba si cetania romana, desi traieste si profeseaza in Romania si castiga bani romanesti. Asta dovedeste clar, inca o data, ca UNICA lui fidelitate este Germania, NU Romania.
    Acum, cand a prins un post gras in care sa nu faca mare lucru, mai ales ca e in tara lui, Germania, daca tot a trebuit si nu a avut de ales, s-a tinut de nas si a luat si cetatenia romana.
    Si omul asta evident fidel NUMAI Germaniei, este ambasadorul Romaniei in.. Germania. Parca traiesc un film absurd.
    N-am nimic cu aceasta situatia pe postul lui de jurnalist. Nu ma deranjeaza cu nimic un journalist german in Romania, dimpotriva! Dar sa fie un german ambasador al... Romaniei in Germania, e stupid!
    Fiindca in mod absolut evident, chiar si pentru fanii lui Hurezranu (ca sa folosesc o exprimare... prezidentiala) ca cetatenia romana pt. Hurezeanu nu inseamna decat o cerinta pt. angajare, practic o cetatenie de serviciu! Nimic mai mult!
    • 0 (26 voturi)    
      Macar de-am avea numai ambasadori precum Hurezeanu (Sâmbătă, 30 mai 2015, 15:34)

      Ricochet [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      "cetatenia romana pt. Hurezeanu nu inseamna decat o cerinta pt. angajare, practic o cetatenie de serviciu! Nimic mai mult!"

      Asa... si!?
      Ti se pare cumva ca cetatenia romana reprezinta vreun titlu de glorie, pe undeva intre Alaska si Australia?
      Sau ca o bucata de carton colorat defineste un om?
      Dl. Hurezeanu a lucrat si lucreaza pentru Romania de multe decenii, multa vreme sub amenintarea Securitatii comuniste, a fost si este un bun cetatean roman, cu sau fara card romanesc, nu ca zecile de mii de lichelele cu pasaport made in Romania, care ne-au transformat in 25 de ani in rusinea intregului mapamond.
      • 0 (0 voturi)    
        cam (Luni, 1 iunie 2015, 13:30)

        Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui Ricochet

        asa as spune si io. Am avut nenumarate ocazii in care in strainatate am intalnit romani si nu mi-a venit sa deschid gura in romaneste, din cauza comportamentului necorespunzator al concetatenilor (de ex., impolitete, vorbit urat, sau vandalism prin magazine, etc.). PACAT.
    • -1 (13 voturi)    
      Domnule Huzureanu (Sâmbătă, 30 mai 2015, 22:51)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      Sper sa faci politica statului care de plateste, ma refer la Romania, nu politica Germaniei si a Rusiei asa cum esti matale obisnuit.
  • +1 (23 voturi)    
    Nu am nimic împotrivă, (Sâmbătă, 30 mai 2015, 14:09)

    vali47 [utilizator]

    Nu-l știu pe Emil Hurezeanu de scriitor.Chiar nu știu nici-o carte scrisă de dumnealui.Jurnalist,da.Un om echilibrat,vizibil de centru-dreapta.
  • +3 (23 voturi)    
    Despre numirea lui hurezeanu. (Sâmbătă, 30 mai 2015, 14:59)

    Theros [utilizator]

    Cred ca este cea mai nefericita si nenorocita NUMIRE a UNUI INDIVID CARE ESTE ASERVIT MAI MULTOR SERVICII SECRETE , INCLUSIV CELUI GERMAN, in aceasta functie de ambasador.
    NU VAD NICI UN INDICIU CARE SA CONVIGA PE ORICE OM DE BUNA CREDITA , ca presedintele" GHINION"care gandeste mult si prost , sa nu mai spun cum vorbeste, sa ajunga sa numeasca un pupincurist ca hurezeanu in calitate de ambasador intr-o tara al carei cetatatenie o are???!!!. Dar sunt convins ca nici hurezeanu si nici johannis NU AU AUZIT DE CONVENTIA DE LA VIENA PRIVIND RELATIILE DIPLOMATICE DINTRE STATE , la care Romania este parte ssi care interzice asemenea ANOMALII !!! RUSINE TUTUROR CELOR IMPICATI IN ACEASTA NUMIRE ABSURDA , REGRETABILA , CONDAMNABILA SI DE NEACEPTAT!!!!
    • +4 (12 voturi)    
      Regretabil, într-adevăr... (Sâmbătă, 30 mai 2015, 18:05)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui Theros

      cum le-a scăpat din vedere președintelui Iohannis și autorităților germane să-l consulte pe Theros, înainte de a aproba propunerea de numire a lui Emil Hurezeanu...! :)
      Regretabile sunt și incoerența, logica beată și, mai ales gramatica lui Theros...
      • +1 (3 voturi)    
        Raspuns lui maki (Duminică, 31 mai 2015, 8:18)

        Theros [utilizator] i-a raspuns lui marki

        Eu nu stiu cine esti ,dar sa vede de la o posta ca prostia ta NU are limite. Cand se numeste un ambasador Tara trimitatoare nu consulta Tara in care urmeaza sa fie acreditat. Se cere NUMAI AGREMENT-ul, care poate fi acordat sau refuzat. Pentru tine ca esti prost fara limite iti amintesc ce a spus MARELE PROF. MOISIL:"NICI O LEGE NU ITI INTERZICE SA FII PROST". IN privinta gramaticii , cred ca sunt cu cel putin zece capete deasupra ta. Inchei spunandu-ti " daca taceai filozof ramaneai!!!
        • 0 (4 voturi)    
          Doar o vorbă... (Duminică, 31 mai 2015, 16:24)

          marki [utilizator] i-a raspuns lui Theros

          Vocabularul pe care-l folosești te definește. Punct.
      • +4 (6 voturi)    
        Bine ... (Duminică, 31 mai 2015, 13:51)

        Traiasca-Romania [utilizator] i-a raspuns lui marki

        Ca nu l-au intrebat pe Theros. Ca de-l intrebau ne alegeam cu un ambasador de tipul oierului cu origini albaneze, dar cu cetarenie romana. Cu calitati cit se poate de bune, sa ne faca de ris in restul lumii.
      • +1 (3 voturi)    
        Declaratiile lui marki (Duminică, 31 mai 2015, 14:31)

        Theros [utilizator] i-a raspuns lui marki

        Publicati si raspunsul meu NU FITI IMPARTIALI!!! ESTE ULTIUMA DATA CAND VA MAI AVERTIZEZ!!!
        • -1 (1 vot)    
          Ca nuca-n perete... (Duminică, 31 mai 2015, 18:47)

          marki [utilizator] i-a raspuns lui Theros

          IMPARȚIÁL, -Ă, imparțiali, -e, adj. Capabil să facă o apreciere justă, obiectivă; nepărtinitor, obiectiv, drept. [Pr.: -ți-al] -Din fr. impartial.
          http://dexonline.ro/definitie/impar%C8%9Bial
          Păi se poate, Theros-cel tare-n gramatică? :) :)
        • +3 (5 voturi)    
          Domnului Theros (Duminică, 31 mai 2015, 19:18)

          Ricochet [utilizator] i-a raspuns lui Theros

          Dumnezeule, tu chiar nu ai alta treaba decat sa ofensezi gramatica, ca sa nu mai vorbim de inteligenta cititorilor acestui onorabil forum?

          Ai "agrementul" nostru "impartial" sa-ti plimbi nepotii prin parcuri si sa-ti invingi oponentii la table prin cele bodegi de cartier.
        • +2 (4 voturi)    
          Impartial (Duminică, 31 mai 2015, 19:58)

          Traiasca-Romania [utilizator] i-a raspuns lui Theros

          Am ris cu lacrimi!
          Mai Hotnews mai, nu fiti impartiali mai. Dati ii dreptate doar lu nenea Theros. Sa nu plinga.
    • +1 (5 voturi)    
      conventia de la Viena (Duminică, 31 mai 2015, 9:14)

      Aramis [utilizator] i-a raspuns lui Theros

      Decretul nr. 566/1968 pentru ratificarea Convenţiei cu privire la relaţiile diplomatice, Viena, 18 aprilie 196,1publicată în B.Of. nr. 89/8.07.1968


      ART. 8
      1. Membrii personalului diplomatic al misiunii vor avea, în principiu, naţionalitatea statului acreditant.
      2. Membrii personalului diplomatic al misiunii nu pot fi aleşi dintre cetăţenii statului acreditar decît cu consimţămîntul acestui stat, care poate oricînd să şi-l retragă.
      3. Statul acreditar poate să-şi rezerve acelaşi drept în ce priveşte cetăţenii unui al treilea stat care nu sînt şi cetăţeni ai statului acreditant.
  • +2 (16 voturi)    
    Ce emotii am avut,uf.Emile chiar pleci ? (Sâmbătă, 30 mai 2015, 15:19)

    Plagarus [utilizator]

    Pacat ca nu l-au propus nemtii pe un asemenea purtator de cetatenie de nevoie.
    Urmeaza si o sinecura la Vatican,daca trece la catolicism , caci cetatenia o va primi automat la numirea in fuctie Huhurezu cel limbut la doua " capete " 
  • -5 (7 voturi)    
    D;. Basescu este de acord? (Duminică, 31 mai 2015, 1:01)

    Prostu' satului [utilizator]

    Ca altfel nu inteleg la ce bun mai discutam.
  • +2 (6 voturi)    
    Romanul ... (Duminică, 31 mai 2015, 4:46)

    utug [utilizator]

    Romanul Emil Hurezeanu, daca ar accepta, este foarte bun si pentru Cotroceni. O eventualitate de avut in vedere cand Klaus Iohannis isi va incheia cele 2 mandate de 10 ani.
    • -1 (3 voturi)    
      excelent punctat ! (Duminică, 31 mai 2015, 18:34)

      Jupanu1970 [utilizator] i-a raspuns lui utug

      I fully agree to your opinion.
      Good job buddy romane!
  • +2 (6 voturi)    
    Un ambasador la vremuri de restriste! (Duminică, 31 mai 2015, 13:14)

    PostolacheNicolae [anonim]

    Majoritatea comentatorilor de aici il ataca pe Emil Hurezeanu gratulanu-l cu tot felul de epitete "slinoase"! Nimeni nu a incercat sa-l combata pe domnul Hurezeanu cu contra-argumente pertinente bazate pe o analiza profunda si lucida a situatiei geopolitice din aceasta parte de Europa! Domnul Emil Hurezeanu va fi ambasadorul Romaniei in Germania si aceasta numire, deja acceptata de Germania, constituie o schimbare in politica externa a Romaniei! Dupa cum, poate, ati constatat situatia din Europa este intr-o continua schimbare, se vorbeste deja despre o "Europa cu doua viteze", iar Romaniei ii este harazit sa ramana ceea ce a fost hotarat inca de la 1856(Congresul de pace de la Paris), cand am "aparut"(ni s-a dat voie!) pe harta Europei in postura de "stat tampon"! Limesul estic al UE(noul imperiu roman de natiune germana) se afla pe Prut, iar prezenta militara NATO in crestere pe plaiurile mioritice, certifica aceasta noua orientare! Romania a fost, este si va ramane "in calea rautatilor!" Istoria ne-a mai oferit o sansa! Nu o sa trebuiasca sa fim "prieteni" cu Rusia, dar vom primi gaz rusec printr-o firma germana(ca si pana acum!)! Americanii o sa termine "scutul" si o sa ne doteze cu avioane F16 si daca o sa fim cuminti si ascultatori o sa ne dea si F35! Intr-o perspectiva de timp previzibila o sa fim primiti in "spatiul Schengen" si chiar in "zona euro"! Tinerii nostri se vor inrola in armata(un loc de munca sigur si bine platit) si vor stationa in "castrele" de pe noul limes! Si daca cei care conduc lumea(si Europa!) vor finaliza negocierile la versiunea "soft" a mult hulitului Pact Molotov-Ribbentrop, e posibil ca Republica Moldova sa se uneasca cu Romania! Astfel se va instaura in Europa un nou statu-quo politico-militar&teritorial, care a fost negociat si a inceput sa prinda contur imediat dupa "intalnirea de la Malta" dintre Mihail Gorbaciov si George Bush Sr.(2-3 decembrie 1989)!
  • +5 (5 voturi)    
    dan (Duminică, 31 mai 2015, 14:11)

    Dan [anonim]

    Stimati analfabeti: fie scrieti "agreement"-ul , fie, simplu, acordul.
  • 0 (6 voturi)    
    Felicitari Domnule Hurezeanu (Duminică, 31 mai 2015, 18:32)

    Jupanu1970 [utilizator]

    Sincere Felicitari si mult succes in cariera de Ambasador. Meritati din plin aceasta numire.

    Cu stima,

    Peter
    • -2 (4 voturi)    
      da (Duminică, 31 mai 2015, 23:29)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Jupanu1970

      huzureanu, fost consilier al lui bombonel, declarat suporter al penalilor din parlament, actual sustinator al rusiei putiniste, e foarte bun pentru orice sinecura, doar cu rang mare sa fie insotita, ca de, omul are si orgoliu. Lui ciolanis sigur ii place, e un emitator de platitudini si clisee mai bun ca el, un maestru al banalitatilor spuse cu emfaza.
      • 0 (0 voturi)    
        ...nu uita (Luni, 1 iunie 2015, 15:47)

        Jupanu1970 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        El a fugit din tara cind multora li se parea normal sa linga curul comunistilor pt o banana si o portocala cumparate de la cantina de protocol. Ce business a facut Emil dupa lovitura de stat comunista, nu ma intereseaza. Parlamentul e plin de prosti votati de mainile prostimii ...de altfel, ce a mai ramas in Romania, sunt hotii si prostii. Asta se vede foarte bine de la mare distanta.