Exercitiul naval Trident Poseidon 2015 incepe luni in Marea Neagra: Peste o mie de militari, 12 nave romanesti, un distrugator american si un dragor maritim bulgaresc

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 24 mai 2015, 13:51 Actualitate | Esenţial

Distrugatorul USS ROSS
Foto: Navy.mil
Douasprezec nave militare romanesti, un distrugator american si un dragor maritim din Bulgaria, in total aproximativ 1500 de militari, vor indeplini, in perioada 25-28 mai, actiuni specifice luptei pentru apararea comunicatiilor maritime, in apele teritoriale ale Romaniei si in apele internationale ale Marii Negre, in cadrul Exercitiului Trident Poseidon 2015, informeaza Fortele Navale Romane.

Potrivit unui comunicat de presa, exercitiul are ca scop consolidarea nivelului de interoperabilitate intre fortele NATO, precum si cooperarea inter-agentii din Romania, intr-un mediu cu amenintari multiple, in cadrul unei Operatii de raspuns la criza, incluzand si o actiune de evacuare a non-combatantilor dintr-o zona de conflict, care va avea loc miercuri, 27 mai, in Portul Militar Constanta.

Trident Poseidon 2015 este conceput, organizat si condus de catre Fortele Navale Romane, iar la secventa de evacuare non-combatanti, care va avea loc miercuri, 27 mai, participa si forte ale ISU Dobrogea, Garzii de Coasta, Grupului Servicii Petroliere si ale Directiei Medicale, precizeaza Fortele Navale Romane.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
3029 vizualizari
  • -13 (21 voturi)    
    De unde, bre? (Duminică, 24 mai 2015, 14:33)

    SHEAPA [utilizator]

    S-a intors flota lu Baselu?

    De unde mai avem noi 12 nave? Le-a bagat si pe alea pescaresti?

    Doar intreb.
    • +11 (13 voturi)    
      se ia una bucata internet (Duminică, 24 mai 2015, 15:32)

      Peredhil [utilizator] i-a raspuns lui SHEAPA

      si se apasa pe un link de gen

      http://en.wikipedia.org/wiki/Romanian_Naval_Forces#Structure_of_the_Navy

      Baselu nu-i clorura de sodiu,cum cred antenele,de-l iau in gura la fiecare subiect posibil.Si problemele alea mult pomenite se refereau la flota civila.

      Doar raspund.
    • +10 (10 voturi)    
      :) (Duminică, 24 mai 2015, 16:57)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui SHEAPA

      Domnul SHEAPA,

      Desi flota militara romaneasca e, din pacate, slab finantata si echipata, totusi avem cateva "barcute" si noi, macar cat sa nu fie coasta maritima nepatrulata.

      http://en.wikipedia.org/wiki/Equipment_of_the_Romanian_Armed_Forces#Naval_forces

      Dupa cum se vede in linkul de wiki:

      1. Avem cele 2 fregate foste britanice, cele cu scandalul de achizitie
      2. Avem 1 fregata mai veche, fosta nava amiral a flotei
      3. Avem 4 corvete
      4. Avem si inca 3 corvete lansatoare de rachete
      5. Avem 3 torpedoare
      6. Avem un plantator de mine
      7. Si avem 4 nave pentru deminare

      Adunandu-le pe acestea, rezulta o flota de 18 nave militare.

      Nu intra aici navele de patrulare mici, din flota fluviala.

      In plus, nu intra in aceasta lista si navele auxiliare, de aprovizionare si de comanda.

      Pe langa toate acestea, probabil si Paza de Coasta a contribuit cu ceva nave de patrulare. E un exercitiu combinat.

      Deci, asa slabuta cum e, aduna si flota noastra ceva nave.

      Numai bine!
      • -4 (6 voturi)    
        ai uitat (Luni, 25 mai 2015, 4:03)

        gopo111 [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        bricul Mircea cred ca e spuma flotei :)
      • 0 (0 voturi)    
        Deci, asa slabuta cum e, (Luni, 25 mai 2015, 7:51)

        finic92 [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        necesita sprijinul dotarii de pe distrugatorul musafir, musfir care ar putea foarte bine transferat in dotarea flotei romanesti, pentru a avea drept de stationare permanenta intru apararea propriei baze de la "pasoptist" ...
        Sustinerea cuceritorilor Palmirei, au probat cu certitudine faptul ca "marea peninsula", in nevoia de petrol, joaca in stil contradictoriu fata de parteneriat, astfel ca in situatie extrema de "caz real", nu este sigur accesul "musafirului" pe sub podul intercontinental ...
        • +2 (2 voturi)    
          ... (Luni, 25 mai 2015, 9:30)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui finic92

          Uff, din pacate, acestea sunt alte discutii....si tine de subiecte cruciale: Conventia de la Montreaux si accesul prin stramtori in Marea Neagra...
          • +1 (1 vot)    
            Nu este mai putin cruciala (Luni, 25 mai 2015, 12:40)

            finic92 [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

            "recuperarea" unei peninsule pentru instalarea fortificatiilor sofisticate aparare / amplasarea mijloacelor atac intr-un viitor nu prea indepartat...
    • +7 (7 voturi)    
      moara stricata (Duminică, 24 mai 2015, 18:14)

      Enofereus [utilizator] i-a raspuns lui SHEAPA

      chiar si dupa ce nu mai este presedinte, TB este in continuare un rau care trebuie extirpat. Cred ca daca ar fi exilat in Patagonia, aceasta obsesie ar ramane + trio-ul rostit ca o mantra "Basescu, Blaga, Videanu"
      Alte probleme in tara asta nu mai exista. PENIBIL!
  • -10 (16 voturi)    
    Natio (Duminică, 24 mai 2015, 14:40)

    kronk [utilizator]

    Aveti bani baieti sa va jucati cu barcutzele.Nu spitale,nu scoli etc.si noi ne dam cu barcutza.Bravo.Mai lipseste matrozelul turmentat sa dea comenzi.Le da pe sub masa la Ciresica.
    • +10 (10 voturi)    
      populism mai populist (Duminică, 24 mai 2015, 15:41)

      Peredhil [utilizator] i-a raspuns lui kronk

      s-ar putea?Bugetul apararii (ce acopera si exercitiile cu aliatii) nu e facut in detrimentul bugetelor ministerelor sanatatii sau educatiei.Furtisagurile si manarelile onor alesilor ,de la primul sinistru la reprezentanti de seama din legislativ sunt.
      Si vezi ca matrozelul nu-i la comanda de ceva timp,la aparare e unul cu fata de intelectual, constelatie pe umar si experienta militara din ce a mai vazut si el prin documentare....
    • +9 (9 voturi)    
      Bine spus populism (Duminică, 24 mai 2015, 17:03)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui kronk

      Domnul kronk,

      Cum bine a spus Peredhil, acesta e doar un populism ieftin.

      Stiti cat primeste Ministerul Apararii de la bugetul statului? Sub 2%. De fapt, vreo 1.5% acum. Atat. Toate aceste exercitii sunt platiti din acesti bani.

      Avand in vedere ca Educatia si Sanatatea primesc amandoua sub 4%, adunate toate vor iesi undeva la vreo 10%.

      Deci, inainte de a va lega de acel procent minuscul care il acordam si noi apararii noastre, nu va intrebati oare unde se duce 90% din bugetul national?

      Dumneavoastra va legati de acesti 1.5%, dar nu va puneti intrebarea: ce se intampla cu, hai sa nu zicem 90%, dar macar cu 3 sferturi din bugetul national?
      • -4 (6 voturi)    
        Gresit (Luni, 25 mai 2015, 0:44)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        "Stiti cat primeste Ministerul Apararii de la bugetul statului? Sub 2%."
        ==================

        Gresit, prietene. MApN primeste cam 2% din PIB; tinand cont ca bugetul reprezinta cam 1/3 din PIB, MapN primeste 6% din buget.

        Acum, tinand cont ca MApN nu mai are vocatia formativa ("scoala a barbatiei") de odinioara, eu as zice ca e chiar foarte mult. Nu de alta, dar prin Afganistan NU E razboiul nostru.
        • +2 (2 voturi)    
          foarte instructiv (Luni, 25 mai 2015, 8:57)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          sa inteleg ca ti-e dor de armata obligatorie de pe vremuri si valentele ei educative.
          Nu conta ca din 100 de soldati doar unul reusea sa traga cu akm-ul si 90 % din timp erau la munci agricole sau constructii. Armata era un fel de "Spiru Haret" ante'90, avea vocatie formativa !
          • 0 (0 voturi)    
            NU (Luni, 25 mai 2015, 15:38)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            "....sa inteleg ca ti-e dor de armata obligatorie de pe vremuri si valentele ei educative...."
            ======================
            Nu asta am spus, nu de aia mi-e dor, dar revenirea la armata "obligatorie" nu e o idee rea.

            Poate fi aplicat un sistem in care tinerii chiar ar dori sa intre in aceasta scoala a vietii, servind patria in acelasi timp.

            Norvegia, prin referendum, de foarte curand , a intarit principiul obligativitatii serviciului militar.

            Elvetia are serviciu militar obligatoriu.

            Austria, idem.

            Nu "serviciul militar obligatoriu" era gresit ci modul de aplicare. In dulcele stil romanesc, noi am aruncat si bebelusul odata cu apa murdara din copaie.

            (bineinteles, procentele alea puse de tine sunt o prostie, toti cei care au facut armata obligatorie pot confirma ca in afara de "diribau", lucrurile nu se intamplau asa)
          • 0 (0 voturi)    
            2 ala miku (Luni, 25 mai 2015, 15:51)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            "....sa inteleg ca ti-e dor de armata obligatorie de pe vremuri si valentele ei educative...."
            ======================
            Nu asta am spus, nu de aia mi-e dor, dar revenirea la armata "obligatorie" nu e o idee rea.

            Poate fi aplicat un sistem in care tinerii chiar ar dori sa intre in aceasta scoala a vietii, servind patria in acelasi timp.

            Norvegia, prin referendum, de foarte curand , a intarit principiul obligativitatii serviciului militar.

            Elvetia are serviciu militar obligatoriu.

            Austria, idem.

            Nu "serviciul militar obligatoriu" era gresit ci modul de aplicare. In dulcele stil romanesc, noi am aruncat si bebelusul odata cu apa murdara din copaie.

            (bineinteles, procentele alea puse de tine sunt o prostie, toti cei care au facut armata obligatorie pot confirma ca in afara de "diribau", lucrurile nu se intamplau asa)
        • +2 (2 voturi)    
          Prietene Rus (Luni, 25 mai 2015, 9:26)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui newlook

          Si dumneata ce propui? Sa se desfiinteze ca nu mai are "vocatia formativa de scoala a barbatiei" de alta data?

          Pentru tine asta e scopul unei armate? Nu pretene. Nu asta e scopul unei armata. Scopul principal al unei armata e de a apara un teritoriu.

          Care e solutia ta? Sa se desfiinteze armata? Poi se va desfiinta, atunci cand se vor desfiinta toate armatele ostile din jur (in special cea rusa), care ne-a calarit de atatea ori.

          Daca in Afganistan nu e razboiul nostru, si cu Rogozin si alti generali rusi aruncandu-ne constant amenintari cu invazii si Tupolevuri, atunci raspunde la o intrebare:

          Daca ne vor ataca rusii, sau oricine altcineva, de ce un astfel de razboi ar fi razboiul altora din Europa sau America de Nord?
          Ar putea zice si ei bine mersi: "NU e razboiul nostru".

          Cum suntem si noi: sa primim, dar asa moca, fara sa dam nimic.

          Sau ahh, stiu, tu trebuie sa sustii mereu destramarea NATO, ca asa vor sefii, nu?

          Pretene!
          • 0 (0 voturi)    
            Prietene, (Luni, 25 mai 2015, 15:40)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

            Lasa incrancenarea, lasa corectitudinea politica, mai citeste o data sau de zece ori postarea mea, incearca sa intelegi macar 10% din ceea ce am spus, si mai treci pe aici.
            Bye
  • +13 (15 voturi)    
    Welcome! (Duminică, 24 mai 2015, 14:59)

    Herodot [utilizator]

    God bless USA! God bless Romania!
  • -4 (6 voturi)    
    petricatudor66@yahoo.com (Duminică, 24 mai 2015, 22:57)

    petrica [anonim]

    de ce nu sa mai aude in marina romana de DISTRUGATORU MARASESTI cea mai mare nava de razboi din occident
    .ori a vinduto romani americanilor.
    • +5 (5 voturi)    
      se aude,numai ca-i fregata (Luni, 25 mai 2015, 1:18)

      Peredhil [utilizator] i-a raspuns lui petrica

      http://en.wikipedia.org/wiki/Romanian_frigate_M%C4%83r%C4%83%C8%99e%C8%99ti


      "Mărășești is a frigate currently serving with the Romanian Navy, named after Mărășești, the site of a Romanian victory in World War I. Mărășești served as the flagship of the navy between 1985 and 2004, when Regele Ferdinand (formerly HMS Coventry) became the new flagship. She is the largest warship ever built in Romania."
      asadar nu " a vinduto romani americanilor" cum sarcastic si elegant sugerati
      cat despre cea mai mare nava de razboi din occident.......nu are sens sa va contrazic;da' sa stiti ca exista,de exemplu,ceva numit portavion....
    • +1 (1 vot)    
      ? (Luni, 25 mai 2015, 9:01)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui petrica

      E postare de duminica asa ca alcoolul ar explica lipsa de logica (Cea mai mare nava din Occident adica de cateva ori cat portavioanele Frantei sau al SUA :-)))) dar nu si scrierea agramata.
      • 0 (0 voturi)    
        Mda... (Luni, 25 mai 2015, 10:48)

        rcb [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Asta cu "portavioanele Frantei" (care are unul singur) nu e departe de spusa onorabilului care opineaza ca fregata Marasesti e cel mai tare razboinic din Occident.