Romania ar urma sa primeasca 1.705 de solicitanti de azil si 657 de refugiati, conform propunerilor Comisiei Europene

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 27 mai 2015, 17:53 Actualitate | Esenţial

Romania ar urma sa primeasca in urmatorii doi ani 1.023 de solicitanti de azil ajunsi in Italia si 682 veniti in Grecia, precum si 657 de refugiati din afara UE care au nevoie de protectie internationala, daca propunerile facute publice miercuri de Comisia Europeana vor deveni efective in urmatoarea perioada.

Conform anexelor la propuneri facute publice de site-ul CE, Romania ar urma sa primeasca in urmatorii doi ani 1.023 de solicitanti de azil din Siria si Eritreea ajunsi in Italia, ceea ce reprezinta o proportie de 4,26%, si respectiv 682 de candidati la un statut similar proveniti din aceleasi doua tari si care au avut ca tara de primire Grecia (acelasi procent), informeaza Agerpres.

Mecanismul de relocalizare propus de CE se va aplica in cazul a 40.000 de sirieni si eritreeni, sositi in Grecia si Italia dupa 15 aprilie, fiind vorba de 24.000 de oameni ajunsi in Italia si 16.000 sositi in Grecia.

In acest caz, CE a propus activarea in premiera a articolului 78(3) din Tratatul de Functionare a Uniunii Europene (UE), care prevede adoptarea de masuri provizorii atunci cand unul sau mai multe state membre se confrunta cu "o situatie de urgenta caracterizata de un aflux brusc de cetateni ai unor state terte".

Pentru a deveni efectiva, propunerea Comisiei trebuie adoptata de Consiliul UE cu majoritate calificata, dupa consultarea prealabila a Parlamentului European. Marea Britanie, Irlanda si Danemarca nu vor participa la vot, intrucat dispun in baza tratatelor de aderare de dreptul de a nu participa la anumite mecanisme.

Potrivit site-ului Comisiei, statele participante vor primi 6.000 de euro pentru fiecare solicitant de azil relocat de la Fondul pentru azil, migratie si integrare (AMIF).

De asemenea, CE a propus preluarea de catre statele UE a 20.000 de persoane recunoscute ca avand nevoie de protectie internationala si aflate in prezent in afara Europei, care se va face de asemenea in functie de un algoritm de repartitie. In cazul Romaniei, este vorba de o proportie de 3,29%, respectiv 657 de refugiati.

In acest caz este vorba de o recomandare a CE, ceea ce inseamna ca statele membre trebuie sa se angajeze voluntar sa primeasca numarul de refugiati calculat in conformitate cu algoritmul, lucru pe care sunt invitate sa-l faca pana in septembrie acest an.










1435 vizualizari
  • +6 (10 voturi)    
    Deci (Miercuri, 27 mai 2015, 18:15)

    V. Veroiu [utilizator]

    Romanii sunt periculosi in UE si Schengen si nu au voie in spatiul Schengen din cauza ca frontierele lor nu sunt sigure.

    Arabii insa sunt safe si pot calatori unde vor. Iar cand nu vor, sunt trimisi.
    • -1 (3 voturi)    
      ai baut? (Miercuri, 27 mai 2015, 21:02)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      De cand nu au romanii voie in spatiul Schengen? Ti-a interzis cineva sa mergi in Franta sau in Spania?
      Cand e vorba de refugiati, chiar conteaza de unde sunt? Intelegi macar ce inseamna refugiat? Crezi ca-s refugiati de placere?
      • +2 (4 voturi)    
        Refugiatii arabi (Joi, 28 mai 2015, 0:16)

        mihai.mihaita [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Da, refugiatii arabi sunt nenorociti! Au impanzit lumea! Fac scandal, sunt agresivi si iti dau in cap daca nu le accepti religia. Profita de sistem, legi. Se iau de femei, sar la scandal cu oamenii, sunt hoti si traficanti! Daca tot vb de Franta, va spun eu ca locuiesc aici. Romanii reapinsi, arabii acceptati de frica. Si cu asta, incetati sa comentati din alte tari. Era "din auzite" ca sa va dati destepti s-a terminat. Refugiatii care vin treb pusi la munca, nu pe ajutoare, casa gratis, etc! Asta e problema. "Refugiatii" din anii 50 - 80 au fost refugiati. Azi e o afacere capitalista de import de courucuri in societate!
      • +3 (3 voturi)    
        Daca voi ajunge refugiat (Joi, 28 mai 2015, 10:12)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Primul lucru pe care il voi face este sa imi caut de lucru (adica sa imi vand cunostintele cat mai bine). Nu sa stau intr-o tabara si sa astept ajutoare.

        De fapt sunt capsunar (tot un fel de refugiat) si nu am fost somer in viata mea iar darile le platesc la zi.
  • +4 (8 voturi)    
    refugiații să lupte pentru țara lor! (Miercuri, 27 mai 2015, 18:27)

    visio [anonim]

    cât de curând toată africa va fi refugiată în Europa!
    • +1 (1 vot)    
      desteptule (Vineri, 29 mai 2015, 18:14)

      rares [anonim] i-a raspuns lui visio

      cum sa lupte pt tara lor, asa cum lupti tu pt Romania ? nu vezi ca doar gura e de tine ?! te astepti tu ca batrani amarati si copii prescolari sa lupte pt tara lor ? lupta tu daca esti asa destept ! stai la spart seminte in fata blocului si-i judeci pe altii.
  • 0 (2 voturi)    
    Si cate milioane vor mai veni? (Joi, 28 mai 2015, 8:04)

    BEDE [utilizator]

    Daca sunt cateva mii merge. Dar daca vin cu milioanele?
    S-ar cere alta solutie. Dar nu prea vad care.
    Daca se baga NATO sa faca oarece ordine in tarile de unde ar veni in Europa milioane de refugiati, atunci nu e bine, ca atunci sunt colonistii cei rai, care impiedica afirmarea acelor natii...
    Daca sunt trimisi inapoi refugiatii, iar nu e bine ca e inuman.
    Iar daca sunt primiti, atunci vor veni o multime de needucati si destul de multi teroristi islamisti, cat ca sa aduca in Europa instabilitatea care este acum in Africa.
  • 0 (2 voturi)    
    tarile europene din sud cu refugiatii (Joi, 28 mai 2015, 10:38)

    jackalphonse [utilizator]

    USA si Anglia cu razboaiele. gata, trecem la treaba