Un activist eco a fost batut in timp ce incerca sa documenteze proiectul unei microhidrocentrale in Tara Hategului / Patronul firmei de constructii, grav ranit dupa ce a fost lovit de masina activistilor care incercau sa fuga

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 25 mai 2015, 21:08 Actualitate | Esenţial

Activisti atacati
Foto: Captura YouTube
Un activist al ONG-ului AGENT GREEN afirma ca a fost batut in timp ce incerca sa documenteze proiectul unei microhidrocentrale in Geoparcul Dinozaurilor din Tara Hategului. De asemenea, unul dintre agresori ar fi fost ranit grav, in incidentele de duminica, in timp ce militantii pentru mediu incercau sa fuga cu masina.

In masina se aflau si ziaristi de la Deutsche Welle.

Potrivit unui mesaj publicat pe contul de Facebook al ONG-ului, Gabriel Paun "s-a deplasat pe Raul Alb in urma mai multor sesizari de la iubitorii de natura si dupa vizionarea petitiei initiate de biologul Calin Dejeu din Cluj Napoca pentru salvarea Raului Alb, cel mai salbatic din Europa si amenintat de taieri de padure si constructii aberante direct in albie".

Potrivit site-ului RomaniaCurata.ro, care a publicat si inregistrari video cu incidentele, "un grup de tineri, printre care si activistul de mediu Gabriel Paun, de la Agent Green, au fost atacati de un grup de oameni condusi de patronul firmei care vrea sa construiasca aici o microhidrocentrala".



"Persoana accidentata grav de una dintre masinile cu care tinerii au venit la fata locului, este chiar patronul firmei Abi Automotion, care vrea sa construiasca microhidrocentrala, Bocea Mihalache. Conform portalelor de justitie, Bocea Mihalache are dosar penal pentru santaj, la Arad", arata sursa citata.

ONG-ul Agent Green afirma, in comunicatul mentionat, ca activistul sau "a reusit sa scape de pumni, suturi si pietre doar dupa ce o masina a celor atacati a lovit din greaseala un atacator".

In urma atacului, acesta "a suferit lovituri puternice la cap, torace si la mana stanga in urma carora acesta s-a ales cu fractura de coaste, leziuni in partile laterale si din spate ale capului, precum si un deget rupt".

RomaniaCurata.ro adauga ca "Bocea Mihalache a fost transportat de urgenta, duminica, cu elicopterul, la Cluj. Conform purtatorului de cuvant al Spitalului Judetean Cluj, dr. Monica Costin, a fost operat si se afla la terapie intensiva, in stare stabila. Diagnosticul este unul extrem de grav: fractura cervicala".

Un alt activist, Alin Andrioni, a declarat, pentru RomaniaCurata.ro: "Practic masina mea a fost atacata. S-au agatat de ea din toate partile si din spate si din lateral, si pe capota s-au aruncat. Unul din ei a cazut jos de pe capota si s-a agatat probabil. Eu n-am simtit nimic acolo, numai hopuri si drum accidentat. Probabil ca eu l-am agatat cu roata din spate. Dar am chemat salvarea si a venit si l-a dus la spital".










19841 vizualizari
  • -92 (106 voturi)    
    Deci (Luni, 25 mai 2015, 21:30)

    newlook [utilizator]

    Deci tovarasul activist "eco" intra pe proprietatea altuia, da cu masina peste ala, il baga pe om in spital, dupa care tot el zice ca ar fi fost agresat.

    Ma, da' bine va mai invata taica Soros, sa nu va fie cu deochi !
    • +49 (55 voturi)    
      bai jenibilule (Luni, 25 mai 2015, 22:50)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui newlook

      De unde pana unde proprietate privata ? Ai citit articolul ? Te-ai uitat la filmulete ? Hai sictir !
      • -35 (41 voturi)    
        bai (Marţi, 26 mai 2015, 7:29)

        fin [anonim] i-a raspuns lui Radu

        hai sictir tu cu toti nespalatii, activistii lu' peste, analfabeti care aie frunza la caini.
        • +21 (25 voturi)    
          mda (Marţi, 26 mai 2015, 9:23)

          Eu [anonim] i-a raspuns lui fin

          Asta este raspunsul tau la faptul ca nu ai citit articolul? :) deci a cui proprietate privata era? :))

          Asa este cand ai ceva impotriva activistilor, ca e vina lui sau nu, dai in el ca e activist si taie frunze la caini, nu? faptul ca unii au decis sa ia atitudine si sa nu se lase calcat in picioare inseamna cu atat mai mult ca nu taie frunze la caini.. ba mai mult.. nu stiu care dintre cei doi, tu sau el macelareste mai multe frunze.. voinicule din spatele PC-ului. :))
          • +1 (1 vot)    
            Cand ai ceva impotriva bunului simt (Duminică, 31 mai 2015, 14:46)

            Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Eu

            Ironia e ca l-a calcat pe ala cu masina "ca sa nu se lase calcat in picioare".

            Nu se poate ca oricine sa zica "eu sunt activist si am voie sa merg pe oriunde si sa fac orice, pentru ca eu sunt un nobil care lupta pentru o cauza nobila".
        • +6 (6 voturi)    
          celor care taie frunza la caini (Marţi, 26 mai 2015, 15:46)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui fin

          ar trebui sa le multumesti ca nu traim inca in tara lui Papura Voda, cand fiecare "intreprinzator" poate sa faca ce vrea muschiu lui, cu apa, cu aerul, cu padurea.
          • -3 (3 voturi)    
            Replica (Marţi, 26 mai 2015, 20:19)

            Turbina [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

            Bai Gigeilor ! Atata timp cat un investitor are toate avizele luate conform legilor , ce sa caute un activist ? Doar o ciomageala meritata . Ca sa ai o activitate , sa rozi niste ciolane si sa faci santaj la drumul mare cu televiziunile , nu mai tine astazi .
            • 0 (0 voturi)    
              Investitor la furat? (Duminică, 31 mai 2015, 17:28)

              marr.io [anonim] i-a raspuns lui Turbina

              1. sunt curios cat de legale sunt avizele alea si in ce conditii sau acordat. sper sa se cerceteze acest aspect.
              2. bai turbina, daca cineva te ataca si, de frica, il lovesti si ii rupi ceva se cheama ca tu esti vinovat?
              3. daca e asa legala treaba de ce i-au atacat pe activisti?
              4. cum de acceptam ca toti penalii sa se creada investitori, parlamentari... am impresia ca majoritatea microhidrocentralelor construite in Romania sunt cu avizele pe langa lege. Poate ne da un raspuns Ministerul Mediului se DNA despre asta.
    • +49 (53 voturi)    
      borfasii care siluiesc muntii Romaniei (Luni, 25 mai 2015, 22:59)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui newlook

      Ti-a scapat fraza asta: "Conform portalelor de justitie, Bocea Mihalache are dosar penal pentru santaj, la Arad". Un individ deja inculpat penal...ataca niste activisti de mediu si jurnalisti. Si atentie, muntii aia si raul ala, nu sunt ai numitului inculpat. Chiar daca ar fi fost proprietatea lui, reactia normala este 112; adica ce a facut activistul de mediu care a chemat 112 simtindu-se atacat.
      Prevad inca un dosar pt. borfasul ala cu microhidrocentrala. Si apropos trebuie verificat cum au fost date acele aprobari? Am "vaga" banuiala ca treaba e puturoasa, tinand cont de trecutul individului si de felul in care sunt privatizati muntii Romaniei.
      • -2 (2 voturi)    
        va fi egalitate la dosare (Marţi, 26 mai 2015, 19:34)

        Demostene [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        Acum va avea si activistul dosar penal pentru tentativa de omor.
        Dar daca tie iti face cineva o plangere penala, nici nu conteaza pentru ce, inseamna ca esti borfas si ca alcineva ar fi indreptatit sa te calce cu masina? Ia pune-te in situatia asta si apoi incearca sa reformulezi ce ai scris mai sus.
      • -4 (4 voturi)    
        Replica . (Marţi, 26 mai 2015, 20:23)

        Turbina [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        Daca este sa dai sfaturi cu 112 , ce-ar fi sa dai si tu sau alti activisti ca tine un 112 la autoritati, sa vezi daca firma are toate avizele si daca ai obiectiuni sa te adresezi justitiei . Asa-i corect , nu ? Altfel , cu televiziunea dupa tine cam aduce a santaj si vad ca n-au invatat nimic din cazul D. Diaconescu -OTV . Trebuiau goniti chiar si cu cainii . Fara mila .
    • +52 (54 voturi)    
      deci trollu' nu e troll destul.. (Luni, 25 mai 2015, 23:10)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Este un parc natural.. arie protejata.. de interes national..

      de unde ai ajuns la concluzia ca erau pe o "proprietate privata"?
    • +32 (42 voturi)    
      Rugaminte serioasa: (Luni, 25 mai 2015, 23:16)

      eek [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Rog Hotnews sa implementeze buton de report / spam / troll
      Asta nu e libera exprimare, este evident ca-i pus s-o faca si ca e platit pentru asta.
      Hai! Gata cu gluma. Ei exista aici pentru ca-i lasati voi sa existe. Ii vreti p-astia activi pe siteul vostru sau oameni reali ce lasa mesaje cu buna credinta?
      • +7 (9 voturi)    
        dar atunci am strigat "Libertate!" (Marţi, 26 mai 2015, 9:19)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui eek

        Cand am iesit in strada in Decembrie 1989, strigam "Li-ber-ta-te!" si desigur ca aveam in vedere libertatea de exprimare.
        Evidnet ca si eu i-am dat minus adeptului lui Ilici, dar solutia nu este sa il injuram, si cu atat mai putin sa il cenzuram / banam: acum nu mai este vorba de libertatea de exprimare, ci de cerinta de INFORMARE.
        Adica il blocam de la comentarii, si ne prefacem ca nu exista! Din pacate problema nu dispare asa, cei ce taie la ras padurile si betoneza raurile EXISTA!
        • +2 (2 voturi)    
          problema este (Marţi, 26 mai 2015, 15:50)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui hot news

          ca asta e metoda trollilor, inunda forumurile cu mesaje idioate, multe , multe astfel incat sa nu mai poti discerne care sunt autentice si care sunt de la trolli. era un articol pe hotnews despre un roman care a creat o tehnologie care tocmai asta identifica, trolii si creatorii de opinie la comanda.
          trebuie facut ceva astfel incat sa dispara trolii. cum? asta e alta discutie si e prea tehnica
    • +31 (33 voturi)    
      proprietatea (Luni, 25 mai 2015, 23:29)

      doru001 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      daca riul e proprietatea ta, sa stii ca am cumparat si eu aerul.
      • -2 (2 voturi)    
        Replica (Marţi, 26 mai 2015, 20:27)

        Turbina [anonim] i-a raspuns lui doru001

        Nu te face ca nu pricepi . Aia nu filmau in apa . Erau pe un teren - pasune unde firma urma sa amenajeze investitia . O microhidro are 80 % din volum inafara albiei . Daca ai vazut vreuna .
    • +29 (31 voturi)    
      deci (Luni, 25 mai 2015, 23:45)

      CateluPirat1 [anonim] i-a raspuns lui newlook

      toate padurile sunt ale voastre, mafiotilor! Huaaaaaaaaaaaaaaaa
    • +12 (14 voturi)    
      deci, ca sa te ... plagiez, (Marţi, 26 mai 2015, 7:46)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      te pricepi si la asta.
      c.t.p. o sa devina gelos.
      din curiozitate, de unde-ai scos-o p-aia cu proprietatea altuia si de unde ti-a venit ideea ca ei au intrat in oameni si ca nu au fost atacati, chiar in masina fiind?
      daca-i fi privit si cele 50 secunde filmate, ai fi constatat ca soferul ecologicilor de trei ori i-a zis unei fete din masina sa sune la 112, dupa ce masina a fost agresata iar ei incercau sa scape.
      slabut, slabut.
    • +5 (7 voturi)    
      mai bine (Marţi, 26 mai 2015, 10:28)

      gopo111 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      il calca pe cap, scapa tara de bani cu procese si altele, si zona ramanea curata
  • +28 (44 voturi)    
    Patronul îşi merită soarta (Luni, 25 mai 2015, 21:45)

    Alexei___ [utilizator]

    la ce fel de animal este. Totuşi, mi-e teamă că şoferul implicat va fi tras la răspundere pentru acest incident...
    • -37 (43 voturi)    
      ti-e teama de sofer?! (Marţi, 26 mai 2015, 0:33)

      boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui Alexei___

      "da" , asta e raspunsul cinic pe care il da soferul care suna la 112 dupa momente bune si cheama DOAR Politia, ca deh ii dau golanii bataie, stiind ca a lovit cu masina un om!

      Chiar unul dintre pasagerii lui ii atrage atentia ca e nevoie de ambulanta si ca nu a spus asta in apelul catre 11, iarel raspunde in doi peri cu "da" ....

      hai ca mi-e scarba ...
      • +14 (18 voturi)    
        mai desteptule, (Marţi, 26 mai 2015, 7:48)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui boogiewoogie

        la 112 nu chemi doar politia, ameteala ce esti.
        • -1 (1 vot)    
          ia de aici desteptule (Marţi, 26 mai 2015, 20:00)

          boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          dovada ca a chemat DOAR Politia si nu a facut referire la o persoana vatamata sau ca e nevoie de salvare:

          https://www.youtube.com/watch?v=OWmWJVZcjGM

          da la sfarsit dac anu vrei sa vezi si cat i-a luat sa sune la 112...

          pentru Nahir-Desteptul, cu dragoste
    • -10 (20 voturi)    
      O societate civilizata (Marţi, 26 mai 2015, 8:33)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Alexei___

      Ar condamna pe ambii indivizi implicati in incident. Patronul evident pentru daunele de mediu, desi se prezinta ca avea toate aprobarile. Activistul pentru ca a lovit cu masina un om, din filmulet rezulta si intentia clara. Nimeni nu trebuie sa isi faca singur dreptate pentru ca altfel ne intoarcem la perioada Vestului Salbatic si vom purta toti pistoale. Teza "activistului" ca a fost autoaparare nu tine - orice tribunal ar respinge teza fiind evident ca tu in masina si celalat pe jos nu aveai de ce sa te aperi, poate doar celalalt. dar ca la atatea teme se discuta doar emotional (mor padurile noastre, sa-i ucidem pe cei ce le taie) si nu rational ("activistul" avea "invitati" din strainatate pentru a "sifona" ceva bani).
      • +3 (3 voturi)    
        legitima aparare (Marţi, 26 mai 2015, 12:55)

        doru001 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        e legitima aparare
      • 0 (2 voturi)    
        Vatamare din culpa (Marţi, 26 mai 2015, 13:11)

        LianaSerbanescu1 [anonim] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Orice instanta I-ar da aluia din masina un maximum de vatamare din culpa: in orice societate oamenii se mai si incaiera, pentru ca unii-s mai ascutiti decat altii: in a distruge mediul, sau in a-si baga nasul unde (nu?) le fierba oala.
        Chiar daca unul e in masina si altul pe jos, cel din masina nu e responsabil pentru faptul ca cel de jos se agata, irrational, de masina lui! Cel mult, putea sa opreasca, dar nu cred ca in situatia aia simtea ca asta e o optiune :D.
        De ce traim cu impresia ca activistii astia sunt niste zane angelice, care nu fac decat treburi de bun-simt? E evident ca n-ar fi primit aprobarea alora de fac microhidrocentrala sa vada ce traznai fac pe acolo, sau ca parcursul birocratic de plangere - cercetare - concluzii - masuri I-ar ajuta in vreun sens. Doar se vede ca nu asta e masura celor impotriva carora lucreaza. Mijloacele trebuie sa fie cat de cat echitabile.
        Pe lume, exista si anarhisti, oricat de ciudat ne-ar parea noua, sobolanilor birocratici si cu frica de lege :-).
        • -3 (3 voturi)    
          replica (Marţi, 26 mai 2015, 20:32)

          Turbina [anonim] i-a raspuns lui LianaSerbanescu1

          La ultima fraza si un raspuns . Tocmai de aia exista si parul . Sa-l folosesti impotriva impostorilor , Gigeilor care se cred salvatorii lumii etc . Cea mai mare parte a ONG-urilor sunt formate din oameni refulati , care nu-si gasesc un loc in economia reala si care s-au invatat ca prin santaj sa traiasca bine . Pentru acestia s-a inventat parul .
  • +42 (50 voturi)    
    patronul credea (Luni, 25 mai 2015, 21:55)

    kripton [utilizator]

    ca FORTA e doar cu el. mare greseala!
    tanarul waterwalker i-a fost jedi master la faza asta.
  • +32 (48 voturi)    
    eee (Luni, 25 mai 2015, 22:28)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    pacat ca e in spital... mai bine ii mancam coliva.

    astia sunt afaceristii de carton, pumnu' in gura ... afaceristii lui peste...
    • -32 (46 voturi)    
      Și activiștii sunt good guys, așa e? (Luni, 25 mai 2015, 23:18)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Deci nu mai sunt suficiente autorizațiile legale pentru a construi ceva, trebuie să dai socoteală fiecărui activist eco. Și dacă nu-ți dă și el aprobarea, nu mai construiești nimic, așa e?

      Voi sunteți conștienți că nicio țară n-ar putea funcționa în felul ăsta? Dacă vrei schimbarea legii, militează pentru schimbarea legii. Dar nu ești îndreptățit să te ocupi de orice problemă ai tu chef, la alegere.

      Și dacă vrei să ”îi mănânci coliva” cuiva pe care nici măcar nu-l cunoști, poate că niște vizite la psiholog ar fi utile.
      • +19 (27 voturi)    
        Stimabile (Marţi, 26 mai 2015, 0:50)

        Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Alte tari functioneaza asa. Elvetia, una dintre cele mai prospere din lume, pune foarte mult pret pe ceea ce Natura a creat.

        "Milionarilor de carton", cei care vor sa faca bani din certificate verzi, ar trebui sa le fie verificate proiectele si modul in care au fost atribuite. Este dezastruos ceea ce se incearca prin aceste microhidrocentrale pe paraurile de munte.
        • -3 (3 voturi)    
          replica (Marţi, 26 mai 2015, 21:56)

          Turbina [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

          MHC -uri au existat in Romania de pe vremea lui nea Nicu . Cam 280 de bucati . S-a urmarit un trend european . Chiar si Elvetia are o salba de MHC care arata impecabil . Numai ca acolo nu sunt oameni fara cap si pusi pe santaj si ciolaneala in numele naturii , cica . Asa ca . unde apar activisti , luati-i la goana . Nu urmaresc decat interesul propriu .
      • +4 (8 voturi)    
        "Pretenas" (Marţi, 26 mai 2015, 9:28)

        AdriEu [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Daca tu iti faci fabrica de ce iti iese pe fun langa casa mea (e doar un exemplu) ce vrei sa vin sa te sterg si la fund?? Asa iti trag o lopata peste bucile alea jegoaste de nu mai produci un an de zile..

        desigur... intelegi.. la figurativ vorbind!
        • -3 (3 voturi)    
          Nu la figurat, la psihiatru trebuie vorbit așa (Marţi, 26 mai 2015, 19:05)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui AdriEu

          Se pare că majoritatea ”activiștilor” autointitulați eco nu sunt conștienți de asta, dar genul ăsta de reacții și comentarii ar necesita niște evaluări psihiatrice.

          Pentru mine e simplu, dacă văd că te exprimi în felul ăsta nu te angajez să conduci nici măcar o basculantă, cu-atât mai puțin un autocar cu pasageri. Dar într-o țară civilizată ajungeai în fața judecătorului pentru un astfel de comentariu public și dacă nu-l convingeai repede că regreți te alegeai și cu 30 de zile de închisoare.
          • +2 (2 voturi)    
            Pretentii (Marţi, 26 mai 2015, 21:39)

            Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            Ecologistii au ceva important de spus, la limita legii adesea. Asa este. Insa nu-i cazul aici. Ecologistii si-au salvat pielea, nici nu mai conteaza ce-au patit agresorii, care dealtfel s-au bagat singuri in fata masinii, incercand evident s-o opreasca, pentru a continua agresiunile. Dar tu esti la limita moralitatii.

            Intre lege si moralitate, cea din urma ar trebui sa prevaleze pentru noi toti. Maiine, un plagiator mitoman oarecare da o lege imbecila (ca multe altele) cum ca am dreptul si obligatia sa-ti iau gatul, daca e vineri, daca ploua si daca ai pulovar galben. Ce zici, sa respect legea sau moralitatea?
      • +11 (13 voturi)    
        autorizatii (Marţi, 26 mai 2015, 9:39)

        auch [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        1. nu se dau autorizatii in medii protejate, deci daca individul a avut intr-adevar autorizatie pt a construi in parc national, chiar trebuie investigat serios modul cum a obtinut-o
        2. nu se dau autorizatii pt constructii in albiile raurilor
        3. dupa ce se dau autorizatiile, ar trebui verificat si daca lucrarile se desfasoara exact cum au fost autorizate sau se merge pe ideea ca in creierii muntilor oricum nu mai verifica nimeni nimic
        Deci, Harald, esti constient ca si activistii eco pot fi good guys?
        Daca vrei, "ca simplu" cetatean" se vezi daca sunt respectate niste norme legale in domeniul constructiilor de microhidrocentrale, tre sa vezi la fata locului, nu din fata monitorului - or asta incurca socotelile celor care se bazeaza pe nebagarea de seama a autoritatilor
        • -4 (4 voturi)    
          autorizatia ta la control (Marţi, 26 mai 2015, 18:39)

          Demostene [anonim] i-a raspuns lui auch

          Si eu sunt activist eco. Imi dai si mie adresa ta? Sa vin sa verific daca centrala ta de apartament are toate autorizatiile, are facuta revizia obligatorie la fiecare 2 ani si daca nu cumva polueaza mai mult decat permit normele legale.
        • -2 (2 voturi)    
          replica (Marţi, 26 mai 2015, 20:37)

          Turbina [anonim] i-a raspuns lui auch

          Autorizatii se dau chiar si in zone protejate pentru lucrari care nu polueaza , cu anumite conditii . Asa prevede legea . Daca ai dubii , reclama la autoritati sau adreseaza-te justitiei . Cum adica , sa vezi la fata locului ? Esti proiectant , inginer specialist ? Ma tem ca esti un sulist oarecare cu aere de activist pentru binele omenirii . Ne-am saturat de astia .
      • +1 (1 vot)    
        nici o socoteala (Marţi, 26 mai 2015, 12:56)

        doru001 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        treceau pe acolo, nu e secret militar
    • -2 (14 voturi)    
      Numai un idiot poate (Marţi, 26 mai 2015, 8:36)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      dori moartea unui om. Civilizatia Europeana, din care evident nu faci parte, a respins teza uciderii individului chiar si pentru cele mai grave infractiuni. Intelectul firav ii face pe oameni sa doreasca moartea unui semen, pe care nu il cunosc, pe baza unor relatari subiective si incomplete. Si zeci de imbecili ii dau plus pentru ca asa simt si ei. Iata adevaratul motiv pentru care suntem la coada natiunilor Europene fara sanse de evolutie.
  • +52 (54 voturi)    
    Crima organizata (Luni, 25 mai 2015, 22:31)

    The Real Sasha [utilizator]

    Dupa cum se misca lucrurile in caca.ul asta de tara, activistii vor fi amendati pentru "tulburarea linistii publice" si cercetati penal pentru "vatamare corporala grava". Ba mai merita si o amenda pentru apel fals la 112. Pentru ca au deranjat mafiotii! Iar atacatorii nu vor pati nimic...
    • -7 (7 voturi)    
      ... (Marţi, 26 mai 2015, 9:09)

      Nautilus [utilizator] i-a raspuns lui The Real Sasha

      Ultima dată când unul care nu era ecologist, dar "avea nişte opinii de hipstăr ecologic faţă de religie", a dat cu maşina peste unii care săriseră să-l bată, şi-a luat 4 ani şi jumătate la Timişoara.
    • +4 (4 voturi)    
      da..ai dreptate (Marţi, 26 mai 2015, 10:16)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui The Real Sasha

      asta cred si eu ca se va intampla ,desi nu e normal..
  • +37 (39 voturi)    
    Jertfa (Luni, 25 mai 2015, 22:35)

    The Real Sasha [utilizator]

    Orice hidrocentrala construita intr-un sit protejat merita o jertfa...
    • 0 (0 voturi)    
      a cui? (Marţi, 26 mai 2015, 18:43)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui The Real Sasha

      Merita o jertfa dar numai daca se jertfeste altul, asa-i? Tu te-ai jertfi pentru un sit protejat? Sau e OK doar daca jertfa nu ne afecteaza pe noi?
  • +22 (22 voturi)    
    ilegal (Marţi, 26 mai 2015, 1:07)

    samurai_x [utilizator]

    cum sa faci o microhidrocentrala intr-o arie protejara ????? pentru asta vor cadea capete, si cativa prostanaci lacomi si directori or sa si petreaca urmatorii zece ani intre doi tigani burtosi intr o o camera de 10 mp la jilava.
    • +1 (1 vot)    
      Hehe (Marţi, 26 mai 2015, 18:50)

      Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui samurai_x

      Sa te auda Seful lui Daniel!!
  • +15 (15 voturi)    
    A treia sursa (Marţi, 26 mai 2015, 2:02)

    un dac [utilizator]

    "In masina se aflau si ziaristi de la Deutsche Welle."
    Si? Pe ei i-a contactat cineva? Ca de la jurnalist la jurnalist...
  • -29 (33 voturi)    
    Deci (II) (Marţi, 26 mai 2015, 2:35)

    newlook [utilizator]

    Se pare chiar ca era proprietate privata; se pare chiar ca acea constructie se facea cu toate autorizatiile legale. Ca patronul a avut sau nu in trecut probleme cu legea e irelevant vis-a-vis de cele intamplate.
    Chiar daca Gigel, activistul lui Soros "eco", are probleme cu asta, NU trebuie sa se duca la ala in casa si sa-l calce cu masina.
    Sper ca huliganul sa ajunga acolo unde ii e locul.
    • +18 (20 voturi)    
      Se pare (Marţi, 26 mai 2015, 5:55)

      Corson [anonim] i-a raspuns lui newlook

      'Se pare' ala are si el un link ? Pentru ca astfel 'se stie' ca patronul are dosar penal, lucru incompatibil, mai nou, cu caltatea de detinator de firma. Ceea ce duce destul de rapid la concluzia : nu firma , nu autorizatie ,nu autorizatie, nu constructie legala. Asa ca hai sa ramanem la ce se stie . Asa se pare ca si tu esti un personaj lipsit de orice calitate care defineste termenul uman, termen ce face diferenta intre un animal inteligent si o fiinta rationala. Dar poate doar se pare.
  • -5 (17 voturi)    
    Deci asta e punctul de... (Marţi, 26 mai 2015, 5:06)

    Fiat justitia [anonim]

    ... vedere al oengistilor. Foarte bine.

    Acum, unde putem sa citim - pe hotnews sau in alta parte - punctul de vedere al firmei care vrea sa construiasca aici o microhidrocentrala?
    • +15 (15 voturi)    
      desigur (Marţi, 26 mai 2015, 5:33)

      Corson [anonim] i-a raspuns lui Fiat justitia

      Inclusiv autorizatia de constructie si evaluarea de impact asupra mediului. Astea ar trebui primele prezentate.
      • +3 (3 voturi)    
        nu exista evaluare (Marţi, 26 mai 2015, 16:45)

        Tritonul [utilizator] i-a raspuns lui Corson

        Nu s-a facut evaluarea impactului asupra mediului pentru ca tovarasa Barabas, directoare pe viata la Agentia pentru Protectia Mediului, fosta purtatoare de cuvant a PSD-ului si fosta consiliera a Rovanei Plumb, a dat decizie de incadrare fara evaluarea impactului asupra mediului (ca-i judetul ei si face cu el ce vrea).
        • -1 (1 vot)    
          replica (Marţi, 26 mai 2015, 20:42)

          Turbina [anonim] i-a raspuns lui Tritonul

          Ai vazut cum arata un studiu de impact ? Daca da , cred ca ai remarcat idioteniile din sumar , gargara care face sa se umple pagini intregi fara rost sau ma rog , cu rostul de a umple buzunarele celor care fac asemenea studii . Mai pe scurt , ai vreo indoiala asupra politicii elvetiene in ceea ce priveste mediul ? Banuiesc ca nu . Atunci dute pana acolo si vezi puderie de MHC-uri si nimeni nu moare din asta . Ba dimpotriva , au curent curat si amenajari corecte ale albiilor .
  • +7 (9 voturi)    
    Detaliu nesemnificativ (Marţi, 26 mai 2015, 7:01)

    Bogdan [anonim]

    Este ca fractura coloanei in zona cervicala este un diagnostic grav pentru ca poate insemna de cele mai multe ori tetraplegie (Definitie: Tetraplegia reprezinta paralizia completa sau partiala a celor patru membre si a musculaturii trunchiului, incluzand muschii respiratori, ca rezultat al lezarii maduvei cervicale.)

    Astfel cel afectat de aceasta nenorocire dar si familia si cei apropiati lui nu vor mai rade cu pofta niciodata ci doar vor zambi, de cele mai multe ori fortat.

    Important totusi nu este rasul oamenilor, e adevarat, ci pe unde curge raul, daca mai curge.
  • -2 (6 voturi)    
    AC (Marţi, 26 mai 2015, 7:05)

    Thheo [utilizator]

    http://www.green-report.ro/apel-catre-ministerul-mediului-sa-suspende-imediat-construirea-microhidrocentralelor-pe-raul-alb/

    Exista autorizatie se gaseste pe site-ul cjhunedoara.ro.. google search dupa: "microhidrocentrala abi automotion autorizatie construire"
  • +8 (8 voturi)    
    intimplari din 2008 (Marţi, 26 mai 2015, 7:29)

    C-S [anonim]

    Un consilier local din Caraş-Severin a plătit cu viaţa pentru că s-a opus furturilor de lemn.

    Home
    Banateanul
    Banatul

    Un consilier local din Caraş-Severin a plătit cu viaţa pentru că s-a opus furturilor de lemn
    Publicat la: 22.09.2008 17:16 Ultima actualizare: 22.09.2008 17:17



    Consilierul local PNL, Ioan Paica, din comuna cărăşeană Soceni, a fost ucis, săptămâna trecută, de patru bărbaţi, care l-au bătut cu parii până acesta a intrat în comă. Sătenii spun că omul s-a opus intereselor unor oameni de afaceri care taie ilegal pădurile şi pentru asta a plătit cu viaţa.

    Caraş-Severinul este al doilea judeţ împădurit al ţării. Cum lemnul este o afacere bănoasă în România, zeci de interese s-au impus într-un judeţ sărac, aflat la coada clasamentului în ceea ce priveşte dezvoltarea economică. Un grup de astfel de "afacerişti“ care fac bani grei din afaceri cu lemn,s-a conturat la limita de nord a judeţului, în comunele Ezeriş şi Fârliug. De multe ori, după tăieri ilegale de lemn, oameni de acolo au scăpat fără urmărire penală. Se pare că această mafie i-a închis gura şi lui Ioan Paica, consilier local PNL în comuna Soceni. Cel puţin aşa suţin primarul şi localnicii. În noaptea de luni spre marţi, Ion Paica a fost atacat cu parii de patru indivizi mascaţi. Unul dintre ei a ieşit din porumb şi i-a pus lui Paica o lanternă în ochi, iar ceilalţi l-au lovit prima dată în cap. Apoi, după ce a căzut, l-au lovit puternic cu corpuri contondente, probabil pari. Când şi-au dat seama că acesta nu mai mişcă, cei patru agresori au fugit, lăsând omul în comă. Ploaia mocănească ce a căzut în acea noapte l-a făcut pe Ioan Paica să-şi revenină şi, cu chiu cu vai, şi-a sunat soţia, dar aceasta nu a auzit telefonul. Cu ultimele puteri a reuşit să-l sune pe primarul comunei, Ioan Rusu. Urgent, Rusu a sunat încă doi săteni şi s-au dus după el. ................................................................
  • -11 (19 voturi)    
    "Agresorul" (Marţi, 26 mai 2015, 8:05)

    echidistantul_ [utilizator]

    "Agresorul" e in coma. Agresatul da interviuri. Si apoi mortul va fi de vina.
  • -14 (22 voturi)    
    Activiștii eco-green sunt vinovați. (Marţi, 26 mai 2015, 8:56)

    vali47 [utilizator]

    Eco-gren sau comportat ca niște tâlhari.Nu aveau nici-un drept să atace constructorul.Trebuiau să se adreseze autorităților și o eventuală deplasare să fi fost făcută cu autoritățile.Prin modul violent de a protesta,cei de la Eco-green reușesc să-și îndepărteze susținătorii
  • +1 (9 voturi)    
    ... (Marţi, 26 mai 2015, 10:09)

    pathfinder [utilizator]

    Se pare ca totusi cei de la ONG erau pe proprietate privata.

    Cel putin asa sustine partea vatamata:

    "Pe Valea Râului Alb, mai în sus de Coroieşti, ABI Automotion SRL, firma patronată de Mihalache Bocea, deţine 5 hectare de teren cumpărate de la privaţi şi are concesionate alte 3 hectare. Pe aceste suprafeţe, conform reprezentanţilor Primăriei Sălaşu de Sus, firma amintită intenţiona să amenajeze trei microhidrocentrale, o păstrăvărie şi o fabrică de prelucrare a peştelui. Conform edililor comunei, firma amintită şi-a amenajat un drum de acces privat. Conflictul a avut loc tocmai pe acest drum privat, însă reprezentanţii Agent Green spun că în condiţiile în care în zonă nu există altă cale de acces, drumul în cauză poate fi folosit de oricine."

    http://www.glasul-hd.ro/Un-conflict-prostesc-las%C4%83-un-om-nenorocit-pe-via%C5%A3%C4%83-%C3%8En-urma-b%C4%83t%C4%83ii-din-zona-R%C3%A2u-Alb-patronul-firmei-care-dorea-s%C4%83-construiasc%C4%83-o-microhidrocentral%C4%83-a-r%C4%83mas-paralizat_12_24204.html
    • 0 (6 voturi)    
      ... (Marţi, 26 mai 2015, 10:38)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

      Revenind, eu unul cred ca activistii fac o confuzie intre drum de servitute si drum privat.
      Iar legislatia, desi cam vaga in domeniu, nu le da dreptate...
      • +4 (10 voturi)    
        unde e confuzia? (Marţi, 26 mai 2015, 12:00)

        codo [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

        Tocmai o proprietate privata de genul asta implica o servitute pe acel drum. Prin urmare oricine il poate parcurge, inclusiv ong-isti preocupati de o constructie cu parfum de ilegalitate. Dar cum arata si Romania Curata, afacerea pute de la o posta, implicand sustinere pana la ministerul mediului si politie. Autoritatile lasa interesele contrare sa se cotonogeasca reciproc, intaratandu-le in loc sa aplice legea, pentru simplul motiv ca nu au ceva mai bun de propus ca stategie de dezvoltare decat afaceri dubioase. Scapa cine poate.
        • +2 (4 voturi)    
          ... (Marţi, 26 mai 2015, 12:21)

          pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui codo

          Si tu esti in confuzie.

          "Dreptul de servitute reprezintă o sarcină impusă asupra unui imobil pentru uzul şi utilitatea unui imobil vecin având un alt proprietar."

          Daca nu-ntelegi ce scrie mai sus, revin cu explicatii...
          OK?
          • 0 (4 voturi)    
            wow, ce bine googlesti! (Marţi, 26 mai 2015, 13:44)

            codo [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

            Drumul spre parcul natural (un imobil cu proprietar statul roman) impune o servitute drumului forestier, pretins privat de firma agresiva (alt imobil cu alt proprietar).
            • -1 (5 voturi)    
              ... (Marţi, 26 mai 2015, 18:14)

              pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui codo

              Deci parcul natural e un "imobil" asa ca ai rezolvat problema!

              Ha! Ha! Ha! Ha! Ha!

              Activist, n-asa?!? ;)
            • +1 (3 voturi)    
              Ha! Ha! Ha! Ha! Ha! (Marţi, 26 mai 2015, 21:01)

              pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui codo

              N-ai stiut ce sa mai spui si ai bagat un minus vartos.
              Bravos!
    • +2 (4 voturi)    
      accesul la natura (Marţi, 26 mai 2015, 16:57)

      Tritonul [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

      Ce-i cu textele astea cu proprietate privata in natura, in arii naturale protejate?! In Suedia scrie in constitutie ca n-ai voie sa ingradesti accesul cetatenilor la natura, indiferent daca e proprietatea ta sau nu. Daca ai teren pe pajiste sau in padure inseamna ca ei drept economic asupra lui, in masura in care respecti regimul de protectie al ariei, nu ca nu mai putem umbla pe pajisti sau prin paduri. Si oamenii nici n-au apucat sa intre pe proprietatea mafiotului (asa neingradita si nemarcata cum era). Doar au parcat pe marginea drumului forestier public (ca doar n-o sa parcheze in mijlocul drumului, sa incurce camioanele cu lemne care coboara din parcul national) si au tabarat mafiotii (care pandesc permanent drumul si i-au ajuns imediat din urma) pe ei. Si faptul ca mafiotii au atacat o echipa de televiziune inseamna ca nu lezeaza doar dreptul constitutional la un mediu inconjurator echilibrat ecologic ci si dreptul la informare. Ei de aceea tot intimideaza si ataca oamenii de luni de zile pe acea vale, ca sa nu se poata documenta ilegalitati le ce le fac. Si vin niste minti crete si scriu de incalcarea proprietatii! Sau altii se fac ca nu inteleg ca hartiile lor sunt flagrant ilegale!
      • -1 (3 voturi)    
        ... (Marţi, 26 mai 2015, 19:51)

        pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Tritonul

        Domnu', daca aia au proprietate acolo apai inseamna ca au proprietate, oricat ai ameti-o matale.

        Si aia de la ONG, se pare, ca au violat-o. Proprietatea.
        Ca nu au intrebat daca au voie au ba.

        Dupa aia au nenorocit un om.
        Nu discut calitatea umana a respectivului.
        Da' legea-i lege...
        Si dacz unu' ajunge infirm pe viata pentru ca l-ai calcat cu masina pe gat, pe proprietatea lui, apai io zic ca-i tentativs de omor.
      • 0 (2 voturi)    
        ... (Marţi, 26 mai 2015, 21:00)

        pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Tritonul

        Am incercat de pe telefon si saracu' a inteles ca vreau Send. In sfarsit...

        Deci...
        1. Nu poti intra pe proprietatea omulu' doar ca esti activistu' lu' peste.
        2. Nu poti calca cu masina un om pe gat pentru ca asa ti se pare tie corect.

        Cum se face:
        Il dai in judecata.
        Daca castiga pentru ca e proprietatea lui si are actele in regula, dai pe aia de i-au dat aprobarile in judecata.
        Daca si asa pierzi, pentru ca-s strambe legile, te duci si faci demonstratii la Parlament/Guvern sa le schimbe.

        Nu incalci tu legile si distrugi o viata pentru ca esti imberb la minte si te crezi instanta suprema in justitie.

        S-a ajuns prea departe si o sa pierdeti multi sustinatori cu "actiunea" asta...
      • -1 (1 vot)    
        replica (Marţi, 26 mai 2015, 21:28)

        Turbina [anonim] i-a raspuns lui Tritonul

        Ce frumos o dau unii din condei . Ca sa le convina . Pai in Suedia este ca si la noi . Daca ai un teren prins intro-o rezervatie , ai obligatia sa lasi oamenii sa circule , dupa cum hotaraste custodele acelei rezervatii . Daca ai alt tip de teren , la fel si in Suedia , incalcare proprietatii se pedepseste . Nu mai zic de americani unde poti sa iei si un glont . ONG-stii, n-aveau decat sa mearga la autoritati sa vada ce si cum si daca aveau dubii sa se adreseze justitiei . Daca nu fac asa , atunci merita tratati cu parul pentru ca in Romania dreptul la port arma este limitat .
        • 0 (2 voturi)    
          mai citeste (Miercuri, 27 mai 2015, 9:14)

          Tritonul [utilizator] i-a raspuns lui Turbina

          In Suedia, conform constitutiei, nu ai voie sa stingheresti in niciun fel accesul cetatenilor in natura, in afara localitatilor, indiferent daca-i arie protejata sau nu. Daca pui un gard in natura esti arestat. Si oamenii au voie si sa campeze pe terenul tau, cu conditia sa nu se apuce de ceva distrugeri. Iar la noi este o cutuma ca in natura, in afara localitatilor, poti linistit sa te plimbi pe pajisti si campuri. Daca cineva este dement si il deranjaza ca-i calci pajistea, ca sa poata comenta, trebuie sa puna gard sau macar un panou cu accesul interzis (nu cu autorizatie de proiect), si in nicun caz nu poate sa-ti dea el in cap. Daca n-ar fi asa, ar insemna ca nu mai poti merge deloc in excursie fara sa stai inainte un an sa te documentezi la cartea funciara. Si cum aveti tupeul sa scrieti pe-aici sa se justifica tentativa de omor, incerrcarea de linsaj asupra unor jurnalisti, cu calcatul ierbii de pe marginea drumului public! Sigur cei ce au tupeul asta sunt postacii MHC-istilor.
      • +1 (3 voturi)    
        Ha! Ha! Ha! Ha! Ha! (Miercuri, 27 mai 2015, 12:31)

        pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Tritonul

        Bre baieti ONG-isti, voua de fapt ce nu va place?
        Legea in general?
        Sau faptul ca ati dat-o-n bara?

        Minusati acolo...
        Tre' sa va aratati barbatia cumva...
  • +2 (4 voturi)    
    Daca va intrebati (Marţi, 26 mai 2015, 18:38)

    HGD [utilizator]

    Daca va intrebati de ce sunt toti agresorii aia burtosi :burtile alea au fost hranite cu bani de la afacerile ilegale cu lemn din Parcul National Retezat de-a lungul anilor.In imagini apare si un consilier local printre batausi,cum altfel?apoi sa inteleg ca afaceristul asta a "inchiriat" drumuri,munti,paduri si rauri???cum???gata este stapan acolo si daca vrei sa faci o plimbare in natura pe acolo nu mai ai dreptul sau esti luat la bataie? si natura este off limits acum pentru romani?pai pentru ce mama ei de treaba platim atatea impozite si taxe?? si batausii aia cum de sunt inca in libertate cu proprietatea privata sau nu? de ce nu au fost incatusati in momentul in care politia a ajuns acolo? ce este asta ?deci suni,spui ca ai fost agresat,se vad urmele agresiunilor si politia vine la misto acolo.Si cu acei localnici de prin satele din vale care vor fi afectati de secarea raului ce faci? animalele de exemplu de unde vor mai bea apa?Este prea mult,este subiect de SF
  • -1 (3 voturi)    
    Ups (Miercuri, 27 mai 2015, 2:20)

    Demostene [anonim]

    http://www.activenews.ro/stiri-mediu/Rasturnare-de-situatie-in-cazul-bataii-din-Muntii-Retezat-Unul-din-tineri-este-acuzat-ca-a-inceput-scandalul.-Proprietarul-terenului-a-fost-calcat-cu-masina-de-Justitiarul-din-Hateg-si-va-ramane-paralizat-pe-viata-114023