Spitalele de stat vs. spitalele private: concurenti sau parteneri? Dorel Sandesc, secretar de stat Ministerul Sanatatii, si Nicolae Marcu, director executiv MedLife, raspund intrebarilor cititorilor Hotnews, marti de la ora 12

de Vlad Mixich     HotNews.ro
Luni, 25 mai 2015, 21:07 Actualitate | Esenţial

dr. Nicolae Marcu si dr. Dorel Sandesc
Foto: Colaj foto
Privatul joaca un rol tot mai important in medicina romaneasca. Spitalele, clinicile, laboratoarele particulare impart cu spitalele de stat aceeasi pacienti si, nu de putine ori, aceeasi bani: fondurile Casei Nationale de Asigurari de Sanatate. Dar unde gasim mediul cel mai propice pentru cresterea calitatii servicilor medicale? Este relatia dintre medicina de stat si cea privata una sanatoasa? Va fi schimbata aceasta relatie de noile legi promovate in Parlament de guvern?

Subiecte complicate puse in fata dr. Dorel Sandesc, secretar de stat in Ministerul Sanatatii, si a dr. Nicolae Marcu, director executiv al sistemului medical Medlife, intr-un interviu HotNews, realizat de Vlad Mixich. Cele mai interesante intrebari ale cititorilor vor fi preluate si adresate invitatilor.
  • Intalnirea s-a incheiat. In inregistrarea video a interviului veti putea afla raspunsurile invitatilor la intrebarile cititorilor.
Nota redactiei:
  • Puneti intrebari folosind formularul de comentarii de la finalul articolului
  • Pentru a pastra coerenta si relevanta discutiei, nu vom valida comentariile care nu se refera la temele anuntate, care nu contin intrebari sau care constau in atacuri la persoana












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
3784 vizualizari
  • de ce nu parazitare?! (Marţi, 26 mai 2015, 7:49)

    ember [utilizator]

    de exemplu la cluj toti marii profesori universitari de la UMF au spital privat unde "recomanda" pacientilor sa se opereze. dupa operatie si incasarea facturii pacientul e transferat la spitalul de stat si se recupereaza pe banii statului. asta nu e o mafie?!
    • reevaluare (Marţi, 26 mai 2015, 10:46)

      Gratiela [anonim] i-a raspuns lui ember

      Bine zis! In alta ordine de idei ar trebui sa reevaluati preturile intrucit sint foarte costisitoare prestatiile medicale pe linga asigurarea de sanatate pe care o platim la stat. De ce o mai platim? Pentru ca asistenta privata nu acopera toata gama de afectiuni iar in caz de nevoie se apeleaza la asistenta medicala de stat!!
  • Sector medical de stat versus privat (Marţi, 26 mai 2015, 7:56)

    solovan caius [anonim]

    Prima problema care trebuie rezolvata este delimitarea neta stat de privat !!! altfel vorbim degeaba...
    Inca suntem in comunism unde toti suntem egali la salar, in schimb la activitate nu exista o diferentiere intre cei ce muncesc si cei care inca se mai fac ca muncesc!!!
  • finantarea sanatatii private (Marţi, 26 mai 2015, 10:12)

    Sebastian Von [anonim]

    Va salut,
    Ca un platitor DE 3 ORI a "sanatatii"( 2joburi plus o chirie) nu pot decat sa deplang starea sistemului de sanatate DE STAT...Solidaritatea asta sociala l-a facut pe acesta-sistemul de stat- rudimentar,insuficient, mizer,etc, multumitor (probabil) doar pentru asistati si neplatnici! Ce sanse sunt pentru o redirectionare mai consistenta SI VOLUNTARA a banilor din contributii catre sistemul privat, care sa fie capabil treptata sa ofere cat mai mult CELOR CARE PLATESC ORICUM, SI NU UNDE VOR EI? Locuiesc intr-un oras unde private sunt doar cateva clinici, fara spitalizare privata, deci o asigurare privata nu ma ajuta neaparat....Spitalele private devin singurele care mai pot asigura cat de cat o speranta cazurilor iesite dun rutina, insa numarul lor e insuficient chiar si pentru cei ce ar vrea sa plateasca in plus!
    Multumiri!
  • Dece ? (Marţi, 26 mai 2015, 10:14)

    SRA [anonim]

    Salut "meseriasul" Dorel SANDESC, cateva intrebari :

    1 In privat plata prestatiiei medicale se face in numerar fara o factura detaliata a prestatiei medicale ?
    2. Când se va introduce tariful medical si acceptat de asociatiile profesionale din domeniu ?, medicii de familie sa fie retribuiti in functie de prestatiile efectif efectuate in programme?
    3. Servicile de urgenta sunt debordate, de ce nu se prevede o extindere cu privatul?
    [editat: respectati regulile mentionate mai sus.]

    Merci
  • Concurenti...poate, parteneri..exclus (Marţi, 26 mai 2015, 10:26)

    Calin [anonim]

    Imi bazez aceasta afirmatie..si pe tentativa Medlife sa isi faca spital de urgenta langa spitalul universitar si cel de ortopedie la o statie de tramvai de cel de la foisor ( binenteles cu doctori imprumutati de la spitalul de stat)!
    Am fost la un consult la cabinetul de genetica pentru un sfat si ce analize sa fac pentru infertilitate si mi-a recomandat doamna doctor o analiza de 42 de boli de vreo trei mii de lei!
    Nu credeti ca goana disperata dupa incasari , recomandarea de analize si proceduri...care nu ajuta pacientul si doar il curata de bani...si poate hai reusim sa ii gasim diagnosicul pana la urma!
  • Inca DECE ? (Marţi, 26 mai 2015, 11:39)

    SRA [anonim]

    Va rog sa-mi perimteti inca doua intrebari :

    1.Dece medicii din sistemul public au dreptul sa lucreze si in privat ? Este o incalcare a regimului de functionar, serviteur public !!!

    2. Dece nu se respecta plecarea la pensie din sistemul public medical a personalului academic si se accepta continuarea activitati in continuare, daca este nevoie imperatif, normal ar trebui pe baza de contract si lasat tinerii ?

    Merci
  • diferentedecontare (Marţi, 26 mai 2015, 12:09)

    x [anonim]

    Care este- dacaexista- diferenta intre costurile decontate de CNAS catre un spital de stat versus unul privat. De ex, cat deconteaza CNAS unui spital de stat pentru 2 coriocenteze (sarcina gemelara) versus costul decontat unui spital privat pentru aceeasi interventie. Idem, pentru nasterea prin cezariana in sarcina gemelara, care sunt diferentele de costuri decontate?
  • intrebare (Marţi, 26 mai 2015, 13:12)

    Natasa [utilizator]

    Spitalul Medlife ia pe ziua de spitalizare aproape 200 de euro, asta cu trimitere de la medic- pentru ca analizele si investigatiile sunt acoperite de CAS. Deci prin ce se justifica pretul urias daca o mare parte din cheltuieli sunt oricum acoperite de asigurarile de stat?
  • costul uman al privatizarii (Marţi, 26 mai 2015, 14:25)

    firuierbii [utilizator]

    Privatizarea sistemului de sanatate e catastrofala, duce la o exploatare la sînge a sistemului și a pacienților si la o medicina selectiva in regim de penurie. 1- De ce renunta statul român la una din misunile sociale fundamentale, sanatatea? 2- Cu cit e mai dificila situatia de aici, cu atit vor emigra mai multe cadre medicale. Cum se va completa lipsa lor?
  • dr S (Marţi, 26 mai 2015, 14:31)

    dr_bear [utilizator]

    Domnule Marcu, cand credeti ca va incepe Medlife sa plateasca medicii mai bine ca in sistemul de stat? (net macar, ca pe ora muncita ii platiti mult mai prost).
    Daca exista profit atat de mare (Dvs. vorbiti de el pe HotNews adesea), de ce nu investiti real si in resursa umana in loc sa profitati de lipsa locurilor de munca in sistemul de stat, cel putin in Bucuresti?
    Sa fim realisti. Medicii tineri care sunt probabil peste 80% (si care va aduc probabil peste 80% din profit) aleg MedLife doar pentru ca nu e loc la stat si nu vor sa se sinucida profesional, intelectual si social in vreun orasel de provincie.
    Dumneavoastra, desi medicul isi asuma intreaga responsabilitate a actului medical, si fara de care 90% din serviciile oferite de MedLife nu ar fi posibile (deci nici profitul) ,profitati de lipsa de alternative a tinerilor medici oferind salarii de 2-3000 lei, si acelea de multe ori pe PFA.
    Cand veti incepe sa investiti in resursa umana cu adevarat?
  • porcaria privatizarilor (Sâmbătă, 11 iulie 2015, 20:59)

    dr [anonim]

    E normal ca un dr f bun, stiut, cu mare vechime si f cautat, sa poata sa si deschida si ceva privat, dar nu oricine, oricum. Si nu se controleaza nimic. Tinerii sunt de multe ori batjocoriti in marile centre private care vor sa castige bani oricum si daca cineva e corect poate sa fie trimis invartindu se ca nu e nevoie de oameni corecti. Trebuie sa ti arate ca esti la mana lor si te joaca cum vor.
  • In nici un caz NU alegeti POLISANO Sibiu (Miercuri, 11 mai 2016, 11:21)

    Edina [anonim]

    In anul 2015 Mama mea avea nevoie de operatie de curatare de valva mitrala, si a ales pe Dr. Costache, Sibiu, Polisano, spital European. Nu avea alte boli, si varsta era sub 70 ani. La coronarografie diagnosticul era de "vase perfecte". Imediat dupa operatie la cateva ore a facut o sangerare- ce nu ne-a explicat nimeni-, pentru care au operat-o din nou. A primit transfuzie foarte mare de sange. Era mult timp intubata, chiar in stare comatoasa. Medicii nu stiau ce tratament sa-i administreze, iar dupa o lupta cu viata timp de 50 zile a fost contaminata cu bacteria intraspitaliceasca Pseudomonas Aeruginosa, care a pus capat zilelor.
    Nu recomand la nimeni si nici nu doresc suferinta traita alaturi de Ea, cea care ti a daruit viata; nimanui. Dar de asta sa alegeti spital cu medici experimentati, nu medici care incurajeaza si nu cunosc metode de tratament. Fara cuvinte si suferinta vesnica !